کد خبر 1005758
تاریخ انتشار: ۸ آبان ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۳
میشل عون نمایه

رئیس‌جمهوری لبنان گفت که اگر دولت آتی این کشور پاکدست‌ نباشد و دولتمردان نتوانند اصلاحات مود نظر را اجرا کنند، مردم دوباره به خیابان‌ها خواهند آمد.

به گزارش مشرق، «میشل عون»، رئیس‌جمهوری لبنان می‌گوید دولت آینده این کشور «پاک‌دست» خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

درخواست رژیم صهیونیستی از کشورهای غربی برای قطع کمک مالی به دولت لبنان

لندن: لبنان نیازمند اصلاحات حیاتی است

به گزارش «النشره» لبنان، عون چهارشنبه (هشتم آبان) به هنگام دیدار هیأتی از انجمن مارونی‌های لبنان با وی گفت که تحرکاتی که اخیرا در لبنان اتفاق افتاد، درها را به روی اصلاحات بزرگ گشود و اگر موانعی بر سر دولتمردان ایجاد شود، مردم دوباره به میدان‌ها و خیابان‌ها باز خواهند گشت.

شهرهای لبنان از دو هفته پیش در اعتراض به اوضاع معیشتی و اقتصادی و اعمال مالیات بر برخی از خدمات دولتی، به عرصه برگزاری تظاهرات مردمی تبدیل شده است. معترضان خواهان اصلاحات جدی و برکناری مسئولان فاسد و فاقد صلاحیت هستند.

دولت لبنان به نخست‌وزیری سعد الحریری طی این مدت از سند اصلاحات اقتصادی رونمایی کرده و از عزم خود برای اجرای آن خبر داده است. با این حال، او شامگاه دیروز (سه‌شنبه) استعفای خود را تقدیم رئیس‌جمهوری کرد.

میشل عون به رغم موافقت با درخواست استعفای حریری، از او خواست تا تشکیل دولت جدید، مسئولیت دولت‌ پیش‌برد امور را برعهده بگیرد.

رویترز: حریری به دنبال نخست‌وزیری مشروط است

در همین ارتباط، مقام آگاه و برجسته‌ای در لبنان به خبرگزاری رویترز انگلیس گفت که نخست‌وزیر مستعفی لبنان با درخواست عون موافقت کرده ولی برای ادامه کار شروطی گذاشته است.

بر اساس ادعای این منبع رویترز که نخواست نامش فاش شود، سعد الحریری گفته است که آماده برعهده گرفتن پست نخست‌وزیری است ولی باید اعضای وزرای آن، «تکنوکرات» (فن‌سالار) بوده و بتوانند اصلاحات مورد نظر را به سرعت اجرا کنند تا از فروپاشی اقتصاید کشور جلوگیری شود.

بر اساس این گزارش، نخست‌وزیر لبنان شرط کرده است که کابینه جدید باید از «سیاستمداران برجسته» که در کابینه فعلی حضور دارند، خالی شود.

با این حال، منابعی نزدیک به نخست‌وزیری لبنان به شبکه «ال‌.ب‌.سی» این کشور گفته‌اند که حریری قصد نخست‌وزیر مجدد ندارد، ولی اگر مکلف شود مسئولیت تشکیل کابینه را برعهده خواهد گرفت.

این منابع همچنین اخبار منتشر شده در مورد پیش‌شرط سعد الحریری را رد کردند و گفتند که این گونه گزارش‌ها صحت ندارد.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس