کد خبر 1023337
تاریخ انتشار: ۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۲
واعظی: چهار گام کاهش تعهدات ایران مغایر کنوانسیون‌های برجام نیست

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: چهارگامی که ما در کاهش تعهدات برجامی برداشتیم از نظر کارشناسانی که در مسائل حقوقی، برجام و هسته‌ای کار کردند و همچنین کارشناسان بین المللی، مغایر با کنوانسیون‌های ذیربط برجام نبوده است.

به گزارش مشرق، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت و در جمع خبرنگاران درباره اظهارات مقامات اروپایی مبنی بر استفاده از مکانیزم ماشه گفت: چهار گامی که ما در کاهش تعهدات برجامی برداشتیم از نظر کارشناسانی که در مسائل حقوقی، برجام و هسته‌ای کار کردند و همچنین کارشناسان بین المللی، مغایر با کنوانسیون‌های ذیربط برجام نبوده است.

وی افزود: ادعای اروپایی‌ها هیچ مبنای حقوقی ندارد و آنها به دنبال این هستند که پاسخی برای افکار عمومی خود داشته باشند، اینکه اروپایی‌ها در این شرایط بخواهند از روش ماشه استفاده کنند، این انجام نخواهد شد و خود اروپایی‌ها به دنبال مذاکره از طریق دیگری هستند که بتوانیم به تفاهم برسیم.

بیشتر بخوانید:

رئیس دفتر رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی درباره ادعای حقوق بشری غرب به تبعیض علیه زنان و اقلیت‌های دینی در کشورمان اظهار داشت:  حقوق بشر برای کشورهای غربی تبدیل به یک ابزار سیاسی برای فشار بر روی کشورها شده و همانطور که می‌بینیم این کشورها در این خصوص دوگانه عمل می‌کنند. این کشورها در کشور خودشان با اقلیت‌های دینی‌شان و رنگین پوستان‌شان برخوردهای بسیار بد و غیرحقوق بشری می‌کنند. از سوی دیگر میز در همین منطقه خودمان با کشورهایی که اصول اولیه حقوق بشر را رعایت نمی‌کنند بهترین رابطه را دارند. امروز با توجه به فضای مجازی و اینکه همه مسائل شفاف شده است، این ادعای غربی‌ها نه در ایران و و بلکه در جاهای دیگر نیز خریداری ندارد.

واعظی در پاسخ به سوالی درباره FATF گفت: لوایح FATF  لوایحی است که در گذشته هم در دولت و هم در دوران دولت قبل از ما به تصویب رسیده و در کمیسیون‌های مختلف مجلس شورای اسلامی تمام مراحل آن طی شده و به تصویب مجلس نیز رسیده است.  شورای نگهبان آن اصلاحاتی را که مدنظر داشت را اعمال کرده است، مسئله‌ای که الان به وجود آمده در مجمع تشخیص مصلحت نظام است و ادعاهایی که مطرح می‌شود، ادعاهای کارشناسی نبوده بلکه ادعاهای سیاسی است و به اعتقاد من با مسئله این لوایح و FATF برخورد سیاسی‌ صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: ما اعتقاد داریم که این مسئله فقط ربطی به این دولت ندارد و آنچه اکنون در حال اتفاق افتادن است محدود کردن و یک تحریم دیگر برای اقتصاد کشور و برای روابط بانکی ما است. ما معتقدیم تصویب نشدن این لوایح که اولا ضربه به اقتصاد کشور است و دوم اینکه مرجعی که مخالفت می‌کند باید مسئولیت این کار را هم بپذیرد یعنی اینکه الان بیش از یکسال پالرمو را در مجمع تشخیص مصلحت نظام نگه داشته‌اند و بعد بدون هیچ‌گونه اقدامی عودت داده‌اند. الان هم برای لایحه بعدی CFT، مرتب جلساتی برقرار می‌کنند که وقت بگذرد. این مسائل باید برای مردم شفاف شود،چرا که مجلس و دولت این لوایح را تصویب کرده‌اند آن کسی که نگه می‌دارد باید مسئولیتش را هم بپذیرد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور در پاسخ به سوال دیگری درباره اعلام تعداد کشته‌شدگان ناآرامی‌های اخیر توسط رسانه‌های خارجی نیز تصریح کرد: مسئله فقط مربوط به دولت نیست؛ این مسئله‌ای است که تمامی دستگاه‌های ذی‌ربط براساس قانون با آن مرتبط هستند و اکنون قوه قضاییه با جدیت کار را پیش می‌برد.  این ارقامی که مطرح می‌شود بیشتر فضاسازی و جنگ روانی بوده و اصلا چنین چیزی نیست. به اعتقاد من مطرح شدن این اعداد و ارقام به هیچ وجه این بحث‌ها و این تعدادها مطرح نیست، الان در حال جمع‌بندی هستند هر وقت نهایی شد جمع‌بندی را اعلام می‌کنند.

واعظی خاطرنشان کرد: نظام شیوه سکوت اتخاذ نکرده‌ است. مسئله این است که آنها انتظار داشتند که جرقه‌ای را که به اسم بنزین زده بودند، حتما برنامه‌ریزی آن را برای زمان دیگری انجام داده بودند و مسئله بنزین برنامه‌ریزی آنها را جلو انداخته است و این اتفاق افتاد. تبلیغات و جنگ روانی که آنها برای یک کار بزرگ برنامه‌ریزی کرده بودند، ظرف 48 ساعت جمع شد. به دلیل اینکه آنها در آن عرصه میدانی نتوانستند به اهدافشان برسند و اکنون سعی می‌کنند از نظر جنگ روانی به مسئله بپردازند ولذا ما و مردم نباید تحت تاثیر قرار بگیریم. ما نظامی داریم که وقتی اتفاقی می‌افتد می‌تواند سریع با مردم ارتباط برقرار کند، سریع آن اتفاق را جمع کند و با حمایت و قدرت مردم که در شهرهای مختلف برای جمع کردن آن اتفاق به صحنه آمدند، بیشتر باید کار کرد.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر صحبت‌های سال گذشته رئیس‌جمهور درباره نامه نمایندگان مجلس به مقام معظم رهبری برای ورود به مسئله FATF اظهار داشت: نظر دولت درباره این دو لایحه بسیار روشن است. از چهار لایحه که دولت  ارائه کرده بود همه مراحل مربوط به دو لایحه طی شده و مراحل مربوط به دو لایحه دیگر هم الان در مجلس طی شده است. این حق نمایندگان است که وقتی این‌همه زحمت کشیده‌اند و دو لایحه را تصویب کرده‌اند و اکنون برای این دو لایحه که مدت طولانی یعنی بیش از یک سال است که در مجمع تشخیص مانده است، به رهبر معظم انقلاب نامه بنویسند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور درباره اظهارات یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام مبنی بر درخواست رئیس‌جمهور برای مسکوت ماندن بررسی این لوایح گفت: سال گذشته در یک مقطع یک یا دوهفته‌ای، قرار بر این بود که موضوع مطرح شود. البته این مسئله از سوی رئیس‌جمهور مطرح نشد بلکه یکی از وزرا در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام پیشنهاد داده بود الان که ما به نتیجه نمی‌رسیم این مسئله تا دوره بعد مسکوت بماند.

واعظی در پاسخ به سوالی مبنی بر برداشتن گام کاهش تعهدات با توجه به شرایط فعلی کشور اظهار داشت: کمیته در حال بررسی این مسئله است.

وی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه  مسئولین شهری تهران مطرح می‌کنند که دولت در این 6 سال تلاشی برای توسعه مترو انجام نداده است، گفت: بانک‌های کشور تا جایی که توانسته‌اند با توصیه دولت هم برای مترو و هم به شهرداری برای اینکه کارهایشان انجام شود، کمک کرده است. توسعه مترو هم در حال انجام است. امروز هم آقای حناچی شهردار تهران در جلسه مطرح کرد که دو ایستگاه دیگر نیز در هفته گذشته اضافه شده است. اکنون نیز دولت با وجود همه محدودیت‌هایی که به خصوص در این دو-سه سال گذشته وجود داشته به دنبال فرصتی است که بتواند هزینه‌ای را برای آن تخصیص بدهد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس