کمالوندی: مهلت دو ماهه ایران در برجام قابل تمدید نیست

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره افزایش تولید و رسیدن به ظرفیت غنی سازی پیش از برجام توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش مشرق، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در گفتگو با خبر 14 شبکه یک سیما درباره نشست امروز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که احتمال دارد درباره گام‌های ایران در جهت کاهش تعهدات برجامی باشد، گفت: امروز جلسه شورای حکام برگزار می‌شود که البته این یک پیش جلسه است و جلسه اصلی فردا برگزار خواهد شد، و مباحثی در ارتباط با نحوه اجرای پادمان در ایران می‌باشد که هر از چند وقت اینطور جلسات برگزار می‌شود و جناب آقای غریب‌ آبادی نماینده دائم کشورمان در وین در جلسه شرکت خواهند کرد و مواضع ایران را تشریح خواهند کرد.

بیشتر بخوانید:

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه درباره رسیدن به ظرفیت تولید 9500 سو گفت: همانطور که آقای دکتر صالحی توضیح داده‌اند، ما با ماشین‌های جدیدی که در گام سوم مستقر کردیم -حدود پانزده نوع ماشین جدید هم داریم- در واقع پسماند و محصول را قاطی نمی‌کنیم و این‌ها را جدا می‌کنیم، این کار مفهومش این بود که حدود 2600 سو به ظرفیتمان اضافه شده است. امروز هم کار فردو به انتها رسید و البته به تدریج ظرفیت افزایش پیدا می‌کند، با توجه به اینکه 4 آبشار به ظرفیت فعلی اضافه می‌شود ما چیزی در حدود 700 سو هم اضافه شده و به این ترتیب در حدود 9500 سو ما ظرفیت خواهیم داشت، که این چیزی نزدیک به همان ظرفیت قبل از برجام است. البته ظرفیت قبل از برجام حدود 1000 سو بیشتر از این است، ولی در هر حال تفاوتی که دارد این است که ما ماشین‌های زیادی از نوع پیشرفته در حال کار داریم و هرچقدر هم جلوتر برویم برداشتمان نیز بیشتر خواهد شد بعلاوه اینکه ما می‌توانیم به دانشی برسیم که بتوانیم کیفیت و کارایی این ماشین‌ها را بالاتر ببریم.

کمالوندی در ادامه گفت: نکته‌ای که می‌خواهم اضافه کنم اینکه در واقع حدود 2 تن یعنی معادل 2000 کیلوگرم گاز هگزا فلورایدی که منتقل کردیم به سایت فردو منتقل کردیم، این تولیدی است که از پسماندهای سال‌های گذشته داشتیم. ما چیزی در حدود 25 تن تولید از محل پسماندها داشتیم و این خودش کار بزرگی است آن هم در شرایطی که ما دسترسی به کیک زرد نداریم، که از این مقدار 2 تن آن به فردو منتقل شد. و مفهوم آن این است که ما طی سال‌های آینده -6 یا 7 سال آینده- می‌توانیم از همین محل تولیداتی که از پسماند بوده بتوانیم نیازهای فردو را تامین کنیم، که این کار هم به لحاظ اقتصادی و هم استراتژیک کار مهمی محسوب می‌شود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 0
 • امیری IR ۲۳:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
  1 11
  این دومین بار در تاریخ انقلاب است که برخی ها که مذاکره با شیطان را راه خل کشور می دانند پس از مدت ها به همان نقطه اول بر می ردند اولین بار دولت خاتمی پس از تعطیل نمودن تاسیسات هسته ای در روز های اخر دولتش مجبور شد به نقطه اول بر گردد دومین بار دولت روحانی پس از هیاهوی بر جام پس از این که روحانی در پشت تریبون ها لعت بالمره را برای حذف تحریم ها با شوق فراوان بکار برد پس از مدتی ارام ارام می خواهد به همان نقطه اول بر گردد که ختی این بار نمی تواند چون قلب راکتور را از سیمان سخت پر نموده در این میان دولت بجای غذر خواهی از مردم طلب کار هم هست کاش مشرق تیتر ان روز های تریبون های اصلاخ طلب را درح نماید البته خرف منتقدان بر جام که امروز به و.اقعیت پیوسته را نیز درح نماید
 • GB ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۷
  3 0
  من از موافقین برجام هستم و آن را تایید می کنم. لیکن با اقدام دولت که مرحله به مرحله تعهدات ما را کاهش می ده موافقم. آمریکا با خروج از برجام هیچ حقی نسبت به اظهار نظر در باره اقدام های ایران را از نظر حقوقی نداره. اروپا هم این. می دونه منتها جرات نمی کنه دست به کار مستقلی بزنه. باید در برابر زور ایستاد (البته علقلانه و منطقی) درست مثل کاری که دولت داره می کنه نه هیاهو و شانتاژ

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس