کد خبر 1028669
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۷
قاضی رسیدگی کننده به پرونده سکه ثامن مشخص شد

​​​​​​​اولین جلسه رسیدگی به پرونده سکه ثامن فردا ۱۸ دی در شعبه ۱۰۶۴ دادگاه کیفری ۲ تهران با ۳۲۵۰ شاکی به ریاست قاضی قاسمی برگزار خواهد شد.

به گزارش مشرق، اولین جلسه رسیدگی به پرونده سکه ثامن در شعبه ۱۰۶۴ دادگاه کیفری تهران به ریاست قاضی قاسمی برگزار می‌شود.

رسول کوهپایه زاده ویکل مالباختگان این پرونده به فارس گفت: فردا چهارشنبه ۱۸ دی ماه اولین جلسه دادرسی به این پرونده به صورت علنی برگزار خواهد شد.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه نیز در هفدهمین نشست خبری خود درباره آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده سکه ثامن گفت: این پرونده در دادگاه تعیین وقت شده است.

بیشتر بخوانید:

وی افزود: طولانی شدن فرایند پرونده تا اینجای کار، اجتناب‌ناپذیر بوده زیرا تا الان سه هزار و ۲۵۰ شاکی دارد و تحقیق از این افراد و ادعاهایشان زمان‌بر است و شکات ادعا دارند یک هزار و ۸۱۲ میلیارد و ۵۵۲ میلیون و ۶۳۰ هزار و ۴۴۱ ریال از آنها برده شده است.

اسماعیلی تصریح کرد: تا الان ۶۷۳ میلیارد و ۷۵۶ میلیون ریال اموال از متهم شناسایی شده است.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: یکهزار و ۶۱۳ نفر از شکات ۱۰۰ درصد مطالبات خود را دریافت کردند و  دیگر شکات نیز ۳۰ درصد از مطالبات خود را گرفته‌اند.

به گزارش فارس، از حدود دو سال قبل فردی به نام زاهدی فرد، در یکی از شهرستان‌های کشور مجوز فعالیت خود برای خرید و فروش سکه را دریافت کرد، اما مدتی بعد فعالیت خود را به فضای مجازی و دیگر شهرهای کشور از جمله تهران گسترش داد تا جایی که بیش از ۳۵ هزار نفر عضو این سایت بودند و حدود ۶۰۰۰ نفر هم در این سایت تراکنش مالی داشتند.

کوهپایه زاده وکیل مدافع مالباختگان پرونده سکه ثامن در تشریح این پرونده به فارس گفته بود: بعد از اینکه متهم ردیف اول پرونده از کشور فرار کرد و با درایت نیروهای انتظامی و امنیتی و قضایی به کشور مسترد شد؛ پرونده در شعبه ۵ بازپرسی دادسرای رسیدگی به جرایم رایانه‌ای تهران مفتوح شد و تحت رسیدگی قرار گرفت و از آنجایی که تعداد کاربران این سایت چند ده هزار نفر بودند و تعداد شکات و مالباختگان بیش از چندین هزار نفر بودند، مقرر شد که پرونده‌ها از سراسر کشور  جهت تجمیع به  شعبه مذکور در تهران ارسال شود و  از تاریخ ۲۴ .۹ .۹۷ به دستور بازپرس همه شکات در ساعات مشخص جهت ارایه توضیحات و  اسناد احضار شدند.

در نتیجه شکایت موکلین تحت عنوان کلاهبرداری و تحصیل مال از طریق نامشروع و اخلال در نظام اقتصادی کشور مطرح و ثبت شد.

به گفته وکیل پرونده، مبلغ وجوه توقیف شده ۷۰ میلیارد تومان است و با احتساب اموال غیرمنقول، ۱۰۰ میلیارد تومان می‌شود که بین مالباختگان توزیع خواهد شد.

رسول کوهپایه‌زاده به فارس خبر داده بود که با تدبیر رئیس قوه قضائیه و دستور رهبری مقرر شده که در مرحله دادسرا رد مال اتفاق بیفتد و با اینکه حکمی هنوز صادر نشده اما این وجوه بین مالباختگان تقسیم شود. 

وی گفته بود: در حال حاضر وجه غالب بین موکلان تا امروز واریز شده و الباقی براساس شماره حساب شبا در حال واریز است. 

در نتیجه رد مال صورت گرفته در نوع خود بی‌نظیر شد؛ این درحالی اتفاق افتاد که این مالی که بین موکلان توزیع شد ۳۰ درصد مطالبات را تشکیل می‌داده است. 

از سوی دیگر مالباختگان سکه ثامن پس از دریافت قسمتی از مطالبات خود براساس وعده‌ای که از روز اول داده بودند و قرار شده بود هر زمانی که به طلب خود برسند درصدی از حق‌ الوکاله  را به حساب موسسات خیریه از جمله محک، بهزیستی، کمیته امداد، سیل‌زدگان (هلال‌احمر) و برای آزادی زندانیان جرائم غیرعمد و حمایت از خانواده‌های آنها واریز کنند. 

سرانجام پرونده به شعبه  ۱۰۶۴ دادگاه کیفری دو تهران، به ریاست قاضی قاسمی ارسال شد و  قرار منع تعقیب صادره از سوی دادسرا  نسبت به همسر و خواهر متهم و طراحان سایت در این پرونده نقض و آنها متهم تشخیص داده شدند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس