سریع‌القلم

یکی از تئوریسین‌های سازش و کرنش در مقابل آمریکا و غرب، با وجود ابطال ادعای گذشته خود همچنان از جهانی شدن و بین‌المللی شدن حرف می‌زند.

به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت:

محمود سریع‌القلم که در اوج مباحث مذاکرات و برجام، نظرخواهی از مردم عادی (راننده تاکسی و لبوفروش) را به استهزا می‌گرفت، بی‌آنکه درباره خسارت‌های روند مورد حمایت خود توضیح بدهد یا عذرخواهی کند، گفته است: آینده کشور در گرو بین‌المللی شدن است. اگر ما با بانک‌های جهانی و شرکت‌های جهانی همکاری کرده و کشوری بین‌المللی بودیم، راحت‌ تحریم‌ نمی‌شدیم.

بیشتر بخوانید:

لبوفروشی که ولی‌نعمت اصلاح‌طلبان شد!


سریع‌القلم با تاکید بر اینکه مشکل کشور ما دانش است، تصریح کرد: الان حدود شش ماه است که دستگاه دیپلماسی ما دارد به اتحادیه اروپا می‌گوید: «چرا وظایفتان در رابطه با برجام را انجام نمی‌دهید؟» اگر دستگاه دیپلماسی ما ۱۰ درصد اقتصاد جهانی را می‌فهمید، این جمله را نمی‌گفت. برای اینکه رابطه تجاری بین آمریکا و اتحادیه اروپا یک تریلیون و ۴۰۰ میلیون دلار است. آمریکا در کشور آلمان ۲۸۷ پایگاه نظامی دارد. بعد ما انتظار داریم این روابط را رها کنند.


وی همچنین گفته است: اگر از من بپرسند با فساد در ایران چه کار کنیم می‌گویم هرچقدر ایران با دنیا بیشتر کار کند فساد در ایران کمتر می‌شود. اصلا لزومی ندارد سالی چند کنفرانس برگزار کنیم چندنفر کارشناس و مسئول درباره علل فساد، تاریخ فساد و روش‌های مبارزه با فساد برگزار کنیم و در آخر همه یک کیف بگیرند و بروند. اگر می‌خواهید فساد و اختلاس‌ها در ایران تمام شود، سیستم بانکی ایران را جهانی کنید تا شفاف شود که اگر یک نفر یک دلار جابه‌جا کند مشخص شود چه ساعتی و از کجا به کجا منتقل کرده است. آن موقع ببینید برای فساد چه اتفاقی می‌افتد. وقتی یک کشور با دنیا ارتباطی ندارد در داخل آن هر اتفاقی می‌افتد.


سریع‌القلم گفت: وقتی سال ۶۹ به این دانشکده آمدم اولین مقاله‌ای که نوشتم «نقد خودکفایی اقتصادی و استقلال سیاسی» بود، البته آن موقع روزنامه معروف میدان فردوسی علیه من نوشت که یک نفر آمده و می‌گوید باید خودکفایی اقتصادی را کنار بگذاریم. خودکفایی اقتصادی و استقلال سیاسی حرف‌های آفریقایی‌ها در دهه ۵۰ بود، می‌خواستند استعمارزدایی کنند و بعد از دو سه سال دیدند این حرف‌ها بی‌معناست. این حرف‌ها را کنار گذاشتند سپس با دنیا مشغول کار شدند.


آقای سریع‌القلم در حالی از فقر و دانش در دستگاه دیپلماسی سخن می‌گوید که در اوج همین مذاکره و اعتماد به آمریکا و اروپا، مطلقا حرفی به نقد نمی‌زد و رأساً توجیه‌کننده خوش‌خیالی و اعتماد بلاوجه به غرب بود؛ در حالی که اگر خود واقعا دچار فقر دانش نبود، همان موقع باید هشدار می‌داد که اروپا فاقد وزن و غیرقابل اعتماد است؛ نه اینکه نظر شهروندان عادی در همین زمینه را مسخره کند!! اگر سواد داشت، باید می‌گفت که لازمه بین‌المللی شدن و با عزت در آمریکا زیستن، تولید قدرت است و نه واگذاری توانمندی‌ها و پیش آمریکا و اروپا گردن کج کردن، چرا هنگامی که همفکران آقای سریع‌القلم در دولت، به مدت ۶ سال اقتصاد را به واسطه حالت تعلیق و انتظار، به ضعف می‌کشاند، او جمله‌ای به انتقاد بر زبان نیاورد؟ مگر می‌شود اقتصاد را از محتوا و توانایی تهی کرد و بعد سراغ بانک‌ها و شرکت‌های خارجی رفت؟


اتفاقا برعکس، آقای سریع‌القلم اعتراف می‌کند که ۳ دهه قبل علیه خودکفایی اقتصادی و استقلال سیاسی نوشته است. کشورهای پیشرفته و قدرتمند دنیا، آیا خود را در حوزه اقتصاد محتاج دیگران می‌کنند یا سعی می‌کنند نیازهای راهبردی را در داخل تأمین کنند؟ آیا رأی و نظر سیاسی خود را به دیگران می‌سپارند یا صاحب رأی مستقل هستند؟ اتفاقا نسخه «وابستگی اقتصادی و سیاسی»، نسخه‌ کشورهای عقب‌مانده و تحقیر شده است که یا در اقتصاد باج می‌دهند یا در سیاست و یا هر دو.


سرانجام این ادعا که برای مبارزه با فساد باید با دنیا و بانک‌های جهانی و سیستم بانکی جهانی همکاری کنیم، گزاره کاملا خلاف واقعی است. آیا آمریکا و اروپا با دنیا و بانک‌های جهانی و سیستم بانکی جهانی همکاری نمی‌کنند و پایه‌گذار FATF نیستند؟ پس چرا بالغ بر ۷۶ درصد فساد مالی و پولشویی‌های بزرگ در آمریکا و اروپا اتفاق می‌افتد؟

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 34
 • در انتظار بررسی: 5
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۰۶:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
  29 7
  آقای سریع القلم گفته:" سیستم بانکی ایران را جهانی کنید تا شفاف شود ". از ایشان می پرسم خبر دارد که سوئیس و بانکهای مشهورش بزرگترین مرکز انباشتن پولهای حاصل از قاچاق مواد مخدر و سلاح و زنان و اعضای بدن است؟ آیا خبر دارد گالری های هنری آمستردام و ژئو و نیویورک بزرگترین مراکز پولشویی هستند؟ و آیا خبر دارد 70 درصد پولشویی دنیا در خود اروپای غربی و آمریکای شمالی رخ می دهد؟
  • IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
   5 22
   چه ربطی داشت ؟ مگه شما وکیل وصی دنیا هستید. منافع خودتونو بچسبید.
  • به IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵ IR ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
   20 4
   ربطش این است که سریع القلم دروغ می گوید و پیوستن به FATF ذره ای فساد مالی را کاهش نخواهد داد. فقط راههای دور زدن تحریمها لو خواهد رفت و بس.
 • علی IR ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
  12 34
  سریع‌القلم با تاکید بر اینکه مشکل کشور ما دانش است " یعنی نباید به بیسوادهای مثل کیهان اجازه حرفزدن داد .
  • IR ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
   20 5
   دانش یعنی اطاعت کورکورانه از صندوق بین المللی پول
  • فرشاد IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
   17 4
   علی آنوقت نفهم های وطن فروشی مثل تو ونجسالقلم را که باید هدایت و کنترل کند
  • علی IR ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
   5 6
   آقا فرشاد وقتی حرف حسابی برا کفتن ندارید فقط چرت و پرت مگید و توهین آمیز سخن میگوئید و متاسفانه این یک فرهنگ برای شماهای بی ادب شده .
 • IR ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
  19 4
  با دنیا کار کردن منافاتی با خودکفایی ندارد آقای دانشمند. ! متفکر دولت امثال تو باشد وضع مردم هم معلومه چی میشه
 • IR ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
  17 4
  از مامور معذور چه انتظاری دارید؟!
 • IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
  19 5
  سریع القلم کراوات زده در اجلاس داووس حاضر میشد وبا کیسینجر ملاقات خصوصی داشت ،ازش انتظار بیشتری دارید جز اینکه برای کدخدا.......
 • IR ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
  15 5
  آمریکا در کشور آلمان ۲۸۷ پایگاه نظامی دارد.............یعنی منظور ایشان از بین المللی شدن ،اینه که کدخدا بیاد توی دل کشورمون وپایگاه بزنه.
 • IR ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
  8 20
  سریع القلم بسیار شیوا و دقیق واقعیت را گفتند و شما بسیار بچه گانه و غیر حرفه ای مخالفت کردید
 • IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
  16 6
  من چند سال قبل دانشجوی اقای سریع القلم بودم فهم من و برخی این بود که اومدتی در غرب درس خوانده و بشدت مرعوب انجا شده است وچیزی غیر از حرف معتقدین تئوری توسعه بعداز جنگ جهانی دوم را بلد نیست و انهم این است که باید از سر تا پا اروپایی بشویم تا توسعه پیدا کنیم
 • بی نام IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
  5 8
  مشرق دیگه چت شده اول صبحی خخخخخخ
 • حجت IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
  15 5
  کسی که به جای مغزش قلمش سریع بچرخد و مفت بگوید از این بهتر نمی شود.
 • جبار IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
  8 20
  آقای دکتر دقیقاً درست گفتن . ولی شما به قدری غرق در افکار جناحی احمقانه خودتان هستید که هر حرف حقی را نادرست قلمداد می کنید . کشوری هم که با نظر لبو فروش و راننده تاکسی اداره شود بهتر از این نمی تواند باشد. مشو غره بر حسن تدبیر خویش به تایید نادان و پندار خویش
  • IR ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
   6 2
   جالبه که فردای انتخابات نظر لبو فروش و راننده تاکسی برایتان مهم می شود و به شدت دنبال گدایی رای انها هستید !
 • محمد IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
  14 6
  سریع القلم کلش فقط توی کتاب ،از عالم واقعیت چیزی نمیدونه یا نمیخواد بدونه حرف مفت زیاد میزنه.
 • احمد IR ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
  13 4
  آقای کج قلم هرچه از افرادی چون تو در مملکت کمتر داشته باشیم مردم با خیال بهتری زندگی میکنند مگر شاه دیکتاتور با همه جهان رابطه نداشت چرا مملکت را نابود کرد چرا هنوز هم از گفته های گذشته تان خجالت نمی کشید
 • سید IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
  11 6
  شریع الظّلم!!!!!
 • حسين DE ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
  2 0
  "سريع القلم " يعنى چى؟
  • IR ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
   5 3
   یعنی هر چرتی به ذهنش میرسد سریعا با آن کاغذ را ضایع و ذهن دیگران را آزرده میکند
  • DE ۲۳:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
   1 0
   سریع القلم یعنی چه؟ یعنی سریعتر از اینکه فکر کند مینویسد.
 • IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
  8 2
  به نظر می رسد آقای «سریع القلم » خیلی هم مقصر نباشد! ؛ مقصر «قلم» ایشان است که ناخواسته « سریع »می نگارد! . غرب و ینگه دنیا با پیشرفت تکنولوژی خود درهر مناسبت این قلم های سریع نویس را با وِرژن های جدید تولید و وارد بازار مکاره می کند تا به دست مشتریان خاص برسد! . البته پُر واضح است که بالطبع قبله ی آمال مرقومه های این اقلام اجناس هم غرب بوده و خواهد بود و مابقی نگارش ها و اظهارات _ اعم از دانشمند یا لبو فروش متعهد _ را آفریقایی و کُند نویس می شمارد !.
 • IR ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
  5 1
  كاش سريع الفهم هم بوي
 • IR ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
  6 3
  سریع النخچار
 • IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
  6 2
  نتیجه تمام این مصیبتهای فعلی در ایران دو چیز است .1-بی سوادی مسئولین کنونی 2-وجود مشاوران نفوذی .
 • IR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
  9 1
  طبقات فرو دستی که این استاد دامن شخصیت علمی خود را از آنها مبرا میداند خدا شاهد است که وجدانهای بیداری هستند که نخواستند عزت نفس و غرور انسانی خود را فدای تظاهر و ریا و تملق کرده و به نان و نام راحتی برسند از اینجاست که میبینیم که اتفاقا شاید دانش این استاد را نداشته باشند اما از بینش بسیار فراتری برخوردارند. باید به این قلم هرز گفت : هشش !
 • مظلوم IR ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
  38 3
  یک خودفروخته غرب زده حق ندارد برای کشوری که بهترین فرزندان خود را برای استقلال آزادی فدا کرده نظر بدهد
 • دانش IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
  2 3
  اقای سریع القلم درست میگویدکه بین کل دنیا درانزواقرارگرفتیم وباتمام ثروت خدادادی عالم بازهم فقیرهستیم،ایرانی جماعت بسیارباهوش است وبایددرکنارامریکا که کدخدای کره زمین است بهترین شرایط سیاسی واجتماعی رو داشته باشدوبه همه ای کشورها ایده پیشرفت ارائه کنه،
 • IR ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
  34 0
  خداوندا! جان همه ماسونها را یک شبه بگیر و ما را از شرّ آنان برهان!
 • پویا نوری IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
  8 0
  سریع القلم: ما هر چقدر چکمه و کفش های امریکا و انگلیس را بیشتر لیس بزنیم بیشتر وارد دایره جهانی شدن می شویم
 • مرصاد IR ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
  0 0
  این قوم غرب گدا ؛ گویا هم قسم شده اند ، که کشور را به دوران بردگی و نوکری غرب برگردانند !!!
 • مرصاد IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
  0 0
  اصرار غرب و نوکران داخلی آن به پذیرفتن لوایح ، فقط به این دلیل است ،که همچون برجام ، که کل هسته ای ما را بدون جنگ و هزینه ، متوقف و تحت کنترل خود گرفتند ، سایر موارد مورد نظرشان را نیز تحت کنترل بگیرند ! والسلام !!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس