کد خبر 1010781
تاریخ انتشار: ۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۸
مهناز افشار

خبر حضور مهناز افشار در برنامه «پرشین گات‌تلنت» شبکه تلویزیونی MBC Persia در استکهلم، مشخص کرد که او چهارمین داور این شو است.

به گزارش مشرق، سال ۱۳۷۹ فیلمساز ۴۲ ساله‌ای که دومین اثر بلند سینمایی‌اش را می‌ساخت، از دو بازیگر جوان و ناشناخته استفاده کرد که اولین حضورشان در مقابل دوربین سینما را تجربه می‌کردند. نادر مقدس که پس از آن چهار فیلم دیگر هم ساخت و هیچ‌کدام توجهات را به خودشان جلب نکرد، با «شور عشق»، یعنی دومین فیلمش که پرفروش‌ترین اثر سال هم شد، دو چهره جوان و بسیار مشهور را به سینمای ایران معرفی کرد؛ بهرام رادان و مهناز افشار. هیچ‌کدام از این دو هنرپیشه توانایی‌های فنی بالایی نداشتند و مربوط به دورانی می‌شدند که تاکید روی ویژگی‌های ظاهری یک هنرپیشه، می‌توانست در مطرح شدن او نقشی بسیار کلیدی داشته باشد.

بهرام رادان بعدها تلاش کرد با حضور در آثار فیلمسازانی مثل کیمیایی، واروژ کریم‌مسیحی، رخشان بنی‌اعتماد و بهروز افخمی مقداری به سمت کسب اعتبار هنری حرکت کند. او حتی در «سنتوری» داریوش مهرجویی هم حضور پیدا کرد، اما سوای هر نوع داوری درباره خود این فیلم، حضور رادان در آن تکرار کلیشه‌های غلو شده سینمای ایران از افراد معتاد به مواد مخدر بود. افشار اما همان اول کار در مسیری قرار گرفت که انتظارش می‌رفت. او به خاطر شباهتی که چهره‌اش به فائقه آتشین، یکی از خواننده‌های پیش از انقلاب داشت، مورد توجه قرار گرفت و پس از مدتی به زوج هنری محمدرضا گلزار تبدیل شد که او هم تنها به‌دلیل ویژگی‌های ظاهری‌اش هنرپیشه مطرحی شده بود.

بیشتر بخوانید:

افشاگری یک روزنامه از دستمزد سلبریتی‌ها: رضا عطاران یک میلیارد؛ حمید فرخ‌نژاد 800 میلیون؛ مهناز افشار 700 میلیون برای هر فیلم

هنرپیشه‌هایی که تنها به‌دلیل ویژگی ظاهری‌شان مطرح می‌شوند، با بالا رفتن سن، به‌جای جا افتادن در عالم هنر و تبدیل شدن به یک هنرمند معتبر، عموما کم‌کم حذف می‌شوند. آنها تنها می‌توانند در نقش جوان‌اول‌های زن یا مرد حضور داشته باشند و با عبور از سن جوانی و تغییر چهره‌شان، دیگر کارایی سابق را ندارند.  رادان و افشار در میانه‌های راه تلاش فراوانی کردند تا صرفا به خاطر ظاهرشان معروف نباشند و چهره دیگری از خود نشان دهند؛ اما تبدیل شدن به هنرپیشه‌ای که به‌دلیل قابلیت‌های فنی کارش مطرح است، نمی‌تواند صرفا از طریق انتخاب نقش رخ بدهد و نیاز به وجود چنین قابلیت‌هایی در خود آن شخص هم هست. مهناز افشار چنین تلاش‌هایی را از اواسط دهه ۸۰ شروع کرد، اما همزمان با آن در پروژه‌های تجاری هم حضور پیدا می‌کرد. او در سال ۱۳۸۵ هم «رئیس» را برای مسعود کیمیایی بازی کرد و هم «محاکمه» را برای ایرج قادری و در ۱۳۹۵ هم در «ارادتمند؛ نازنین، بهاره، تینا» به کارگردانی عبدالرضا کاهانی حضور داشت و هم در سری دوم «نهنگ عنبر». اما از 1392 به این سو اتفاق جدیدی در جامعه ایران رخ داد که روی رفتار هنرپیشه‌ها و چهره‌های مشهور آن تاثیری جدی گذاشت؛ با باز شدن پای شبکه‌های اجتماعی به ایران و فراگیر شدن‌شان، مردم ما هم برای اولین بار با مفهوم «سلبریتی» به معنای جدی آن آشنا شدند. در دهه60 ستاره‌سازی برای سینمای ایران ممنوع بود و این روند تا ابتدای سال ۷۰ ادامه داشت. تا اوایل دهه90 همچنان حضور چهره‌های مشهور به‌خصوص هنرپیشه‌ها در تبلیغات بازرگانی منع قانونی داشت و تمام اینها سرجمع به این معنی بودند که جامعه ایران به‌طور ناگهانی با مفهوم سلبریتی آشنا شد.

پس از مدتی حتی این هم مشخص شد که در بافت فرهنگی ایران، سلبریتی‌ها نمی‌توانند همان نقش اجتماعی را داشته باشند که در بعضی کشورهای دیگر، ازجمله ایالات متحده دارند. سلبریتی‌ها در هر موردی - از سیاست گرفته تا سبک زندگی- اظهارنظر می‌کردند و ابتدا تا مدتی به یک مرجع اجتماعی تبدیل شدند، ولی چندی نگذشت که بخش اعظم جامعه به این وضعیت واکنشی شدیدا منفی نشان داد و حتی واژه سلبریتی چیزی شد که بار منفی پیدا کرد؛ چنانکه گاهی درمورد کارشناسان و سیاستمداران هم در مقام تخریب و تخفیف یا نقد رفتارهایشان این عبارت به‌کار می‌رفت. مهناز افشار در دوران اوج سلبریتی‌ها، یکی از فعال‌ترین‌هایشان بود. او در سال ۱۳۹۳ با یاسین رامین  ازدواج کرد، اما خطبه عقد آنها توسط رئیس‌جمهور اصلاحات، یعنی کسی قرائت شد که به‌لحاظ سیاسی در جبهه مقابل رامین قرار می‌گرفت. این شروع بعضی حاشیه‌ها برای مهناز افشار بود، اما در دوران اوج فعالیت سلبریتی‌ها، حاشیه بیشتر از اینکه به ضرر آنها تمام شود، باعث دیده شدن و مطرح شدن‌شان می‌شد. افشار وقتی قرار شد صاحب فرزند شود، به آلمان سفر کرد تا بتواند برای کودکش تابعیت آن کشور را بگیرد و پس از مدتی پرونده‌ای برای یاسین رامین درخصوص ورود شیرخشک‌های آلوده به کشور باز شد و باران اتهامات حتی یک کوک آب‌نکشیده در جامه‌های او و همسرش باقی نگذاشت.

موازی با این اتفاقات، دوران اوج سلبریتی‌ها هم داشت تمام می‌شد و واکنش‌های اجتماعی به رفتارهایی از این قبیل، جنسی متفاوت پیدا می‌کرد. افشار یک روز در توئیتر به شعار وحدت‌گرایانه مردم ایران و عراق واکنش منفی نشان می‌داد و روز دیگر عکسی از خودش منتشر می‌کرد که در ورزشگاه، لیدر تماشاچیان والیبال زنان شده است.این رفتارهای مجازی او سرانجام به اینجا کشید که به توئیتی از یک روحانی راجع‌به دختران ایرانی واکنش نشان داد. چند روزی از این حرکت افشار نگذشته بود که شخصی با اسلحه یک روحانی دیگر را در واکنش به این قضیه کشت. بعد مشخص شد توئیتی که افشار به آن واکنش نشان داد، جعلی بوده و حتی آن شخص روحانی از مهناز افشار به همین دلیل شکایت کرد. وقتی این شکایت تنظیم شد، افشار در خارج از کشور بود و زمزمه‌ها در مورد اینکه آیا باز خواهد گشت یا نه، بالا گرفت. مدتی پیش از آن، پرونده یاسین ‌رامین به مراحل نهایی خود نزدیک شده بود و سرانجام در ۲۹ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، او به «رد مال یک تا دو میلیون یورو» و مجموعا ۱۷سال زندان محکوم شد که اعلام شد براساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، هفت سال آن اجرا می‌شود. بعد شنیده شد که مهناز افشار از همسرش جدا شده است. او یا به حکم دستگاه قضایی اعتماد کامل داشت که جدایی از همسرش را به صدور رای دادگاه موکول کرد یا این رفتار را می‌شد تنها گذاشتن شریکش در هنگامه‌ای دانست که مبتلا شده بود.

به‌رغم اینکه مهناز افشار پیش از آن بارها تاکید کرد در مورد همسرش تا صدور حکم دادگاه صبر می‌کند و اگر جرم او ثابت شد، صحبت منتقدان را می‌پذیرد، خودش برای حضور در دادگاه به ایران برنگشت. او ابتدا می‌گفت هرطور شده به ایران می‌آید و فعلا برای تحصیل در خارج از کشور به سر می‌برد، اما خبر حضور مهناز افشار در برنامه «پرشین گات‌تلنت» شبکه تلویزیونی MBC Persia در استکهلم، مشخص کرد که او چهارمین داور این شو است و البته در این ویدئو خبری از مزدک میرزایی نبود. مهناز افشار در این عکس کنار دو خواننده لس‌آنجلسی ایستاده و اینها یعنی او دیگر به ایران بازنخواهد گشت. او در این برنامه قرار است جایگزین صدف‌طاهریان شود؛ یعنی شخصی که صرفا به‌خاطر چند ثانیه بازی مقابل مهناز افشار در فیلم «هیچ‌کجا، هیچ‌کس» مدعی هنرپیشگی در سینمای ایران بود و البته اصل شهرتش را حتی بیش از حضور در شبکه‌های ماهواره‌ای، مرهون فعالیت‌های مجازی است. طاهریان نمونه کاملی از کسانی به‌حساب می‌آید که نه با کار هنری یا ورزشی یا علمی، بلکه با حضور در شبکه‌های اجتماعی و موج‌سواری روی اتفاقات مختلف مشهور می‌شوند و حالا نتیجه حدود دو دهه فعالیت مهناز افشار در سینمای ایران، سرانجام به آنجا انجامیده که در کنار یکی از این سلبریتی‌های بدون رزومه یا به‌اصطلاح یکی از همین شاخ‌های مجازی قرار بگیرد.

منبع: روزنامه فرهیختگان

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 42
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 23
 • خان محمدعلی آقا IR ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
  78 44
  احسنت به نگارنده این گزارش
 • IR ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
  54 16
  چیکارش دارید هر روز گنده ترش میکنید بزارید هر غلطی میخواد بکنه به ما چه
 • IR ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
  درود بر خانم افشار که خیلی میزنه وسط هدف حرصتون میده
  • محمد IR ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
   91 18
   والا ما که خیلی خوشحالیم از شر یه مفت خور وراج راحت شدیم :)
  • IR ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
   76 15
   خیلی بی سواد بود،متاسفانه در موضوعاتی که اصلاعات هم نداشت اظهار نظر میکرد. همون خارج جاش خوبه. خواهید دید یک روز تبدیل به معاند میشه.
  • IR ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
   9 48
   بجای کاوش تو زندگی مردم که در قران از آن ما را بر هذر کرده کمی به فکر ایران و ملت ایران باشید که که با یک شک آبروی آن در دنیا میرود
  • IR ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
   70 12
   خودش همه زندگیش را علنی کرده و ریخته روی دایره آن وقت می گویند در زندگی مردم کاوش نکنید!
  • IR ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   1 2
   13:56 ولی تو خیلی با سوادی از متنی که نوشتی فهمیدم.
 • س IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
  28 54
  دافعه ي ما در حد اعلا شده قربان امير المومنين بشم كه گفت دافعه در حد ضرورت جاذبه در حد اعلا
  • محمد IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
   62 18
   همون بهتر که بره یه مفت خور کمتر
  • IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
   32 13
   کی حضرت علی علیه السلام چنین حرفی زده؟ از کدام خطبه و روایت جنین ادعایی کردی؟ خضرت علی علیه السلام خودش بیشترین جاذبه را برای عدالتخواهان و محرومان و بیشترین دافعه را هم برای ستمگران و غارتگران بیت المال داشت. اینطور نبود که دافعه اش کمتر از جاذبه اش باشد. کتاب حاذبه و دافعه حضرت علی علیه اسلام از شهید مطهری را بخوان.
  • IR ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
   34 13
   دیگه امیرالمومنین علی ع هم سعی نداشت عمروعاص وامثالش رو به هر ترفندی جذب کنه
 • صادق IR ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
  41 64
  یعنی فقط میشه گفت متاسفم به حال اونایی که به حرف این سلبریتی های خود فروخته و بی سواد میرن و به شخص خاصی رای می دن...
 • IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
  50 45
  خوب شد رفت شرش کم‌ شد
 • IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
  45 64
  کسی که به حماسه اربعین حمله میکند عاقبتش خیر نخواهد بود خدا سر عقلش بیاره .از کجا به کجا رسیده
 • IR ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
  6 23
  خب چرا اسم خواننده های لس آنجلسی رو نمیگی؟ نکنه ازشون میترسی؟
 • IR ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
  32 52
  چرا در اعدام این جونور سستی کردین؟
  • IR ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
   26 14
   میخوای عاقبتت شبیه استادت خلخالی بشه؟؟؟؟؟
  • بابک IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
   11 14
   اول: اعدام رانتخواران سیستماتیک و انتقال دهندگان دلارهای نفتی مملکت به آمریکا و کانادا و انگلیس و استرالیا... بعدش: رسیدگی به بازیگران طرفدار نظام یا مخالف نظام
 • IR ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
  19 34
  شما مجبورش کردین!! اون دیگه جرات نداشت برگرده ایران
  • IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
   26 14
   اتفاقا دنبال پناهندگی گرفتن بود که برایش جور شد
 • IR ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
  28 14
  آخر عاقبت خدمت به دشمنان مردم و کشور همینه
 • مرصاد IR ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
  14 8
  " محتاج افسار " غرق در لجن !!
 • US ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
  17 12
  نصف مشرقیها من جمله سانسورچی اگر گرین کارت آمریکا داشته باشند میزنند به چاک... خخخ، به برکت نظام مقدس.
 • IR ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
  14 12
  مقاله ای سرشار از عقده
 • DE ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
  23 14
  به خدا من مهناز افشار و شوهرش را توی قطار شهری دوسلدورف دیدم بدون آرایش قیافه اش مثل قورباغه بود و مسخره لباس پوشیده بود. خیلی ها هم چپ چپ نگاهشون میکردن چون خودشون رو چنان گرفته بودن انگار از آسمون افتاده بودن بی شخصیت ها. همون موقع به دوستم زنگ زدم به شوخی گفتم ملکه ی زیبایی ایران توی دوسلدورف ولگردی میکنه فکر میکنم شنید چون اخم کرد و سرش رو برگردوند. 4958
  • IR ۲۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
   2 15
   غیبت گناه است خدا ستار العیوب است ولی ما عیوب مردم را اشکار میکنیم
 • مصطفی IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
  21 10
  فقط بهش بگید دیگه نقش زن وفادار و عاشق پیشه را بازی نکنه...کسی که به شوهرش که پدر بجه اش هست رحم نمیکنه و به خاطر یه مشکل یار زندگیش را کنار میزاره ازش انتظار دارید به کشورش وفادار بمونه؟؟به قول دوست عزیزمون یه مفت خور کمتر شد واین به نفع کشورمون هست..کاری کنید که تا ابد چشمش ایران را نبینه
 • حسين DE ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
  16 8
  رهاش كنيد ، رفت و جايگاه اصلى خودش رو پيدا كرد.
 • IR ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
  18 11
  مهناز افشار به اندازه کافی پیش ادمهای مسلمان بد نام هست حالا بر فرض که مثلا پیش ترامپ خوش نام باشد نه بدرد دنیایش می خورد نه اخرتش
 • IR ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
  16 10
  اگرچه رفت و گم شد ولی خون اون طلبه بیگناه و آه فرزندانش قطعاً روزی دامنش را خواهد گرفت و ریوا خواهد شد
 • US ۱۷:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
  11 11
  مهناز افشار يك برستو بود كه با نفوذ به يك خانواده حكومتي دو تابعيتي اطلاعات لازم را براي اربابانش جمع كرد و حالا به لانه اش تحت حمايت سعوديها بركشته
  • حسین محمدی IR ۲۳:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
   3 0
   درود بر شما
 • IR ۰۰:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
  0 7
  دارین میسوزین بزارید زندگیشو بکنه به کسی ربطی نداره هرچند این متن بابدل شما نیس ومنتشر نمیشه برا خودت نوشتم که مهناز به این کشور خدمت کرده وهرجا هست موفق باشه
  • علی IR ۰۷:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
   0 0
   افرادی که صاحب قدرت و شهرت هستند داخل هر کشور خیلی راحت میتونن با یه حرکت یا حرف اشتباه خیلی هارو به اشتباه بیندازند چون یه جور الگو هستند خانم افشار از شهرتش سوءاستفاده میکنه و خودشو عقل کل میدونه همین بده
 • DE ۰۶:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
  2 0
  چند تا بچه بیچاره بخاطر ماجراجویی این ابله یتیم شدند. خدا لعنتش کنه!
 • علی طالبی زاده IR ۰۶:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
  0 0
  بهتر یه عوضی کمتر تا وقتی بود درباره همه چی نظر میداد خودشو عقل کل میدونست همون بهتر که گورشو گم کنه همینا جوونا رو پُر میکنن که علیه کشور اقدام کنن #جانم_فدای_رهبر
 • سیدوحید IR ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
  0 0
  تو بمان با دگران وای به حال دگران
 • سارا IR ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
  1 0
  این آدم بدبخته . خودمون این بازیگرها را بزرگ میکنیم بدرک که رفت.
 • AE ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
  0 0
  سلام مشکل از خودمونه ، به نظرم با این توجهات و اظهار نظرها فقط داریم وقت خودمون و تلف می کنیم
 • احمد IR ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
  2 0
  چندوقت دیگه باید بره جای معصی علی نژاد وگلشیفته ایفای نقش کنه
 • حبیبی IR ۰۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
  2 0
  چرا از بازیگران مالیات نمی گیرند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس