ترکی الفیصل نمایه

رئیس اسبق استخبارات عربستان سعودی ضمن انتقاد از رسانه‌های غربی به دلیل تخریب چهره ولی‌عهد سعودی، مدعی شد که ایران به دنبال سیطره بر دنیا و هدف قرار دادن کشورهای عربی خلیج فارس است.

به گزارش مشرق، «ترکی الفیصل»، رئیس اسبق وزارت اطلاعات عربستان سعودی (استخبارات) با بیان اینکه ایرانی‌ها «مذاکره‌کننده‌های خلی باهوشی» هستند، تنها راه مقابله با ایران در منطقه را تداوم تحریم‌های اقتصادی دانست.

او در گفت‌وگوی ویژه با روزنامه «دی‌وِت» آلمان مدعی شد که ایران به دنبال ضربه زدن به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس است. او ادعا کرد: «ایرانی‌ها همه‌ی آنچه را که در دل دارند، علنی نمی‌کنند؛ چرا که هدف نهایی آن‌ها، هدف قرار دادن کشورهای [عربی] خلیج [فارس] است».

بیشتر بخوانید:

نگرانی شدید کاخ سفید از بی‌توجهی چین به تحریم‌های نفتی ایران

سفیر اسبق ریاض در آمریکا همچنین مدعی شد که ایران به دنبال سیطره یافتن بر اماکن مقدس عربستان سعودی مانند مکه و مدینه است و این مسئله را باید جدی گرفت.

تفاوت نگاه ترامپ و اوباما در قضیه ایران

ترکی فیصل در ادامه به رویکرد مختلف «باراک اوباما» و دونالد ترامپ»، رؤسای جمهور سابق و فعلی آمریکا در قبال ایران و مذاکره با این کشور اشاره کرد و گفت که راهبرد تهران از ابتدای مذاکره با آمریکا این بود که گفت‌وگوها را به مسئله هسته‌ای خود محدود کند و باراک اوباما به این مقدار از آن‌ها قناعت کرد.

او ادامه داد: «[ولی] ترامپ این کار را (مذاکره با ایران) را تنها مشروط به شرایطی انجام خواهد داد که وزیر امور خارجه آمریکا سال گذشته اعلام کرده است؛ از جمله افشای کامل برنامه هسته‌ای، توقف برنامه موشکی و پایان حمایت‌های ایران از شبه‌نظامیان در سایر کشورها. در مقابل اروپایی‌ها، می‌خواهند به هر قیمتی که شده، با ایران مذاکره کنند».

داستان «سگ و کاسه» و ذهنیت سعودی‌ها از ایرانی‌ها

رئیس اسبق اطلاعات سعودی در ادامه به نحوه مذاکره ایرانی‌ها با طرف آمریکایی و غربی‌ها اشاره کرد و گفت: «همانطور که می‌دانید، ایرانی‌ها مذاکره کننده‌های خیلی باهوشی هستند».

او در ادامه به نقل از برادر خود «سعود الفیصل»، وزیر خارجه اسبق سعودی به داستانی اشاره می‌کند که به گفته ترکی الفیصل نشان دهنده تاکتیک و اصرار ایرانی‌ها در دادوستد است.

سعود الفیصل گفته بود، یک باستان‌شناس اروپایی در مغازه فروشنده ایرانی ظرف زیبایی می‌بیند و می‌خواهد آن را بخرد. ولی صاحب مغازه با بیان اینکه آن ظرف، متعلق به سگش است، از فروش آن امتناع می‌کند و در آخر، باستان‌شناس اروپایی مجبور می‌شود برای خرید ظرف، سگ را نیز از فروشنده ایرانی بخرد ولی آن فروشنده، با فروش ظرف مورد نظر مخالفت می‌کند.

رئیس اسبق اطلاعات سعودی می‌گوید بین آمریکا و اروپا بر سر نحوه تعامل و مذاکره با ایران اختلافات بزرگی است و اعطای وام و پول به ان کشور برای نشستن بر سر میز مذاکره باعث نخواهد شد که مقامات ایرانی سیاست‌ها و اهداف خود را تغییر دهند.

دروغ فیصل در مورد جنگ یمن: ما جنگ را آغاز نکردیم

ترکی فیصل در ادامه مدعی شد که عربستان سعودی همانند ایران نیست. او که کشورش به دلیل جنگ علیه یمن تحت فشار از سوی مجامع بین‌المللی و کشورهای جهان است، ادعا کرد که عربستان سعودی این جنگ را شروع نکرد و این انصارالله یمن بود.

وزیر خارجه اسبق عربستان سعودی از رسانه‌های غربی به دلیل تخریب چهره «محمد بن سلمان»، ولی‌عهد سعودی به دلیل جنگ یمن انتقاد کرد و گفت که او برای پیش‌برد برنامه اصلاحات خود در قالب چشم‌انداز ۲۰۳۰ جدیت و هیجان دارد.

ترکی فیصل ایران را به صدور انقلاب به کشورهای عربی متهم کرد و مدعی شد که تهران به دنبال سیطره بر همه دنیا است.

ترکی فیصل: دوست دارم به ایران سفر کنم

رئیس اسبق اطلاعات سعودی به سفرهایی که قبلا به ایران داشته اشاره کرد و گفت که ایران کشور خیلی زیبایی است و دوست دارد دوباره به این کشور سفر کند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 5
 • غیر قابل انتشار: 6
 • هادی IR ۰۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
  7 1
  اره حتما بیایی .تا به خدمتت برسیم
 • IR ۰۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
  6 3
  یحتمل منظورش از با هوش، تیم مذاکره برجام بوده!!! واقعاً که چه هوشی داشتند؟
 • DE ۰۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
  5 1
  تو‌ صهیونیست غلط کردی بخواهی به ایران سفر کنی .
 • IR ۰۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
  2 0
  در اين سخنان هم گفتار هاي راست مثل اعتراف به قدرت نرم و سخت ايران هست و هم دروغ هايي از دسته دروغ هاي ايران هراسانه
 • IR ۰۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
  4 0
  مذاکره بشه یا نشه، سیاست های ما تغییر نخواهد کرد.. سیاست های ما مگه تعیین شده ی تو و امریکاست که با مذاکره ی با شما تغییر کنه؟ امریکا از این منطقه بیرون میشه، نوکر هاش رو هم میدیم با خودش ببره. اسراییل هم در انتظار نابودی چشم به راه ما خواهد بود.
 • IR ۰۲:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
  3 1
  تبکه انداختی شیخ؟!!!
 • رحمن IR ۰۴:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
  5 1
  مثل طوطی حرفهای ترامپ را تکرار میکند
  • IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
   1 0
   آره چه جالب، ترامپ هم همینو گفته بود ( که تو هیچ جنگی پیروز نشدن اما تو مذاکره پیروز شدن.!! ) حالا اینکه از این هوشی که می گن تو مذاکره چی بدست آوردن که بازم تشویق می کنن خدا میدونه.!!!!
 • محمد IR ۰۵:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
  2 2
  دوکلمه حرف حساب زده .ماایرانیها باید سیطره بر کل منطقه داشته باشیم .دممون گرم
 • DE ۰۷:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
  7 4
  مقام سابق سعودی: ایرانی‌ها در مذاکره خیلی باهوش هستند//ای کاش به جای برجامیان بتن ریز ایرانی های باهوش را فرستاده بودیم مذاکره.
  • IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
   1 0
   باید شماها میرفتید برای گرفتن بال هواپیما مذاکره میکردید.شماها فرزند انقلاب و شجاع و متدین هستید
 • IR ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
  1 1
  داستان اون سگه رو خراب کرداصلا یه چیزدیگه بود .ولی درمورد اماکن مقدس عربستان داره درست میگه اصلا ارزوی هرایرانیه که مکه وقبرستان بقیع مال ایران باشه
 • SE ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
  9 0
  برجام سندی برضد این ادعا است
 • IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
  5 1
  توهمون خونه سگیت بمیر,ایران علاقه ای به دیدن تو ندارد.
 • BE ۱۹:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
  0 0
  از عروس خانم چه خبر ؟
 • سید IR ۲۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
  1 0
  بله ما رهبری را هوش و بصیر داریم بر عکس شما احمق ها
 • IR ۲۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
  1 0
  این پیر سگ منظورش از سفر و دیدن ایران، تصرف ایرانه. سقوطی ها همون آرزو های صدام ملعون را دارند. این تعریف کردنش از هنر مذاکره ایرانی ها، هندونه گذاشتن زیر بغل دولت تورم و رکود است تا برجام دوم رو کلید بزنه.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس