حشد الشعبی

حمله هوایی شب گذشته آمریکایی ها به مواضع حشد شعبی در القائم در نزدیکی مرز عراق با سوریه وقایع پشت پرده و اهداف پنهان واشنگتن را نمایان ساخت.

به گزارش مشرق، در اقدامی بی سابقه که گواهی دهنده ورود منطقه به رویارویی نظامی مستقیم میان ائتلاف آمریکایی و اسرائیلی با محور مقاومت و نشان دهنده تمایل آمریکا برای تثبیت اشغال عراق و تحقق منافع رژیم صهیونیستی است، آمریکایی‌ها مراکز وابسته به گردان‌های حزب الله عراق را در نزدیکی گذرگاه القائم در مرز با سوریه هدف قرار دادند.

آمریکایی‌ها به خوبی از اهمیت مقرهایی که هدف قرار داده اند برای محور مقاومت آگاه هستند و این در شرایط حساس داخلی عراق و همزمان با افزایش نگرانی رژیم صهیونیستی از تقویت توان موشکی محور مقاومت است.

آغاز پاسخ دردناک به اشغالگران آمریکایی

این حمله آمریکا در واقع واکنشی فراتر از آنچه به پایگاه آمریکایی در کرکوک انجام شد، است تا سرآغاز مرحله جدیدی باشد به ویژه که گروههای مقاومت عراق به ویژه گردان‌های حزب الله از شروع پاسخ دردناک به اشغالگران آمریکایی سخن گفته اند.

بیشتر بخوانید:

جزئیات جدید از تجاوز هوایی آمریکا به مواضع حشد الشعبی

واکنش جنبش نجباء به حمله آمریکا علیه مواضع حشد الشعبی

این دخالت آمریکا به شکل مستقیم در راستای خدمت به اهداف ویژه رژیم صهیونیستی بود زیرا آمریکایی‌ها می‌توانستند که این حمله را در نقاط دیگری در عراق انجام دهند اما انتخاب القائم نشان دهنده این است که این پاسخ فراتر از واکنش به حمله به پایگاه کی‌وان در کرکوک بوده است و این برداشت را به وجود می‌آورد که مرحله راهبردی در رویارویی میان دو محور شروع شده است.

اسرائیلی‌ها به شدت از این حمله سرمست شدنداسرائیلی‌ها به شدت از این حمله سرمست شدند؛ اما متحدان عرب آمریکا به غیر از آل خلیفه که حمایت قوی از این حمله انجام داد، سکوت اختیار کردند و در مقابل واکنش‌های شدیدی از سوی گروههای سیاسی عراقی به این حمله شد.

اسرائیل کاتز وزیر خارجه رژیم صهیونیستی از این حمله به عنوان نقطه تحول در وقایع منطقه‌ای یاد کرد. این در حالی است که در تابستان گذشته هم تل آویو به شکل تلویحی به دخالت در هدف قرار دادن مواضع حشد شعبی اشاره کرده بود.

اما آمریکایی‌ها به دنبال چه هستند؟

آمریکا در واقع به دنبال تسلط بر مناطقی است که آنرا به نفع پروژه‌های خود می‌داند. آنها نمی‌خواهند که در مقابل محور مقاومت عقب بنشینند. منابع وابسته به حشد شعبی اعلام کرده اند که بازی پشت پرده تمام شده است و رویارویی آشکار شده است.

از نگاه رهبران گروههای مقاومت عراق، آمریکایی اشتباه ارزیابی داشته اند و قاعده خون در برابر خون را اجرا کردند اما واکنش آنها متناسب نیست و همخوانی ندارد و از همین رو مقاومت عراق بر واکنشی در خور حمله هوایی آمریکا و متناسب با آن اصرار دارند.

اما چرا القائم و نه جای دیگر؟

گذرگاه استراتژیک البوکمال- القائم ۴۵۰ کیلومتر با دمشق و ۳۴۰ کیلومتر با بغداد فاصله دارد. دو شهر القائم در استان الانبار عراق و دیرالزور سوریه را از راه زمینی به هم متصل می‌کند. این دو شهر نزدیک‌ترین شهرها به مرز دو کشور در جنوب شرق سوریه و شمال غرب عراق هستند.

واقعیت این است که نیروهای سوری و عراقی و همپیمانان آنان گذرگاه «بوکمال-القائم» را اواخر سال ۲۰۱۷ از دست گروه تروریستی داعش پس گرفتند، اما بازگشایی این گذرگاه چندین بار به دلیل ناتمام بودن امکانات آن به تعویق افتاد. گذرگاه البوکمال در استان دیرالزور سوریه در جنوب رود فرات و در دورترین نقطه جنوب شرق سوریه و گذرگاه القائم در استان الانبار، در غرب عراق واقع است که هر دو گذرگاه در امتداد هم و نقطه مقابل هم هستند.

البوکمال در سال ۲۰۱۲ توسط داعش اشغال شد. القائم هم در سال ۲۰۱۴ به اشغال این گروه تروریستی درآمد. ارتش و نیروهای حشد شعبی عراق و ارتش سوریه هر دو گذرگاه را در اکتبر و نوامبر ۲۰۱۷ از اشغال تروریست‌ها آزاد کردند. آمریکا و رژیم صهیونیستی در طول دو سال اخیر بارها به اشکال مختلف از جمله بمباران مواضع سوری و عراقی در این گذرگاه سعی در کارشکنی برای گشایش آن داشته اند. انتخاب نقطه مرزی القائم در غرب عراق و نزدیکی مرز با سوریه بی سبب نیست به ویژه که تیپ ۴۵ حشد شعبی قبلاً نیز هدف حملات هوایی ناشناس در تابستان گذشته قرار گرفته است.

روزنامه الاخبار لبنان درباره علت اینکه حمله به مواضع حشد شعبی در القائم و نه مناطق دیگر رخ داد، آورده است: «این به دلایل چندی است؛ اولاً، واشنگتن مخالف حضور حشد شعبی در این منطقه است زیرا مسیر القائم-البوکمال حساسیت تل آویو را بر می‌انگیزد و این رژیم آنرا به مثابه جاده امن تهران به بیروت می‌انگارد و از این رو به دنبال قطع این جاده است. در واقع هنگامی که عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق، گذرگاه القائم-البوکمال را بازگشایی کرد بعدها فهمید که وی تاوان این تصمیم را پرداخته و خطوط قرمز آمریکا را پشت سر گذاشته است.

دوم، از سویی منطقه القائم نزدیکترین منطقه به پایگاه عین الاسد مرکز ثقل نیروهای آمریکایی در عراق است. همه عبور و مرور نیروهای آمریکایی میان عراق و سوریه با نظارت این پایگاه است و از این رو آمریکایی‌ها به هیچ عنوان نمی‌خواهند که نیروهای حشد شعبی در آن منطقه حضور داشته باشند زیرا حرکت آنها را با مانع روبرو می‌کنند و این نیروها را در تیررس حشد شعبی قرار می‌دهند.

سوم، اما اینکه چرا گردان‌های حزب الله عراق در میان دیگر گروههای حشد شعبی هدف قرار گرفته است به این دلیل که تیپ ۴۵ مستقر در مرز سوریه و عراق از قوی‌ترین گروه‌ها محسوب می‌شود».

در مجموع می‌توان گفت که حمله شب گذشته به مواضع حشد شعبی در غرب عراق و در نزدیکی مرز سوریه در راستای ادامه روند تحرکات آمریکا و رژیم صهیونیستی برای تضعیف حشد شعبی به عنوان نیروی مقاوم علیه متجاوزان است به ویژه که عراقی‌ها به این نیروی قوی امید زیادی دارند. همچنین این اقدام آمریکا در واقع انتقام از حشد شعبی است که با جانفشانی، داعش دست پرورده آمریکا را نابود کرد.

حمله هوایی آمریکا به مواضع حشد شعبی نقض حاکمیت عراق و همه منشورهای بین المللی است. از سویی این حمله نشان می‌دهد که نظامیان آمریکایی در عراق ضد عراق و نهادهای آن عمل می‌کنند.

امااین حمله آمریکا سبب همبستگی مردم عراق با حشد شعبی خواهد شد این حمله آمریکا سبب همبستگی مردم عراق با حشد شعبی خواهد شد و تلاش‌ها برای بیرون راندن نظامیان متجاوز آمریکایی از عراق افزایش خواهد یافت و دولت و پارلمان عراق باید در راستای بیرون کردن این نظامیان حرکت کنند.

اما نکته دیگر این است که اینبار آمریکا به نظر می‌رسد که با مقدمه و آمادگی وارد جنگ علیه مقاومت عراق شد به ویژه که نشست‌هایی زیر نظر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در این زمینه برگزار شد و واشنگتن نهایت اقدامات لازم را به منظور بعد از حمله انجام داد به ویژه در زمینه سفارت آمریکا در بغداد و کنسولگری‌های آن در دیگر استان‌های عراق و به اتباع خود درباره سفر به عراق هشدار داده بود و بسیاری از آمریکایی‌ها از سفارت خود در بغداد خارج کرد.

این حجم از اقدامات احتیاطی آمریکا نشان دهنده نگرانی عمیق آنها از تبعات حمله هوایی بود. این حمله همبستگی عمیق با حشد شعبی را ایجاد کرد و عراقی‌ها حمایت کامل خود را از حشد شعبی اعلام و با تجاوز و حمله آمریکا مخالفت کرده اند. اینبار درخواست برای وضع قانونی از سوی پارلمان عراق برای اخراج نظامیان آمریکایی با جدیت بیشتری دنبال خواهد شد.

بدون شک واشنگتن پس از حماقت اخیر ضد حشد شعبی با اوضاع بسیار خطرناک روبرو خواهد شد.

منبع: مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 9
 • غیر قابل انتشار: 1
 • رضوی نژاد IR ۲۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
  4 0
  این احمق های درجه یک هیچوقت ادم بشو نیستند، از ایجاد داعش بر علیه مقاومت و ایران و نابودی ان درس نگرفتند که نتیجه ان تقویت و استحکام محور مقاوت شد. با این حماقت اخرین نفسهای خود را خواهنید کشید و نتیجه ان گور خود را از منطقه گم خواهند کرد!
 • IR ۰۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۰
  0 0
  اگر خبر داشتن مسئولان عراقی قبل از حمله توسط آمریکا صحت داشته باشه ، مصیبت بزرگی هست . گذرگاه بو کمال یکی از نکات موضوعی و عنوان شده در اتفاقات اخیر علیه دولت عبدالمهدی که منجر به استعفای او شد
 • جواد IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۱
  0 0
  تا مشکل ایران وآمریکا حل نشود درگیریدر عراق ادامه خواهد داشت۵۹

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس