بوسه رهبری بر سر حاج قاسم - نمایه

نقشه سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل برای انداختن تقصیر مشکلات اقتصادی کشور به گردن فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ناموفق بوده، اما آیا اصلاح‌طلبان اکنون این وظیفه را به عهده گرفته‌اند؟

سرویس جهان مشرق - سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، در میان مقامات و کارشناسان خارجی و داخلی به ویژگی‌های متفاوتی شهرت دارد. در خارج از ایران و به طور خاص محافل سیاسی، نظامی و رسانه‌ای غرب، حاج قاسم را به عنوان «فرمانده سایه‌ها [۱] » می‌شناسند (جزئیات بیش‌تر)؛ کسی که اگرچه خیلی آفتابی نمی‌شود، اما در سراسر خاورمیانه هر جا که پا در میدان جنگ بگذارید، نفوذ و اختیار او مثل روز روشن است؛ تا آن‌جا که حتی آمریکایی‌ها وقتی در باتلاق گرفتار می‌شوند، راه فرار را در توسل به و تعامل با حاج قاسم می‌بینند [۲] .

حاج قاسم سلیمانی در میان غربی‌ها به «فرمانده سایه‌ها» مشهور است (+)

در همین‌باره بخوانید:

›› «فرمانده سایه‌ها»: فرماندهان آمریکایی درباره حاج قاسم چه می‌گویند

 

در داخل کشور، سرلشکر سلیمانی همزمان با محبوبیت در عین حال به مظلومیت هم شهرت پیدا کرده است. حاج قاسم اگرچه بارها بر بی‌علاقگی‌اش به حضور در دنیای سیاست و سیاست‌بازی تأکید کرده، اما متأسفانه بارها هم هدف حملات سیاسی قرار گرفته است. به نظر می‌آید هر بار که ایران به یک موفقیت بزرگ بین‌المللی در حوزه نظامی دست پیدا می‌کند، عده‌ای در داخل کشور به جای تمجید از فرمانده نیروی قدس (کاری که نویسندگان و حتی مقامات رسمی غربی تا سطح ژنرال‌های آمریکایی [۳] انجام می‌دهند)، تلاش می‌کنند هزینه‌های ادعایی حضور نظامی خارجی ایران را بیش‌تر از فواید ملموس و مشهود آن جلوه دهند.

خروج «فرمانده سایه‌ها» از سایه

سرلشکر قاسم سلیمانی سال ۷۶ (حدود ۲۲ سال پیش) به فرماندهی نیروی قدس منصوب شد، اما تنها چند سال است که در سطح داخلی و بین‌المللی برجسته شده است؛ اتفاقی که رسانه‌های غربی از آن با عنوان «خروج فرمانده سایه‌ها از سایه» یاد می‌کنند [۴] . تابیدن نور صحنه روی حاج قاسم و فعالیت‌هایش ضرورت داشت و بلکه ناگزیر بود، اما متأسفانه برخی عناصر داخلی از این اتفاق جهت هزینه‌تراشی برای نظام استفاده کرده‌اند. جمهوری اسلامی برای تأکید مضاعف بر نقش خیرخواهانه منطقه‌ایش و افشای بخشی از تلاش‌های بی‌وقفه نظامی و مستشاری‌اش به منظور خنثی کردن توطئه‌های خونین غربی-عربی-عبری علیه خاورمیانه، تصمیم به «رونمایی» از حاج قاسم سلیمانی گرفت. به عبارت دیگر، سیاست منطقه‌ای ایران نیاز به یک چهره ملموس داشت، اما کسی باید در رأس فعالیت‌های منطقه‌ای ایران معرفی می‌شد که دوستان ایران عاشق او شوند و دشمنان ایران از او حساب ببرند. بهترین گزینه، سردار سلیمانی بود که کشورهای متحد با ایران به او اعتماد دارند و دولت‌های متخاصم با جمهوری اسلامی او را «دشمن قابل‌احترام» خود می‌دانند.

سیاست منطقه‌ای ایران نیاز به چهره‌ای کاریزماتیک داشت که دوست و دشمن روی آن حساب باز کنند (+)

در همین‌باره بخوانید:

›› حاج قاسم؛ قوی‌ترین ژنرال خاورمیانه و معمار استراتژی قدرتمند ایران

›› اندیشکده آمریکایی: قاسم سلیمانی ما کیست؟

›› عراقی‌ها به سردار سلیمانی بیش از آمریکا اعتماد دارند

 

با این وجود، گویی شخصیت کاریزماتیک فرمانده نیروی قدس علاوه بر دشمنان قسم‌خورده جمهوری اسلامی (و چه‌بسا بیش‌تر از آن‌ها) موجب وحشت عده‌ای در داخل کشور شده است؛ افرادی که حاج قاسم را مانعی در مقابل اجرای «دستورکار» خود می‌بینند. اما این‌که آیا این دستورکار از جانب یک بازیگر خارجی صادر شده یا از بطن یک نظریه داخلی نشأت گرفته، موضوعی است که در ادامه این گزارش بررسی خواهیم کرد.

 

عملیات‌های خارجی برای ترور فیزیکی سردار سلیمانی

اواسط مهرماه امسال بود که حجت‌الاسلام حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، از خنثی شدن عملیات ترور سردار سلیمانی در کرمان خبر داد [۵] . این عملیات که به گفته طائب قرار بود توسط عناصر وابسته به سرویس‌های اطلاعاتی عبری-عربی انجام شود، صرفاً یکی از توطئه‌هایی است که در خارج از مرزهای ایران علیه فرمانده نیروی قدس طراحی می‌شود. در یکی دیگر از شناخته‌شده‌ترینِ این توطئه‌ها، چنان‌که ژنرال «استنلی مک‌کریستال» فرمانده وقت نیروهای عملیات ویژه آمریکا در عراق، می‌گوید نیروهای آمریکایی سال ۲۰۰۶ قصد دستگیری یا ترور حاج قاسم در شمال عراق را داشته‌اند.

 

جزئیات نقشه ناکام ترور حاج قاسم از زبان حجت‌الاسلام حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران [دانلود]

 

مک‌کریستال این عملیات ادعایی را این‌گونه تعریف می‌کند:

کاروانی را دیدیم که داشت وارد شمال عراق می‌شد. گزارش‌هایی هم وجود داشت که نشان می‌دادند قاسم سلیمانی احتمالاً همراه این کاروان است. این سؤال را پرسیدیم که خب الآن چه کار بکنیم. آیا با یک یورش به این کاروان حمله کنیم؟ آن را بمباران کنیم؟ یا هیچ کاری نکنیم. صددرصد مطمئن نبودیم که اولاً آیا سلیمانی در کاروان هست یا نه. و دوماً آیا اختیار یا منطق کافی برای حمله به سلیمانی و به طور خاص کشتن او را داریم یا نه. مسئله، بسیار ریسکی بود. مانند یک عملیات ایست ضدتروریستی نبود که فرود بیاییم و روی زمین درگیری و تیراندازی به وجود بیاید؛ بیش‌تر شبیه یک عملیات پلیسی بود. [در این حمله، پنج ایرانی را که می‌گفتند دیپلمات هستند، دستگیر کردیم.] پس از مصاحبه با آن‌ها، مطمئن شدیم که همه‌شان اعضای نیروی قدس هستند. با این حال، هرگز نتوانستیم به یقین برسیم که آیا آن شب قاسم سلیمانی در آن کاروان حضور داشته یا نه. ما اعتقاد داشتیم که سلیمانی با کاروان بوده است. من بعدها هیچ دلیلی پیدا نکردم که متقاعد شوم همراه کاروان نبوده است. احتمالاً همان زمان مسیرش را کج کرده بود.

اگرچه به استناد ادعاهای یک فرمانده آمریکایی نمی‌توان صحت این عملیات ترور را تأیید کرد، اما به نظر می‌آید، چند وقت بعد، عملیات حیرت‌انگیز نفوذ به قلب پایگاه نظامیان آمریکایی در عراق و ربودن پنج سرباز آمریکایی در روز روشن آن‌گونه که «دیوید پترائوس» فرمانده سابق نیروی آمریکایی در عراق تعریف می‌کند، واکنشی به تلاش نافرجام برای ترور حاج قاسم بوده است. (جزئیات این عملیات‌ها و دیدگاه فرماندهان آمریکایی درباره فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران را می‌توانید از این‌جا بخوانید.)

«استنلی مک‌کریستال» فرمانده سابق عملیات‌های ویژه آمریکا در عراق مدعی است سال ۲۰۰۶ قصد دستگیری یا ترور حاج قاسم را داشته است

عملیات رژیم صهیونیستی برای ترور شخصیتی حاج قاسم

صدالبته عملیات‌های تروریستی خارجی علیه حاج قاسم به همین دو مورد خلاصه نمی‌شود و حتی محدود به حوزه نظامی و ترور فیزیکی وی هم نیست. نه تنها عملیات‌های ترور فیزیکی فرمانده نیروی قدس تا به امروز به لطف خداوند ناکام مانده، بلکه اکنون شواهد نشان می‌دهد یک عملیات خارجی با هدف ترور شخصیت سردار سلیمانی هم مفتضحانه شکست خورده و اتفاقاً نتیجه معکوس داشته است. جزئیات این خبر در نشریه اینترنتی «اینتلیجنس آنلاین» منتشر شده و به طور اختصاصی در اختیار مشرق قرار گرفته است. اینتلیجنس آنلاین، متعلق به انتشارات فرانسوی «ایندیگو [۶] »، سابقه فعالیت حدود ۴۰ ساله در حوزه اطلاعاتی دارد و ادعا می‌کند تمامی گزارش‌هایش اختصاصی هستند و از منابعش در آمریکای شمالی، اروپا، آسیا و خاورمیانه مخابره می‌شوند [۷] .

این پایگاه اینترنتی در خبری تحت عنوان «نتیجه معکوس عملیات نفوذ علیه قاسم سلیمانی [۸] » توضیح می‌دهد که چگونه سرویس‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی تلاش کرده‌اند تا با مقصر معرفی کردن سردار سلیمانی به خاطر مشکلات اقتصادی در ایران، فرمانده نیروی قدس را در موضع انفعال قرار دهند. در ابتدای این خبر می‌خوانیم:

عملیات تبلیغاتی سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل علیه قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، با شکست مواجه شده است. این عملیات که از سه سال پیش آغاز شده بود، توسط گروه کوچکی انجام می‌شد که به طور مشترک از اعضای سرویس اطلاعاتی ارتش اسرائیل موسوم به «آمان» و [سرویس اطلاعات خارجی اسرائیل موسوم به «سازمان اطلاعات و عملیات‌های ویژه» یا همان] «موساد» تشکیل شده بود. هدف از این عملیات، ایجاد اختلاف میان سلیمانی و [آیت‌الله سید] علی خامنه‌ای، رهبر عالی ایران، و همچنین [کاهش محبوبیت سلیمانی در میان] افکار عمومی ایران بوده است.

یکی از اهداف توطئه ترور شخصیتی حاج قاسم، ایجاد اختلاف میان او با رهبر انقلاب بود (+)

افزایش علاقه به قاسم سلیمانی پس از عملیات اسرائیل؛ عدو شود سبب خیر

مهم‌ترین نکته در خبر اینتلیجنس آنلاین، توصیف شیوه‌ای است که سرویس‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی قصد داشته‌اند آن را برای انجام عملیات نفوذ در افکار عمومی ایران به کار ببندند: تأکید بر وجود ارتباط میان حضور نظامی ایران در خارج از کشور و وضعیت اقتصاد در درون کشور؛ خط فکری‌ای که منطبق بر شبه‌منطق پشت استدلال‌های یک جناح سیاسی در داخل ایران است، که در ادامه بیش‌تر درباره آن خواهید خواند. پایگاه نشریه اینتلیجنس آنلاین در تشریح روش مدنظر صهیونیست‌ها برای ترور شخصیتی حاج قاسم می‌نویسد:

این عملیات، زمانی به اوج خود رسید که تلاش شد تا با استفاده از وب‌سایت‌ها، مطبوعات و [اثرگذاری روی] افکار عمومی، سلیمانی به عنوان مقصر بحران اقتصادی در ایران به تصویر کشیده شود. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، «آویو کوخاوی» رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل، و «یوسی کوهن» رئیس موساد این نظریه را مطرح کردند که هزینه عملیات‌های نظامی ایران در سوریه، عراق، لبنان و یمن از تحمل مالیات‌دهندگان ایرانی خارج است.

 

نتانیاهو: «می‌خواهید سه تهدید بزرگ علیه اسرائیل را بشناسید؟ ایران، ایران، ایران» (انگلیسی) [دانلود]

 

در همین‌باره بخوانید:

›› حضور نیروهای حاج قاسم پشت مرزهای رژیم صهیونیستی

›› حاج قاسم چگونه قدرت نظامی جمهوری اسلامی را چندبرابر کرد

 

البته اینتلیجنس آنلاین به نقل از خود صهیونیست‌ها به شکست این عملیات و پیامدهای معکوس آن هم اذعان می‌کند. این پایگاه اینترنتی می‌نویسد:

منابع اسرائیلی اعتراف کرده‌اند که این عملیات با شکست مواجه شده است، چراکه تل‌آویو از درک این واقعیت عاجز بوده که مردم [ایران] می‌دانند سلیمانی تنها از دستورات [آیت‌الله] خامنه‌ای تبعیت می‌کند [و بنابراین ایجاد اختلاف میان فرمانده نیروی قدس و مردم ممکن نیست]. برخی منابع می‌گویند این عملیات حتی نتیجه معکوس هم داشته و صرفاً موجب تقویت وفاداری [به سلیمانی] در نظام ایران شده است. به علاوه، این عملیات تبلیغاتی به عنوان نشانه‌ای از در معرض خطر بودن جان سلیمانی تلقی شده و لایحه‌های امنیتی پیرامون وی در نتیجه این عملیات تقویت شده‌اند.

نشریه اینتلیجنس آنلاین در انتهای خبر خود مدعی می‌شود که استراتژی نظامی ایران مقابل رژیم صهیونیستی هم اکنون به صلاحدید قاسم سلیمانی تغییر پیدا کرده و از «آمادگی برای مهار» به «مقابله به مثل» تبدیل شده است. این نشریه اینترنتی ادعا می‌کند:

سلیمانی [آیت‌الله] خامنه‌ای را متقاعد کرده است که به او اجازه تغییر استراتژی ایران را بدهد. تهران به دلیل مشکلات اقتصادی در نتیجه تحریم‌های آمریکا و عملیات‌های نظامی‌اش در خاورمیانه، تا پیش از این صرفاً آماده بود تا حملات اسرائیل علیه نیروها و تجهیزات ایران در منطقه را مهار کند. اما طبق گزارش سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل، جمهوری اسلامی اکنون یک رویکرد استراتژیک جدید را اتخاذ کرده و قصد دارد به هرگونه حمله‌ای از جانب اسرائیل واکنشی متناسب نشان دهد.

صهیونیست‌ها از درک این واقعیت عاجز هستند که حاج قاسم تنها از رهبر انقلاب است که دستور می‌گیرد (+)

تردستی صهیونیست‌ها روی صحنه نمایش اصلاح‌طلبان

اگرچه صهیونیست‌ها به شکست عملیات ترور شخصیت حاج قاسم اعتراف کرده‌اند، اما گذری بر اظهارات برخی اصلاح‌طلبان طی هفته‌های گذشته نشان می‌دهد تردستی «انداختن تقصیر مشکلات اقتصادی کشور به گردن قاسم سلیمانی» تنها از صهیونیست‌ها برنمی‌آید، بلکه این برنامه روی صحنه نمایش اصلاح‌طلبان هم اجرا شده است.

به عنوان نمونه، «محسن امین‌زاده» از مقامات وزارت خارجه دولت اصلاحات، مشکلات معیشتی مردم را نتیجه حضور نظامی ایران در کشورهایی مانند سوریه می‌داند و معتقد است که جمهوری اسلامی «معیشت مردم را به جنگ در سوریه فروخت [۹] »، چون حاضر نشد حل بحران سوریه را از دست نیروهای نظامی خارج کند و به دست وزارت خارجه‌ای بسپارد که می‌خواست در سوریه پشت آمریکا دربیاید و در عوض شاید برجام را نجات بدهد.

این فعال اصلاح‌طلب حتی پا را از حوزه اقتصادی هم فراتر گذاشته و اشکالات موجود در سیاست خارجی کشور را هم به گردن نیروهای نظامی کشور می‌اندازد. وی مدعی است که نظامیان و طبیعتاً در رأس آن‌ها حاج قاسم در حوزه سیاست خارجی کشور وارد شده‌اند و نتیجه این مسئله «مخرب، بحران‌ساز و فرصت‌سوز بوده است [۱۰]

امین‌زاده همچنین پیامد ورود نظامیان به سیاست خارجی را متوجه کل نظام می‌داند و می‌گوید: «شیوه عمل نظامیان کشور در بر هم زدن مناسبات متعارف دیپلماتیک در سفر مقامات عالی روسیه و سوریه و فعالیت‌های دیپلماتیک مرتبط با روسیه، سوریه، لبنان، یمن و غیره، تنها تحقیر مسئولان دیپلماسی کشور نیست، بلکه نوعی نمایش نابسامانی در نظام و تحقیر ملی است.»

این اظهارات که مخصوصاً به ناهماهنگی در درون دولت و حضور نداشتن محمدجواد ظریف، وزیر خارجه، در یکی از جلسات در جریان سفر مهم بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، به ایران اشاره دارد، در حالی است که ضعف دستگاه دیپلماسی دولت روحانی در سیاست‌های منطقه‌ای، نشریه آمریکایی واشینگتن‌اگزمینر را دو سال پیش وادار کرد تا به نقش مؤثر حاج قاسم در شکل‌دهی به تحولات خاورمیانه و پیاده کردن اراده جمهوری اسلامی در منطقه اعتراف نماید و حتی از قاسم سلیمانی به‌زعم خودش تحت عنوان «وزیر خارجه واقعی ایران» یاد کند [۱۱] .

انتشار این تصویر از حاج قاسم در نشست روحانی با بشار اسد در جریان سفر اواخر سال گذشته رئیس‌جمهور سوریه به ایران برای برخی خیلی گران تمام شد (+)

در همین‌باره بخوانید:

›› سفر بشار اسد به تهران؛ چرا همه سراغ حاج قاسم را می‌گیرند؟

›› قاسم سلیمانی وزیر خارجه دوم ایران است

 

علاوه بر امین‌زاده، افراد دیگری هم مستقیماً ضعف دولت در اداره امور داخلی کشور را به گردن نیروهای نظامی و به طور خاص سپاه پاسداران انداخته‌اند. به عنوان مثال، «ابراهیم اصغرزاده» فعال اصلاح‌طلب، ادعا می‌کند مشکلات شهرداری تهران به این خاطر است که «هنوز تهران دست نظامی‌هاست. در حالی که ده‌ها شرکت پیمان‌کار و مهندسی مشاور بی‌کارند یا قادر به دریافت مطالباتشان نیستند [۱۲] .» ضمناً علی مطهری، نماینده مجلس و چهره نزدیک به اصلاح‌طلبان در انتقاد از حضور نیروهای نظامی در فعالیت‌های غیرنظامی در کشور می‌گوید: «این‌ها [نظامی‌ها] صرفاً کار خودشان را نمی‌کنند، مشغول کارهای غیرخودشان هم هستند. این کارهای عمرانی و افتتاح طرح‌ها کار نظامی‌ها نیست. این‌ها دخالت در کارهای دیگران است. ارزیابی درست از کار نظامی‌ها زمانی است که خدای ناکرده جنگی رخ دهد و اتفاقی بیفتد. الآن که اتفاقی نیفتاده.»

اصلاح‌طلبان با طرح اظهاراتی مانند این‌که «انتظار پایداری اقتدار نظامی و امنیتی بدون کسب اقتدار اقتصادی، انتظار بیهوده‌ای است [۱۳] » و برقراری ارتباط میان حوزه‌های اقتصادی و نظامی کشور به دنبال انداختن تقصیر مشکلات اقتصادی به گردن نیروهای نظامی و اثبات این استدلال هستند که جمهوری اسلامی باید تضمین اقتصاد را بر تأمین امنیت ترجیح بدهد. این مغالطه مهم جای تأمل بیش‌تری دارد و موضوعی است که در بخش انتهایی گزارش به آن می‌پردازیم.

آن‌هایی که به ورود نیروهای نظامی به حوزه‌های غیرنظامی انتقاد می‌کنند، چه راه‌حلی برای رخوت دولت در این حوزه‌ها دارند؟ (+)

دستور مستقیم اسرائیل یا ماهیت اصلاح‌طلبی؛ مشکل کدام است؟

با توجه به اظهاراتی که در بالا یادآوری شد، ضرورت یک نکته اثبات می‌شود: نباید از ترویج نظریه‌ای غافل شد که علاوه بر سران اسرائیل، متأسفانه توسط اصلاح‌طلبان در داخل کشور پر و بال داده شده و خام‌اندیشانه (چه‌بسا خائنانه) تلاش دارد تا حضور نظامی جمهوری اسلامی در کشورهای همسایه و معادلات منطقه با هدف تأمین و تضمین امنیت ایران را پرهزینه معرفی کند، در حالی که اتفاقاً یکی از معضلات پیش روی ماجراجویی‌های آمریکا در خاورمیانه این است که در مقابل عملیات‌های چندین میلیارد دلاری پنتاگون، ایرانی قرار دارد که با پرداخت هزینه‌ای حداقلی و با استفاده از نیروهای نیابتی و جنگ نامتقارن، شکست را به نیروهای آمریکایی تحمیل می‌کند.

اصلاح‌طلبان بر اساس دروغ «حضور منطقه‌ای پرهزینه ایران» فرضیه غلطی را ساخته‌اند مبنی بر این‌که مشکلات اقتصادی کشور در ارتباط با و حتی نتیجه هزینه‌هایی است که جمهوری اسلامی در خارج از مرزها می‌پردازد. افرادی که از تجربه برجام درس نگرفته‌اند و اقتصاد کشور را به امید آمریکا و اروپا به دست باد سپرده‌اند و با وعده دشمنان به قربانگاه «کارگروه اقدام مالی» برده‌اند، اکنون می‌کوشند تا بار مشکلات اقتصادی را از روی دوش مدیران بی‌کفایت برداشته و بر دوش حافظان امنیت کشور بگذارند.

در همین‌باره بخوانید:

›› اقتصاد ایران وسط الاکلنگ آمریکا – اروپا

›› آیا گزارش‌های ایران در کارگروه اقدام مالی به وزارت خزانه‌داری آمریکا رونوشت می‌شود؟

›› استراتژی «ضدتروریسم» آمریکا و بلایی که ترامپ با FATF بر سر برجام می‌آورد

›› پیوستن به «کارگروه اقدام مالی» میخ آخر بر تابوت برجام است

 

اردوگاه اصلاحات نه تنها بر اساس یک دروغ به یک فرضیه غلط رسیده، بلکه بر پایه این فرضیه غلط یک استدلال بی‌اساس هم استوار کرده است؛ این‌که «چون هزینه‌های امنیتی موجب مشکلات اقتصادی شده» پس برای حل مشکلات معیشتی مردم باید اولویت‌های نظام را جابه‌جا کرد و اقتصاد را بالاتر از امنیت قرار داد. اصلاح‌طلبان ظاهراً نه از بینایی برخوردار هستند و نه از بینش؛ نه با چشم سر می‌بینند که اوضاع اقتصادی در کشورهای جنگ‌زده و ناامن منطقه چگونه است و نه با چشم بصیرت درک می‌کنند که بالا بردن اقتصاد و پایین آوردن امنیت در فهرست اولویت‌های یک کشور، چه آینده‌ای را برای آن کشور رقم می‌زند. البته این انتقادها در صورتی به اصلاح‌طلبان وارد است که اثبات نشود این تحلیل غلطشان، فقط یک خطای تحلیلی است و نه چیز دیگر.

به هر حال، این زنجیره دروغ و غلط و بی‌اساس نهایتاً به یک حلقه انجامیده است و آن این‌که «حاج قاسم در رأس حضور منطقه‌ای ایران مقصر اوضاع اقتصادی در کشور است»؛ دقیقاً همان نظریه‌ای که سرکردگان رژیم صهیونیستی، عملیات تبلیغاتی شکست‌خورده خود را حول محور آن طراحی کرده بودند.

اکنون اصلاح‌طلبان باید پاسخ دهند چه نسبتی میان خط فکری آن‌ها با طراحی‌های سرویس‌ اطلاعاتی رژیم صهیونیستی وجود دارد؛ آیا تنها یک تصادف بدون هماهنگی است که چهره‌های معروف اصلاح‌طلب عملیات طراحی‌شده صهیونیست‌ها را به بهانه‌های مختلف در کشور اجرا می‌کنند؟

 


[۱] The Shadow Commander Link

[۲] Iran's Shadow Commander Link

[۳] Animosity between David Petraeus and Iranian commander, Qassem Soleimani, still on display Link

[۴] Iran's 'Shadow Commander' Steps Into the Light Link

[۵] شکست طرح ترور سردار سلیمانی در کرمان/ تیم ترور بازداشت شدند لینک

[۶] Indigo Publications Link

[۷] About Us Link

[۸] Influence operation against Qasem Soleimani backfires Link

[۹] معیشت مردم را به جنگ در سوریه فروختیم! لینک

[۱۰] حمله اصلاح‌طلبان به سیاست‌های منطقه‌ای ایران لینک

[۱۱] Iran's real foreign minister isn't who you think it is Link

[۱۲] دلیل سر به مهر اصلاح‌طلبان برای حمله به قالیباف و سلیمانی لینک

[۱۳] در پشت پرده دستاوردهای نظامی و دفاعی ایران چه خبر است؟! لینک

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 58
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 25
 • IR ۲۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۷
  درود خدا برسردار سلیمانی.فالله خیر حافظا وهو ارحم الراحمین.
  • IR ۲۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۷
   32 58
   بابا خفن، اینتلیجنس آنلاین، بابا منابع دست اول، مشرق اجازه بده باهات یه عکس یادگاری بندازیم
  • IR ۰۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
   74 13
   مردم توروخدا دیگه به این عوضی ها رای ندین. اینا هیچ فرقی باهم ندارن. شاید تنها چیزی که بشه گفت به ازاش تحمل این 8 سال فشار و رنج میارزید اینه که هممون دیگه فهمیده باشیم اینا چه بی شرفایین
  • IR ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
   59 13
   خطاب به ۲۳:۳۹: سوزشت خیلی عمیقه پسرم خواستی نمک بریزی ولی انقدر سوختی که بوی سوزشت فضارو پر کرده:))))) حالا سوزش از متن خبر یا کلا بهت فشار میاد سردار سلیمانی رو ببینی نمی دونم
  • IR ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
   30 11
   اینهایی که منفی دادن فکر کنم از نسل بنی امیه باشند. یا خیلی بی شرف هستند که سرداران وطن خودشون رو هم با درودی همراهی نمی کنند.
 • IR ۲۲:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۷
  تا اونجایی که ما دیدیم افراطیون با سلیمانی مشکل دارن چون حامی قانون و دولت قانونی و مردمی کشوره.
  • IR ۰۷:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
   31 6
   مرگ بر قانونی که به نفع نفوذیها و برای نابودی کشور وضع می شود.
  • سید IR ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
   46 17
   همان بهتر که اصلاج طلبان تهوع آور از حسادت نسبت به موفقیت و محبوبیت های حاج قاسم سلیمانی، دق مرگ شوند!
 • IR ۲۲:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۷
  اسراییل وافساد طلبان کنار هم وباهم نمی تونند هیچ غلطی بکنند.
 • ایرانی 110 IR ۲۲:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۷
  به خدایی که جانم در دست اوست ، اگر بین کل زندگی من و یک ساعت زندگی بیشتر حاج قاسم مرا واگدارند،زنده بودن بیشتر یک ساعت سردار را انتخاب میکنم. که زنده بودن و وجود ایشان قوت قلب رهبرم است. وقتی عکس ایشونو میبینم کل مشکلات را فراموش میکنم. ان العزه لله جمیعا. . سر خم می سلامت، شکند اگر سبویی....
 • DE ۲۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۷
  50 31
  آیا همکاری اصلاح‌طلبان با رژیم صهیونیستی عمدی است؟ نه بابا اصلن. نیش عقرب نه از ره کین است اقتضای طبیعتش اینست. کلا ایده اصلاح طلبی با احتساب کمک از دشمن و امید به دشمن و فرار از خودی پایه ریزی شده.از کوزه برون همان طراود که دراوست.
 • نگار US ۲۳:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۷
  زنده باد آقای روحانی
  • IR ۰۵:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
   17 7
   بله باید آقای روحانی زنده بمونه تا آقا امام زمان تشریف بیارن
  • IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
   33 0
   آره زنده بمونه تا ظهور لازمش داریم.!
  • IR ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
   22 0
   بدسلیقه.!
  • IR ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
   32 1
   بله..باید زنده بمونه و در دادگاه جواب پس بده...
  • IR ۱۶:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
   1 0
   زنده باد سفره خالی مردم زنده باد کارتن خوابهای که تو دوره اصلاح طلبها قرار بود دیگه برن بالا شهر زندگی کنند دورد بر دلار 4200 تومنی روحانی و اصلاح طلبها
 • محمد IR ۲۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۷
  50 22
  اینها پیاده نظام رژیم صهیونیستی اند که فقط اسم ایرانی دارند معجونی ازخیانت وحماقت
 • IR ۲۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۷
  26 29
  لشگر سپاه کی به اورشلیم میرسه ؟
  • ایرانی 110 IR ۰۵:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
   17 23
   طبق فرموده امام صادق(ع) آخرین مرحله از مراحل ظهور امام زمان، رشد عقلهاست، تا مردم ما به این تفکر نوکری کدخدا و سازش با دشمنان و تقدیم دو دستی نتایج مقاومت روبروست، ظهور محقق نمیشود. ظهور هم با فتح سرزمین مسجد الاقصی همزمان خواهد بود. یا علی
 • علی IR ۲۳:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۷
  25 7
  راه خیانت به کشور از اصلاح طلبی می گذرد. شاهد؛فعالان سیاسی و رسانه ای و خبرنگاران آن سوی مرزها را ببینید که در دهه 70و 80 اصلاح طلب بودند.
 • IR ۰۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
  27 22
  افرادی که از تجربه برجام درس نگرفته‌اند و اقتصاد کشور را به امید آمریکا و اروپا به دست باد سپرده‌اند و با وعده دشمنان به قربانگاه «اف ای تی اف» برده‌اند، اکنون می‌کوشند تا بار مشکلات اقتصادی را از روی دوش مدیران بی‌کفایت برداشته و بر دوش حافظان امنیت کشور بگذارند.
 • IR ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
  28 25
  نتانیاهو: اصلاح طلبان بزرگترین سرمایه اسرائیل در ایران هستند
 • کمانگیر IR ۰۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
  14 12
  آقایون غرب گدا، با این یه مورد سر شوخی ( حالا ما ندید می گیریم، می گیم شوخی بود. حواستون نبود ) رو باز نکنین که سرتون میره اونجایی که....... سرتون سلامت باشه اما ادامه دار بودن سلامتیش دست خودتونه.!!!!!
 • IR ۰۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
  25 29
  منتظر ورود سپاه به بیت المقدس هستم .
 • IR ۰۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
  25 41
  سردار سلیمانی در قلب ما جای دارد. سردار سلیمانی خط قرمز ماست.
  • علی IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
   2 7
   بر احساساتتون مسلط باشید.. ماهم به سلیمانیها افتخار میکنیم ولی خط قرمز ما فقط رهبری هست و لا غیر..
  • IR ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
   9 3
   سردار هم جزو خط قرمز ها هستند .
 • دیده بان IR ۰۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
  25 31
  فان حزب الله هم الغالبون
 • IR ۰۲:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
  12 13
  اصلاح طلبا رو بايد هر چه سريعتر اعدام كرد.مغزشون پوسيده شده
  • IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
   7 3
   افساد طلبان دچار جمود فکری شدند.!
 • بهزاد IR ۰۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
  11 18
  وقتی خدا بخواد یک نفر رو عزیز کنه مهرشو تو قلب مردم میذاره.این کفار حقیر خیال باطل کردند. و مکرو و مکرالله و الله خیر الماکرین. در مورد اصلاح طلب هام فقط میتونم همینو بگم که گند زدید به زندگی مردم.مردم عمیقا ازتون متنفر شدن.قشنگ نشون دادید هویت و شرف خودتونو به آمریکایی ها فروختید و سرسپرده هایی بیش نیستید.اگه غیرت امثال حاج قاسم نبود الان شماها حمالی اجنبی رو می کردید.نشستید جای گرم چشاتونو بستید دهناتونو باز کردید مغزاتونم خاموش کردید که وضع اقتصادی مملکت این شده
 • IR ۰۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
  13 8
  میگم مشرق از این به بعد مقاله ننویس! چون فقط چیزایی مینویسی که به خودت حال میدی
  • IR ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
   7 2
   مشرق جان بنویس که تنها دلخوشی ما مقالات شماست.!
 • حسين DE ۰۳:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
  12 20
  سردار سليمانى بيانگر و تجلى وتداعى انقلاب و آرمانهاى انقلابه با سردار وسردارها كه به آرمانهاى انقلاب وفادارند انقلاب به پيش خواهد رفت.
 • حبیبی IR ۰۵:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
  8 22
  نتانیاهو:اصلاح طلبان سرمایه های اسرائیل و آمریکا در ایرانند!؟ حاج قاسم سلیمانی خط قرمز هر ایرانی وطن پرست است
 • NL ۰۶:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
  11 15
  درودخدا برسرداررشیدودلاورایران- حاج قاسم سلیمانی-تابوده وهست انسان های خوب وشریف دشمن زیاد دارند-خداوند انشاالله ایشان را درپناه خود حفظ کنند که مایه افتخارتمام ایرانیان است ودشمنانش را نابود وکورکند الاهی امین-
 • IR ۰۷:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
  10 12
  اصلاح طلبان در دینداری ضعیف هستند باورهای عمیق شیعی را ندارند لذا بعید نیست برای حزب خودشان دست به هر کاری بزنند سردار سلیمانی که سهل است اگر لازم بود امام خمینی را هم قربانی می کردند مگر برجام را اجرا نکردند برجام یک تصمیم حزبی و صدرصد خلاف مصالح ملی بود ولی انجام شد
 • س ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
  2 19
  بايد خيلي بي شرف و پست باشي که بازي حزبي رو ارتباط به اسراييل بدين الان شما بنده خوب خدا هستيد که توي تمام خبرها سعي در کوبيدن اصلاح طلب ها داريد؟
  • IR ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
   0 0
   ۰۸:۲۶ سرنوشت خائنان اصلاح طلب به جایی جز استخر ختم نخواهد شد.. ما در راه ایران از جانمون گذر می کنیم، شما چی؟ عملکرد نشونمون بده.. بگو جز خیانت به ملت و مملکت چه دستاوردی داشتین.؟ مگه ادعای پاک بودن ندارین؟ کو این کار برای ایران که ما نمی بینیم.؟ جز منافع امریکا و اسراییل واقعا چیز دیگه براتون مهمه.؟؟!!!!!
 • IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
  12 16
  طرف داشته میرفت سمت خونه ش میخوره زمین؛برا اینکه ضایع نشه سینه خیز میره تا خونه!!حالا شده حکایت اصلاح طلب ها و برجام (اصرار بر اشتباه به هر قیمتی)
 • ابهری IR ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
  1 11
  سلام چه کسی دوست مردم است... کار های اقتصادی عمرانی را چه کسی انجام میدهد.. این انجام دهنده نظامی است چپ است اصلاح طلب است راستی است..برای مردم چه فرقی دارد همه در فکر جمع پول در محفل خود می باشد بعضی موقع عده ای از مردم اعانه داده میشود ونماد کاری گروه است این سیاست چند سال می تواند ادامه پیدا کند ...ایا می دانیم مردم راه خود شان را انتخاب خواهند کرد...بش عاقل شویم این همه خون شهدا وغیره را فدای جیب مان نکنیم .
 • حسین IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
  12 17
  خود اسراییلیها هم بارها اذعان کردند که امیدشون به اصلاحاته و این ابله ها جزو پیاده نظامشون در داخل ایران هستند. مرگ بر خائنین ایران اسلامی
 • حسن IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
  11 14
  هر فرد وملتی برای پیشرفت و بدست اوردن هرچیزی باید هزینه بپردازد بدون پرداختن هزینه غیر ممکن است چیزی بدست آورد بنده نیز مثل اکثریت واقعی مردم از عملکرد نظام در داخل به شدت ....... هستم . اما عملکرد سپاه قدس در خارج ازکشور برای ایران امروز و آینده بسیار مفید و ثمر بخش خواهد بود . بله هزینه دارد ( و سنگین نیز هست )بدون پرداختن هزینه بدست آوردن چیزی غیر ممکن است . سپاه قدس قدرت چانه زنی و مانور در مذاکرات ایران امروز و فردا را بالا خواهد برد و این به نفع ایران است . مگر کسی نفع ایران را نخواهد و آن مقوله دیگری است.
 • IR ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
  12 16
  کرم های اسلاحتلب اگر برای حاج قاسم اتفاقی بیفته با اره برقی میفتم به جونتون
  • IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
   6 15
   خودت گفتی کرم خاکی.کرم رو زیر پاله میکنیم نیازی به اره برقی نیست.وخدا حافظ و نگهبان همه است.
 • ب م IR ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
  7 22
  کور شود اون چشمی که نتواند سردا ر سلیمانی اونایی که داخل کشور باهاش مخالفن انشالله دق کن واز غصه بمیرن سایت مستدام سردار خدا حفظت کنه انشالله
 • IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
  4 14
  جناب مشرق عزیز کارتون بیست بود چون بعضی ها بدجور حرص میخورند به شما وخبراتون خدا ناکرده ازحسادت سکته نزنندخوبه!!
 • معصومه IR ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
  8 10
  من یک خانم خونه دار بی سواد می فهمم امنیت مهمتر از اقتصاد است چطوره که این آقایون همه چیز فهم هنوز این رو نمی فهمند
  • IR ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
   7 14
   بسیاری از خانمهای تحصیلات دار دانشگاهی الان بهترین شغل یک خانم یعنی خانه داری را انتخاب کردند عوض اینکه در اداره و مغازه و کارگاه بخواهند ساعتها با نامحرمان همصحبت و همکار باشند پس طوری وانمود نکنید که خانه داری را پایین بیاورد
 • IR ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
  2 8
  لازم است حاکمیت و ساختار با رای و خواست مردم عوض شوند اما آیا رای مردم را میپذرند یا اگر مردم رای به نابودی اشرافیت دادند مثل سال 1388 اتهام تقلب میزنننند
 • DE ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
  14 19
  درود خدا برسردار سلیمانی.فالله خیر حافظا وهو ارحم الراحمین.
 • وحید IR ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
  2 0
  درود به شرفت ای شیرمرد. ایکاش از این افراد در کشور بیشتر بودند و جلو یکسری آدم رانت خوار و سوء استفاده گر از مرز و بوم رو می گرفتند.من در شرکتی خدمت می کنم که می بینم چگونه با کارهای عبث و بیهوده بیت المال و ابرو و شرفت این مردم شریف رو بازی می گیرند و متاسفانه هیچ برخوردی هم با اینگونه مدیران رابطه ای که فاقد تخصص , تجریه و تعهدهستند نمی شود.و کماکان در قدرت مطلقه خود باقی مانده اند. امید ما به آقای رییسی بود که نمی دانم شاید ایشان هم مصلحت اندیش شدند که امیداورم بنده اشتباه کرده باشم
 • سیدمحمدمصطفوی IR ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
  3 7
  فاسدطلبا مثل اربابشون اسرائیل خوب میدونن که حاج قاسم طوریش بشه به زباله دان تاریخ می پیوندن البته ایران ؛ حاج قاسم ها زیاد داره ولی ما اکثر مردم ایران اول از همه حاج قاسم رو به خاطر خودش می خواییم بعد به خاطر چیزهای دیگر... فاسد طلبای خائن و جاسوس تو مشتمونن مثل اربابانشون.
 • IR ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
  5 0
  من تفاوت جدی میان اصلاح طلب های اصلی با صهیونیستم ها نمی بینم
 • بی نام IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
  3 1
  یه ضرب المثلی هست که میگه رقصیدن بلدنبودمیگفت اتاق کجه .مدیریت بلدنیستن میندازن گردن دیگه .حاج قاسم افتخار عزت ایران هست وخواهدبودتودل همه مردم جاداره وباعث افتخار
 • مجید IR ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
  2 0
  اصلاح طلبان خائن و وطنفروش اندقطعا
 • IR ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
  3 2
  زنده باد نیروی قدس و اطلاعات سپاه...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس