روححانی

ملاقات عالی‌ترین مقام اجرایی جمهوری اسلامی ایران با رئیس‌ یک اداره خاص در جمهوری آذربایجان؛ علاوه‌ بر این‌که ناخرسندی جدی بخش عمده‌ای از فعالان و مردم شیعی جمهوری آذربایجان را به همراه داشته است.

به گزارش مشرق،  جناب آقای دکتر روحانی رئیس‌جمهوری محترم جمهوری اسلامی ایران که اوایل آبان‌ ماه به منظور شرکت در 18 امین اجلاس کشورهای عضو جنبش عدم تعهد به باکو سفر کرده بود؛ در اندک فرصتی که برای دیدارهای
دوجانبه با مقامات آذری داشت، با شخصی به نام «الله‌شکور پاشازاده» رئیس پرحاشیه اداره مسلمانان قفقاز نیز ملاقات نمود که این دیدار تبعات و هزینه‌های غیرضروری قابل توجهی در پی داشته و انجام آن اقدامی مغایر با شعار «تدبیر» دولت یازدهم محسوب می‌گردد.

بیشتر بخوانید:

ملاقات عالی‌ترین مقام اجرایی جمهوری اسلامی ایران با رئیس‌ یک اداره خاص در جمهوری آذربایجان؛ فارغ از اینکه چقدر با اصول دیپلماتیک همخوانی داشته باشد؛ علاوه‌ بر این‌که ناخرسندی جدی بخش عمده‌ای از فعالان و مردم شیعی جمهوری آذربایجان را به همراه داشته؛ به بهانه‌ای در دست برخی رسانه‌ها و مسئولین حزبی این کشور به منظور تشدید تبلیغات ضدایرانی و حتی توهین به شخصیت‌های بلندپایه نظام جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده است.
البته نظر به عدم حضور الهام علی‌اف رئیس‌جمهوری آذربایجان در شانزدهمین دوره اجلاس کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در تهران و حضور این کشور در سطح وزیر امور خارجه در اجلاس یاد شده؛ حضور ایران در اجلاس باکو در سطح رئیس‌جمهوری نیز از منظر قواعد دیپلماتیک قابل بررسی است؛ لیکن این مسئله موضوع نوشتار حاضر نیست.

تشریح موضوع:

در این بخش تلاش می‌گردد با رعایت اجمال، مواردی در تشریح موضوع صدرالاشاره بیان گردد:


1) الله‌شکور پاشازاده که پیش از استقلال جمهوری آذربایجان؛ به عنوان مامور سرویس امنیتی اتحاد جماهیر شوروی سابق (ک.گ.ب) که از سال 1980 مسئولیت اداره مسلمانان قفقاز را به منظور جلوگیری از برقراری ارتباط موثر شیعیان آذری با حوزه‌های علمیه و مراجع تقلید شیعی در ایران و عراق، عهده‌دار بوده، پس از استقلال جمهوری آذربایجان نیز در همین مسئولیت؛ وظیفه کنترل و جهت‌دهی به روندهای دینی جامعه آذربایجان در راستای سیاست‌های دولت سکولار آذربایجان را بر عهده داشته که شاید به دلیل عدم موفقیت کامل و مورد انتظار دولت آذربایجان در انجام وظیفه پیش‌گفته، بعدها کمیته دولتی امور دینی نیز تشکیل شده و هم اکنون اداره مسلمانان قفقاز و کمیته دولتی مذکور علی‌رغم برخی اختلاف نظرات؛ در ابتدای مسئولیت جلوگیری از روند روز افزون گسترش و تعمیق ارزش‌های اصیل اسلامی در دومین کشور شیعی دنیا و پس از شکست این سیاست، ایجاد انحراف در روند فوق از طریق ارائه «مدل آذربایجانی اسلام» بر مبنای سکولاریسم و سیاست‌های دولت باکو - عبارتی که مرتبا از سوی کمیته دولتی آذربایجان مورد استفاده قرار می‌گیرد - را بر عهده گرفته است و آنچه اسباب تاسف می‌گردد اینکه آقای پاشازاده در انجام این مسئولیت از مساعدت‌های- شاید ناخواسته ولی دامنه‌دار - برخی کارگزاران جمهوری اسلامی ایران در باکو نیز بهره‌مند گردیده است که برنامه‌ریزی انجام این دیدار تنها یکی از این مساعدت‌ها محسوب می‌گردد و مواردی مانند تمهید مقدمات برگزاری کنفرانس اداره مسلمانان قفقاز در ایران اسلامی به منظور ارائه و تبیین مدل آذربایجانی و سکولار اسلام، ایجاد نمایندگی برای اداره مسلمانان قفقاز در قم، حضور پررنگ در کنفرانس‌های دارای اهداف خاص اداره فوق و... نمونه‌های دیگری از این مساعدت‌هاست و این در حالی است که کارگزار مذهبی کشورمان در باکو حدود دو ماه قبل، علی‌رغم درخواست‌های مکرر تعدادی از فعالان و مردم شیعه آذربایجان از اقامه نماز میت بر پیکر امام جماعت فقید مسجد امام امت قصبه بلبله باکو که از روحانیون مجاهد و دوستدار حقیقی امام خمینی و مقام معظم رهبری بود، خودداری نمود و در جهت اعتباربخشی به «الله‌شکور پاشازاده» وی را موقع حضور در منزل آن مرحوم مشایعت نمود که اسباب ناخرسندی و اعتراض شیعیان آن منطقه گردید.


2) اقدام سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو در هماهنگی و برگزاری این دیدار در شرایطی صورت گرفته است که پیش از این اخبار مستند و تحلیل‌های دقیق درخصوص روابط تامل‌برانگیز «الله‌شکور پاشازاده» با محافل و شخصیت‌های رژیم صهیونیستی، سران آل‌سعود و وهابیون منتشر گردیده است- اتفاقا وی پس از ملاقات با رئیس‌جمهوری ایران به منظور شرکت در یک کنفرانس دولت آل‌سعود که در وین برگزار می‌گردد راهی اتریش گردیده است-؛ علاوه ‌بر این؛ نقش پاشازاده در کنترل حرکت‌های مردمی شیعیان آذری؛ مواضع منفعلانه و توجیه‌گرانه وی در قبال حادثه نارداران که در آذر ماه 1394 به شهادت، مجروحیت و دستگیری ده‌ها تن از شیعیان آذری منجر گردید، بی‌تفاوتی و حتی مواضع حمایتی وی از اقدام دولت باکو در دستگیری ده‌ها تن از سران و فعالان جریان اسلامگرای آذربایجان که به دلیل اعتراض به موضوعاتی مانند تخریب مساجد و ممنوعیت حجاب در مدارس به حبس‌های طویل‌المدت محکوم شده‌اند؛ مشارکت وی در برخی تجارت‌های غیرقانونی و نقش او در انواع فسادهای اقتصادی؛ صدور دستورالعمل به منظور محدودسازی مراسم مذهبی؛ تلاش برای ایجاد خدشه در کنفرانس‌ها و برنامه‌های تقریبی جمهوری اسلامی ایران (مانند کنفرانس هفته وحدت و...) از طریق طراحی و اجرای برنامه ظاهرا مشابه که با رویکرد سکولاریسم و هدف تبیین مدل آذربایجانی از اسلام برگزار می‌گردد و عملا به محفلی برای کمرنگ نمودن تلاش‌های چهل سال گذشته انقلاب اسلامی برای ایجاد وحدت بین مسلمانان و کشورهای اسلامی بر مبنای ارزش‌های اصیل اسلامی تبدیل می‌گردد - که اتفاقا برگزاری یکی از این نوع کنفرانس‌ها توسط اداره مسلمانان قفقاز در ماه نوامبر سال جاری میلادی برنامه‌ریزی شده است - و... از دیگر موضوعات مستند رسانه‌ای شده درخصوص پاشازاده می‌باشد که تنها با یک جست‌وجوی اینترنتی در فضای رسانه‌ای و مجازی آذربایجان و برخی کشورهای دیگر مانند روسیه، ترکیه و ایران و... قابل دسترسی است.


3) پس از برگزاری این دیدار غیرضروری و پرهزینه، برخی سایت‌های آذری ‌مانند modern.az با عبارت‌هایی مانند «الله‌شکور پاشازاده رئیس‌جمهوری اسلامی ایران را به حضور پذیرفت» سعی در شخصیت‌بخشی به وی را داشتند و این در حالی است که اتفاقا بر اساس نظرسنجی‌های همین سایت نزدیک به دولت آذربایجان؛ الله‌شکور پاشازاده فقط مورد اعتماد چهار دهم درصد مردم و مخصوصا دینداران آذری می‌باشد. علاوه‌ بر این؛ متعاقب دیدار یاد شده؛ برخی چهره‌های حزبی مانند آرزوخان علیزاده جانشین حزب استقلال ملی آذربایجان و تعدادی از سایت‌های آذری مانند ovqat.com با دروغ‌پراکنی و بهانه‌های واهی مانند برگزاری دیدار در محل سفارت کشورمان در باکو (در حالی که این‌گونه نبوده)، ادعای عدم رعایت آداب دیپلماتیک از سوی سفارت کشورمان و انواع توهین‌ها را به مقامات عالی‌رتبه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و نیز شخص رئیس‌جمهوری اسلامی انجام داده و رئیس‌جمهور کشورمان را به عنوان شخصی بدون صلاحیت دینی و دارای صلاحیت صرفا سیاسی آن هم به صورت ناقص؛ مخالف با رهبر دینی جمهوری اسلامی و... معرفی نموده‌اند که خواسته است از طریق توهین به پاشازاده به عنوان رهبر دینی آذربایجان و قفقاز؛ قصاص رهبر دینی ایران را از وی بگیرد و.... این محافل خبری و ‌اشخاص حزبی؛ به بهانه برگزاری این دیدار؛ در قیاسی مع‌الفارق و موهوم تلاش نموده‌اند پاشازاده را به عنوان رهبر دینی آذربایجان و فراتر از آن منطقه قفقاز (گرجستان، روسیه) معرفی نموده و سپس وی را با مقام معظم رهبری مقایسه نمایند و این در حالی است که شیخ‌الاسلام از حداقل سواد دینی نیز برخوردار نبوده و حتی خودش در کلیپی که از وی منتشر شده صراحتا می‌گوید من در این سال‌های طولانی که شیخ‌الاسلام قفقاز هستم معنای وجدان را نفهمیده‌ام؛ وی حتی شناختی از روحانیون فاضل و وضعیت دینی آذربایجان ندارد و صرفا به دلیل خوش‌خدمتی به دولت آذربایجان توانسته است مسئولیت خود را تداوم بخشد ولی دولت گرجستان به عنوان یکی از سه کشور قفقاز جنوبی با بی‌اعتنایی به حضور نماینده پاشازاده در این کشور، اداره مسلمانان گرجستان را از چند سال قبل راه‌اندازی نموده که به صورت مستقل فعالیت می‌نماید و پاشازاده صرفا با هزینه‌بخشی از دلارهای بادآورده در برخی مناطق قفقاز شمالی توانسته است روابط خود با مفتیان سنی‌مذهب این مناطق را حفظ کند.

شیخ‌الاسلام پاشازاده که پیش از این سابقه توهین به مقامات عالی‌رتبه نظام از طریق اعزام یکی از معاونان خود به تجمع ضد ایرانی در مقابل سفارت کشورمان در باکو را در کارنامه خود داشته است؛ این بار نیز با درخواست‌های مکرر خود از برخی کارگزاران کشورمان در باکو مبنی بر لزوم ملاقات با رئیس‌جمهوری ایران، زمینه‌ساز توهین‌های آشکار و تلویحی به مقامات عالی‌رتبه کشورمان گردیده است.

الله‌شکور پاشازاده که زمزمه‌های قبلی مبنی بر فرا رسیدن پایان عمر مسئولیتی‌اش در اداره مسلمانان قفقاز را پس از توصیه اخیر الهام علی‌اف مبنی بر مطلوب بودن استعفای مسئولین بالای 70 سال، جدی‌تر ارزیابی می‌کند؛ اکنون تلاش می‌نماید با افزایش ملاقات‌ها؛ سفرها و... نظر مساعد رئیس‌جمهوری آذربایجان برای تداوم مسئولیتش در اداره مسلمانان قفقاز را جلب نماید و در این راه برخی دوستان ایرانی‌اش از هیچ کمکی به پاشازاده دریغ نمی‌کنند!

سخن آخر:

اکنون انتظار قانونی و طبیعی آن است که متولیان هماهنگ‌کننده این ملاقات در باکو به مردم ایران و مقامات عالی‌رتبه نظام و شخص رئیس‌جمهوری محترم توضیح دهند در مقابل این همه تبعات و توهین‌های گستاخانه و نیز در قبال ناخرسندی دینداران اصیل آذری از برگزاری ملاقات رئیس‌جمهوری اسلامی ایران با شخصی مثل پاشازاده چه دستاوردی را نصیب سیاست خارجی و منافع ملی کشورمان نموده‌اند؟ آیا برخی کارسازی‌های شخصی شیخ‌الاسلام پاشازاده در اموری مانند صدور ویزا برای برخی کارگزاران کشورمان در باکو و برگزاری برخی ضیافت‌های به اصطلاح شاهانه برای برخی میهمانان ایرانی و... تناسبی با هزینه‌های این ملاقات داشته است؟

لازم به یادآوری است تا لحظه نگارش این نوشتار؛ سکوت منفعلانه! تنها پاسخ سفارت کشورمان در قبال گستاخی‌ها و حرمت‌شکنی‌های فوق‌الاشاره بوده است که جای بسی تامل و تاسف داشته و هیچ تناسبی با توصیه‌های مقام معظم رهبری به دست‌اندرکاران دستگاه دیپلماسی ندارد.

البته دولت جمهوری آذربایجان هم بایستی خطوط قرمز مردم و نظام جمهوری اسلامی ایران را بیش از قبل به رسانه‌های دولتی و شبه‌دولتی و سران احزاب اقماری خود تفهیم کرده و به آنان اجازه ندهد در برابر دریافت دلارهای سعودی و صهیونیستی پا از گلیم خویش بیرون نهند.

منبع: کیهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 60
 • در انتظار بررسی: 6
 • غیر قابل انتشار: 27
 • IR ۰۶:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  ماشاءالله بی تدبیری وخلاف جریان اب شنا کردن روحانی گوی سبقت از سایر روسای جمهور قبل از خود را7ربوده است.این است معنی تدبیر واعتدال ؟؟؟
  • ناشناس IR ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
   53 3
   دولت امیدهای کشکی و تدبیر الکی
  • IR ۰۹:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
   56 2
   اینهم یک دسته گل دیگه از طرف اسهال طلبان بی مقدار...
  • IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
   30 1
   به شتر گفتن چرا گردنت کجه گفت کجان راسته؟
  • IR ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
   6 223
   ترکهای مغول سربازان شیبانیان بودند که در زمان منگو تیمور فرزند هولاکو و پشت ششم شیبان بود. از فرمانروایان ازبک، اوزبیک خان و پسرش جانی بیگ در تاریخ پیش از تیمور مشهورند. پس از دورهٔ تیمور این امرا در ماوراءالنهر قدرت یافتند. در دوره صفوی، ازبک و ازبکان عنوان سلسله امرای شیبانی است که بوسیلهٔ شیبک خان تأسیس شد (۹۰۵ ه‍.ق) و غالباً بسبب تعصب در مذهب تسنن و تجاوز به خراسان با شاهان صفوی در زدوخورد بوده‌اند. مرکز امرای این سلسله سمرقند بوده‌است و امرای مزبور با خانات خیوه و خانات بخارا و خانات خوقند و امرای آستراخان (معروف به خانان جانی) خویشاوند و منسوب بوده‌اند. دولت آن‌ها نیز عاقبت به وسیله امرای هشترخان (حاجی طرخان) منقرض شد.
  • IR ۲۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
   2 21
   دم دکتر روحانی گرم با این دیدار تاریخی.جان ناقابلم به فداش
 • حس IR ۰۶:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  32 96
  این چه حرفهای است که شما می زنید آقای روحانی کاملا مدبر و مدیر هستند و البته بدون تفکر کار ی را انجام نمی دهند فقط مشکل شما این است که ایشان دکتر هستند و مدرکشان را اگر نمی دانید از انگلستان گرفتند. OK
  • IR ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
   20 1
   زهي خيال باطل
  • IR ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
   23 1
   جاااااااان.؟!!!!! مدیر و مدبر .؟؟؟؟؟؟!!! اونم این..؟؟؟ وااای خدا.. یا حضرت عباس..
 • IR ۰۷:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  58 9
  این بنده خدا اصلا ریس جمهوری بلد نیست و عده ای افساد طلب منحرف و وطن فروش تعزیه گردان امور شده اند...متاسفانه با این احوالات هرروز هم باید شاهد یک سوتی داخلی یا بین المللی باشیم
 • ناشناس IR ۰۷:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  30 90
  کیهان یک روز نامه تفرقه انگیز است
  • IR ۰۹:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
   44 2
   حد اقل به یقین می توان اثبات کرد که صداقت کیهان بیش از سایر روزنامه های ضد ارزشی و زنجیره ای است . بعدش هم لزومی برای چنین دیدارهای بی ارزش نبود که آدم خودش را برای دلخوشی عده ای از خدا بی خبر ، سکه یه پول کنه.
  • محمد IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
   26 3
   برو بتمرگ منافق
 • SE ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  50 22
  کاش اسمش فریدون میماند بیشتر بهش میاد
 • علی IR ۰۷:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  46 6
  چه دیدار غیر ضرور
 • IR ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  پانتورکیسم و ایرانیت ستیزی ذودمان حکومت مذهبی شما را هم به باد خواهد داد اینصدر از پانترکیسم علیه ایرانیت و یارگسری کرده اید که متوجه این موضوع نیستید
  • IR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
   چرا یاوه میبافی کلا شما جبهه ای میخواهید روابط ایران با اذربایجان و نرکیه رو خراب کنید اونم در این نحریمها که نه یاری داریم در جهان و نه مددکار
  • DE ۱۶:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
   9 239
   نه پس اینهایی که به ایرانیان و اریایی ها. فحش میدن و تورچیه پرست و باکو پرست و تورک پرست هستند عمه من هستند
 • IR ۰۷:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  32 5
  ایشون مشخصا رئیس جمهور نیستند بلکه رئیس دلشان و رئیس حزبشان هستند. مردمی که ۴ سال چشیدند و باز رای دادند به ایشون، برن داستان پینوکیو رو بخونن
 • سهراب IR ۰۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  49 18
  دلتون خوشه ها ! تدبیر تنها چیزی ست که در دکان این دولت می یافت نشود!!!
 • US ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  25 20
  جواد جهانگیر زاده سفیر ایران در باکو باید بازخواست و پاسخگو باشد و عزل
 • IR ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  71 57
  این دولت کجای کارش تدبیر است که اینجا تدبیر باشد
 • IR ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  30 44
  دولت یأس و بی تدبیری. سوء تدبیر در تمام شئونات سیاست خارجی دولت مشهود و نمایان است.
 • دیدگا IR ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  20 3
  باید دقیق مشخص بشه که دستاورد چنین سفرها و دیدارهایی چه چیزی بوده و چه انتظاری وجود داشته است!؟ شخصیت های کشور که در اختیار خودشون نیستند بلکه باید در اختیار منافع کشور باشند!
 • IR ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  11 2
  شاید رفته نصیحتش کنه که تدبیرگرا شود!!!!
 • هامون IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  33 48
  من نه تنها پاشازاده بلکه اغلب اهالی آذربایجان را آدمهای کم تعصب و کم غیرت میدانم ؛ چون با بی تدبیری تمام مردم قره باغ را آواره نمودند و حالا یورو ویژن جهان را ( رقص زنان بی عفت ... ) در کشورشان برگزار میکنند .اگر اینها نفت نداشتند از گرسنگی میمردند .
  • IR ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
   16 9
   کم غیرت و ایرانیت ستیز که در پی مصادره کل مفاخر ایران بنام خود هم هستند
  • IR ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
   7 4
   جناب ناشناس هنوز ده روز نشده ارمنسنان نان لواش رو بنام خودش سکه زد چرا چیزی نگفنی؟
  • IR ۱۷:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
   7 2
   بی غیرت خودتی مرگ بر اسراییل
  • IR ۱۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
   3 3
   بفهم!!!! اگه دولت روسیه پشت ارمنستان نباشه 2 روزه کل ارمنستان رو میگیره. یارووو
 • محسن IR ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  17 2
  خلایق هرچه لایق. لیاقت روحانی همینه
 • IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  9 6
  کاری به موجه یا غیرموجه بودن شخصیت شیخ الاسلام پاشازاده نداریم ولی شما که یادتان افتاده آذربایجان دومین کشور شیعه دنیاست
 • IR ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  29 18
  دولت سکولار و بی تدبیر
 • روح الله IR ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  24 33
  خاک بر سرت مشرق عقده ای
 • ناشناس AE ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  12 2
  چه انتظاری دارید؟؟؟همینه که هست، منتظر فروش دستاوردهای دیگر باشید، انرژی هسته ای کمه، هنوز مانده...
 • IR ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  12 0
  اینگونه که به نظر میاد اینها از قبل با هم همکاریهای زیادی در زیر پرده داشته اند و به نوعی کارهای ... خود را با هم هماهنگ می‌کرده اند. وگرنه حسن روحانی که کلاس خود را بالاتر از این مسائل می‌بیند که در مورد مسائل دینی بخواهد گفتگویی انجام دهد. مسئله خیلی فراتر از یک دیدار ساده است و به نوعی به روحانی دستور داده شده که این دیدار را انجام دهد. مانند دستورهای قبلی که او بی چون و چرا و بدون مشورت انجام میدهد.
 • نیما IR ۰۹:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  5 13
  ایشون بارها با روسای جمهور قبلی هم دایدار داشته حتی با ی سرچ ساده متوجه میشید که با رهبری معظم انقلاب هم دیدار داشتند حتی برای سلامتی ایشان هم دعا کردند. درسته یک دعا نمیتونه روشن کننده ی موضع طرف باشه ولی یک دیدار هم نمیتونه چنین رفتارهایی رو از شما بدنبال داشته باشه. عکس آقای احمدی نژاد هم با ایشون هست. پس خواهشا تندروی نکنید. منتشر کردن این این مطلب نشان از صداقت و استقلال شما داره
 • محمد IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  الله شکور پاشازاده اخوند درباری بوده وفاقد هرگونه ارزشهای اسلامی می باشدچراکه در جنگ قرباغ هیچگونه مشارکت دینی واسلامی وحتی سیاسی هم نداشته ایشان عددی نیست رفیق با وفای دشمنان دولتهای ضد اسلامی می باشندمن می دانم همه مسلمانان اذری رهبری ماراتقلید می کنند وهردو رهبر دینی واسلامی مارا دوست دارند وعاشق سید هستند بخصوص امام خامنه ای وامام خمینی را خیلی دوست دارندوبیشتر انها عکس هر دو رهبر ما رادر خانه دارندسلام برشهیدان درود بر رزمنده گان اسلام.
  • DE ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
   5 12
   قره باق یک جنگ احمقانه قومیتی پانتورکیستی بوده به حهان اسلام چه ربطی دارد؟ ارمنیها فقط برای قتل و عام نشدن دوباره از خودشون دفاع کردهاند فقط......
  • IR ۰۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۲
   2 1
   ارمنیا قتل عام شدن !؟
 • احمد IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  108 4
  خوبه تازه یادتون اوفتاد که دومین کشور شیعه اذربایجان است برای همین باید به ارمنستان کمک کنید تا به کمک روسها و شماها به اشغالگری و نسل کشی در قره باغ ادامه دهند
 • احمد IR ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  4 22
  شماکیهان نوردان افکار ضد ایرانی دارید ولی نان ایران می خورید جایگاه مردمی ندارید
 • IR ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  190 8
  به نظر میاد جبهه ای خاص در کشور وظیفه بهم زدن روابط با اذربایجان و انکارا رو داره اونهم در این شرایط بحرانی
  • IR ۰۲:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۲
   0 169
   چند بار کامنت میذاری بوزگورد مغول پرست و تورچیه پرست؟؟؟؟
 • محمد IR ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  10 2
  سلام-می نویسم ومی دانم منتشر نمی کنید اما چون خود را طرفدار انقلاب اسلامی حزب الله عدالت اسلام واقعی جلوه می کنید می نویسم با جمهوری آذربایجان کاری ندارم همین آذربایجان خودمان رتبه صنعتی آن در بعد انقلاب از رده دوم به رده دهم کمتر سقوط کرده -مجموع تولید برق در چهار استان زنجان اردبیل آذربایجان شرقی و غربی با یازده میلیون جمعیت کمتر از نصف تولید استان اصفهان با جمعیتی حدود چهار میلیون نفر است و
 • IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  5 1
  از این دولت هیچی بعید نیست. این همون دولت مورد انتظار فتنه گرانی همچون موسوی و کروبی است. تعجب نمی کنید که هرچی این دولت غلط می کنه، اصلاح طلبان خائن هیچی نمی گویند.
 • ایران IR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  10 0
  باید سفیر ایران در باکو برکنار بشه و این موضوع به جد پیگیری بشه . این کار اثرات فراوانی خواهد داشت
 • احمد IR ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  3 5
  علی رغم اینکه اکثر کارهای آقای روحانی قابل تائید نیست اما قطعاً ایشان از حساسیت شیعیان عزیز آذربایجان و حتی مردم فهیم ایران مطلع بوده اند لذا مصلحتی وجود داشته که این دیدار صورت پذیرفته است اما نمی بایستی مشرق به این موضوع دامن می زد و از طرفی نباید هر کاری روحانی انجام می دهد زیر سوال برد ضمن اینکه ایشان نمی تواند برای انجام هر کاری به همه توضیح دهد. ایراد بی جهت باعث می شود انتقادات بسیار جدی که به روحانی هست کم رنگ شود.
 • مسعود عیسوی IR ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  2 1
  من ایشان را نمی‌شناسم اما کنجکاو شدم ایشان ملاقات‌های زیادی با مسئولین ارشد ایرانی -هم در ایران و هم در آذربایجان- داشته است! آیات و آقایان نوری همدانی، ریشهری، اراکی، احمدی‌نژاد، لاریجانی، فرمانده مرزبانی و... !!!!!!!!!
 • جعفر تیموری IR ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  4 1
  والا ما نه تدبیری در این دولت میبینیم ونه مدیریتی و نه نظارتی.با این سفرا و نمایندگانشون که واقعا روی دولتش را سیاه کرده باید در این سال آخر دولتش توبه کند و گرنه باید محاکمه بشه.
 • DE ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  16 5
  مگه قرارداد این منطقه اران تموم نشده ؟این جمهوری جعلی اران را به مام میهن برگردانید
  • IR ۱۹:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
   5 1
   تهران مال ماس کجا هستی
  • IR ۰۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۲
   0 4
   مال شماست؟ خخ شما عورضه داشتین از پس کشور میکروسکپی ارمنستان بر میومدین
 • محمد IR ۲۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  1 0
  شما زبان دنیا رابلد نیستید؟؟؟؟
  • IR ۲۱:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
   2 0
   والا تا اونجا که ما دیدیم منظور ایشون از زبان دنیا فقط کدخداشونه.. که اونم با زبان خودشون تو برجام سرش کلاه گذاشتن.!! خخخخخ
 • ایران US ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۲
  2 4
  کل قفقاز باید به مام میهن ایران برگردد و این بازی ها تمام شود .
 • حسینی IR ۱۷:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۲
  0 0
  واسه روحانی فرقی نداره یکی باشه که باهاش فقط مذاکره کنه...حسن عاشق مذاکره هستش...بچها مثل حسن باشید
 • IR ۲۰:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۲
  2 0
  نه این دولت خوبه نه اون احمدی نژاد نفهم
 • حق IR ۰۲:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  2 0
  قرارداد ترکمانچای و گلستان صدساله بود و این صدسال در زمان رضا پالان تمام شد ولی این رضا پهلوی ترسو حتی جرات نکرد به تزار روس بگه آقا قرارداد تموم شده.
  • IR ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
   0 0
   زمان پادشهای رضا شاه حکومت تزاری دیگه وجود نداشت بی سواد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس