کد خبر 1021422
تاریخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۴
محسن هاشمی

نیمی از اعضای شورای شهر تهران مدت هاست از مترو و اتوبوس استفاده نکرده‌اند و جای آن با خودرو شخصی حتی در روزهای بدون خودرو در شهر تردد می‌کنند.

به گزارش مشرق، شهرداری تهران در چند سال اخیر در تلاش بود که با انجام طرح‌های مشارکتی، سلامت و طراوت را در بین شهروندان افزایش دهد و همواره به دنبال اجرای طرح‌ها و پویش‌هایی بود که شهروندان به سمت استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی ترغیب شوند، اما نکته قابل تأمل این است که موفقیت بسیاری از طرح‌ها و پویش‌ها مستلزم حضور و شرکت مسئولان در رأس آن است تا مردم با دیدن آنان، خود نیز به شرکت در طرح‌ها و پویش‌ها ترغیب شوند، حال باید دید که مدیران شهری تا چه اندازه مشتری ناوگان حمل و نقل عمومی هستند؟

حضور مدیران شهری در متن جامعه و قرارگیری آن‌ها در کنار سایر افراد جامعه این امکان را فراهم می‌کند که مسئولان با گوشه‌ای از مشکلات و دغدغه‌های مردم در زندگی شهری و استفاده آن‌ها از ناوگان حمل و نقل عمومی  آشنا شوند.

کارشناسان حوزه مسائل اجتماعی و شهری بر این باورند تا مدیری در ترافیک نماند، مسئولی در ازدحام اتوبوس‌های تندرو امکان نفس کشیدن برایش سلب نشود و یا در ازدحام خط یک مترو در بیشتر اوقات قرار نگیرد، نمی‌تواند برای حل مشکلات اقدام کند.

بیشتر بخوانید:

در جلسه شورای شهر تهران با طرح این سوال که اعضای شورای شهر تهران تا چه میزان مشتری ناوگان حمل و نقل عمومی هستند و در هفته چند بار از این ناوگان استفاده می‌کنند، به سراغ اعضای شورای شهر تهران رفتیم.

نخستین عضو شورای شهر تهران، محسن هاشمی رئیس این شورا بود که در پاسخ به این پرسش گفت: آخرین باری که از مترو استفاده کردم  هفته پیش بود که در ایستگاه نوبنیاد در خط ۳ سوار مترو شدم و در ایستگاه امام خمینی (ره) واقع در خط یک مترو پیاده شدم.

هاشمی در پاسخ به این سوال که با شلوغی مترو  چه کردید؟ گفت : در خط  ۳ که من سوار مترو شدم، ازدحام جمعیت  به مراتب خلوت تر از خط ۱ بود و شلوغی مترو فرصتی بود تا در کنار مردم دوستانه به گپ و گفت بپردازم و از مشکلات آن‌ها آگاه شوم.

رئیس شورای شهر تهران در پاسخ به این پرسش که تا چه میزان از اتوبوس استفاده می‌کند؟ گفت: زیاد اهل استفاده از اتوبوس نیستم و آخرین باری که از اتوبوس استفاده کردم زمانی بود که پشت ترافیک میدان ولیعصر(عج) قرار گرفتم و به علت اینکه می‌خواستم خود را برای مراسم ختمی در مسجد بلال صدا و سیما برسانم سوار بی آر تی شدم.

علی اعطا سخنگوی شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال که آخرین بار چه زمانی از مترو و اتوبوس استفاده کردید؟ گفت: آخرین باری که از ناوگان حمل و نقل عمومی استفاده کردم، ایام عید بود که سوار مترو شدم.

او در پاسخ به این سوال که با شلوغی آن چه کردید؟ گفت: مانند تمام مردم تحمل کردم و امیدوارم با اضافه شدن تمام واگن‌های خط ۶، تا حد زیادی از ازدحام جمعیت مترو کاسته شود.

زهرا صدر اعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران در پاسخ  به این سوال که آخرین بار چه زمانی از مترو و اتوبوس استفاده کردید؟ گفت: من در هفته ۲ تا ۳ نوبت از مترو استفاده می‌کنم و با توجه به اینکه به دلیل درد زانو امکان پله نوردی برای من میسر نیست، نمی‌توانم جزء مشتری‌های دائم مترو برای جابه‌جایی در شهر باشم.

محمود میرلوحی دیگر عضو شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال که آخرین بار چه زمانی از مترو و اتوبوس استفاده کردید؟ گفت: من به صورت مداوم از اتوبوس و مترو استفاده نمی‌کنم، اما در طول هفته در کمترین میزان ۲ تا ۳ نوبت از مترو و اتوبوس برای جابه‌جایی در شهر استفاده  می‌کنم.

عضو شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال که با شلوغی اتوبوس و مترو چه می‌کنید؟ گفت: شلوغی ناوگان حمل و نقل عمومی را تجربه کردم و من نیز مانند سایر افراد شلوغی آن را تحمل می‌کنم تا به مقصد برسم.

حسن رسولی خزانه دار شورای شهر تهران در پاسخ به این ۲ پرسش ( آخرین بار چه زمانی از مترو و اتوبوس استفاده کردید؟ و با شلوغی آن چه کردید؟) گفت: من به دلیل اینکه در چند سال گذشته جراحی قلب داشتم نمی‌توانم در مکان‎های شلوغ حاضر شوم، به همین دلیل پزشک معالجم اعلام کرد که برای تردد در سطح معابر نیز باید از اتومبیل خاص استفاده کنم.

احمد مسجد جامعی دیگر عضو شورای شهر در پاسخ به این سوال که آخرین بار چه زمانی از مترو و اتوبوس استفاده کردید؟ گفت: استفاده من از اتوبوس و مترو به صورت مداوم و روزمره نیست و علت آن نیز به دلیل کوتاه بودن مسیر رفت و آمد من است و مسیر تردد من دسترسی به ناوگان حمل و نقل عمومی ندارد، اما در بعضی از موارد مانند دیگر شهروندان از مترو و اتوبوس استفاده می‌کنم.

زهرا نژاد بهرام عضو هئیت رئیسه شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال که آخرین بار چه زمانی از مترو و اتوبوس استفاده کردید؟ گفت: از زمانی که عضو شورای شهر تهران شدم، به‌ صورت دائم سر کار هستم و در جلسه‌های متعدد شرکت می‌کنم و این جلسه‌های متعدد و محدودیت زمانی این امکان را فراهم نمی‌کند که بتوانم از مترو و اتوبوس استفاده کنم و بیشتر برای تردد در پایتخت مشتری تاکسی هستم.

ناهید خدا کرمی دیگر عضو شورای شهر تهران در پاسخ به این پرسش که چه میزان در هفته از ناوگان حمل و نقل عمومی به ویژه اتوبوس و مترو استفاده می‌کنید؟ گفت: پرسش شما من را به یاد دوران دانشجویی و استفاده از اتوبوس‌های دو طبقه پایتخت انداخت.

عضو شورای شهر تهران افزود: به دلیل آن‌ که چند ساعت در بین مردم قرار بگیرم فارغ از مشغله‌های کاری در طول هفته چند نوبت از اتوبوس استفاده می‌کنم و بدون آن‌که خودم را معرفی کنم پای صحبت و مشکلات شهروندان می‌نشینم.

خداکرمی در پاسخ به این سوال که در طول هفته چه میزان از مترو استفاده می‌کنید؟ تصریح: متأسفانه این امکان برای من فراهم نیست که از مترو استفاده کنم و علت آن این است که از لحاظ تنفسی امکان تحمل فشار ناشی از ازدحام جمعیت را ندارم. 

 عضو شورای شهر تهران ادامه داد: اگر چه از مترو استفاده نمی‌کنم، اما از تمام مشکلات شهروندان در استفاده از مترو به ویژه واگن‌های بانوان آگاه هستم و می‌خواهم از طریق شما به آن‌ها اعلام کنم که مدیریت شهری در تلاش است با افزایش تعداد قطارها شرایط استفاده شهروندان از مترو را تسهیل کند.

محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل و ترافیک شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال که آخرین بار چه زمانی از مترو و اتوبوس استفاده کردید؟ گفت: من به سوال شما پاسخ نمی‌دهم.

مجید فراهانی رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران در پاسخ به این پرسش که چه میزان در هفته از ناوگان حمل و نقل عمومی به ویژه اتوبوس و مترو استفاده می‌کنید؟ گفت: یکی از اقدام‌های خوب مدیریت شهری تهران اجرای طرح سه‌شنبه‌های بدون خودرو و پویش تهران بی‌دود است.

رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران ادامه داد: من به عنوان یکی از اعضای شورای شهر تهران همواره از این پویش استقبال و در آن شرکت کردم و همواره در روزهای سه‌شنبه به وسیله  ناوگان حمل و نقل عمومی به محل کار خود می‌روم.

فراهانی ادامه داد: به صورت میانگین از تمام مسیرها و ایستگاه‌های مترو و اتوبوس  استفاده می‌کنم و استفاده من از ناوگان حمل و نقل عمومی به مسیر خاصی محدود نمی‌شود.

او تصریح کرد: من از نزدیک شاهد زحمت مردم در شلوغی ایستگاه‌های مترو و بی آر تی هستم و امیدوارم با حمایت دولت موضوع اضافه شدن واگن‌های جدید به خطوط مترو، هرچه سریع‌تر به سرانجام برسد.

حجت نظری دیگر عضو شورای شهر تهران در پاسخ به این سئوال که آخرین چه زمانی از مترو و اتوبوس استفاده کردید؟ گفت: نزدیک به یک ماه گذشته از خط ۲ مترو برای جابه‌جایی استفاده کردم.

الهام فخاری رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران درباره میزان استفاده خود از مترو و اتوبوس با تأکید بر اینکه من جزء یکی از استفاده کنندگان دائم مترو هستم، افزود: برای شرکت در جلسه‌های شورای شهر تهران از خط ۱ مترو استفاده می‌کنم و برای رسیدن به صحن شورای شهر تهران در ایستگاه امام خمینی(ره)  از قطار پیاده می‌شوم.

او در پاسخ به این سوال که با شلوغی خط ۱ مترو چه می‌کنید؟ گفت: شلوغی و ازدحام جمعیت جزء جدایی ناپذیر مترو است و ازدحام جمعیت مترو از ایستگاه مفتح به سمت بازار تهران بیشتر می‌شود.

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال که چه میزان از اتوبوس و مترو استفاده می‌کنید؟ ادامه داد: خیلی کم از اتوبوس استفاده می‌کنم، مگر آن‌که مقصد من مکانی در خیابان ولیعصر(عج) باشد.

محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در پاسخ به این پرسش که در هفته چه میزان از ناوگان حمل و نقل عمومی به ویژه اتوبوس و مترو استفاده می‌کنید؟ گفت: نزدیک به ۲ هفته پیش بود که از خط ۲ مترو استفاده کردم.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران ادامه داد: خیلی وقت است که سوار اتوبوس‌های بی آر تی نشدم و یکی از علت‌های آن هم این است که با توجه به مسیرهای رفت و آمد من استفاده از بی آرتی برای رسیدن به مقصد مشکل است.

حسن خلیل آبادی دیگر عضو شورای شهر در پاسخ به این سوال که چه میزان از اتوبوس و مترو استفاده می‌کنید؟ گفت: آخرین باری که سوار مترو شدم به زمان قبل از آسیب دیدگی زانوام باز می‌گردد که برایم اتفاق افتاد و آن هم یک ماه پیش بود.

عضو شورای شهر تهران افزود: به دلیل سکونت من در شهر ری آخرین باری که سوار مترو شدم ایستگاه شهر ری در خط ۱مترو تهران بود و آخرین باری که سوار اتوبوس های بی آر تی شدم به چند ماه گذشته باز می‌گردد و دلیل این امر نامناسب بودن مسیر رفت و آمد من برای استفاده از بی آر تی است.

شهربانو امانی رئیس کمیته خیابان کامل شورای شهر تهران، در پاسخ به این پرسش که آخرین بار چه زمانی از مترو و اتوبوس استفاده کردید؟ گفت: در طول هفته چند نوبت از مترو استفاده می‌کنم و از نزدیک شلوغی مترو را لمس کرده‌ام.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: به دلیل مشغله‌های کاری و مناسب نبودن مسیر انتخابی اتوبوس نمی‌توانم به صورت دائم از اتوبوس‌های بی آر تی استفاده کنم و لازم است شهروندان بدانند  که شورای پنجم شهر تهران در تلاش است با گسترش ناوگان حمل و نقل عمومی تا حد زیادی از ازدحام جمعیت ناوگان حمل و نقل عمومی بکاهد.

آرش حسینی میلانی دیگر عضو شورای شهر تهران در پاسخ به این سئوال که چه میزان در هفته از اتوبوس و مترو استفاده می‌کنید؟ با تأملی طولانی گفت: نه، در طول هفته استفاده قابل توجهی از مترو و اتوبوس ندارم.

عضو شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال که آیا شهروندان از ازدحام جمعیت مترو و اتوبوس گلایه دارند؟ گفت: ازدحام جمعیت جزء جدایی ناپذیر ناوگان حمل و نقل عمومی است و مدیران  تصمیم گیر در پایتخت باید اهتمام ویژه ای برای رفع این معضل از خود نشان دهند و امیدواریم در ۲سال باقی مانده از عمر شورای شهر پنجم اقدامی موثر در این مسیر انجام شود.

بهاره آروین، ابراهیم امینی، مرتضی الویری و افشین حبیب زاده  از اعضای شورای شهر تهران پاسخگوی این پرسش نبودند که در طول هفته چه میزان مشتری ناوگان حمل و نقل عمومی هستند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۸
  1 0
  تو عکس بالا این کجاست شورای شهریها دارن قدم میزنن ؟ تموم صندلیها تا حتی تابلوی روی دیوار بنفشه !!!
 • IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۹
  2 0
  وقتی کارت مترو رو شارژ میکنی دیگه باجه های مترو بهت رسید نمیدن.معلوم نمیشه چقدر کارتت رو شارژ کردن. کمبود کاغذ شده بهونه شون

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس