اصلاح طلبان نمایه

روزنامه سازندگی ارگان حزب اشرافی کارگزاران، شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان را «شورای دلسردی» نام‌گذاری کرد.

به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت:

این روزنامه به قلم عبداله مؤمنی که در گذشته عضو طیف چپ‌گرای دفتر تحکیم بوده، نوشت: در برخی موارد برای بازسازی ابتدا باید به بنیادافکنی ساختاری پرداخت. به نظرم اکنون اصلاح‌طلبی در چنین وضعیتی است و صرفاً نمی‌توان با ایده‌های شعاری یا بیان یکسری لفاظی‌های تکراری آن را به جهتی مردمی‌تر تمایل داد بلکه باید آن را شخم زد و ساختارهای شکل بسته آن را باز کرد و از نو ساخت. به طوری که سازمان اصلاح‌طلبی سامان جدید بیابد و مرتبه عالی‌تر از مواجهه با مطالبات مردم باشد وگرنه زنگاری که بر ساختار آن نشسته است با مسامحه و تعارفات سیاسی مرسوم از آن رخت بر نخواهد بست.

بیشتر بخوانید:

روایت عضو کارگزاران از بی‌آیندگی اصلاح‌طلبان در انتخابات


متاسفانه اکنون شورای عالی سیاست‌گذاری جبهه اصلاح‌طلبان موجبات دلسردی و ناامیدی بیش از پیش جامعه را از گفتمان اصلاح‌طلبی فراهم آورده است. فقدان اصل نمایندگی در چیدمان و گزینش افراد حاضر در شورا منجر به تقویت مناسبات و سازوکارهای فرصت‌طلبانه و مشوق رویش احزاب قارچ‌گونه شده است که صرفاً به دنبال گرفتن کرسی در این شورا در جهت تقسیم و توزیع قدرت هستند.


 شورای عالی سیاست‌گذاری جبهه اصلاحات جز تقویت طیف ناکارآمد اصلاح‌طلب و تلاش برای قبضه کامل نهادهای مدنی موثر در اختیار اصلاح‌طلبان نتوانست کاری از پیش ببرد.


در نتیجه عملاً به جای حل بحران‌های مجموعه جریان اصلاح‌طلبی، خود بر انفعال و بی‌تحرکی موجود اصلاح‌طلبی افزود و اکنون نیز به یک مشکلات اصلی تبدیل شده است. بخشی از وضعیت امروز اصلاحات و وضعیت افول یافته آن در باور مردم، محصول اتخاذ مواضع راهبردی این جریان است. اصلاح‌طلبانی که کارنامه‌ای ندارند.


عدم شفافیت در گزینش افراد عضو شورای عالی سیاست‌گذاری جبهه اصلاحات و عدم پاسخگویی در انتخاب لیست‌های انتخاباتی و نیز فقدان برنامه و نبود مکانیزم‌های نظارتی و کنترلی روی منتخبان شورا بر بی‌سامانی اوضاع افزود.


متأسفانه اصلاح‌طلبان در حال حاضر از سرمایه اجتماعی لازم برای پیروزی در انتخابات برخوردار نیستند. در حال حاضر جریان اصلاح‌طلبی، چهره ناکارآمدی دارد و پایگاه اجتماعی آن متزلزل و سرخورده است. این امر موجب می‌شود این جریان نتواند از حمایت و مشارکت اجتماعی مردم در جهت پیشبرد پروژه‌های اصلاحی استفاده کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس