کد خبر 1018367
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۹
خانزادی

فرمانده نداجا با اشاره به تعامل دو نیروی دریایی ایران و پاکستان گفت: چنانچه ستادهای دو طرف به توافق برسند، همکاری بیشتری خواهیم داشت و ما از هم‌اکنون آماده اعزام ناو به بنادر پاکستان هستیم.

به گزارش مشرق، امیر دریادار «حسین خانزادی» فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که به دعوت رسمی فرمانده نیروی دریایی پاکستان به این کشور سفر کرده است، در دیدار با فرمانده نیروی دریایی پاکستان، ضمن قدردانی از موضوعات مطرح شده پیرامون تعامل دو نیروی دریایی ایران و پاکستان اظهار داشت: چنانچه ستادهای دو طرف به توافق برسند، همکاری بیشتری خواهیم داشت.

بیشتر بخوانید:

پهپادهای جدید نیروی دریایی ارتش چه قابلیت‌هایی دارند؟

وی ادامه داد: ما از هم‌اکنون آماده اعزام ناو به بنادر پاکستان هستیم و معتقدیم این اراده برای تعامل دو طرف نیز وجود دارد.

دریادار خانزادی با اشاره به ریاست نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در اجلاس آیونز (اجلاس کشورهای حاشیه‌ اقیانوس هند) گفت: ما تلاش‌های زیادی در این دوره انجام داده‌ایم و در این فضا همکاری‌های پاکستان نیز بسیار مؤثر بوده است و منتظریم تا پاکستان نیز در رزمایش امنیت دریایی حضور یابد.

فرمانده نداجا موضوع دریا را برای دو کشور پاکستان و ایران بسیار مهم توصیف کرد و گفت: در موضوع ارتباط دو کشور در دریا، تنها نفت و رابطه از طریق نفت مطرح نیست، بلکه موضوع ژئوپلیتیک منطقه و ظرفیت‌های ویژه‌ای که در اختیار دارد و ظرفیت گذرگاه‌ها خیلی مهم است.

دریادار خانزادی افزود: گواتر، چین را به اقیانوس هند متصل و ظرفیت‌های خوبی برای پاکستان فراهم کرده است؛ بندر چابهار نیز چنین فضایی را برای ایران فراهم کرده است.

وی گفت: این دو ظرفیت نه‌تنها یکدیگر را تضعیف نمی‌کنند، بلکه تقویت‌کننده هم هستند که تأثیر آن نیز در آینده برای دولت‌ها نمایان می‌شود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش خاطرنشان کرد: بسیاری از بیگانگان تلاش می‌کنند تا این ظرفیت‌ها فعال نشوند؛ چرا که بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها منزلت منطقه‌ای و جهانی برای دو کشور ایجاد می‌کند و این در تقابل با منافع آنهاست برای همین ما همواره شاهد اقدامات تفرقه انگیزانه بین کشورها هستیم که مقابله با این توطئه‌ها هوشمندی کشورهای همسایه را می‌طلبد.

دریادار خانزادی با تأکید بر اینکه عدم حضور بیگانگان منطقه را امن‌تر می‌کند، افزود: مردم منطقه در حال هوشیار شدن هستند و کشورها روحیه همگرایی را تقویت می‌کنند. ما هم تمام تلاش خود را می‌کنیم تا کشورهای منطقه را تقویت کنیم.

فرمانده نیروی دریایی پاکستان نیز در این دیدار اظهار داشت: ما برای این سفر ارزش زیادی قائل هستیم؛ چراکه ما دو کشور جمهوری اسلامی هستیم و اشتراکات زیادی در حوزه‌های فرهنگی و مذهبی داریم و این اولین سفر فرمانده نیروی دریایی جمهوری اسلامی به پاکستان است.

وی افزود: ما مشترکاتی در کریدور دریایی چین و پاکستان داریم تا به سطح درآمد مسلمانان منطقه کمک کند.

فرمانده نیروی دریایی پاکستان تصریح کرد: وجود این کریدور فرصت خوبی برای استفاده اقتصادی است و ایران می‌تواند نقطه اتصال خوبی برای شرق و غرب باشد.

وی ادامه داد: نقطه اتحاد این کریدور دو بندر چابهار و گواتر هستند که می‌توانند به جای رقابت، رفاقت کنند و دو نیروی دریایی می‌توانند در دریا دست به دست هم دهند.

فرمانده نیروی دریایی پاکستان ضمن تشکر از نیروی دریایی ایران برای شرکت در رزمایش مشترک، گفت: سطح روابط دو نیروی دریایی کافی نیست و ما باید در این منطقه نقش خود را بیشتر کنیم.

منبع: دفاع پرس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس