یارانه

برای جدا کردن یارانه پس از ازدواج چه کارهایی باید انجام دهیم؟ جداسازی یارانه خود از خانواده چه مدت به طول می‌انجامد؟ پاسخ این سوالات را در این گزارش بخوانید.

به گزارش مشرق، یارانه طرحی است که  برای کمک به مردم توسط دولت در نظر گرفته شده است. با توجه به مشکلات اقتصادی جامعه، اکثر زوج های جوان پس از ازدواج، که از  پدر و مادر خود  جدا می شوند و زندگی جدیدی را آغاز می کنند، قصد دارند  یارانه خود را نیز از آنها جدا کنند تا با "جدا کردن یارانه" کمک خرجی برای زندگی جدید خود داشته باشند، البته کار درستی است.

بیشتر بخوانید:

صفر تا صد واریز "یارانه حمایت معیشتی"

پسری که تا قبل از  ازدواج کردن در سرپرستی پدر است با ازدواج کردن، خود سرپرست یک خانواده جدید می‌شود. زوجین در این مرحله با سوال اینکه چگونه یارانه ام را جدا کنم؟ روبه‌رو می شوند یا بنا به دلایل دیگری همانند طلاق یا فوت سرپرست و یا حتی افراد مجردی که از خانواده خود جدا زندگی می‌کنند قصد جدا کردن یارانه را دارند، اما جدا کردن یارانه پس از ازدواج، نیاز به شرایطی دارد که اولین اقدام مراجعه به مراکز مشخصی که آدرس آنها را می توانند از مرکز پلیس +10 دریافت کنند، است. سپس نیاز به مدارک و شرایط دیگری دارند که در ادامه، در اختیار شما قرار می دهیم.

مراحل جدا کردن یارانه پس از ازدواج (آماده کردن مدارک)

مدارک شناسایی پدر هر دو طرف، که شامل کارت ملی، شناسنامه، و کپی دیگر مدارک است.

مدارک شناسایی هر دو طرف که شامل شناسنامه، کارت ملی، و کپی تمامی مدارک است.

اصل و کپی عقدنامه رسمی زوج

مراجعه برای حذف نام از لیست خانواده و معرفی خانوده جدید برای جدا کردن یارانه

زوج ها پس از اینکه مدارک مورد نیاز خود را آماده کردند، به آدرسی که از مرکز پلیس +10 دریافت کرده اند باید مراجعه کنند تا نام آن ها از لیست خانواده خود حذف شود. سپس با ارائه مدارک به مرکز پلیس +10  و فرم ها و شماره پیگیری  که از مرکز قبلی  دریافت کرده اند می توانند مراحل ثبت نام و جدا کردن یارانه از خانواده خود و  معرفی خانواده جدید برای دریافت رایانه به اتمام برسانند. باید دقت داشته باشید که مراحل اداری ذکر شده به مدت یک الی دو ماه زمان می برد. به همین علت برای اینکه یارانه یک ماه خود را از دست ندهید باید به مراحل بالا  بین دهم تا بیستم هر ماه اقدام کنید. همچنین قبل از هرگونه اقدام به مراکز اداری، زوجین باید یک حساب بانکی تهیه کنند و شماره حساب و کارت خود را نیز هنگام مراجعه همراه خود داشته باشند. همچنین برای ثبت نام یارانه می توانند از سایت  refahi.ir  اقدام کنند.

مشکلات جدا کردن یارانه بعد از ازدواج

اما جدا کردن یارانه از خانواده پس از ازدواج مشکلاتی را نیز به همراه دارد. حتی در مواردی دیده شده است که وقتی نام خود را از لیست خانواده حذف می کنند تا نام آنها در لیست خانوده جدید ثبت شود، یارانه آنها قطع می‌شود.

دولت در سال های اخیر، تلاش می کرد تا  یارانه افرادی که درآمد بالاتری دارند را قطع کند و به جای آنها به افرادی که کم درآمد و واقعا نیازمند به یارانه هستند، پرداخت کند. در این میان، زوج های جوانی که تازه ازدواج کرده اند و سرمایه مشخصی نیز ندارند نمی توانند یارانه دریافت کنند. هر چند که در ابتدای این تصمیم دولت، یعنی پرداخت یارانه، توجیه این بود که مازاد یارانه در جهت کار های عمرانی باشد. که به گفته مسولان، همین یارانه مشکلات زیادی برای دولت به بار آورد. در نهایت این که معلوم نشد سیستم حذف یارانه ها به چه شکلی عمل می‌کند و برخی زوج های جوان که سرمایه نداشته و به شدت مشکلات مالی داشتند و دیگرخانواده های نیازمند، از دریافت یارانه محروم ماندند و برعکس، زوج هایی که تحت حمایت پدر بودند و یا شرایط و امکانات اقتصادی خوبی داشتند در حمایت یارانه نیز بودند.

در رابطه با این که زوج های جوانی که تصمیم در جدا کردن یارانه خود دارند، اگر یارانه هر دو طرف در سیستم پرداخت یارانه که در مرحله اول جدا کردن یارانه اشاره شد، ثبت شده باشد مشکلی نخواهد داشت و زوج ها می‌توانند  پس از جدا کردن یارانه، آن را دریافت کنند.

چگونگی جدا کردن یارانه بعد از تغییر سرپرست

اگر زوج ها طلاق گرفته باشند و اقدام به جدا کردن یارانه از خود باشند، و این تصمیم بین زوجین به صلاحیت رسیده باشد می توانند به مرکز پلیس +10 مراجعه کنند ولی اگر توافقی بین زوجین برای جدا کردن یارانه نباشد باید به فرمانداری شهر محل اقامت خود مراجعه کنند.

در صورتی که سرپرست خانوار فوت کرده باشد، برای جدا کردن یارانه افراد خانواده از سرپرست، می توانند به فرمانداری شهر محل اقامت مراجعه کنند یا این که همراه با اصل و کپی مدارک شناسایی و برگه فوت به مرکز پلیس+10  سرپرست محله خود مراجعه کنند.

اما زن هایی که با شوهر خود اختلاف دارند و اقدامی به طلاق نکرده اند، قبل از طلاق امکان جدا کردن یارانه برای آن ها وجود ندارد. اگر بخواهند یارانه خود را جدا کنند باید طلاق بگیرند و با مراجعه به مراکز پلیس+10 سرپرست خود را تغییر داده و از اول ثبت نام کنند.

تازه ازدواج کرده‌ها چگونه یارانه دوم دریافت کنند؟

سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی وزارت رفاه درباره اینکه آیا افرادی که اخیرا از فهرست یارانه‌بگیران حذف شده‌اند مشمول دریافت بسته جدید خواهند بود یا خیر؟ گفت: افرادی که به دلیل آزمون وسع، مشخص شد که وسع مالی بالایی دارند و در زمره سه دهک بالای درآمدی هستند قطعا مشمول بسته حمایتی جدید نخواهند بود.

حسین میرزایی ضمن اعلام اینکه سامانه #۶۳۶۹* اواسط هفته آتی به منظور کسب اطلاع از وضعیت دریافت بسته حمایتی دولت فعال خواهد شد، اظهار کرد: جزئیات دقیق از زمان آغاز به کار این سامانه را متعاقبا به مردم اطلاع‌رسانی می‌کنیم. وی در پاسخ به پرسشی درباره فهرست مشمولان دریافت بسته حمایتی اعم از کارگران فصلی، دستفروشان، دختران مجرد و... گفت: هر کس که دارای کد ملی باشد بنابر بررسی وسع مالی خانوارها چنانچه افراد در زمره سه دهک بالای درآمدی نباشند، می‌توانند مشمول این طرح قرار بگیرند و درخواست خود را برای دریافت این بسته حمایتی ارائه کنند تا پس از بررسی شاخص‌ها و استانداردهای موجود، مشمول بودن یا نبودن آنها را اعلام کنیم. دریافت بسته‌ها ابدا قشری نیست که بگوییم یک قشر مشمول هستند و قشر دیگر مشمول نیستند. سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی وزارت رفاه درباره اینکه آیا افرادی که اخیرا از فهرست یارانه‌بگیران حذف شدند مشمول دریافت بسته جدید خواهند بود یا خیر؟ گفت: افرادی که به دلیل آزمون وسع، مشخص شد که وسع مالی بالایی دارند و در زمره سه دهک بالای درآمدی هستند قطعا مشمول بسته حمایتی جدید نخواهند بود. وی درباره زوجینی که به تازگی ازدواج کرده‌اند نیز گفت: اگر هنوز یارانه‌شان را از خانواده‌شان جدا نکرده باشند و یارانه‌شان وصل باشد که مشکلی وجود ندارد؛ اما اگر یارانه‌شان قطع شده باشد یا قصد داشته باشند حساب یارانه خود را تفکیک کنند باید به پلیس +۱۰ مراجعه و پرونده تشکیل بدهند و مراحل لازم را طی و سپس اطلاعات خود را با ذکر دلیل در سامانه‌ای که اعلام خواهیم کرد، وارد کنند تا مراحل لازم طی شود. سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی وزارت رفاه درباره مدت زمان رسیدگی به درخواست‌های مطرح شده برای جاماندگان نیز گفت: این مدت زمان برای سنجش شاخص‌ها بستگی به میزان درخواست‌ها دارد اما همانطور که سخنگوی دولت اعلام کرد افرادی که به هر دلیلی در حال حاضر در لیست مشمولان قرار نگرفته‌اند در صورت درخواست رسیدگی مجدد و تایید درخواست توسط وزارت رفاه مشمول بسته خواهند شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران و ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 11
 • غیر قابل انتشار: 2
 • سید IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
  22 3
  با این ثبت نام یارانه ها از سرپرستان قبلی حذف می شود اما دولت با فرصت طلبی برای خانواده های جدید اعمال نمی کند!
 • US ۱۶:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
  12 1
  اصلا توصیه نمیشه ، از پدرمادرتون نقدی بگیرید بهتره تا اینکه جدا کنید ، حداقل بزارید اونا بگیرن ، قطع کنید دیگه بهتون نمی دن
 • اشکان CA ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۲
  9 0
  من ازدواج کردم یارانه جدا نکردم. الان برای پدرم قطع شده منم پیگیری کردم میگن چون جدا نکرده بودی هیچ کاری نمیشه کرد! من متوجه نمیشم این چه منطقی هست.
 • سجاد محمدی IR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
  11 1
  من تازه ازدواج کردم یارانه هم دو بار گرفتم ولی میخوام بسته معیشتی بگیرمم میگه اطلاعات اشتباهه وقتی میخوام با اطلاعات پدرم به سامانه وارد شوم اسمو در تحت تکفل پدرم نشون میده میشه راهنمایی کنیین
  • علی IR ۰۲:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
   1 0
   سلام. دقیقا بنده هم همین مشکل رو دارم به پلیس+10هم رفتم میگن ماهم نمیدونیم باید چی کار کرد!!!
 • مهدی نصیری IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
  12 5
  سلام ما دوماهه یارانمون جدا کردیم الان یارانه را میریزن ولی معیشتی را هرچه ثبت نام میکنیم میگه اطلاعات معتبر نیست چیکار کنیم ?
  • داود IR ۰۱:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
   7 0
   همه ما این مشکل و داریم تاره متاهل شده هاااا
  • Delphi72 IR ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
   3 0
   سلام با چه سایتی وارد میشین برای ثبت نام سبد معیشتی 3ماهه یارانمونو جداکردیم برامون پرداختش نکردن
 • لضا IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۳۰
  8 2
  شماره روحانی نداریم بگیم یارانه کلا برداره باهاش کلید جدید بسازه
 • پیروز گازر IR ۲۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۸
  0 0
  باسلام پیروز گازرهستیم الان 4ماه هست ازعقد ما میگزید ولی هنوز یارانه به کارت ما نریخته علت چیست
 • زهراحداد IR ۱۷:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
  0 0
  ازدواج نموده ام ویارانه معیشتی ام ازحساب پدرم بدون تقاضای خودم کسرگردیده برای برقراری مجددبه صورت سابق چه بایدانجام دهم
 • medifire PL ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۱
  0 0
  سلام من یکماهه جدا کردم یارانه خودمو خانوممو. یارانه ماهانه رو میدن ، اما معیشتی برام نمیریزن. توی سایتش برای ثبت نام هم میرم همه چی رو درست میزنم میگه اطلاعات غلط هست. باید چیکار کنم؟؟؟
 • پیروز گازر IR ۱۷:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۲
  1 0
  سلام من پیروز هستیم الان حدود 5ماه هست ازتاریخ عقد من و خانوم میگزردو به پلیس 110رفتیم یارانه را جداکردیم و بانک okکرده وهنوز یارانه من به کارت نریخته شده و هرچی تماس میگریم با تهران میگویند صبرکنید لطفا این مبلع یارانه را به کارت من بریزینه چون یارانه حق مسلیم من وخانوم هست
 • سجاد IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۵
  0 0
  این چه منطقیه یارانه پدرم قطع شده میگن چون جدا نکردی به تو تعلق نمیگیره من چی کار کنم
 • پیروز گازر IR ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۸
  0 0
  باسلام من الان حدود 6ماه هست یارانه به کارت من وایزنشده لطفا پیگرکنید
 • پیروز GB ۲۳:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۱
  1 0
  باسلام پیروز گازرهستیم من الان حدود 6ماه هست یارانه به کارت ماواریزنشده لطفا پیگری کنید چرا به کارت من واریزنشده
 • هادی زارع زاده IR ۰۰:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۲
  1 0
  سلام عرض ادب ببخشید من یارانمو جدا کردم ولی یارانه معیشتیم جدا نشده هنوز اسمم از پدرم جدا نشده چیکار کنم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس