لزوم موضع‌گیری قاطع مجمع درباره FATF

تحلیلگر اقتصاد بین الملل تاکید کرد: FATF باید از دعوای «حیدری نعمتی» خارج شده و گفت‌وگوی کارشناسی درباره آن انجام شود.

به گزارش مشرق،  مجید شاکری پژوهشگر و تحلیل گر اقتصاد بین‌الملل عصر امروز سه‌شنبه در نشست تصویب لوایح FATF و آثار و پیامدهای آن بر حکمرانی مالی و تجارت بین‌المللی ایران که در پژوهشکده تحقیقات راهبردی توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شده بود، اظهار داشت: FATF باید از دعوای حیدری نعمتی خارج شود. در واقع یک بازنمایی درباره پیوستن FATF در کشور ایجاد شده که می‌گویند مخالفان FATF، می‌خواهند ایران را کره شمالی کنند و موافقان FATF می‌خواهند ایران کره شمالی نشود.

بیشتر بخوانید:

ذوالنوری: عضویت در FATF راه تنفس اقتصاد کشور را می‌بندد

شایعه یا واقعیت؛ فردای رد FATF قطع همکاری با ایران صورت می‌گیرد؟

جلیلی: برخی در داخل خواسته پمپئو را پژواک می‌دهند

وی افزود: امروز موضوع آن است آیا در تکمیل برنامه اقدام FATF، تسریع ایجاد شود یا تعویق رخ دهد. موضوع مخالفت یا موافقت با تعامل جهانی نیست.

این پژوهشگر تصریح کرد: خروج از CFT چندان بازگشت‌پذیر نیست، خروج از CFT یعنی حرکت به سمت تامین منابع مالی تروریسم. پس چرا باید عضو کنوانسیونی بشویم که به سود ما نیست. از طرفی با اجرای برنامه اقدام، من فکر نمی‌کنم از وضعیت تعلیقی و مقابله‌ای خارج شویم.

وی یادآور شد: موضع‌گیری بانک مرکزی به گونه‌ای نیست که اگر عضو FATF نشویم بدبخت می‌شویم. فکر نکنید دولت موافق الحاق و مجمع تشخیص مخالف الحاق است چون نظام به تصمیم در این باره نرسیده است. دلیل این مساله به خاطر تحریم بودن ماست که همه کانال‌های مبادله را بسته است.

شاکری اظهار داشت: مشکل ما در اجرای FATF این است که مقامات اقتصادی مسئول پرونده نبودند و اگر فهرستی از اولویت‌های اقتصادی بنویسند، FATF جزو ۳۰ مورد اول نیست.

وی مجددا تاکید کرد: FATF باید از دعوای حیدری و نعتمی خارج شده و گفت‌وگوی کارشناسی درباره آن انجام شود. 

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس