نسخه‌ای که 300 آمریکایی برای هزاران بیمار«ایرانی» پیچیده‌اند

۳۰۰ نفر در وزارت خزانه‌داری آمریکا علیه ایران برنامه ریزی و اقدام ضد ایرانی انجام می‌دهند و در همه دنیا از سوی دولت آمریکا آزادی عمل دارند که یکی از اقدامات آنها تحریم دارویی است.

به گزارش مشرق، تحریم‌های آمریکا علیه ایران چند سالی است که حوزه‌های مختلف تولیدی، خدماتی و درمانی ما را دچار مشکل کرده است اما یکی از حوزه‌هایی که تبعات منفی تحریم‌ها بر آن اثر ملموس و مشهودتری دارد، حوزه بهداشت و درمان است؛ جایی که با سلامت مردم ارتباط داشته و هرگونه کوتاهی در تأمین نیازهای دارویی و تجهیزات پزشکی، بیماران را دچار مخاطرات جدی کرده و حتی جان آنها را می‌گیرد.

بیشتر بخوانید:

«تحریم دارو» نفس این «بیماران» را به شماره انداخته است

در این میان، آمریکا به عنوان رهبر اعمال تحریم‌ها علیه کشورمان همواره سعی داشته با عوام فریبی و دروغ  اعمال تحریم دارویی و غذایی ایران را انکار کند، اما این اقدام ضد بشری و بر خلاف قوانین بین‌المللی آنها حالا برای همه کشورها عیان  و اثبات شده و آنها از اعمال تحریم دارویی و غذایی علیه ایران به عنوان حربه‌ای در جهت فشار به کشورمان برای سر فرود آوردن در برابر خواسته‌های استعماری خود استفاده می‌کنند.

برای بررسی اثرات تحریم در حوزه دارویی و تجهیزات پزشکی و پیامدهای منفی آن بر سلامت مردم با تعدادی از نمایندگان مجلس به گفت‌وگو نشستیم و نمایندگان از اثرات تحریم دارویی و راهکار برون رفت از این محدودیت‌ها گفتند.

میرحمایت میرزاده عضو کمیسیون آموزش مجلس، درباره «اثرات تحریم‌ها بر نظام درمانی و به ویژه دارو»، اظهار داشت: شکی وجود ندارد که تحریم‌ها بر بهداشت و درمان ما در کوتاه‌ مدت تاثیر می‌گذارد، اما در دراز مدت نیز قطعا باعث تقویت کارخانه‌ها و مراکز داروسازی ما می‌شود و بالاخره خواهیم دید که غیر از خدا و توجه به توانمندی خود نباید به کسی تکیه‌ داشته باشیم.

وی ادامه داد: قطعا دانشمندان در مراکز پژوهشی ما سرعت و رشد فعالیت‌هایشان بیشتر از گذشته خواهد بود، اما از آن طرف نیز باید بدانیم که جمعی از نیازمندان در برخی حوزه‌های دارویی که ما تولید نمی‌کنیم، دچار مشکل خواهند شد.

عضو کمیسیون آموزش مجلس افزود: در دنیا نیز در محافل سیاسی باید پرونده این قضیه بسته شود که کسانی که سالها همه حرف، ذکر و نوشته‌هایشان بحث دفاع از حقوق بشر بود، مشخص شد که در بزنگاه‌ها و جاهایی که منافع خودشان وجود داشته باشد، حتی هزاران نیازمند به دارو را زیرپا می‌گذارند.

تحریم‌ها دراز مدت قطعا باعث تقویت کارخانه‌ها و مراکز داروسازی ما می‌شود و بالاخره خواهیم دید که غیر از خدا و توجه به توانمندی خود نباید به کسی تکیه‌ داشته باشیم

میرزاده متذکر شد: ممکن است بسیاری از افراد  به دلیل عدم دارو قربانی شوند و خون این افراد بر گردن همین کسانی است که باید یک روز بین خود و وجدانشان قاضی قرار دهند؛ تاکنون حرفشان به مصرف منافع سیاسی خودشان شده است.

وی خاطرنشان کرد: این شرایط برای ما چیزی است که از قبل پیش‌بینی کرده بودیم و می‌دانستیم چنین اتفاقی خواهد افتاد؛ به این خاطر نیز شرکت‌های دانش‌بنیان و دانشمندان جوان و مراکز پژوهشی ما در این حوزه کمر همت بسته‌اند تا نیازهای درمانی را در داخل تامین کنیم.

احمد حمزه، عضو کمیسیون بهداشت مجلس درباره «اثر تحریم بر نظام درمانی کشور»، گفت: کل تحریم‌هایی که غرب علیه ما اعمال کرده، غیرانسانی است؛ به خصوص در جاهایی که بر روی سلامت عامه مردم تاثیر می‌گذارد؛ مانند تحریم غذایی و دارویی و این موضوع خارج از اخلاق است و در قوانین بین‌المللی نیز پذیرفته نیست.

وی ادامه داد: متاسفانه آمریکا با زورگویی و قلدری این تحریم را بر ملت ما تحمیل کرد. دو سه درصد از داروهایی که به ویژه داروهای خاص هستند متاسفانه در کشور تولید نمی‌شود و در این خصوص دچار مشکل هستیم.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس درباره «راه حل برون‌رفت از این مشکل »،خاطرنشان کرد: باید از طریق مجامع بین‌المللی به آمریکا فشار وارد شود تا لااقل بخش دارویی ایران را از تحریم خارج کند؛ چراکه امکان اینکه این درصد از داروهای موردنیاز را بسازیم، برای ما مقدور نیست.

حمزه تصریح کرد: البته دانشمندان جوان ما تلاش می‌کنند تا سه درصد دارویی که ما وارد می‌کنیم، در داخل کشور تولید کنند، اما در دنیای امروز هیچ کشوری نیست که همه نیازهای خود را در بخش‌های مختلف تامین کند.

حجت‌الاسلام و المسلمین علیرضا سلیمی عضو کمیسیون آموزش مجلس درباره «اثر تحریم بر نظام درمانی کشور» گفت: آمریکایی‌ها نشان دادند هیچ رحم، مروت و انسانیت نداشته و بشر دوستی را به عنوان ابزاری برای رسیدن به امیال سیاسی خود و تثبیت سلطه‌گری در دنیا مورد استفاده قرار می‌دهد؛ ضمن اینکه حتی امروز سازمان ملل به عنوان ابزاری برای تثبیت قدرت آنها درآمده است.

وی با اشاره به وضعیت اسفبار مردم یمن به دلیل اعمال محدویت‌های دارویی و غذایی، افزود: در یمن قحطی به معنای واقعی راه افتاده و پوست مردم به استخوان رسیده است و میلیون‌ها انسان به دلیل گرسنگی در معرض مرگ قرار گرفته‌اند.

تحریم غذایی و دارویی موضوع خارج از اخلاق است و در قوانین بین‌المللی نیز پذیرفته نیست

سلیمی با اشاره به اثرات تحریم‌های دارویی در داخل کشور، اظهار داشت: برای اینکه یک ملت را به زانو درآورند از هیچ کاری فروگذار نمی‌کنند؛ از یک طرف می‌گویند ما ملت ایران را دوست داریم و از طرف دیگر این گونه با ملت ما برخورد می‌کنند.

عضو کمیسیون آموزش مجلس یادآور شد: این صحنه، صحنه‌ای است که دروغگویی و شیادی آمریکا را به خوبی روشن می‌کند. تیم ترامپ نشان داد که سیاست آنها ماکیاولی است و از هر ابزاری برای پیشبرد اهداف خودشان استفاده می‌کنند.

وی  تاکید کرد: البته آنها دروغ می‌گویند؛ از یک طرف تحریم می‌کنند و اجازه حمل و نقل دارو را نمی‌دهند، از طرف دیگر دروغگویی خود را به نحو دیگری به افکار دنیا تحمیل می‌کنند.

تیم ترامپ نشان داد که سیاست آنها ماکیاولی است و از هر ابزاری برای پیشبرد اهداف خودشان استفاده می‌کنند

سلیمی بیان داشت: در قصه صدام آنها غذا و دارو را تحریم نکردند اما ایران را از غذا و دارو نیز تحریم کردند. قرار بود در برجام آمریکایی‌ها به تعهدات خود عمل کنند تا اوضاع آرام‌آرام عادی شود، اما این نتیجه اعتماد به آمریکایی‌هاست.

*گسترش شرکت‌های دانش بنیان  راه برون رفت از تحریم

عضو کمیسیون آموزش مجلس  درباره «راهکار برون‌رفت از این مشکل»،ابراز داشت: بیش از ۹۰ درصد دارو در داخل تولید می‌شود. باید به سمت خودکفایی در این بخش حرکت کنیم؛ چراکه ما در هر بخشی که خودکفا شدیم ابزار تحریم از آنها گرفته شد؛ مانند سدسازی، فولاد و تولید سیمان؛ در نتیجه ما باید با گسترش شرکت‌های دانش بنیان که می‌تواند به ما کمک کند، به این موضوع سرعت ببخشیم.

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس درباره «اثر تحریم بر نظام درمانی کشور»، گفت: وزارت خزانه‌داری آمریکا اکنون در چند بخش برای کشور ما مشکل ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: یک مشکل برای تهیه مواد اولیه و مواد بسته‌بندی است که اینها خوراک کارخانجات دارویی ماست؛ ‌به شکلی که آنها با تک تک شرکت‌هایی که مواد اولیه دارویی را به ایران می‌فروختند تماس گرفته و  آنها را تهدید کرده‌اند.

عضو کمیسیون بهداشت ایجاد مشکل در  نقل و انتقال پول و گشایش اعتبار را دومین مانع ایجاد شده از سوی آمریکا برشمرد و گفت: مشکل فعلی تامین مالی است؛ چراکه تحریم نفتی اتفاق افتاده و منابع ارزی ما کاهش پیدا کرده است؛ در نتیجه ارز کافی که دولت باید در اختیار شرکت‌های داروسازی قرار دهد، دچار مشکل شده است.

قاضی‌زاده هاشمی تصریح کرد: آنها این سه مشکل را ایجاد کرده‌اند که در نتیجه بر روی تامین دارو اثر گذاشته است؛البته بعضا در تجهیزات پزشکی نیز این مشکل وجود دارد؛ مانند پانسمان بیماران ای‌بی که یکی از این مشکلات است.

وی درباره «راهکارهای برون‌رفت از این مشکل»، خاطرنشان کرد: باید سازمان تخصصی ضد تحریم ایجاد کنیم؛ مثل کاری که آنها کردند و برای هر کدام از این موضوعات روش‌هایی را در پیش گیریم.

باید سازمان تخصصی ضد تحریم ایجاد کنیم و برای هر کدام از موضوعات تحریم شده روش‌هایی را در پیش گیریم

عضو کمیسیون بهداشت متذکر شد: دنیای ما دنیای بزرگی است و میزان منابع مالی که برای کشور نیاز داریم، منابع بسیار زیادی نیست؛ خلاصه اینکه ما سالانه ۳۰ تا ۴۰ میلیارد دلار نیازهای اولیه کشور را در بخش‌های مختلف می‌توانیم تامین کنیم.

قاضی‌زاده هاشمی افزود:‌ این عدد در مجموع اقتصاد جهانی عدد بزرگی نیست. از این بخش ۲ تا ۳ میلیارد دلار برای داروست؛ به اضافه اینکه شرکت‌های زیادی هستند و مشکلی برای خرید و فروش دارو وجود ندارد؛ البته ممکن است کارها را سخت کند، اما قابل انجام است.

وی با تأکید بر ضرورت ایجاد سازمان تخصصی ضد تحریم در کشور، تصریح کرد: این کاری که آنها در وزارت خزانه‌داری آمریکا علیه ما کردند؛ به این شکل که ۳۰۰ نفر اکنون در آنجا کار می‌کنند و در همه دنیا از سوی دولت آمریکا آزادی عمل دارند، مذاکره کرده و تحریم می‌کنند و اقدام ضد ایرانی انجام می‌دهند.

عضو کمیسیون بهداشت ابراز داشت: چنین سازمانی هم باید در یک نهاد مسئولی که بیشتری ارتباط را دارد با اختیارات کامل در ایران به وجود آید؛ چراکه در این خصوص خلاء وجود دارد؛ با توجه به اینکه  اکنون همه دستگاه‌های ما درگیر تحریم هستند.

آنچه نمایندگان مجلس درباره اعمال تحریم‌ها بر سیستم دارویی و درمانی کشور بیان کرده و همگی بر آن تأکید داشتند، این است که در کنار اثرات و پیامدهای منفی اعمال تحریم‌ها بر سیستم بهداشت و درمان کشور، باید به این موضوع مهم توجه داشته باشیم که تقویت توان داخلی و اتکا بر توانمندی‌های دانشمندان جوان و با انگیزه در قالب شرکت‌های دانش بنیان، تنها راه برون رفت از این محدویت‌هاست و اتکا به توان این استعدادهای داخلی می‌تواند ما را به طور کامل در صنعت دارویی به خود کفایی برساند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 9
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
  21 32
  همفکرای مشرق شما دارید میگید مرگ بر آمریکا دشمنی و شما شروع کردید شما سفارت و اشغال کردید کارمندان و گروگان گرفتید . تازه میگید چرا دارو تحریم شده . بالاخره با امریکا دشمن هستید یا نه ؟؟؟؟؟؟؟ اگه دشمنید که آمریکا هم با شما دشمنه دیگه
  • IR ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
   17 8
   مواردی که فرمودید واکنش و جواب ما به جنایت های آمریکاست ما شروع کننده نبودیم .
  • IR ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
   16 5
   آخر این ما بودیم که در آمریکا کودتا کردیم. این ما بودیم که یک دیکتاتوری بزرگ در آمریکا درست کردیم. این ما بودیم که حق توحش از آمریکا گرفتیم. این ما بودیم که آمریکا را تبدیل به خام فروش نفت کردیم. این ما بودیم که حق کاپیتولاسیون در آمریکا برقرار کردیم. این ما بودیم که به آمریکا دستور دادیم هواپیماهای ما را بخرد و به نیابت از ما برود با شوروی و یا شورشیان ظفار بجنگند و صدها کشته بدهد. این ما بودیم که بی اجازه و اطلاع مقامات آمریکا هواپیماهای آنها را برای بمباران ویتنام می بردیم. این ما بودیم که فرهنگمان را بر آمریکا تحمیل کردیم. این ما بودیم که وقتی شاه آمریکا در خال قتل عام مردمش بود از او حمایت کردیم.
  • IR ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
   13 3
   آمریکا شیطان بزرگه دوست، علیه دولت مصدق کودتا نمیکنه. این یکی از جنایتهای بسیار زیاد امریکاییها علیه ایرانی ها و همه جهان. البته امثال شما هیچوقت این مصداقهای بارز دشمنی را نمیبینند. تا صدای واضح چکمه های دشمن و تو خونه هاتون نشنوین، باور نمیکنین. بلائی که سر سوریه آوردن هم حتما کار ۴ تا دیوانه پشمالو بود..
  • IR ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
   10 0
   این ما بودیم که بعد از انقلاب آمریکا از تجزیه طلبان آمریکایی حمایت اطلاعاتی و مالی و تسلیحاتی کردیم. این ما بودیم که صدام را به حمله به آمریکا تشویق کرده و از او حمایت کردیم. این ما بودیم که قرارداد الجزایر را تبدیل به کاغذ پاره کردیم. این ما بودیم که سلاح شیمیایی به صدام دادیم و همه نوع حمایت اطلاعاتی و مالی از او به عمل آوردیم و حتی خلبانان عراقی را با ناوهایمان نجات می دادیم. این ما بودیم که ناوهایمان را به خلیج مکزیک فرستادیم و هواپیماهای مسافری آمریکا را هدف قرار دادیم. این ما بودیم که آمریکا را زیر شدید ترین تحریمهای فلج کننده قرار دادیم. این ما بودیم که بمب اتمی خودمان داشتیم اما آمریکا را به دلیل داشتن برنامه صلح آمیز اتی مجازات کردیم. این ما بودیم که هر روز آمریکا را تهدید کردیم. این ما بودیم که با تاسیس شبکه های متعدد ماهواره ای به امنیت و فرهنگ آمریکا حمله کردیم. این ما بودیم که بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در آن کشور فتنه راه انداختیم. این ما بودیم که به آمریکا دستور دادیم دستاورد دانشمندانش را بتن ریزی کند. این ما بودیم که خودمان برجام را بر آمریکا تحمیل کرده و خودمان هم نقض کردیم. و.. می بینید ما چقدر بد هستیم؟ آمریکایی های بیجاره در کشورشان نشسته بودند و ما رفته ایم آن طرف کره زمین اینهمه ظلم به آنها کردیم و هنوز هم دست از سرشان بر نمی داریم! تازه پرچم آمریکا را هم آتش می زنیم!
  • IR ۱۶:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
   2 4
   سفارت آمریکا رو همفکران روحانی گرفتند
  • IR ۲۱:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
   0 1
   انقدر برای آمریکا جوش نزن یه لیوان آب بخور.!!!
  • IR ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۱
   0 0
   در داستان کودتا، امریکا دنباله روی از لندن کرد! و اینهم از خباثت آنها و خیانت داخلی هاست که ادرس امریکا را می دهند! بجای کتاب نوشتن در نظرات،کمی تاریخ را از منابع مختلف بخوانید لطفا!
  • حسین IR ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۲
   0 0
   این چرندیات چیه داری میگی! دشمنی رو آمریکای جنایتکار شروع کرد با کودتای 28 مرداد ، برو یک ذره تاریخ بخوان.ما تا انتقام کودتا و کشتن مسافران ایرباس و این 40 سال تحریم و دزدی های 37 سال دوره سلطنت پهلوی دوم رو از آمریکا نگیریم ولش نمی کنیم.... تحریم سخت هست اما ما ایرانی هستیم و تحت تحریم این همه پیشرفت علمی و نظامی داشته ایم ، اگر خیانت کاران داخلی با آمریکا همکاری نمی داشتند آمریکا نمی توانست به تحریم دلخوش باشد
 • IR ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
  12 3
  خیلی ساده انگارانه است که بگیم ۳۰۰نفر برای ایران نسخه نابودی کشیدند . حداقل نیمی از امریکایی ها در جنایات دخیلند همین نگاه ساده انگارانه است که کشور را به دهان امریکا جهانخوار سوق می دهد
 • IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
  17 0
  خیر. در عوض هزاران پزشک ایرانی با نهی کردن بیماران از مصرف داروهی مشابه ایرانی دارند جان بیمارانشان را ی گیرند. همچنین حضراتی که بلدند در تحریم جطور پورشه و لامبورگینی و بوگاتی و لوازم آرایش و خاک زیر پای گربه وارد کند و ارز برایش دارند اما نوبت به دارو که می رسد می گویند تحریم هستیم. گناه این به ظاهر ایرانی ها از گناه آن 300 آمریکایی بسیار بزرگتر است
  • IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
   12 0
   طرح و دستور تحریم از آقازاده های داخلی و اجراکردن این دستورات با آمریکاست . واقعا فک کردید آمریکا به تنهایی میتواند جلوی ما قد علم کند ؟ همه کرم و مرض از خناس های داخلی ست .
 • IR ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
  7 2
  سالهاست در تحریم یا تهدید آمریکایی ها هستیم .چرا مشکلات رو قبلاشناساسی و چاره اندیشی نکردیم .الان به فکر افتادیم که چه کار کنیم. دیر نیست؟ واقعا خون قربانیان تحریم فقط به گردن دشمنانمونه؟
  • IR ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
   8 0
   بله. فقط دشمن مقصر است. البته دشمن فقط آمریکا نیست. لیبرالها و آقازاده هایشان به مراتب دشمنانی خطرناکتر از آمریکا هستند
 • DE ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
  4 2
  ایرانی ستیزی ایندسته بی جواب نخواهد ماند.
 • IR ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۱
  0 0
  خب خدارو شکر اکثر بچه های مسوولان در کشورهای غربی مشغول درس و حسابند و از این بی دارویی متضرر نمیشند. خدا رو شکر.
 • IR ۱۸:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۱
  0 0
  سلام.چه دلسوزانی برای ایرانی جماعت داریم۳درصد کمبود دارو داریم که انشالله به خود کفایی میرسیم.واحتیاجی به امریکا نخواهیم داشت .
  • IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۲
   0 0
   اگر اینطوره چرا دولت غلو می‌کنه.؟!از اول هم معلومه مقصر اصلی خود دولت .!!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس