رهبر

کم‌کم ابعاد فتنه خطرناکی که با ماجرای اعلام سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد، در حال روشن‌شدن است و حکمت اقدام رهبری، در هزینه‌کردن از وجهه و اعتبار خویش روشن‌تر می‌گردد.

سرویس سیاست مشرق- بیش از سه دهه از رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بر ایران می‌گذرد و در این سه دهه، کشور از گردنه‌های بسیار دشوار و پیچیده و از فتنه‌هایی عمیق و چندلایه عبور کرده است. چه دوستان و چه دشمنان عاقل، در یک نکته درباره رهبر انقلاب اشتراک نظر دارند؛ ایشان دارای یک «حکمت حکمرانی» هستند که بر مبنای آن، تصمیمات خود را در مقاطع حساس اتخاذ می کنند و معمولا (با توجه به سوابق این 30 سال)، حکمت تصمیمات ایشان درباره‌ی موضوعات مهم و اساسی کشور، با گذشت زمان روشن‌تر هم می گردد.

با دفع فاز اصلی فتنه (آشوب خیابانی) در هفته گذشته، اکنون از لا به لای تحلیل‌های برخی مقامات امنیتی و تحلیل‌گران سیاسی، قطعات پازل طراحی خطرناکی که با ماجرای اعلام سهمیه‌بندی بنزین آغاز شد، در حال قرار گرفتن در کنار هم است و کم‌کم حکمت اقدام رهبر انقلاب، در خرج کردن از وجهه و اعتبار شخصی برای حمایت از مصوبه سران قوا، آشکارتر می گردد.

رهبر معظم انقلاب در این سه دهه ثابت کردند هر کجا که پای منافع کلان کشور و به ویژه «امنیت ملی» در میان باشد، هیچ ابایی از خرج کردن از اعتبار و وجهه شخصی ندارند و این تفاوت ولی فقیهی است که جایگاه پدری دلسوز برای کشور دارد و اصل را بر مصالح کشور و انقلاب قرار می‌دهد و برخی «بزرگان» در همین کشورهای همسایه، که به دلایل مختلف حاضر به خرج کردن از خود نشدند و اوضاع در کشورشان به جای مدیریت، به سمت یک خلأ قدرت پیش رفته که یکی از اهداف اصلی طراحان خارجی آشوب بوده است.

در همین راستا، سردار حسین نجات، معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری آنا (9 آذر)، درباره طراحی خطرناکی که در پس ماجرای اعلام ناگهانی سهمیه‌بندی بنزین وجود داشت، با بیان این که آمریکا با عربستان سعودی، امارات و رژیم صهیونیستی ائتلافی برای ایجاد اغتشاش در کشورهای محور مقاومت تشکیل داده‌اند، گفت:

"به‌طور مشخص در این مرحله عراق، لبنان و ایران در طرح فتنه دشمنان جای دارند. "

سردار نجات،  با تاکید بر این که تمامی اعتراض‌ها مدلی یکسان داشتند، افزود:

" مدل طراحی آنها اول با شروع اعتراضات معیشتی و مقابله با فساد شروع شد و در ادامه گروهک‌های ضد انقلاب که از کشورهای غربی و عربی حقوق می‌گیرند، وارد میدان شدند. "

سردار حسین نجات

معاون فرهنگی سپاه با این توضیح که شبکه‌هایی در فضای مجازی که در عربستان و امارات هدایت می‌شوند، مردم را علیه نظام تحریک می‌کنند، یادآور شد:

"در مرحله بعد افراد گروهک‌های ضدانقلاب تظاهرات مسالمت‌آمیز را به خشونت می‌کشند تا امنیت مخدوش شود و هدف اصلی آنها استعفای رئیس‌جمهور یا نخست‌وزیر یا نمایندگان پارلمان در این سه کشور است. "[1]

در تایید این داده‌ها، می توان به توئیت اخیر مارک دوبوویتز، مدیر اندیشکده تندرو و صهیونیست «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» یا FDD، یکی از اجزای اصلی کمپین ضدایرانی ترامپ که نقش مهمی در «جنگ اقتصادی» نظام سلطه علیه کشورمان دارد، اشاره کرد:

سردار غلامرضا جلالی، رییس قرارگاه پدافند غیرعامل، در اولین مجمع فعالان بسیجی و جهادی دفاع سایبری کشور(10 آذر 98)، گفت:

" طرح افزایش قیمت بنزین به حدی بد اجرا شد که برخی معتقدند احتمال نفوذ دشمن در سیستم مدیریتی کشور وجود دارد که البته وزارت اطلاعات باید درخصوص آن به جمع‌بندی برسد و اعلام نظر کند. "[2]

سردار غلامرضا جلالی

همزمان در یکی دو روز گذشته، فایل صوتی سخنرانی محمدجواد کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، درباره «فتنه بنزینی» منتشر شد که شامل نکات و دعاوی بسیار قابل تاملی می شد که تک تک آن‌ها می تواند و باید مورد بررسی مستقل قرار گیرد. اما درباره فتنه‌ اخیر، کلیات بحث قدوسی (نقل به مضمون) به این قرار بود:

"رییس‌جمهور کاملا از آسیب‌ها و ابعاد آشوبی که با این نحوه اجرای سهمیه‌بندی و گرانی به پا می شد، آگاه بود، ولی با این‌حال، به طرز عجیبی مصر به اجرای آن با همین ترتیبات بود.

دو ماه قبل از شروع فتنه، سرویس اطلاعاتی حزب‌الله به ایران درباره مختصات فتنه هشدار داده بود. حشدالشعبی هم به ایران درباره آماده سازی نیروی آشوب توسط آمریکا در خاک عراق، هشدار داده بود. اردوغان هم دقیقا چنین هشداری داد. سرویس یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس به ایران درباره آشوب خبرهایی داد و حتی زمان دقیق آغاز آن، یعنی شب میلاد پیامبر اکرم(ص) (شب اعلام خبر گرانی بنزین)   را هم معلوم کرده بود.

240 تیم سازماندهی شده‌ی آشوب، پیش از آغاز فتنه توسط دستگاه‌های امنیتی ضربه خوردند، وگرنه گستره و عمق آشوب و تخریب چندین و چند برابر این بود.

فتنه در چند لایه طراحی شده بود. لایه دوم، طرح مجلس برای متوقف کردن طرح سهمیه‌بندی بود تا ماندن آشوب‌گران در کف خیابان، تکانه انگیزشی پیدا کند. بحث استعفاء، بحث استیضاح رییس‌جمهور، بحث رفراندوم، بحث تغییر قانون اساسی با هدف تغییر ساختار نظام، حذف سپاه، در لایه‌های بعدی این طرح پیچیده و فوق‌خطرناک، پیش بینی شده بود.

قاطعیت رهبر انقلاب در دفاع از تصمیم سران قوا برای ماجرای بنزین، این طراحی خطرناک را به هم زد که ایجاد خلاء قدرت اجرایی و دامن زدن تقابل‌ها در درون ساختار حاکمیت، و همزمان تداوم آشوب خیابانی را هدف گرفته بود. "[3]

در پیوند با سخنان کریمی قدوسی باید گفت که دست‌کم، رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه، روز 17 آبان، یعنی حدودا یک هفته پیش از آغاز فتنه، به صورت عیان گفته بود:

" بگذارید صریح بگویم، ما حدس‌هایی داریم که چه کسانی پشت این شورش‌ها در عراق هستند. ما همچنین حدس می‌زنیم که اینها ممکن است به ایران گسترش پیدا کنند. "[4]

اما «مهدی محمدی»، عضو سابق تیم مذاکرات هسته‌ای و تحلیل‌گر مسایل سیاسی، در یادداشتی در کانال تلگرامی خود، بحثی بسیار مهم و نیازمند مدّاقه و تحقیق را مطرح کرد. محمدی نوشت:

" بر اساس اطلاعات موجود، آقای روحانی به تبعات امنیتی اجرای طرح به این شکل و در این زمان خاص، واقف بوده اما برآوردهای دستگاه های امنیتی مختلف از جمله وزارت اطلاعات را -که قاعدتا آقای رییس جمهور نباید درباره آن بدگمان باشد- با وجود اینکه در همه آنها هشدار داده شده بود این طرح می تواند به نتایج امنیتی ناگواری منجر شود، عالما و عامدا نادیده گرفته است. برای رییس جمهوری که خود را متخصص امنیت ملی می داند این سوال بزرگی است که چه چیز او را چنین بی پروا کرده که باعث شده به هیچ کدام از این هشدارها توجه نکند. "[5]

در مجموع تصویری که از لا به لای این نظرات و گزارش‌ها و اخبار پیدا و پنهان از ابعاد فتنه می توان ترسیم کرد، به اجمال چنین است: طراحی عملیات از آن سوی مرزها، جذب نیرو و آموزش و شبکه‌سازی هسته‌های آشوب در هماهنگی میان اتاق فرمان خارجی و شبکه نفوذ داخلی، انتظار برای «ساعت صفر عملیات»، اجرای بسیار بد و ناشیانه‌ی یک طرح با تبعات اقتصادی اجتماعی و امنیتی عیان، شروع اعتراضات مردمی، بیرون آمدن هسته‌های آشوب و سوار شدن بر موج اعتراضی، شکل‌گیری تقابل و درگیری در درون ساختار سیاسی،  عقب‌نشینی حاکمیت از طرح، ماندن آشوب در خیابان و پیشروی آن با هدف گرفتن امتیازات جدید، قهر یا استعفای رییس جمهور، ایجاد خلأ اجرایی در کشور، قرار دادن لیستی از مطالبات با هدف تسلیم و استحاله پیش روی نظام، گسترش و تعمیق آشوب سراسری در شرایط خلأ قدرت اجرایی و شکاف در درون حاکمیت و... و.

به سادگی روشن است که طراحان این فتنه عمیق و چندلایه، به شدت روی اثر «دومینو وار» رویدادها در صورت عقب‌نشینی نظام (در حالی که کشور به واسطه‌ی برخی سوءمدیریت‌های عمدی یا غیرعمدی در عمل انجام شده قرار گرفته بود) حساب باز کرده بودند و ایستادگی و قاطعیت رهبر انقلاب و البته تحمیل‌ هزینه‌ آن به ایشان، عملا بخش عمده‌ی فتنه طراحی شده توسط نظام سلطه و همبستگان داخلی را خنثی کرد. فتنه پیچیده ایجاد خلأ اجرایی در کشور، تنها منحصر به اتاق‌های تصمیم‌گیر در خارج از کشور نمی‌شود و متأسفانه در اتاق‌های جلسات احزابی که درون نظام جمهوری اسلامی آزادانه فعالیت سیاسی می‌کنند، مطرح و پیگیری شده است.

البته، نباید ساده‌نگر و ساده‌انگار بود و فتنه‌ای با این ابعاد را تمام‌شده پنداشت و همان‌طور که شخص رهبری و سایر مقامات نظامی و امنیتی توجه داده‌اند، هم مردم و هم نیروهای حافظ کشور باید کاملا هشیار و آماده باشند تا امواج و لایه‌های محتمل بعدی برای این فتنه را مدیریت کنند.

 

[1] http://kayhan.ir/fa/news/176053

[2] https://www.isna.ir/news/98091006233

[3] https://www.youtube.com/watch?v=XD3ydrmYMC0

[4] https://www.bbc.com/persian/iran-50350551

[5] https://www.mashreghnews.ir/news/1014526

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 45
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 27
 • IR ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  12 72
  یه چی بگم بدتون نمیاد . اولا متن خوبی هست و تحلیل دقیق اما یک تحلیلگر بنگلادشی هم از این اطلاعات میتونه به این نتیجه برسه. لیدر ها گرفته شده اند. اگر سازمانی هست باید مستند و توسط قوه قضائیه و اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات عنوان بشه.
  • IR ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
   87 5
   عادل عبدالمهدی استعفا داد. سعد حریری هم همینطوری ... میخواستند حسن روحانی را هم چنین کنند که نشد
  • ناشناس IR ۱۸:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
   13 5
   شما فکر کن طرف طوری عمل کرده که دستش خودش رو الوده نشون نده اونوقت چی؟ درضمن دشمن هم خواهانه دفتن دولته این رو هم باید دونست.دولت تو این 8 سال باید پاسخگو باشه که چه قدر مشکلات امنیتی برا کشور درست کرده و نقش اعضای دولت در اون چی بوده؟ مردم هم دفعه بعد بدونن به کی رای میدن. مردم انتخاب غلط رو انجام میدن رهبری باید یه تنه جورش رو بکشه.
 • ایرانی هستم IR ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  رهبری باید چنین اقدامی میکرد و حساب شده بود اقدام ایشان
 • IR ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  98 54
  دولت و مجلس رو زیر نظ بگیرند ببینند نفوذی ها چه کسانی هستند بدون نفوذی امکان نداره این وضع پیش بیاد
  • دیده بان IR ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
   49 18
   منفی های آلبانیایی ما را در حقانیت مان مطمئن تر می کند.
 • IR ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  40 42
  با نگاهی به کارنامه امنیتی ترین دولت ایران به راحتی میتوان پی برد که سر تحولات در ایران به چه سمتی رفت روحانی برای پیروزی در انتخابات 96 تورم را با رکود کنترل کرد با علم به اینکه رکود تورمی بعد از آن کمر همه را خرد خواهد کرد. چه کسی است که نداند که برخی از رفتار دولت در راستای ناراضی تراش اقشار متوسط به پایین جامعه بوده است سوال اینه که چرا اصلا باید این طرح به این شکل اجرا میشد در این زمان تا چنین هزینه ای به نظام تحمیل بشه؟ در حالیکه کارشناس ها معتقد هستن دولت از راه های بسیاری دیگه ای مثل افزایش مالیات سیگار میتواتنست به راحتی کسری بودجه رو جبران کنه
  • IR ۱۶:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
   19 4
   +مالیات از سلبریتیها ووکلا وپزشکان.
 • IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  جانمان فدای رهبر عزیزمان ومطیع اوامر وارشادات پیامبر گونه اشان هستیم.
  • دیده بان IR ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
   51 53
   منفی های آلبانیایی ما را در پیروی از رهبرمان هم راسخ تر می کند.
  • IR ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
   20 38
   دیده بان کوری مگه نظر بالایی چقدر خوبه از آلبانی ومنافقان داغون وجهنمی گفتی.جانمان فدای رهبرعزیزمان....
  • IR ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
   11 34
   دیده بان جانداشت بعد از مطلب بالا به اون خوبی این حرف را بزنی میتوانستی بطور مستقل پیام بدهی‌.دقت کن بعد نظر بده.بازهم میگم جانمان فدای رهبر عزیزمان...
 • IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  30 8
  از همه عزیزن انقلابی عاجزانه درخواست میکنم به دو قطبی اینترنت ملی- اینترنت آزاد دامن نزنند. این برگی هست که دارن باهاش بازی میکنن تا رای بیارن علیزاده هم چند روز پیش توئیتی با این مضمون داشت. ما اصلا مخالف آزادی بیان نیستیم در این دام نیفتید
  • IR ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
   9 6
   اشتباه نکن. اینترنت ملی - یا به عبارت صحیح شبکه اطلاعات ملی- لازمه امنیت کشور است اما کافی نیست. دیدید که اغتشاشات روز یکشنبه بدون اینترنت ادامه یافت و فقط رییسی بود که از خر شیطان پایین آمد و دست از قهرمان بازی احمقانه برداشت و با یک تصمیم تصحیح و نرمش به موقع فتنه را موقتا تمام کرد. قطعا برای انتخابات هم باید به طور مشابهی شورای نگهبان رفتار کند والا کار کشور تمام است.
 • دیده بان IR ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  58 27
  خوبی این ماجرا در اینه که حتی افراد 10 - 12 ساله هم فهمیدند این نوع گران کردن بنزین یعنی بنزین ریختن روی آتش. در حسن تدبیر رهبری تردیدی نیست. این حوادث درست عین دانه های تسبیح پشت سرهم ردیف شده بود تا با بریدن نخ تسبیح دانه دانه بر زمین بریزند. اول ایجاد شوک اقتصادی آنهم درست شب میلاد پیامبر. دوم بروز اعتراضات مردمی که ظاهر کاملا آرام و مدنی داشته باشد. سوم تشدید اعتراضات و رفتارهای هنجار شکن. چهارم تحریک بازوی نظامی حاکمیت برای عکس العمل. پنجم ماهیگیری در آب گل آلود و کشته سازی و تحریک شدیدتر احساسات مردمی. پنجم رفتار کاملا خائنانه ی خودفروختگان لانه کرده در مجلس و مثلا استعفا بخاطر حقوق مردم و در اعتراض به گرانی بنزین. ششم کشانیدن رییس جمهور به مجلس و طرح استیضاح. هفتم انحلال همزمان مجلس و دولت و سقوط حکومت به صورت کاملا حرفه ای. ششم بالا بردن فریاد رفراندوم قانون اساسی و در نهایت انقلاب در ایران. اما دشمن مثل همیشه و اذناب و منافقان و پیروان داخلی شیطان هم مثل همیشه چند چیز را فراموش کردند یا خداوند عقلشان را زایل کرد تا اقدام به براندازی کنند. یک- وجود نعمت بی بدیل ولایت فقیه در اعلاترین شکل خود. 2- وجود حزب اللهی های کف جامعه که کتک خورشان ملس است و جان می دهند برای نظام، حتی آن زمان که صدای شکستن استخوان هاشان زیر بار گرانی تحمیلی این دولت به گوش می رسد. 3- و از همه مهم تر اینکه این مملکت صاحب دارد. صاحب دارد. صاحب بسیار بزرگ و بی مانندی که یک دعای شبش تمامی فتنه های عالم را از ایران دور می کند. کسی که حافظ نور خداوند بر روی زمین است. حضرت صاحب العصر و الزمان عج الله تعالی فرجه الشریف. و چه زیبا فرمود خداوند که : یریدون ان یطفئوا نورالله والله متم نوره ولو کره الکافرون. ما ایستاده ایم. تا پای جان. نفرین بر نفس و زندگی مان اگر قرار باشد بمانیم و شاهد از دست رفتن نظام مقدس اسلامی باشیم که آرزوی هزار و چهارصد ساله ی ائمه و اولیاء الهی و اوصیاء بوده است. تلخی های مسئولین بی کفایت و ابله و کارنابلد و منافق هرگز تفوق بر شیرینی حاکمیت اسلام ناب محمدی نخواهد یافت. و سیعلم الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون. خدا را گواه می گیرم مانند بسیاری از مردم کشورم در سختی اقتصادی شدیدی به سر می برم اما وطنم دینم و حکومت کشورم را تا پای جان پاس می دارم.تا کور شود هرآنکه نتواند دید
  • IR ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
   33 6
   انگار با خود پیامبر هم مشکل دارند که روز تولد ایشان را انتخاب کردند.
  • FR ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
   23 4
   درود بر شما.....میلیونها نفر مثل شما فکر میکنند
  • IR ۱۹:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
   12 3
   احسنت .
  • IR ۲۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
   11 2
   درود و سلام خدا بر شما.
 • IR ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  50 61
  ساکنان ندامتگاه آلبانی خیلی می سوزن. سوزش هم داره مگه نه؟
  • IR ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
   19 5
   تعداد منفی ها نشون میده که دقیق زدی به هدف....
 • یک ارتشی IR ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  29 8
  دقیق بود و روشنگرانه . درود بر شما . جاوید ایران
 • IR ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  38 24
  واقعا اگه رهبري علي وار وارد نميشد مملكت از دست رفته بود
 • IR ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  18 63
  تحلیل نادرستی بود
  • IR ۱۷:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
   17 4
   تحلیل خیلی خوب و درستی بود.احسنتم.
 • IR ۱۶:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  15 16
  سایت مشرق ! هی دور خودتان بچرخید تا زمان مشخص فرا برسد
  • IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
   6 8
   توهم دور خودت بچرخ تا زمان موعود.!!!
  • IR ۱۹:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
   3 6
   دشمنان مشرق کور بشند.الهی.
  • IR ۱۹:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
   3 7
   بیدار شو از خواب خوارج
  • IR ۱۹:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
   7 7
   توبرو جنازه رفقات توآلبانی که زیر زلزله موندند جمع کن تابعد که نوبت خودت هم برسه.!
  • IR ۲۲:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
   3 7
   درود خدا برمشرق واهالی مخلص وزحمتکش مشرق.*
 • IR ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  16 0
  +مالیات از سلبریتیها ووکلا وپزشکان.
 • IR ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  11 10
  انتخابات آینده تعیین خواهد کرد ,این جلوگیری از فتنه با قربانی کردن مردم چقدر موثر بوده!اگر مشارکت بالای ۵۰درصد بود شما درست میگید ووگرنه دیوار توجیه وتحلیل بلنده بلند...!
  • IR ۱۹:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
   16 4
   نگران نباش. نتیجه فتنه این بود که مجلس آینده در بست در اختیار طرفداران روحانی باشد. حالا مشارکت پایین باشد مهم نیست. مهم این است که بالاشهری ها با یک فراخوان بی بی سی به طور گسترده به هر کس مورد تایید ملکه باشد رای خواهند داد.
 • سید محمد IR ۱۸:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  13 16
  خدایا از عمر من کم کن و به عمر رهبر عزیز و حکیممان اضافه فرمان.
 • IR ۱۹:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  7 8
  شما متوجه تناقضی که در این تحلیل ها می گویید نیستید. اگر یک طرف می گویید رفتن روحانی خواست ترامپ است و از طرف دیگر اعتراف می کنید روحانی با وجود علم به تبعات تصمیم بنزینی اصرار بر اجرای آن داشته است. خیر. قضیه خیلی ساده است. روحانی امنیت کشور را گروگان گرفت به امتیازاتی که می خواست رسید و رهبری هم ناگزیر امتیازات را داد. مطمئن باشید مجلس آینده یکدست مال روحانی و هوادارانش خواهد بود حتی اگر رای نیاورند. ما هم باید بفهمیم که حق با رهبری است. روحانی در حال حاضر شکست ناپذیر است.
 • IR ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  17 8
  رهبری همان مادری بود که بچه اش را نخواست کشته شود و به آن زن دروغگو بخشید.
 • سعید IR ۱۹:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  14 6
  اللهم صل علی محمد و آل محمد اللهم احفظ و انصر و أیّد قائدنا الخامنه ای اللهم صل علی محمد و آل محمد
 • تاشناس IR ۱۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  14 10
  تاکور شوند ا نهایی که ولی فقیه وجایگاه او را نمی توانند تحمل کنند سروته شان همیشه میسوزه بگذار بیشتر بسوزه
 • بهمن IR ۱۹:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  7 5
  درست است که در شرایط آشوب و بحران روانی جامعه نباید رئیس اجرایی کشور کنار رود ولی چه اشکالی دارد وقتی انشالله مجلس جدید آغاز بکار کرد و شرایط امنیت روانی کامل به کشور بازگشت دولتی که مسئول این وضع است استیضاح شود ؟ حال که بی کفایتی رئیس جمهور در اداره ی کشور برای همگان از عوام تا خواص آشکار شده چرا باید حدود ۲ سال دیگر وقت کشور و ملت رو تلف کند و برای نظام هزینه تراشی کند ؟
 • IR ۲۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  3 3
  همه آمادگی سهمیه بندی بنزین را داشتند .ولی اعلام ناگهانی افزایش قیمت رانداشتند .مجلس برای اینکه ازخود موجودیت نشان دهد وآثار گرانی را ازدوش مردم بکاهدبایددر نرخ سهمیه ای وآزاد تجدید نظر کند.
  • IR ۰۲:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۲
   2 4
   در زیرکی و تقوا وعدالت رهبر شکی نیست.
 • محراب IR ۲۳:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  7 4
  جان ناقابلم فدای رهبر بزرگوارم اقا جان تا پای جان و تا اخرین قطره خونم پای شما و این نظام مقدس می مانم انشاالله
 • محمد امین IR ۲۳:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  5 2
  اینقدر منم منم نکنید این فتنه رو خدا و امام زمان جمع کردن
 • ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۲
  4 4
  طرح افزایش قیمت بنزین به حدی بد اجرا شد که برخی معتقدند احتمال نفوذ دشمن در سیستم مدیریتی کشور وجود دارد که البته وزارت اطلاعات باید درخصوص آن به جمع‌بندی برسد و اعلام نظر کند اين سخنان جلالي چرا پي گيري نميشه ؟ همينطور سخنان كريمي

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس