یمن

طبق آمار اعلام شده، نیروهای یمنی در سال ۲۰۱۹ حدود ۱۱۸۰ تیر موشک ضد زره از انواع مختلف را به سمت ادوات زرهی یا مواضع نیروهای دشمن شلیک کرده‌اند که به واقع عددی خیره کننده و فرا انتظار بوده است.

سرویس جهان مشرق _ سرتیپ یحیی سریع سخنگوی رسمی نیروهای مسلح یمن روز ۲۹‌ دسامبر به مناسبت روزهای پایانی سال ۲۰۱۹ میلادی ، بیانیه‌ای در مورد دستاوردهای نیروهای مردمی یمن در نبرد با ائتلاف سعودی در سال جاری صادر کرد. در میان سخنان سرتیپ یحیی سریع نکات مهم و کلیدواژه‌های جالبی وجود داشت که به تحلیل آن خواهیم پرداخت.

نامگذاری سال جدید میلادی

طبق سنتی که از سال ۲۰۱۸ در میان رهبران یمن شکل گرفته است هر سال جدید میلادی را بر اساس رویه دفاعی کمیته‌های مردمی این کشور در نبرد با دشمنان با عنوانی خاص نامگذاری میکنند. نخستین بار شهید صالح الصماد رییس مجلس سیاسی یمن در مراسم چهارمین سالگرد آغاز حملات ائتلاف عربی به این کشور اعلام کرد که سال ۲۰۱۸ سال پرتاب موشک‌های بالستیک به سوی دشمنان یمن است. شهید صالح الصماد ۱۰ روز پس از همین سخنرانی در تاریخ ۱۹ آوریل ۲۰۱۸ در حمله پهپادهای اماراتی در استان الحدیده به شهادت رسید.

همچنین سال ۲۰۱۹ میلادی به عنوان سال دستاوردهای یگان پهپادی ارتش این کشور نامگذاری شد که شاهد عملیات‌های درخشان در حمله به مواضع قوای مزدور جنوبی یا پایگاه‌های نظامی عربستان در استان‌های جیزان ، عسیر و نجران و همچنین حملات ویرانگر به تاسیسات نفتی در سراسر خاک این کشور بودیم.

حال طبق گفته سرتیپ سریع ، سال ۲۰۲۰ سال نیروهای دفاع هوایی یمن نامگذاری شده است که میتواند پیش زمینه‌ای بر رونمایی از سامانه‌های جدید پدافندی و غافلگیری‌های بزرگ برای هواگردهای متجاوز سعودی باشد.

عملکرد یگان‌های زمینی یمن در سال ۲۰۱۹

اگرچه پس از شکست سنگین ائتلاف امارات و نیروهای مجلس انتقالی جنوبی در دروازه‌های شهر الحدیده در سال ۲۰۱۸ ، حجم درگیری‌ها در جنوب این کشور کاهش یافت اما در نیمه نخست سال ۲۰۱۹ نیروهای انصارالله در استان ضالع موفق به آزادسازی مساحت قابل توجهی از خاک این استان شدند.

همچنین نیروهای یمنی در دو استان صعده و حجه نیز موفق به بازپسگیری بخش هایی از خاک اشغال شده این کشور شدند. اما آنچه در میان سخنان یحیی سریع جلب توجه میکرد جزئیات اقدامات واحدهای مختلف قوای زمینی این کشور بود.

طی نبردهای سال جاری میلادی قوای زمینی ارتش یمن ۱۶۸۶ عملیات علیه نیروهای متجاوز در سراسر خاک یمن انجام داده‌اند. یگان مهندسی ارتش در ۲۷۵۲ مورد اقدام به کاشت مین یا تعبیه تله‌های انفجاری در مسیر نیروهای دشمن کرده است که منجر به هدف قرار گرفتن ۱۸۰۳ نیروی پیاده و ۷۶۹ خودروی دشمن شده است.

نفربرهای زرهی ارتش عربستان پس از اصابت تله‌های انفجاری

یگان تک تیراندازان یمنی نیز موفق به هدف قرار دادن ۲۲۸ سرباز عربستانی، ۱۴۲ نیروی سودانی و هزاران نفر از مزدوران تحت حمایت عربستان شده‌اند.

اما درخشان ترین عملکرد به دسته‌های ضد زره انصارالله برمیگردد. طبق آمار اعلام شده، نیروهای یمنی در سال ۲۰۱۹ حدود ۱۱۸۰ تیر موشک ضد زره از انواع مختلف را به سمت ادوات زرهی یا مواضع نیروهای دشمن شلیک کرده‌اند که به واقع عددی خیره کننده و فرا انتظار بوده است. اگر از تسلیحات هواپرتاب صرف نظر کنیم، حتی در سال نخست دوران دفاع مقدس نیز نیروهای خودی این حجم از موشک را به سمت لشکرهای زرهی ارتش بعث عراق شلیک نکرده بودند. این آمار به نوعی رکورد شلیک دسته‌های زمینی ضد زره در تاریخ جنگ‌های معاصر در طول یک سال خواهد بود.

نیروی انصارالله و موشک ضد زره M۴۷ دراگون

طی این حملات بیش از ۴۳۶ تانک، نفربر یا خودروهای زرهی و صدها موضع نیروهای متجاوز هدف قرار گرفته و نابود شده‌اند. قطع به یقین ائتلاف سعودی ضد یمن بیشترین تلفات و خسارات خود را از جانب موشک‌های ضد زره انصارالله متحمل شده است.

دستاوردهای یگان موشکی و پهپادی

سال ۲۰۱۹ با رونمایی از تسلیحات جدید مانند موشک کروز قدس۱ و پهپادهای انتحاری خانواده صماد و قاصف همراه بود. مجموعا در این سال ۲۴۲۶ عملیات پهپادی انجام شده است که از این تعداد ۲۰۸۷ مورد در نقش شناسایی و مابقی به صورت عملیات تهاجمی بوده است.

همچنین ۱۱۰ حمله موشکی به مواضع نیروهای دشمن در خاک یمن یا عمق خاک سعودی انجام گرفته است که از این حملات ۴ مورد توسط موشک‌های کروز قدس۱ ، ۴۷ مورد راکت‌های توپخانه‌ای خانواده بدر و سایر حملات توسط موشک‌های بالستیک تاکتیکی نظیر قاهر و زلزال بوده است.

علاوه بر حملات داخل خاک یمن که منجر به هلاکت تعداد زیادی از مزدوران شد، یگان موشکی و پهپادی انصارالله کارنامه درخشانی را در حملات به عمق خاک عربستان در سال جاری بر جا گذاشت. برجسته ترین و موفق ترین موارد حملات در سال ۲۰۱۹ را میتوان به دو بخش تقسیم کرد:

۱-حملات به تاسیسات نفتی شرکت آرامکو در شهرهای بقیق، خریص، الشیبه، العفیف و الدوامی که سه مورد نخست بیش از ۸۰ درصد صادرات نفتی عربستان را انجام میدادند و تلمبه‌ خانه‌های العفیف و الدوامی نیز مسئول انتقال نفت عربستان از بندر جبیل در خلیج فارس به ساحل دریای سرخ و تاسیسات بندر ینبع بودند.

تاسیسات نفتی بقیق عربستان پس از حملات پهپادی انصارالله

۲- حملات به فرودگاه‌ها و پایگاه‌های نظامی عربستان در جیزان، ابها، نجران و خمیس مشیط که منجر به تعطیلی موقت این مراکز و یا در مواردی نابودی هواگردهای عربستانی بر روی باند این پایگاه‌ها شد.

نابودی بالگرد آپاچی عربستانی بر روی باند فرودگاه نجران

آینده یگان پدافندی یمن در سال ۲۰۲۰

به مانند سایر رسته‌های ارتش یمن ، دفاع هوایی این کشور نیز موفق شد کارنامه قابل قبولی را با توجه به ظرفیت خودی و توان هوایی نامحدود دشمن سعودی به جا بگذارد. تنها در ماه دسامبر ۲۰۱۹ یگان پدافندی یمن موفق به سرنگونی یک فروند بالگرد AH۶۴ آپاچی و ۷ فروند پهپاد رزمی یا شناسایی سعودی شد. طیف گسترده‌ای از سامانه‌های موشکی نظیر سیستم‌های ارتقا یافته سام۶ (فاطر۱) ، موشک‌های R۲۷ و R۷۳ که سابقا موشک هوا به هوا بوده و توسط متخصصین یمنی تغییر کاربری یافته است و تعداد زیادی موشک دوش پرتاب استرلا و ایگلا در مقابله با تهاجم هواگردهای ائتلاف نقش داشته‌اند.

موشک پدافندی فاطر۱ که حاصل ارتقای سامانه سام۶ ساخت شوروی سابق است

اما با توجه به نامگذاری سال جدید و تاکید بر عملکرد دفاع هوایی این کشور ، انتظار میرود در سال آینده سامانه‌های جدید و با توانایی بیشتر توسط کمیته‌های مردمی یمن رونمایی شود تا شاید در سال پیش رو علاوه بر بالگردها و پهپادهای متجاوز ، شاهد سرنگونی جنگنده‌های عربستانی نظیر F۱۵ و یوروفایتر تایفون و غافلگیری مجدد دشمن سعودی نیز باشیم. دفاع هوایی یمن تا کنون حداقل در ۲ مورد با انتشار سند تصویری موفق به هدف قرار دادن و آسیب شدید به جنگنده‌های F۱۵ سعودی شده است که شاید اگر موشکی قوی تر با سر جنگی بزرگ به جنگنده اصابت میکرد شاهد سرنگونی فوری آنها بودیم.

جنگنده F۱۵ عربستانی از دید دوربین حرارتی پس از اصابت موشک پدافند ی انصارالله

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 49
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 10
 • IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
  84 22
  سورپرایز دیگه چیه؟ چرا فارسی نمی نویسید؟
  • IR ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
   34 1
   شگفتانه
  • قریشی IR ۱۹:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
   12 3
   سورپرایز: خبر یهویی
  • IR ۲۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
   8 20
   یه جوری مینویسن که مردم بفهمن و خندشون نگیره بنویسه شگفتانه اونوقت مطلب از حالت جدی در میاد.
 • یاران ۳۱۳ IR ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
  86 8
  الحمدلله
 • دانیال IR ۱۶:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
  مجهز شدن برادران انصار به سامانه های راداری و پدافندی اولویت دفاع از یمن در برابر وحشیهای مهاجم است.
  • IR ۱۷:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
   52 5
   دقیقا
  • IR ۰۷:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
   10 1
   آون سام ها مشخصه گار خودشون ایران نداده یمنی ها خیلی باهوش هستند
 • چکامه ادیب IR ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
  خدایا پرچم پرافتخار انقلاب اسلامی را بر فراز جهان به اهتزاز درآور و همه محرومین و مستضعفین دنیا را از زیر سیطره ظلم و ستم نجات ده
  • IR ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
   60 4
   الهی آمین
  • علی IR ۱۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
   8 13
   ظلم و ستم یعنی اینکه حتی نظرت رو هم اگه مخالف نظرشونه منتشر نکنن... آدرس غلط بهتون دادن دوست عزیز، دشمن ما ..... دروغ میگن .... جاهای خالی رو خودتون پر کنین
  • IR ۲۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
   4 0
   الهی آمین. درود بر رزمندگان مقاومت، از انصارالله تا فاطمیون و زینبیون و حسینیون و حشدالشعبی و حزب الله و...
  • احمد IR ۰۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
   4 0
   علی آقا با مغلطه و سفسطه چیزی درست نمیشه، در دشمن بودن آمریکا هیچ تردیدی نیست، بهتره آدرس غلط ندهیم، البته دنباله های داخلی آمریکا هم در کشور وجود دارند، البته همه مشکلات را گردن دشمنی آمریکا نمی اندازیم، ولی برخی از افراد درصدد کمرنگ نشان دادن دشمنی و عداوت کینه توزانه امریکا هستند که کار درستی نیست.
  • دکتر وحید رضایی IR ۱۹:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۲
   0 0
   انشاءالله
 • IR ۱۷:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
  55 11
  الله اکبر و له الحمد
 • IR ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
  56 3
  لا حول و لا قوة إلا باللّٰه العلی العظیم
 • IR ۱۷:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
  41 11
  دعای مرزداران علاوه بر کوبندگی برای دشمنان سندی محکم و واضح بر تبری از دشمنان و از جمله دلیلی محکم بر مشروعیت و ارزشمندی مرگ بر آمریکا گفتن است . بخوانیم مستمرا . صوت دعا براحتی قابل جستجو و استفاده است .
  • IR ۱۷:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
   15 1
   چیزی مثل اتم و مانند آن که نشود در مورد دشمنان اسلام و مسلمانان اقدام عملی کرد اما در دعا می شود و بلکه خوب است از خدا بخواهیم چنان که امام سجاد علیه السلام از خدا خواسته
  • IR ۱۷:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
   10 0
   چیزی مثل اتم و مانند آن که نشود در مورد دشمنان اسلام و مسلمانان اقدام عملی کرد اما در دعا می شود و بلکه خوب است از خدا بخواهیم چنان که امام سجاد علیه السلام از خدا خواسته
  • تدریس حد اکثر تنفر از دشمنان متجاوز IR ۱۷:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
   0 0
   این جای دعا ببینید و ترجمه اش را بنگرید (البته قبل از آن یه وقت آموزه هایی که به دروغ به حضرت مسیح علی نبینا و آله و علیه السلام نسبت می دهند ذهنتان را تصاحب نکرده باشد): أللَّهُمَّ عَقِّمْ أَرْحَامَ نِسَائِهِمْ، وَيَبِّسْ أَصْلاَبَ رِجَالِهِمْ، وَاقْطَعْ نَسْلَ دَوَابِّهِمْ وَأَنْعَامِهِمْ، لاَ تَأذَنْ لِسَمَائِهِمْ فِي قَطْر وَلاَ لارْضِهِمْ فِي نَبَات . لب درخواست قطع نسل دشمنان و احشام خوراکیشان است .
 • IR ۱۷:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
  55 8
  البته اقدام مهم و‌ فوری ایران برای کل جبهه مقاومت تا آنجا که امکان داشته باشد پوشش پدافند هوایی است إن شاء الله که هر چه زودتر به آسانی تحقق بیابد و ...
 • IR ۱۷:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
  23 3
  لطفا چندتا 3 خرداد بهشون بدید
 • IR ۱۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
  21 1
  احتمالا از این پس شاهد انتشار اخباری مبنی بر سقوط اف 15 و یوروفایتر و اف 16 متجاوزان به یمن خواهیم بود بدون انکه هیچ کدام لاشه ای داشته باشند ! دست کسانی را که از کشورشان در مقابل هجوم دشمن دفاع می کنند می بوسم ولی از اخبار نادرستی که اعتماد به رسانه های داخلی را به حداقل می رساند متنفرم. چیزی که در این چند هفته گریبان جامعه رسانه ای ما را رها نمی کند.
 • مرتضی IR ۱۹:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
  19 0
  حزب الله هم الغالبون
 • مرتضی IR ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
  21 2
  حزب الله هم الغالبون
 • یوسف IR ۱۹:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
  17 1
  یمن پاره تن مقاومت است ،ایمنی ها می توانند و به اثبات رسانده اند مقاومت تنها راه حل منطقه اند ومن برای مردم صبور یمن سر تعظیم فرود می آورم ،ای کاش کاری ،هر چند کوچک برای سر افراز یشان انجام دهم،
 • محمد IR ۱۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
  15 1
  نصر من الله و فتح قریب خداوند عزت و قدرت مجاهدان در راه حق را صد چندان کند
 • IR ۲۰:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
  20 1
  واقعا تصاویر رو که می بینیم مزدوران سعودی مثل گوسفند اسیر میشن یا فرار می کنند بگو شما رو چه به جنگ
  • IR ۲۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
   4 1
   ترامپ ترورکار گفت "گاوشیرده"
 • IR ۲۱:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
  2 8
  سوریه با اس300 هواپیماهای اف16 و اف15 رو نمی تونه بزنه اونوقت یمن می تونه.
  • IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
   3 1
   حالا كه زده تيرانا نشين
 • NO ۲۲:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
  3 0
  مردم ایرانی دارای ضعف در زبان هستن و خود کم بین هستن. رهبری فرمودن کلمات انگلیسی را بگیرید و فارسی کنید مثله اعراب که کلمان را عربی میکنن. اما مشرق گوش نمیکنه و با نوشتن سورپرایز خودشو راحت میکنه. ایرانی ها خیلی کلمات را جذب میکنن بدون اینکه تغییرش بدهند. غافلگیر کردن یا متعجب ساختن بهتر است و مدتی تکرار بشه گوش عادت میکنه الان گوش ما به بالگرد یا گوشی همراه یا سامانه موشکی عادت کرده . رسانه ها مثله مشرق وظیفه دارن در امور زبان فارسی و هویت تمدنی خط شکن باشن. ابو مهدی مهندس از شما فارسی تر بود! هجمه دشمن به ایران فقط بمب و گلوله نیست وقتی زبان شما از میدان حذف بشود شما وجود تمدنی و هویتی ندارید. هویت ترکیبی از دین اسلام و انچه از اجداد برای شما مانده است. عربی زبان رسول الله یک زیر مجموعه فارسی باستان است نقطه گذاری عربی توسط دانشمندان ایرانی شده. اشتراک مذهبی و تاریخی در عربی و فارسی زیاد است به همین دلیل است سید حسن نصر الله و عماد مغنیه و ابو مهدی مهندس فارسی حرف زدن آموختن. متاسفانه خود شما ایرانی ها خود باخته هستید و مینویسید سورپرایز ولی آیا رهبری هم میگویند سورپرایز؟ مشرق باید در پاسداری زبان هم فعال بشود. با یک برنامه نویسی ساده میتوان کلماتی را به صورت خودکار جایگزین کرد
  • هامان IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
   2 0
   درودبشرفت.شیرمادرت حلالت باشه جوان مرد پاکزاد.هرچیزی که درباره ی جنگ فرهنگی و واژگانی گفتی،موبه مو درسته.فدای مهرت.مهرت افزون
  • محمد رضا IR ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۹
   1 0
   احسن بر شما انسانهای شریف که در ه کجا هستید پشتیبان فارس و زبان فارسی هستید
 • IR ۲۳:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
  2 0
  خداوند وعده نابودی ظالمان را داده است عربستان و بن سلمان به مردم و زنان و کودکان یمن ظلم کرده و باید منتظر عذاب خداوند باشد .
 • GB ۲۳:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
  1 0
  الله اکبر
 • علی خدایی IR ۲۳:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
  2 0
  خدا قوت و آرزوی موفقیتی بر برادران انصارالله یمن ان شالله که در همه کار هایتان پیروز و موفق باشید ما هم دعا گویتان هستیم یا علی و باید به برادران مان سامانه های پدافندی داده بشود برای دفاع هوایی ان شالله
 • IR ۰۰:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
  1 0
  نیروی مزدور سودانی و پاکستانی و.....و تسلیحاتی چه با پول مفت نفت فوری جایگزین میشوند. زدن اینها فایده ای نداره . تنهاراه زدن مناطق امن عربستان مثل ورزشگاههای عربستان است چه بن سلمان از انها برای تبلیغات و اوردن تیمهای اروپایی استفاده میکنه.
 • مهدی IR ۰۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
  3 0
  البته باید توجه داشته باشیم هیچ کشوری غیر از امریکا هواپیمای اف ۱۵ نداره
 • IR ۰۲:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
  0 0
  سلام فلن کن فصل زمستان است... با ساعت گن ...امریکا ترور .... در زمستان انریکا را باید بکوبید... در تابستان اینشالاه خیرش را میبینید...
 • IR ۰۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
  2 0
  مرگ بر آل سقوط
 • عبداله خضری IR ۰۶:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
  1 0
  دمشون گرم به این می گن دفاع جانانهه از وطن وشرف
 • IR ۰۷:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
  2 0
  دور بر انصارالله حاکمان عربستان وهابی هستن عرب نیستن نابودشان کنید اینها از اسرایل آمریکاه تربیت شدن خدا لعنتشان کند
 • علی8 IR ۰۷:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
  1 0
  سلام وقت ان رسیده که کاخ ال سعود منهدم شود لاحول و لا قوة الابلله
 • IR ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
  1 0
  ایران باید حداقل 3 هزار تیر ضدهوایی دوش پرتاب را به یمنی ها برساند باقی کارها خودش درست می شود البته با پهبادها انهم شبانه از راه خلیج فارس و صحرا و یا چیپهای هدایت موشک را برساند خودشان بقیه را در داخل تولید نمایند
 • IR ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
  1 0
  خوب چرا با پهباد چیپ های موشک های ضدزره هدایت سیمی را به یمنی ها نمی رسانید مثل آی سی های تاو و کورنت و مالیوتکا
 • مهدی IR ۰۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
  0 0
  اس 300بهشون بدین یا موشک های دوربرد قشنگ اقتدار امت اسلامی به دنیا نشون بدین دور نیست آرامش جهان اسلام به رهبری آقا
 • IR ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  0 0
  مرگ بر دوبی
 • mahdi IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  0 0
  ایول الله دارند ملت های یمن و ایران پیشتازان لشکر حضرت صاحب الزمان هستند بزودی بال سرخ هم ازاد میشه بال سبز ایران بال سرخ هم یمنی ها هستند این دوتا کشور باهم دیگه باعث ظهور حضرت صاحب الزمان میشه امریکا و اسرائیل میخوان این دوتا کشور رو نابود کنند نمی دونند این دوتا باهم شدن باهم قراره شر امریکا و اسرائیل رو نابود کنند هرکی موافقه بگه الهی امین

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس