فیلم عنکبوت

داستان فیلم عنکبوت درباره سعیدحنایی یکی از قاتلان زنجیره‌ای دهه هفتاد ایران است که در شهر مشهد چندین زن خیابانی را به قتل رساند.حنایی کارگری ساده بود که در خانه‌ای در منطقه فقیرنشین مشهد زندگی می‌کرد.

سرویس فرهنگ و هنر مشرق - آنچه که سبب ریزش مخاطبان سینمای ایران می‌شود، فضای غم‌انگیز و ضد مخاطبی است که در اغلب فیلم‌های ایرانی ساری و جاری است. با این پیش فرض امید می‌رود که هیات انتخاب فجر در کنار این فضای غم‌انگیز همیشگی آثار متنوع‌تر را در بخش مسابقه سینمای ایران قرار دهد. مستقل از این تحلیل، جشنواره فیلم فجر، جشن سینمای انقلاب است، نباید به عزاخانه انقلاب بدل شود، نباید آثاری که با نمادسازی از دین‌باوری،   انقلابی‌گری و اهدافی نظیر، چهره جشنواره فیلم فجر تخریب شود و در جشنواره فیلم فجر حضور داشته باشد.

متاسفانه بر اساس شنیده‌ها  فیلم «عنکبوت» به دبیرخانه جشنواره فیلم فجر ارائه شده و آن‌طور که کانال سینمایی کات گزارش کرده است، در میان ۱۰ فیلم انتخابی هیات انتخاب قرار دارد. فیلمی که محتوایش اثری ضد مردمی است که به تفصیل توضیحاتی درباره آن ارائه خواهد شد.

خبر منتشر شده در کانال سینمایی کات

بیشتر بخوانید:

از بچه‌کشی تا بچه‌خوری در سینمای ایران به روایت یک منتقد سینما

داستان فیلم عنکبوت درباره سعید حنایی یکی از قاتلان زنجیره‌ای دهه هفتاد ایران است که در شهر مشهد چندین زن خیابانی را به قتل رساند. حنایی کارگری ساده بود که همراه همسر و دو پسرش در خانه‌ای در منطقه فقیرنشین مشهد زندگی می‌کرد.

حنایی شخصی مذهبی با سابقه رزمندگی در دوران جنگ است و به گواهی ساکنان محل زندگی‌اش فردی آرام و بدور از حاشیه بوده است. همه قربانیان حنایی،   روسپیان خیابانی بودند. وی به گفته خودش می‌خواست جامعه را از فساد و فحشا پاک کند. حنایی در پاسخ به خبرنگاری که دربارهٔ فرجام پرونده‌اش از وی سوال کرد پاسخ داد: «من فقط یک نفر هستم. در استخر ماهی‌ها با کم شدن یکی اتفاقی نمی‌افتد. مهم آن است که آب مسموم نشود.»  (منبع ویکی پدیا)

پیش از این یکی از چهره‌های تابلودار ضد انقلاب با نام مازیار بهاری درباره سعید حنایی مستندی ساخته است که بارها از بی‌بی‌سی فارسی پخش شده است، همان شبکه‌ای که طی چند سال اخیر تمام آثار کوتاه ابراهیم ایرج‌زاد، کارگردان فیلم عنکبوت را پخش کرده است. در واقع ساخته شدن فیلم عنکبوت چند هدف را دنبال می‌کند که از چهره‌ای مذهبی و انقلابی که راه به اشتباه رفته، سمبل و نمادی از تندروی ضد مردمی بسازد تا به این ترتیب، آنچه از عاقبت دینداری و انقلابی‌گری در فیلم ترسیم می‌شود چهره‌ای مشابه سعید حنایی باشد. با استناد به پخش مستند مازیار بهاری از بی بی سی فارسی و آثار کوتاه ابراهیم ایرج‌زاد از این شبکه بخشی از ماجرا کاملا روشن است. اما چند نکته دیگر درباره عنکبوت بسیار قابل اعتناست.

سمت راست تصویر ابراهیم ایرج زاد

1. نویسنده فیلم­نامه «اکتای براهنی» فرزند «رضا براهنی» از مخالفین تابلودار نظام است، تهیه‌کننده این فیلم «جواد نوروزبیگی» نیز از عوامل مولد بحران در حوزه‌ سینمای کشور است که با تهیه و تولید فیلم مارموز کاملا مشخص است که سعی در تخریب چهره‌های انقلابی و مذهبی را دارد و با ساخت فیلم‌ ماموز سعی می‌کند از افرادی که به صورت ظاهری افرادی مذهبی و انقلابی هستند، چهره مخدوشی ارائه دهد که مناسب حضور در عرصه سیاسی کشور نیستند و در این فیلم رسما آنان را چماقدار معرفی می‌کند.

2. محتوای فیلم­نامه و خط روایی آن با ایجاد حس هم­ذات‌پنداری در مخاطب در پیِ حصول به نتایجی مبنی بر وجود اشتراک بین تفکر «سعید حنایی» و اقدامات مقابله­‌ای با «بدحجابی و کشف حجاب»، ایجاد ارتباط ذهنی بین روسپی­گری و حاکمیت، هجو فریضه­ امربه معروف و نهی از منکر با تولید احساس مشابه­ سازی بین «سعید حنایی» و مسائل جامعه­ امروز است :

[«سعید» با خربزه‌­ای در بغل سوار پراید می­‌شود، غیر از راننده که مرد جا افتاده­ و موجه بنظر می‌­رسد، مرد مسنی صندلی جلو و زن میانسالی با حجاب چادر عقب ماشین نشسته­‌اند؛ صدای پخش ماشین نه آنقدری که گوش را اذیت کند، شنیده می­‌شود، یک خواننده­ زن ترانه‌­ای می­‌خواند، «سعید» مدت زیادی تحمل نمی‌­کند. «سعید» : آقا اینو خاموش کن!   راننده : چرا؟ آهنگه دیگه!، «سعید» : یعنی چی؟ زن نشسته ها!!، مرد مسن صندلی جلو با اشاره از راننده می­‌خواهد برای ختم غائله ضبط را خاموش کند، با خاموش شدن ضبط، رادیو اتومات روشن می­‌شود؛ یکی از سخنرانی­های «خاتمی» در باره گفتگوی تمدن­‌ها در حال پخش است!]

3. واژگان زننده، مبتذل و جنسی در متن فیلم­نامه و دیالوگ­‌ها آن­قدر زننده است که قصد نویسنده از ایجاد فضای غالب ذهنی را پنهان می­‌کند : [«افسانه» : می­گن مریضی دارن، من ولی هرجا برم کاندوم استفاده می‌کنم، پولش جداست فقط گفته باشم.  «سعید» : من نمی­خوام!   «افسانه» : پس چی می­گی؟ فقط لاس خشکه می­زنی!؟]

4. هجو مرزبندی­‌ها و احکام شرعی در این فیلم­نامه شگفت‌­آور است؛ [«سعید» دست به جیب می­‌برد. مقداری پول می­‌شمارد. «افسانه» پول­‌ها را از دست «سعید» می­‌قاپد. «افسانه» : بیا این اضافه است، ما که حروم خور نیستیم!]. . . .[«افسانه» : اصلا می­خوای صیغه بخونیم!؟ – برگه­‌ای که جملات صیغه رویش نوشته شده را در می­‌آورد – من نصف مشتریام برای این که خودشونو راضی کنن همون اول صیغه می­خونن] ... . [«سعید» : تاکی می­خوای بری با مرد غریبه!؟   «افسانه» : پول ندارم، بچه­‌ام کل امروز یک سیب خراب خورده، تو که خوب روضه می­خونی خرج منو می­دی!؟   «سعید» : من پولدار نیستم! ولی خب خدا چی؟   «افسانه» برو بابا، خدا مال شماست ما خدا نمی­‌خوایم!   «سعید» : اون دنیا باید برای حرف‌­هایت تقاص پس بدی!   «افسانه» اگه کاری نمی‌­کنی پول منو بده، اگه خدا شرایط منو نمی‌فهمه من تقاص پس می­دم، کدوم دنیا؟]

5. مطالب خلاف پرونده و نیز تخصیص سطح نازل برای دیالوگ­‌های قاضی و دادستان به جهت تحقیر نماد قوه قضاییه و حاکمیت در این فیلم­نامه قابل تامل است : [«سعید» : من اینکارو قتل نمی‌­دونم من اینا رو مفسد فی‌­الارض می‌­دونم! «قاضی» : شما می­خوای دل خودت رو خوش کنی، شما فقیه هستی!؟ . . «قاضی» : نه جواب بده، تازه فقیه هم نمی‌­تونه همچین کاری بکنه! برای یک قصاص باید چندین و چند نفر نظر بدن! قوه قضاییه به این عریض و طویلی ...]. . . . .[«دادستان» : بایستی اشاره کنم قربانیان بواسطه سابقه کیفری که داشتند به هیچ عنوان مهدورالدم شناخته نشده و تنها قصد متهم، ایجاد رعب و وحشت در جامعه بوده است. چرا که او همراه با ارتکاب به قتل، اقدام به سرقت از مقتولین کرده و چند مورد زنای محصنه هم صورت گرفته است!!]

با عنایت به جمیع موارد فوق­ الاشاره و لزوم رعایت مجمل­‌نویسی، محتوای این فیلم­نامه درپی القای وجود ارتباط بین فحشاء و ناکارآمدی نظام، وجود جنس نگرش «سعید حنایی» در جامعه­ متدین و در لایه­ پنهانِ مقابله با کشف حجاب یا منکرات دیگر، ارتباط یک­سویه­ فقر و تمام آن­چه بدان روابط نامشروع اطلاق می­‌شود و درنهایت نشانه رفتن انگشت اتهام به سوی وفاداران به ارزش­‌های انقلاب اسلامی و متدینین است.

لذا با توجه به محتوای زننده فیلم، قوه قضاییه برای جلوگیری از لطمه گسترده به افکار عمومی هر چه سریعتر می‌بایست در اقدامی سریع مانع اکران فیلمی شود که اهداف مشخصی را دنبال می‌کند. قطعا این توقیف در جامعه هنری همراه با پروپاگاندای مطبوعات اصلاح‌طلب و وابسته، قالبی افراطی به خودش خواهد گرفت. اما مسئولان قضایی کشور می‌دانند که این فیلم - همانند خانه پدری - سم مهلکی است که وارد طعام فرهنگی کل کشور می‌شود و ضرورت دارد که مقامات قضایی در مورد این ولنگاری و تحریف آشکار، واکنشی بسیار سریع بروز دهند.

امید می‌رود هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر، با انتخاب فیلم‌های سلامت‌تر و مفرح‌تر، در دگرگونی شرایط اجتماعی گام بزرگتری را بردارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 37
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 10
 • CH ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
  35 37
  واقعا شما نادان هستید. در حالت عادی یه عده فیلم رو میدیدن و تمام. الان با این کار همه ایران فیلم رو خواهند دید. از جمله خودم که اصلا اهل فیلم نگاه کردن نیستم. دشمن دانا که غم جان بود بهتر از آن دوست که نادان بود
  • حامد IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
   14 3
   نادان آن نادانی است که به خاطر توقیف شدن یک فیلم آن را ببیند. قرار نیست هر کثافتی آزاد باشه‌‌. فیلمی کا کثافت بازی و زنا رو کاری درست معرفی کن و دین داری را به سخره بگیرد زشت است در جشنواره ی فجر باشد. اسم این جشنواره رو عوض کنند و پول بیت المال رو به فقرا بدهند . فقرا با آبرو زندگی می کنند اما اگر طبق اعتقاد کثیف کارگردان و نویسنده این فیلم به علت فقر زنا می کنند هزینه جشنواره کثیف فجر رو به روسپی ها بدهند که مجبور به این کارها نشوند
  • IR ۱۸:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
   0 1
   توصیه می کنم به گزارشی که خبرگزاری فارس درباره ارتباط میان گردشگری و سینماست تولید کرده حتما مراجعه کرده و آن را ببینید.
  • IR ۰۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
   4 2
   نادان آن نادانی است که به خاطر توقیف شدن یک فیلم آن را ببیند.
  • IR ۰۴:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
   2 0
   نادان تویی و هم فکرانت
 • DE ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
  17 17
  حقیقت اینه که این نظام به هیچ وجه نتوانست در مقابل تهاجم فرهنگی دشمنان پاتک مناسبی بزند و امروز جامعه ما بطور شدیدی با انحطاط اخلاقی و اعتقادی روبروست
  • محمد IR ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
   19 16
   بنظرم نتوانستند از همه نیروهای خلاق و متعهد استفاده کنند، وگرنه چنان پاتکی می زدند که صداش تا امریکا هم شنیده بشه.
  • IR ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
   12 17
   تو زیرپرچم کشور بیگانه نمیخواد با ظاهرالصلاحی ،سیاه نمائی کنی.علیرغم تک سنگین فرهنگی دشمن ونیروهای نفوذی دشمن در بدنه فرهنگ وسینما ،غالب بدنه جامعه ما عفیف مانده اند.انشالله با حذف لیبرالهائی که میخواهد با گسترش فساد ،خودشون حاشیه امن داشته باشند ،بهتر هم خواهیم شد.
 • سعید IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
  22 33
  به نظر فیلم بسیار زیبا و روشنگری میاد.
  • IR ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
   22 16
   نشون میده مگس به جای دیدن گلها ،همیشه دنبال چیزی همرنگ طبیعت خودشه !
 • سروش IR ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
  26 1
  وقتی نسازی می سازن،
  • IR ۰۳:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
   1 0
   باریکلا، وقتی نسازی میسازن...
 • ناشناس IR ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
  14 26
  اونجوری که دلشان بخواهد می سازن، تعداد فیلمسازان خودتان را با تعداد اونا مقایسه کن چرا کم هستید چرا فکر امروز را نکردید. ولی همیشه به خدا توکل کنید، هر که با خدا بود عاقبت بخیر شد.
 • ربذه IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
  10 12
  بنده پنج سال پیاپی برنده رتبه اول فیلمنامه نویسی کشور شدم.اما هیچ کس و هیچ جا برای ساخت آنها هیچ حمایتی نکرد. می دانید چرا؟چون فساد مالی'رانت و رانت بازی عرصه فیلمسازی ما را آلوده کرده.چه در سینما و چه صداوسیما.تا با باند و گروه خاصی مرتبط نباشی'الیور استون و اسپیلبرگ ایران هم که باشی باید بری غازبچرونی. در سینما پول و گیشه و در صدا وسیما پسر باجناق آقای .....و خواهرزاده آقای... حرف اول را می زن .این درد عرصه فیلمسازی کشور ماست.
  • نصر IR ۱۹:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
   0 4
   با سروش یا واتساپ من تماس بگیر 0990...
 • IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
  14 28
  این همه حماسه تو سوریه و عراق و فلسطین رو نمی تونین به تصویر بکشین؟!! لیاقتی جز اینکه آمریکا آقا بالا سرتون باشه و چکمه لیسی کنین ندارین. خاک بر مغز تهی تون. که به جای عزت و بزرگی خفت و خواری درونی تون رو با افتخار به مردم نشون می دین.
 • SG ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
  1 5
  جالبه
 • IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
  11 19
  خب وقتی اصلاح طلبها با دین مخالفند و اجازه ساختن چنین فیلمهایی میدن چرا باید به چنین مقاماتی در یک نظام دینی برسند؟ چرا باید چنین فیلمهایی ساخته بشه؟!
 • ایرانی DE ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
  27 14
  وقتی به این فیلم چنین تاخته شده حتما فیلمیه بسیار عالی و البته قاعدتا دست اندر کارانش هم انسانهای با شرفی هستن که واقعیات رو روایت میکنن و درد نویسنده منتقد هم دقیقا از همین بابته.ممنون
  • IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
   12 24
   زیرپرچم بیگانه سر میکنی وداد از ایران میزنی؟! معلومه چقدر راستگوئی پینوکیو!
  • محمد IR ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
   9 20
   اسمت یه چیز دیگه بزار بی وجود
  • ایرانیس IR ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
   5 4
   مردک بدبخت پفیوز تمدنی با اسم من نظر نده بی هویت بدبخت صلا پارسی چرا مینویسی شما منافق های کفتار ایرانی نیستین تخم ترکه های همین غربی ها هستین که بدبختانه موندین تو ایران بزرک
  • IR ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
   2 0
   اوخی
 • IR ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
  6 14
  لعنت خداوند زمین زمان بر پدر مادر آبا اجدادی که دست به هر کاری می زنند که به دین و فرهنگ و ذهن ملت صدمه بزنند بخاطر مال دنیا حرام لقمه های وطنی گرفتار عذاب الهی گردند بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ به نام خداوند رحمتگر مهربان تَبَّتْ يَدَا أَبِي لَهَبٍ وَتَبَّ ﴿۱﴾ بريده باد دو دست ابولهب و مرگ بر او باد (۱) مَا أَغْنَى عَنْهُ مَالُهُ وَمَا كَسَبَ ﴿۲﴾ دارايى او و آنچه اندوخت‏ سودش نكرد (۲) سَيَصْلَى نَارًا ذَاتَ لَهَبٍ ﴿۳﴾ بزودى در آتشى پرزبانه درآيد (۳) وَامْرَأَتُهُ حَمَّالَةَ الْحَطَبِ ﴿۴﴾ و زنش آن هيمه‏ كش [آتش فروز] (۴) فِي جِيدِهَا حَبْلٌ مِنْ مَسَدٍ ﴿۵﴾ بر گردنش طنابى از ليف خرماست (۵)
 • IR ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
  21 3
  داستانش واقعیه مشرق واقعییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی
 • DE ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
  11 0
  حالا وقتی اکران شد و سر و صدا کرد میان جلوشو می گیرن:))))) همچین مسئولینی داره کشور
 • ایرانی IR ۱۶:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
  3 3
  مثل اینکه باید یک انقلاب دیگه در این کشور انجام بشهو همهخ این تخم و ترکه های غربی ها و فک و فامیل میرزا اقا خان نوری به درک فاصل کنیم یگن جهاد بزرگ با نفس اماره هست اینه نفس اماره ایران همین بدبختهای مزدئر جیره خوار عرعرستان غرب هستن
 • IR ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
  9 3
  عجب قاتل عوضییی بوده نمیشناختمش.
 • رضا IR ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
  14 3
  مشرقی عزیز با این حرفایی که زدی فاتحه قوه قضائیه - اونم زمان شیخ محمدیزدی - را بردی . اگرچه بسیاری از مردم مشهد با شما هم عقیده نیستند
 • NL ۱۷:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
  6 5
  رحمت خدا بر برادر قهرمان ما شهید سعید حنایی که با روسفیدی با خدا ملاقات کرد و شهادتش در بیدادگاه لیبرال زده ها لگه ننگ ابدی را برای مصلحت اندیشان باقی گذاشت. شادی روح آن شهید والامقام فاتجه مع الصلوات. اللهم صلعلی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم.
  • IR ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
   3 2
   اللهم صل علی محمد و آل محمد. روحش شاد.
 • IR ۰۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
  1 2
  شما فقط یک نفری و از جانب خودت میتونی نظر بدی نه اینکه نظر شخصیتو به مردم نسبت بدی
 • IR ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
  3 5
  درود بر شهید سعید حنایی عزیز این دنیا هر چی میخواهید بر او بتازید ولی او نزد خدا روسفید است
 • IR ۲۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
  1 0
  نویسنده فرزند رضا براهینی هست
 • IR ۲۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
  2 0
  باید یک بار برای همیشه این ترفند رو لو داد. یک نمونه خشن میارن تا کل امر به معروف رو لغو کنند. اگه یه داور وسط بازی یکی رو بکشه، باید بازی بدون داور باشه؟ کسی که این ماجرای فوتبال رو فیلم کنه هدفش حرف داوره با روش تحریک احساسات
 • آمار CA ۰۷:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
  3 1
  شما که طاقت دیدن یک فیلم رو ندارید . چطوری میخواهید قضاوت کنید . تو اگه امر به معروف بلدی خودت رو اصلاح کن . این مردک به ظاهر مذهبی به دستور حاکم شرع به دار آویخته شد . فاسدی بود که باید از بین میرفت .
 • IR ۰۴:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
  0 0
  کارگردان این فیلم این گزارش شما رو گذاشته تو اینستاگرامش به همراه لینک مطلب و به سخره گرفته . برای همین بعضی از کامنت های منفی هم از اونجا میاد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس