تظاهرات صدها هزار نفری کارگران در فرانسه

صدها هزار کارگر فرانسوی با شرکت در گسترده‌ترین اعتصاب ملی و اعتراض به سیاست‌های دولتی، وارد خیابان‌ها شدند.

به گزارش مشرق، صدها هزار کارگر، معلم و کارمند بخش اورژانس بیمارستان‌ها، روز پنجشنبه با شرکت در یکی از بزرگ‌ترین اعتصابات دولتی فرانسه طی دهه‌های اخیر، اعتراض خود را نسبت به طرح بازنشستگی «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه نشان دادند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، کارگران بخش حمل‌ونقل ریلی با تهدید به ادامه دادن به اعتصاب تا روز دوشنبه و فلج کردن فرانسه، اصلاحات دولت ماکرون را با بزرگ‌ترین چالش از زمان اتمام اعتراضات «جلیقه‌زردها» مواجه کرده‌اند.

در شهر «نانتس» واقع در غرب فرانسه، اعتراضات خیابانی به درگیری کشیده شد و معترضان در برابر پرتاب گاز اشک‌آور از سوی پلیس، اقدام به پرتاب سنگ به سوی مأموران کردند. در شهرهای «لیون» و «مارسی» نیز هزاران معترض پارچه‌نوشته‌های بزرگی را برافراشته‌اند که بر روی آن نوشته شده است: «ماکرون گم شو» و «به حقوق بازنشستگی ما دست نزن».

رهبر یکی از اتحادیه‌های کارگری فرانسه در این باره گفت: «کاری که باید انجام دهیم تعطیل کردن اقتصاد فرانسه است. مردم مشتاق شروع یک مبارزه هستند».

کارگران فرودگاه‌ها، راننده‌های کامیون و نیروهای پلیس نیز در حال پیوستن به این اعتصاب گسترده هستند.

ماکرون معتقد است سیستم فعلی مستمری بازنشستگان بسیار پرهزینه و ناعادلانه است. او می‌گوید قصد دارد سیستمی ساده طراحی کند که در آن همه مستمری‌بگیران از حقوق برابر برخوردار باشند.

دانلود

 هفته گذشته نیز در ادامه موج  اعتصاب‌ها در فرانسه و در اعتراض به سیاست‌های ماکرون، کشاورزان اطراف پاریس با کمک بیش از هزار تراکتور مسیرهای منتهی به این شهر را مسدود کردند.

یک روز قبل از آن دانشجویان فرانسه نیز با برگزاری تجمعات مختلف در مراکز آموزش عالی این کشور ضمن اعتراض به سیاست‌های دولت، هشدار دادند که در صورت عدم اعطای کمک‌های مالی دولتی به دانشگاه‌ها، در روزهای آینده اعتصاب می‌کنند.


لغو شماری از پروازها در فرانسه درپی اعتصاب سراسری


تردد شهروندان فرانسوی با دوچرخه به‌دلیل تعطیلی حمل و نقل عمومی


سرگردانی مسافران در پی اعتصاب سراسری کارکنان بخش حمل و نقل


تعطیلی بخش حمل و نقل ریلی دورن شهری فرانسه در پی اعتصاب سراسری

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • IR ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۵
    0 0
    اشرارفرانسوی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس