حسن غریب

دادستان استان قم گفت: تنها استانی هستیم که با سگ گردی در خیابان‌ها و اماکن عمومی مبارزه و برخورد می‌کنیم.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

تنها شهری که در آن با سگ‌گردانی برخورد می‌شود

حجت الاسلام حسن غریب، دادستان استان قم، چند روز قبل طی سخنانی در نشست هفتگی جامعه مدرسین از برخورد قانونی و جدی دادگستری با هنجارشکنان در قم خبر داده و گفته است: دادگستری با همکاری بسیج، ستاد امر به معروف و نیروی انتظامی با بهره گیری از تمام طرفیت های قانونی با ناهنجاری‌ها در شهر قم مبارزه خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رسا، دادستان قم در این سخنان تصریح می‌کند: طبق قانون جریحه دار شدن عفت عمومی، تنها استانی هستیم که با سگ گردی در خیابان‌ها و اماکن عمومی مبارزه و برخورد می‌کنیم.[۱]

*متأسفانه اخباری که از فضای سایر شهرها از جمله تهران به گوش می‌رسد نشان می‌دهد که گویا این صحبت عجیب دادستان محترم قم صحیح است و فقط مقامات قمی هستند که به مبارزه قانونی با سگ‌گردانی در این استان می‌پردازند.

این در حالیست که معضل سگ‌گردانی و خطرات آن مقوله‌ای نیست که این روزها از چشم کسی دور مانده باشد و بصورت روزانه اخبار مداومی از گزش و حمله سگ‌های صاحب‌دار به دختربچه‌ها و مردم منتشر می‌شود.

در یکی از جنجالی‌ترین این خبرها که به تازگی منتشر شد؛ ۲ خانم سگ‌گردان در شهر کبودرآهنگ، پس از ارشادات یک طلبه نسبت به نهی از این کار؛ با وی مشاجره کرده و سپس با خودروی شاسی بلند خود این طلبه ناهی از منکر را زیر گرفته و او را مجروح کرده‌اند. [۲]

برخی از این سگ‌ها که در فضاهای شهری گردانده می‌شوند به قدری خطرناک هستند که برای مهار آنها در هنگام حمله، به دو اکیپ پلیس با تجهیزات ویژه نیاز است... مقوله‌ای که حادثه چند روز قبل در دزاشیب تهران و حمله یکی از این سگ‌ها به چند عابر به وضوح آنرا اثبات کرد. [۳]

سؤال اساسی اینجاست که چرا مسئولان محترم پلیس و قوه قضائیه فقط در قم با این پدیده برخورد می‌کنند و چرا در نقاط دیگر کشور، جان مردم و کودکان در خطر بیماری‌ها و خطرات جسمی و روحی سگ‌گردانی برخی افراد قرار دارد!؟

***

مرعشی، مولاوردی، معین

«میم‌های بی‌صلاحیت»؛ نامزد سرلیستی اصلاح‌طلبان

عبدا... ناصری، فعال چپ و عضو شورای مشورتی اصلاح‌طلبان در بخشی از یک مصاحبه با شماره دوشنبه گذشته روزنامه آرمان ملی در اشاره به انتخابات اسفندماه و کاندیداهای سرلیستی اصلاح‌طلبان گفته است:

«بنده معتقدم اگر افرادی مانند آقای موسوی لاری، معین، مرعشی و خانم مولاوردی وارد عرصه انتخابات شوند گزینه‌های مناسبی برای اجماع اصلاح‌طلبان خواهند بود.»

او درباره عارف نیز تصریح می‌کند: با توجه به کاراکتر فردی آقای عارف نمی‌توان شرایط رهبری اصلاح‌طلبان در مجلس را برای ایشان متصور بود. پیش‌بینی بنده این است که آقای عارف به‌دلیل اینکه تمایل دارند کاندیدای ریاست جمهوری سال۱۴۰۰ باشند در انتخابات مجلس آینده حضور پیدا نخواهند کرد. اگر آقای عارف از شهر یزد برای مجلس کاندیدا شوند احتمال حضور ایشان در مجلس بسیار بالاست. با این وجود شرایط تهران برای اصلاح‌طلبان بسیار پرریسک خواهد بود.

ناصری می‌افزاید: شواهد و قرائن نشان می‌دهد که اصولگرایان به‌دنبال شرایطی هستند که با قدرت کامل در انتخابات تهران حضور پیدا کنند تا اتفاقی که در سال۹۴ برای لیست اصلاح‌طلبان افتاد برای آنها بیفتد و با همه اعضای لیست خود در مجلس حضور پیدا کنند.

این فعال اصلاح‌طلب در اظهارات خود بر "تحریم خاموش انتخابات" و لیست ندادن اصلاح‌طلبان در صورت عدم تأیید صلاحیت کاندیداهای این جریان خاص سیاسی نیز تأکید کرده است. [۴]

*از بین افراد معرفی شده از سوی ناصری؛ حسین مرعشی سابقه دستگیری به دلیل تبلیغ علیه نظام را دارد، مصطفی معین سابقه ۲ بار استعفا از سمت وزارت و خانم مولاوردی سابقه اظهار نظرهای جنجالی و روابط سیاسی جنجالی‌تر!

 با یک عقل ساده سیاسی نیز می‌توان فهمید که اقلا درباره ۳ نفر از این ۴ نفر، هیچ گمانی برای تأیید صلاحیت نامزدی از سوی شورای نگهبان وجود ندارد.

و سؤال و ماجرا دقیقا از همینجا آغاز می‌شود که چرا اصلاح‌طلبان تصمیم گرفته‌اند برای انتخابات آتی بر معرفی چهره‌های مسئله‌داری که می‌دانند تأیید صلاحیت نمی‌شوند، اصرار کنند؟

این رفتار جریان چپ اولا به مثابه رد قانون اساسی و پنجه کشیدن به صورت نهادهای قانونی کشور است.

رفتاری که در سایر نظامات دنیا به مثابه خیانت انگاشته خواهد شد.

چپ‌ها از این می‌گویند که این اصرار ما برای دفاع از هویت اصلاحات است و این در حالیست که باید دانست هویت یک طیف سیاسی با قانون تعریف می‌شود نه با اصرارهای کودکانه تعدادی پیرمرد سابقه‌دار!

ثانیا برخی محافل تحلیلی اعتقاد دارند ارکانی از ستاد اصلاحات با توجه به اینکه تصور می‌کنند فصل دروی خرمن «فتنه اقتصادی» فرا رسیده؛ داس‌های خود را تیز کرده‌اند و از همین روست که پای خود را در کفش اقدامات غیر قانونی کرده‌اند.

جالب است که همزمان با همین رفتارهای غیر قانونی و بزک کردن خیانت سیاسی علیه نظام؛ کسانی از رجال جریان چپ در منابر خود "آدرس خیابان" و برگزاری تظاهرات با استفاده از فرصت انتخابات [۵] را نیز به مردم داده‌اند.

ناصری، پیش از این، حضور قانونی اصلاح‌طلبان در فرایند انتخابات را «پفیوزی» خوانده بود. [۶]

کسانی از اصلاح‌طلبان مثل بهزاد نبوی و کرباسچی نیز بر حضور بی‌قید و شرط و قانونی در انتخابات تأکید کرده‌اند که البته به نظر نمی‌رسد صدای این اقلیت بتواند در جبهه اصلاحات پژواک مناسبی بیابد.

***

اعتراض یک بازداشتی فتنه به پخش تصاویرش در سال ۸۸

سعید لیلاز، عضو حزب کارگزاران سازندگی و از دستگیر شدگان فتنه ۸۸ طی یادداشتی در شماره دوشنبه گذشته روزنامه دولتی ایران که با عنوان "چرا فساد ریشه‌کن نمی‌شود" نوشت: یک علت ناموفق بودن مبارزه با فساد در کشور، برخورد جناحی و سیاسی با این مسأله است. مثال بزنم؛ سال ۸۸ هنگامی که محاکمه من در حال برگزاری بود، تصویر من در صفحه یک روزنامه ایران چاپ شد، این درحالی است که تا سال‌ها رسانه‌ها فقط اجازه داشتند از حروف اختصاری «ب. ز» برای اشاره به یک مفسد استفاده کنند. سؤال این است که چرا یک قانون برای من کار نمی کند، اما برای دیگری کار می‌کند؟

این رویکرد دوگانه، یعنی برخورد جناحی با فساد اجازه نخواهد داد در مقابله با آن توفیقی کسب کنیم! [۷]

*باید توجه داشت که هم دادگاه سعید لیلاز در سال ۸۸ و هم دادگاه بابک زنجانی در میانه دهه ۹۰، هر دو دادگاه علنی بوده است و در چنین دادگاه‌هایی با اجازه قاضی، پخش تصویر متهمان بلااشکال است.

مع‌الوصف دستگاه قضایی نظام اسلامی حاوی این سعه صدر و عدالت هست که ادعای سعید لیلاز بعنوان یک دستگیر شده فتنه سال ۸۸ پیگیری شده و صحت و سقم آن مشخص شود.

ماجرای «برخورد جناحی» در امر مبارزه با فساد البته بیشتر یک بهانه‌جویی سیاسی به نظر می‌رسد.

چه اینکه اصلاح‌طلبان و دولتی‌ها جز ادعایی مثل همانچه که لیلاز در بالا اشاره کرده است؛ دلیل دیگری بر جناحی بودن مبارزه با فساد ندارند و از طرف دیگر و فرض بر جناحی بودن عملکرد قوه قضائیه نیز روشن است که آقایان باید بیشتر مواظب خود و اطرفیانشان باشند تا زیر ذره‌بین قوه قضائیه نروند...

جدای از این، لیلاز گویا حتی در زندان هم فرصت مطالعه نداشته و نخوانده است که "فساد" در تمام حکومت‌های جهان وجود دارد و عبارت "ریشه‌کن شدن فساد" یک عبارت مختل‌المعنی و غلط است.

چه اینکه فساد یک امر نفسانی است و در هر بستری قابلیت وقوع دارد.

کما اینکه حتی از سوی منصوبان گزینه اول برخی ائمه(س) نیز شاهد وقوع فساد بوده‌ایم و بدیهیست که این مقوله نه به امام معصوم ربطی داشت و نه با انتخاب ایشان.

***

۱_ rasanews.ir/۰۰۲ckl

۲_ mshrgh.ir/۱۰۰۸۳۸۴

۳_ mshrgh.ir/۱۰۰۸۳۵۱

۴_ http://www.armanmeli.ir/fa/print/main/۲۷۵۶۳۷

۵_ mshrgh.ir/۱۰۰۰۰۰۰

۶_ mshrgh.ir/۹۹۲۷۵۸

۷_ http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/۷۲۰۰/۱/۵۲۶۳۷۰/۰

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 31
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 12
 • IR ۰۷:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
  13 59
  با این برخوردها تمام مشکلات مردم قم برطرف شد و تبدیل به شهری گل و بلبل شده
  • IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
   51 4
   لااقل مثل تهران, در خطر حمله سگ نیستن
  • IR ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
   17 2
   مشکل سگ گردانی,واق واق کردن ونجس بازی معابر ودر خطر حمله برای گرفتن مردم قم حل شده؛میدونم با سگت احساس خویشاوندی میکنه.
  • IR ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
   8 2
   ننه جون بخواب هنوز تا صبح خیلی مونده.....
  • IR ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۷
   2 1
   بالاخره این هم یک معضل است. اگه هر کس یک آشغال از سر راه مردم کنار بزند شهر تمیز می شود.
 • رزمند IR ۰۷:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
  12 3
  این آقا دروغ نمیگه قاضی عدالت دارد ولی اگر در یک طیف نباشه قضاوت نمی تواند بکند
 • IR ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
  14 5
  خطاب به حاج آقا در مشهد خیلی شدید تر با این موضوع برخورد می کنیم شما ناراحت نباش بعضا خودم با بچه های گشت سگاشونم می گیریم می بریم تحویل شهرداری می دیم
 • سید IR ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
  39 9
  آیا عبارتی بهتر از اصلاح طلبان تهوع آور در شأن این قبیله با این چرندیاتی که می گویند و می نویسند، پیدا می شود!؟!؟!
 • سربندی IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
  20 8
  عنوان کامل سعید لیلاز: فعال سیاسی، بازداشتی سال 88، عضو هیات مدیره ایران خودرو دیزل و مشاور اقتصادی رئیس جمهور
  • IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
   3 3
   محاکمه ایشون بدلیل فساد نبوده،جرمش فتنه بوده .حالا ایشون خودشو فاسد میدونه یه بحث دیگه ست..
 • جیمیل IR ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
  13 3
  وقتی یک سگ و یک سگ بزرگ آورده در محل آسایش و زندگی ملت، باید هردو سگ را برد به بیرون شهر. / نامه تمام
 • IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
  14 3
  تنها شهر؟ خاک بر سرت مسئولین کشور
  • IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
   5 9
   خفه شو افراطی
 • ناظر IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
  4 1
  کلمه مقدس (مبارزه)مناسب اینجا نیست،همان برخورد بهتراست.ممنون
 • IR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
  7 1
  دمتون گرم خدا خیرتان بدهد. امیدوارم فقط محدود به زمان خاص نشود
 • IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
  7 18
  اين افتخار نيست نهايت فلاكت وجهالت يك شهر است كه فردي نتواند با حيوان خانگي اش به خيابان بيايد.
  • IR ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
   10 5
   خخخخخ,این نهایت شرافت وانسان دوستی که اجازه نمیدن طویلتو به اجتماع بیآری!
  • IR ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
   4 4
   جهالت اونه که یک آدم ترجیح بده به جای گرفتن دست یک دوست یا بغل کردن فرزندش با یه سگ زندگی کنه و بهش افتخار کنه.. زندگی سگی.!
  • IR ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
   1 1
   می تواند با حیوان خانگی اش در باغ وحش زندگی کند. شهر باغ وحش نیست.
 • مرصاد IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
  8 2
  قابل توجه مسئولین بی قید ! سگ بازی و سگ گردانی را هم ، مثل بی حجابی رها کنید ، تا به مرحله ای برسد ، که دیگر قابل کنترل نباشد !!
 • IR ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
  8 4
  من همه جیوانها و مخصوصا سگهای مهربان رو دوسدارم ولی دلیل نمیشه ادم در شهرها سگ نگهداری بکنه و موجبات ازار مردم رو فراهم کنه بدتر از اذیتهای سگ گردانی نگهداری سگ در فضای باز و حیاط در شهرهاست که شبها پارس میکنند و همسایه ها بد خواب میشوند
  • IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
   8 10
   به نظر بنده هم نگه داشتن بچه ها چون همراه با سروصدا و ازار فراوان برای همسایه ها هست نیز درست نمی باشد بهتر است بچه ها نیز بیرون شهر نگاه داشته بشوند با تشکر از پرسنل غیور مشرق نیوز
  • IR ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
   7 4
   13:59 واقعا داری یه نوزاد رو با به یه سگ مقایسه میکنی..؟؟ به جرات می تونم بگم لیاقت یه سگ و شرفش از امثال شما با این طرز فکر بیشتر نباشه کمتر هم نیست.
 • IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
  9 5
  عناصر فتنه گر سال 88 نباید از سوی شورای نگهبان تایید صلاحیت بشوند.
 • IR ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
  8 7
  سگ نجس العین است
 • IR ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
  8 2
  لیلاز یکی از طراحان اصلی اوضاع اقتصادی فعلیه با تزهای مهندسی شده و کاملا جهت دارش . انشاالله بدجور چوبشو میخوره
 • IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
  4 6
  خوب باید با سگ گردانی در تمام کشور مبارزه کرد مگر این قانون نیست
 • IR ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۱
  3 1
  دستت رو سر بقیه شهرها هم باشه
 • IR ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
  1 1
  خودت میگی در حیوان "خانگی" و جای حیوان خانگی در خانه ات است نه در پارک و خیابان و محله های عمومی. اگه نمیتونی ازش جدا بشی برو باغ وحش
 • ایرانی DE ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
  2 1
  سگ موجود با شرفیه...بر خلاف خیلی از موجودات دو پای خود ارزان فروخته.
 • امین IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
  2 1
  حرف آقای لیلاز کاملا منطقی و درسته. اینقدر افراطی قضاوت نکنید اگه دین ندارید لااقل آزاده باشید . پدر دین را شماها دراوردید دست از سرش بردارید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس