روحانی

هم سخنان روز چهارشنبه روحانی و هم موج‌سواری ربیعی روی مساله حضور زنان در ورزشگاه، دو محور یک برنامه هستند که نه در پاستور، که در محفل درونی تشکیلات بدیل حزب منحله مشارکت طراحی شده است.

سرویس سیاست مشرق - روز چهارشنبه(۱۷ مهر)، حسن روحانی در جلسه هیات دولت، فاز نخست تحرکات انتخاباتی خود را(معطوف به انتخابات مجلس دوازدهم در اسفند سال جاری) کلید زد و در اظهارنظری بسیار عجیب، تلویحا کلیت «شورای نگهبان» را زیر سوال برد!

روحانی در بخشی از سخنان خود در این جلسه، با اشاره به ضرورت هوشیاری نسبت به برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی در ماه‌های آینده به عنوان یک حرکت بزرگ سیاسی در کشور، گفت:

"همه آنهایی که مسئول اجرا و نظارت هستند، باید کاری کنند که نشاط سیاسی مردم افزایش پیدا کند. "

رئیس جمهور با بیان اینکه پیروزی این جناح و یا آن جناح مهم نبوده، بلکه باید اجازه دهیم، ملت پیروز شود، تأکید کرد:

"باید بگذاریم همه جناح‌ها، احساس پیروزی کنند؛ باید به همه فرصت دهیم تا در این اجتماع شرکت کنند. "

اما مهم‌ترین فراز سخنان روحانی آن‌جا بود که با اشاره به این که "بهترین مجلس در طول تاریخ انقلاب اسلامی مجلس اول بود"، اظهار داشت:

"در آن مجلس، نظارت به این شکل وجود نداشت و حتی شورای نگهبان و این همه دفاتر نظارتی وجود نداشت و همه از جناح‌های مختلف آمدند و ثبت نام کردند؛ حتی منافقین هم در آن انتخابات ثبت نام کردند. همچنین گروه‌هایی مانند دفتر هماهنگی، نهضت آزادی و جبهه ملی نیز ثبت نام کردند و بهترین انتخابات و بهترین مجلس ثمره آن بود. "

نظر روحانی درباره شورای نگهبان در زمان حضورش در «مجلس اول»!

روحانی افزود:

"نباید اینقدر سختگیری کرده و فشار بیاوریم و فکر کنیم هر چه این فیلتر را تنگ‌تر کنیم، نتیجه مثبت‌تری خواهد داشت. "[۱]

این اظهارات، که در بطن خود، حمله‌ای صریح به یک نهاد قانونی، با کارکردهای کاملا مشخص و معین در چارچوب قانون، بود، آن‌ اندازه از ساحت رییس جمهور(حتی با لحاظ د سوابق اظهارات قابل تامل و ساختارشکن) دور از از انتظار بود که عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، ساعاتی بعد در دو توئیت، پاسخ رییس جمهور را داد. کدخدایی در توئیت اول نوشت:

"مطالب امروز آقای رئیس‌جمهور که خود سوگند یادکرده پاسدار قانون اساسی باشد، یعنی نادیده انگاشتن قانون اساسی و قوانین انتخابات. از آقای رئیس جمهور انتظار آن بود تا همگان را به اجرای مُّر قانون و احترام به آن دعوت کند، نه با هیجان سیاسی نهادهای مسئول را به عدم رعایت قانون فراخواند ..."

و در توئیت تکمیلی، افزود:

"ورود افراد دارای سوابق فساد اخلاقی و اقتصادی به مجلس خلاف #حق_الناس بوده و شورای نگهبان به عنوان ناظر انتخابات در قبال آن مسئول است و وظیفه خود را طبق قانون انجام خواهد داد. مقامات کشور بهتر است بر الگوی رعایت قانون تاکید کنند نه بر طبل فرار از قانون بدمند. "

اما این سخنان رییس‌جمهور، صرفا یک ابراز نظر ترجیحی از جانب یک سیاستمدار ارشد نبود، بلکه با توجه به سوابق، مبتنی بر یک برنامه طراحی شده بود که زمینه سازی درباره آن، دست‌کم از حدود دو سال قبل، در گعده‌ها و نشست‌های برخی محافل خاص، مطرح و از آن موقع به انحاء مختلف در رسانه‌ها و تریبون‌های حامی دولت تکرار شده است.

به طور مشخص، «محفل امنیتی» جریان اصلاحات، یعنی طیفی از چهره‌های رادیکال این جریان که تقریبا بلااستثناء سوابق امنیتی در کارنامه دارند و دست‌کم از دو دهه پیش، محور طراحی‌های ساختارشکن و تقابلی با نظام هستند، بانی این تز مطرح شده از زبان رییس قوه مجریه هستند. این طیف که به صورت مشخص از دوران اصلاحات در دو تشکیلات منحله سازمان مجاهدین انقلاب و جبهه مشارکت، متمرکز بوده اند، در حال حاضر نیز شاکله حزب «اتحاد ملت» را تشکیل می دهند: سعید حجاریان، مصطفی تاجزاده، علیرضا علوی‌تبار، عبدالله رمضان‌زاده، حمیدرضا جلایی‌پور، عباس عبدی و...از چهره‌های شناخته شده این جریان هستند که سال‌هاست کنش سیاسی خود را در «تقابل سازی» و «قطب‌بندی» در برابر نظام، در هر حوزه و به هر بهانه‌ای، تعریف کرده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید:

ریشه‌شناسی «محفل امنیتی» اصلاحات / چرا رادیکال‌های اصلاحات به سیم آخر زده‌اند؟

اولین بار، در هفته‌های پس از اغتشاشات دی‌ماه ۹۶، این سعید حجاریان بود که در میزگرد هفته‌نامه «صدا» (وابسته به طیف کارگزاران) با حضور فاطمه صادقی (از فمینیست‌های رادیکال)، از محورهای اصلی برنامه سیاسی آتی این محفل، رخ‌نمایی کرد. در این نشست که محتوای آن در اوایل فروردین ۹۷ منتشر شد، حجاریان چنین گفت:

"ما از اعتراضات اخیر{دی ماه ۹۶) سه درس گرفتیم؛ این سه درس در بیانیه حزب اتحاد و تحلیل‌های مصطفی [تاج‌زاده] و عباس [عبدی] و من موجود است. ما معتقدیم برای سیاست‌ورزی در ایران امروز نخست باید سه مشکل را مرتفع کرد. اول، استصواب شورای نگهبان که من در اینباره مقالهای با عنوان «شبهه عبائیه» نوشتم. دوم، قوه قضائیه و سوم صداوسیماست. ما تا اطلاع ثانوی باید بر روی این سه نهاد تمرکز کنیم. البته باید احیا قانون وزارت اطلاعات، آنگونه که در زمان تأسیس آمده بود، فکر کرد و جلوی تشکیلات موازی را گرفت. "

این معاون اسبق وزارت اطلاعات، سپس در ابهامی از ظرفیت‌های «زیرزمینی» اصلاح‌طلبان می‌گوید:

"صدا: اهرم فشارتان برای بهبود این سه نهاد چیست؟ به نمد نمی‌کوبید؟

حجاریان: آنقدر پیگیری می‌کنیم تا تأثیر بگذاریم و صدای آن‌ها در بیاید. ممکن است گفته شود اصلاح‌طلبان دیگر ارج و قربی ندارند که لازم باشد صدایشان شنیده شود. ولی قول معروفی می‌گوید: «شتر خوابیده از خر ایستاده بلندتر است.» فراموش نکنید نصف اصلاح‌طلبان زیرِ زمین است. در روایت داریم: «من طلب شیئا و جدّ وجد و من قرع بابا و لجّ ولج» یعنی هر کس چیزی بخواهد و تلاش کند می‌یابد و هر کس دری را بکوبد و اصرار ورزد، در گشوده گردد؛ به قول مولوی: گفت پیغامبر که چون کوبی دری / عاقبت زان در برون آید سری. "[۲]

با سخنان اخیر رییس‌جمهور، معلوم شد که ظرفیت‌هایی که حجاریان در این میزگرد از آن صحبت می‌کند، چندان هم «زیرزمینی» نیست و عملا، رییس قوه مجریه و ظرفیت‌های دولت(مالی، سیاسی، تبلیغاتی و حتی امنیتی) دل به دل طراحی‌های «محفل امنیتی» فوق‌الذکر بسته‌اند.

حجاریان، محکوم فتنه ۸۸ و کسی که از نیمه دهه هفتاد، تمام همّ خود را به کار برد تا خود را محور نظری جبهه تقابل با «ولایت» با استفاده از قطب‌بندی «انتخابی/انتصابی» یا «حاکمیت دوگانه» تعریف کند، در مقاله‌ای در ۶ بهمن سال گذشته با عنوان « چهل سالگی؛ آغاز پایان یا آغازی نو؟ »، در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب، باز اولویت پروژه حمله به نظارت استصوابی را موکد کرد:

"چنانچه به قفا بنگریم، در می‌یابیم «جمهوری اسلامی» به‌تدریج به «جمهوری فقاهتی» بدل و اسلام به فقه ترجمه شده و اساسا احکام فقهی تنقیح نشده است. به‌عنوان مثال، نظارت استصوابی به‌عنوان مقوله‌ای ناعادلانه در قامت ضروریات دین معرفی شده است. می‌دانیم قرآن‌شناسان متشابهات را به محکمات ارجاع می‌دهند و از آیات رفع شبهه می‌کنند. به‌نظر بر همین منوال می‌توان درباره قانون اساسی اقدام کرد و متشابهات آن را به محکمات ارجاع داد...

به قانون اساسی می‌توان این‌گونه نگریست. بعضی اصول، محکم و بعضی دیگر متشابه‌اند. مقولاتی چون حقوق ملت، حق‌ تعیین سرنوشت، جمهوریت و… در زمره محکمات به‌شمار می‌آیند. این محکمات بعضاً رها شده‌ و صرفاً بر کلمه نظارت تمرکز می‌شود و با ابزار تأویل، به جنگ محکمات می‌روند. به‌عنوان نمونه، کلمه «نظارت» موجود در اصل ۹۹ قانون اساسی تأویل و به نظارت استصوابی و در نتیجه ابزار حذف بدل شده است. "

اما سه هفته بعد از انتشار این مقاله، در میزگردی که با حضور سعید حجاریان، مصطفی تاجزاده و علیرضا علویتبار (۲۹ بهمن ۹۷) برگزار شد، می شد کلیات یک پلتفرم تبلیغاتی را  برای شروع کمپین رسانه‌ای-سیاسی، به وضوح مشاهده کرد. در بخشی از این میزگرد، در سوال و جوابی بین تاجزاده و حجاریان، شاکله اصلی این پلتفرم(حمله به نظاتر استصوابی با هدف حذف آن) آشکار است:

"تاج‌زاده: من یک سوال می‌پرسم. فرض کنیم مشکلات ادامه پیدا کرد، مذاکره با امریکا انجام نشد، دلار به بیست هزار تومان رسید و قحطی کشور را فراگرفت. اگر شورای نگهبان در نظر یا در عمل یا در هر دو بعد، نظارت استصوابی را لغو کند، در این صورت و در حالی که مردم با انتخابات قهر کرده‌اند، آیا باید از ۳۰ نفر نامزد اصلی‌مان –که می‌آیند تا با پلتفرم مشخص شرایط را تغییر دهند- حمایت کنیم یا خیر؟

حجاریان: اگر به چنین نقطه‌ای برسیم، حتماً جواز مذاکره با امریکا صادر خواهد شد…

تاج‌زاده: بله. من هم معتقدم اگر به نقطه بحران برسیم، ساخت قدرت باید تصمیم‌های متفاوت بگیرد و به احتمال زیاد خواهد گرفت. ولی مستقل از آن، معتقدم با لغو نظارت استصوابی در هر شرایطی باید لیست بدهیم. برای اینکه یک گام به سمت دموکراسی است. اگر شورای نگهبان صلاحیت کسانی را که فتنه‌گر خوانده می‌شوند، تأیید کرد، پروژه انتخابات را پیش می‌بریم. در غیر این صورت آن را تحریم می‌کنیم و با مردم تحریم‌کننده هماهنگ می‌شویم. "[۳]

در همان مقطع، «حمیدرضا جلاییپور»، دیگر عضو رادیکال اردوگاه اصلاحات، از اعضای شورای مرکزی حزب منحله مشارکت و عضو شورای مرکزی حزب بدیل جبهه مشارکت(حزب اتحاد ملت)، در یادداشتی با عنوان «چهلسالگی انقلاب و ضرورت تقویت سه R در نظام» در کانال «مشق نو» (وابسته به محفل امنیتی اصلاحات) نوشت:

"  با تقویت نهادهای نمایندگیِ گروه‌های اجتماعی (از جمله سندیکاها) و تغییر قانون انتخابات و رویه‌های انتخاباتی با هدف ۱- لغو نظارت استصوابی شورای نگهبان، ۲- حزبی شدن انتخابات و ۳- نسبتی (proportional) شدنِ انتخابات، می‌توان دوباره مجموعه‌ی حکمرانان در جمهوری اسلامی ایران را نماینده‌ی اکثر شهروندان ایران و بسیار کارآمدتر کرد. "[۴]

واقعیت این است که همه تلاش این محفل این است که مجلسی تشکیل شود که کارهای ناکرده و ناموفق مانده مجلس ساختارشکن و جنجالی ششم را ادامه دهد، یعنی با هماهنگی با قوه مجریه، به سمت مباحثی چون «همه‌پرسی»، «اصلاحات عمده در قانون اساسی» و «حذف نهادهای انقلابی» برود که برآیند مجموع آن، سکولاریزاسیون کامل نظام جمهوری اسلامی است.

و اگر گفتار و نوشتار وابستگان این محفل را، دست‌کم در یک سال گذشته را مرور کنیم، به وضوح، دو سرخط یا دو سرفصل کاری اصلی جلوه‌نمایی می کند:

اول، حمله مستمر و پیگیر و منسجم به نظارت استصوابی به عنوان مهم‌ترین سد و مانع ورود «فتنه‌گران» وابسته به این محفل به مجلس

دوم، تقابل‌سازی و ایجاد دوگانه‌های متعدد و پی در پی برای ایجاد شکاف اجتماعی با هدف فرسوده کردن انرژی نظام و یارگیری از بدنه اجتماعی برای بزنگاه انتخابات

همزمانی طرح این سخنان از زبان رییس‌جمهور، با مساله حضور زنان در ورزشگاه آزادی(پنجشنبه، ۱۸ مهر) و عملیات تبلیغاتی که سخنگوی دولت(و رابط اصلی لیدر اصلاحات با رییس جمهور)، علی ربیعی، حول این حضور به راه انداخت، نشان از آن دارد که عملا، برنامه طراحی شده توسط «محفل امنیتی»، در دستور کار انتخاباتی دولت قرار گرفته است. از این منظر، عملا دیگر هیچ خط فاصلی میان جریان «اعتدال» و جریان «اصلاحات» (که تا الان هم به صورت صرفا صوری وجود داشت)، موجود نیست.

توئیت عبدالله رمضان‌زاده، سخنگوی دولت اصلاحات، که نشان می دهد که طرح «حضور بانوان در ورزشگاه»، برای این جریان تنها بخشی از یک برنامه سیاسی است
 

[۱] https://www.ensafnews.com/۱۹۴۷۴۲

[۲] https://www.rouydad۲۴.ir/fa/news/۱۱۴۶۸۷/

[۳] https://b۲n.ir/۶۸۴۲۴

[۴] http://archives.emruznews.com/۲۰۱۹/۰۱/-r.php

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 49
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 19
 • IR ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  39 34
  زنها تو کل دنیا میرن استادیوم خب اینجا هم برن مگه چی میخواد بشه بجای این خاله رنگی فکر کردن ، اقتصاد مردم رو برنامه ریزی کنید با فساد و دلال بازی برخورد بشه نه اینکه وای زنها میخان برن استادیوم ، وقت جلسه دولت و نهادهای دیگه که برای مشکلات مردم باید صرف بشه نه این کارهای پیش پا افتاده
  • عربی IR ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
   47 19
   حرف ما هم اینه که مگه با رفتن زنان به ورزشگاه کدوم مشکل جامعه خل میشه? شما سوراخ دعا رو گم کردید, بذارید مسئولین بجای پرداختن به این موضوعات کم اهمیت به معضلات اقتصادی و فساد دولتی و... بپردازن
  • IR ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
   38 16
   روحانی اگر عقل داشت با طناب پوسیده افسادطلبان به این چاهی که در آن افتاده نمی رفت و خودش را برای همیشه در تاریخ ایران بدنام نمی کرد
  • IR ۲۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
   15 12
   این مسئولینی که می گی خودشون دارن زمینه چینی می کن علیه نظام بعد تو می گی به مشکلات برسن و اونا رو حل کنن.؟؟ اصلا برنامه ی این جماعت ایجاد مشکل و وابستگی کشوره برای پیشبرد اهداف پلیدشون.!!
  • IR ۲۳:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
   20 1
   زن و مرد برن ورزشگاه. یعنی در کابل الان زن ها به راحتی ورزشگاه می رن فوتبال می بینن اونجا که طالب ها قاعدها هستند با اون وضع امنیتی که دارند یا همین عراق زن ها می رن ورزشگاه فوتبال می بینن لبنانی ها که متحدمونن زن ها می رن ورزشگاه فوتبال می بینن این کشورها اصلا ذاتا اسلامیزه بودن پس چرا در ایران این اتفاق برای تمام بازی ها نباشه
 • ES ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  23 8
  باید راه را هموار کرد برای شهادت
 • IR ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  16 11
  تو چهره هم میشه خ رو دید، اصلا نیازی به اعمالشون نیست......؟؟
  • سید IR ۱۷:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
   13 7
   هرچه نادان تر، اصلاح طلب تر و هرچه اصلاح طلب تر، تهوع آورتر!!!
  • IR ۲۱:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
   23 0
   آره این زنی که چارقد داره منو یاد منافقا میندازه.!! البته یارو کناریش که دیگه.. خخخخخ
 • AU ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  52 17
  آقای روحانی باید از مردم ایران بابت اختلاس برادرش عذر خواهی و سپس رای مردم را پس دهد و استعفا نماید.اقتصاد مملکت را هم در به داغون کرده.
 • آرش ظفری IR ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  26 9
  اقای روحانی دارد مثل ترامپ عمل میکنه منتها با این تفاوت که ترامپ حافظه کوتاه مدتش رو از دست داد و حرف امروز و فردایش فرق میکنه ولی اقای روحانی حافظه دراز مدتش رو از دست داد و یادش رفت در مجلس اول چه گفته . در ضمن ما یه ضرب المثل داریم که میگه مورچه وقتی میخواد بمیرد بال در میاره . حالا اقای روحانی دارد از دور کنار میره داره دست و پا میزند . و در اخر هم مطمئن باشیم که یک سال بعد از ریاستش از ایران
 • IR ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  27 14
  الله اکبر ا شیطان رو درس میدن.شیطان باید پیش اینها لنگ بندازه. فقط جریان نفاق ستیز و انقلابی دقیقا کجا هستند تا توطئه لیبرال های غرب گدا رو خفه کنند؟ اقایان انقلابی، برادران جهادی؛افساد طلبان یک گام در تحقق نیات پلیدشون به پیش اومدن دارید چی کار دارید می کنید؟ خبر دارید که این جریان حد یقف نمی شناسه؟هر چقدر عقب نشینی کنید و پاپس بکشید طمع اینها بیشتر و بیشتر میشه؟جریانی که نه جمهوریت رو قبول داره ونه اسلامیت رو و نه اعتقادی به ولایت و حاکمیت دینی دارند.دارن نفاق گونه شعار میدن وعوام فریبی می کنند و به پیش میرن.بعیده تا حالا این ها نشناخته باشید و از شگردهای خبیثانه و شرارت بارشون مطلع نباشید.دست بجنبونید عزیزان
 • IR ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  2 0
  مشکل این است
 • ملائی IR ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  29 5
  یادتان باشد که امام مخالفان شورای نگهبان را مفسد فی الارض می دانست م حالا مفسدین معلوم میشوند از کلید ساز تا فلج های بی مغز
 • ناشناس IR ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  28 9
  وصیت امام(ره) .. نگذارید انقلاب به دست نامحرمان بیفتد
 • DE ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  29 3
  معلوم نیست با این همه تشنه جنسی تو کشور قراره به کجا برسیم
  • الف IR ۲۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
   0 14
   همه رو به خودت وصل نکن.!!
 • حامد IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  18 3
  بالاخره با این جور کارها تلاش می کنند اون فساد بزرگ در دولت که از سر تا پایش رو گرفته و تورم های بی سابقه و عجیب و غریب و شکست تمام عیار مذاکره و دیپلماسی و برجام و تمام برنامه های اقتصادی و مشکلات شدید مسکن و ازدواج و اقتصادی و بیکاری فراموش بشه. دکتری های مملکت رو همه به خارج فرار می کنند بقیه هم اگر پارتی نداشته باشند یا بیکار می مانند یا در دون ترین مشاغل کار می کنند. مردم از این دولت متنفرند و فقط قشر مرفه و فاسد که دنبال عیش و نوش است با این دولت حال می کند
 • IR ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  19 7
  اوباش اسلاحتلب مانند سوسک دارن دست و پا می زنن اما فایده نداره
  • IR ۱۹:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
   1 17
   بابا یکم دیکته تمرین کنید همه کلمات رو اشتباه می نویسید یه مشت آدم خوش سواد اینجا هی نظر کارشناسی هم میدهند
  • نیشابوری IR ۲۲:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
   2 2
   فکر کنم دوستان از عمد کلمه اصلاح طلب رو غلط می نویسند :-)
  • IR ۲۳:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
   3 18
   اتفاقا درست نوشته، امثال این فتنه گرها رو هر جور بنویسی و بخونی ایرادی نداره.. فقط حواستون باشه فتنه و تهوع رو ازشون جدا نکنین.!!
 • IR ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  19 0
  منظورشان این است که آنها و هم حزبی هایشان را هر طور که هستند تایید کنید و مفسدین طیف آنها را مجازات نکنید ودر صدا وسیما با فیلم گاندو چهره واقعی شان را نشان ندهید و فقط برای طرف های مقابلشان قانون را اجرا کنید .
 • IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  20 0
  این ها چرا دلشون می خواد بمیرن فکر می کنن نظام تا کی تحملشون می کنه
  • IR ۲۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
   3 0
   گور خودشون رو کندن ( بدست خودشون )، اصلا عجله نکنین، همه چیز مهیای دفن شدنشونه، شک به دل راه ندین.آینده روشنه..
 • IR ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  21 2
  شورای نگهبان وتکالیفش ربطی به روحانی ندارد ونباید دخالت کند.روحانی به انجام وظایف خودش مشغول باشد‌.!!!
 • IR ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  18 0
  اینا خودشون از بوی گندی که بالا اوردن حالشون بد نمی شه.!؟؟ اصلاح طلبا باید گورشون رو از این کشور گم کنن، برا همیشه..
 • IR ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  16 0
  حالا این زنها ودخترهایی بی کاردوله رفتن به استادیوم چقدر بزرگ شدن وچقدر وزنشان سنگین شد با دیدن مردها و پسرهای هرزه و شنیدن فحاشی هایشان خداوندا مخصوص گردان لعنتت را بر اشاعه دهندگان فحشا فساد در جامعه و کسانی که می خواهند پابر روی خون شهدا بگذارند به هر نحوی این قوم از نسل یزیدیان کوفه *- اَللّهُمَّ خُصَّ اَنْتَ اَوَّلَ ظالِمٍ بِاللَّعْنِ مِنّی وَ ابْدَاءْ بِهِ اَوَّلاً ثُمَّ الثّانِیَ وَالثّالِثَ وَ الرّابِعَ خدایا مخصوص گردان نخستین ستمگر را به لعنت من و آغاز کن بدان لعن اولی را و سپس دومی و سومی و چهارمی را *- اَللّهُمَّ الْعَنْ یَزیدَ خامِساً وَ الْعَنْ عُبَیْدَ اللَّهِ بْنَ زِیادٍ وَ ابْنَ مَرْجانَةَ وَ عُمَرَ بْنَ سَعْدٍ وَ شِمْراً وَ آلَ اَبی سُفْیانَ وَ آلَ زِیادٍ وَ آلَ مَرْوانَ اِلی یَوْمِ الْقِیمَةِ خدایا لعنت کن یزید را در مرتبه پنجم و لعنت کن عبیداللّه پسر زیاد و پسر مرجانه را و عمر بن سعد و شمر و دودمان ابوسفیان و دودمان زیاد و دودمان مروان را تا روز قیامت
 • IR ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  21 0
  امام خمینی ره در وصیت نامه اش فرموده بودند که نگذارید انقلاب بدست نااهلان و نامحرمان بیفتد که متاسفانه افتاده است گیر یک عده منافق ضد انقلاب و حرامی که شمشیر دشمنی بر علیه اسلام و انقلاب ودین فرهنگ حیا عفت را از رو بسته اند افتاده است *- اَللّهُمَّ خُصَّ اَنْتَ اَوَّلَ ظالِمٍ بِاللَّعْنِ مِنّی وَ ابْدَاءْ بِهِ اَوَّلاً ثُمَّ الثّانِیَ وَالثّالِثَ وَ الرّابِعَ خدایا مخصوص گردان نخستین ستمگر را به لعنت من و آغاز کن بدان لعن اولی را و سپس دومی و سومی و چهارمی را *- اَللّهُمَّ الْعَنْ یَزیدَ خامِساً وَ الْعَنْ عُبَیْدَ اللَّهِ بْنَ زِیادٍ وَ ابْنَ مَرْجانَةَ وَ عُمَرَ بْنَ سَعْدٍ وَ شِمْراً وَ آلَ اَبی سُفْیانَ وَ آلَ زِیادٍ وَ آلَ مَرْوانَ اِلی یَوْمِ الْقِیمَةِ خدایا لعنت کن یزید را در مرتبه پنجم و لعنت کن عبیداللّه پسر زیاد و پسر مرجانه را و عمر بن سعد و شمر و دودمان ابوسفیان و دودمان زیاد و دودمان مروان را تا روز قیامت *- اَللّهُمَّ خُصَّ اَنْتَ اَوَّلَ ظالِمٍ بِاللَّعْنِ مِنّی وَ ابْدَاءْ بِهِ اَوَّلاً ثُمَّ الثّانِیَ وَالثّالِثَ وَ الرّابِعَ خدایا مخصوص گردان نخستین ستمگر را به لعنت من و آغاز کن بدان لعن اولی را و سپس دومی و سومی و چهارمی را *- اَللّهُمَّ الْعَنْ یَزیدَ خامِساً وَ الْعَنْ عُبَیْدَ اللَّهِ بْنَ زِیادٍ وَ ابْنَ مَرْجانَةَ وَ عُمَرَ بْنَ سَعْدٍ وَ شِمْراً وَ آلَ اَبی سُفْیانَ وَ آلَ زِیادٍ وَ آلَ مَرْوانَ اِلی یَوْمِ الْقِیمَةِ خدایا لعنت کن یزید را در مرتبه پنجم و لعنت کن عبیداللّه پسر زیاد و پسر مرجانه را و عمر بن سعد و شمر و دودمان ابوسفیان و دودمان زیاد و دودمان مروان را تا روز قیامت
 • IR ۱۶:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  18 0
  مجلس قانونی تصویب کند وزراء استیضاح شده و فاقد اعتماد مجلس محرومیت از خدمات دولتی به مدت 8سال داشته باشند ربیعی یک وزیر مفتضح است
 • جلیل IR ۱۸:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  4 1
  لیبرالیسم، یعنی 90 درصد مردم فدای 10 درصد .
 • علی IR ۱۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  6 1
  بدترین رییس جمهور که تاریخ به خودش دیده همین روحانی
 • محمد IR ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  4 0
  خیانت پشت خیانت
 • حمید ۱۹:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  4 0
  در فتنه 88 ربیعی و دوستانش بودند که میر حسین را به صحنه کشاندند تا از کنار او خودشان به قدرت برسند ، و قتی که اوضاع به هم ریخت پنهان شدند تا آبها از آسیاب بیافتد و مجددا از کنار روحانی سبز شدند . در حال حاضر هم برای ماندن در قدرت حتی حاضر هستند روحانی را قربانی و به سرنوشت بنی صدر و میر حسن گرفتار کنند.
 • IR ۱۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  4 2
  امام خمینی(ره): هرکس بگوید رای شورای نگهبان کذاست مفسد است.
 • IR ۱۹:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  5 0
  تا زمانی که مشکلات ساختاری داخل کشور حل نشود، و اصلاحات ساختاری در اقتصاد،نظام پولی و بانکی رانتی کشور صورت نگیرد، دست آقایون و آقازاده های دزد ،رشوه خوار و رانتخوارشان از اقتصاد کشور کوتاه نشود، و تمامی مسئولین فاسدی که در طول این ۴۰ سال در هر رده ای که از موقعیتشان سواستفاده کرده و فساد نموده اند و به قول معروف جیب انقلاب ، نظام و آرمان ها و ارزشهای والای شهدای مردم مظلوم رو زده و حالا کلاس سکولار و لیبرال شدنشان را به رخ مردم می کشند و بخاطر منافعشان ، پاسپورت خارجی و اقامت خارج از کشور خود و فرزندانشان دم از اعتدال گرایی و اصلاح طلبی می زنن و اصولگرای اعتدالی یا اصولگرای اصلاح طلب شده اند!!!.خود را پشت سر مشکلات معیشتی مردم، ناشی از سوء مدیریت خودشان پنهان نموده ،،فرزندانشان رو به خارج از کشور فرستاده و برای خودشان در غرب خانه و کار و کاسبی راه انداخته اند، و علارغم بی میلی ظاهری مترصد فرصتی-معجزه تکرار- بواسطه مذاکره با غرب یا تهدید به تحریم نظام و باج خواهی با آشوب و ...جهت حفظ منافع شخصی خود و خانواده در داخل و خارج از کشورند، محاکمه نشوند،مذاکره با ترامپ یا غیر ترامپ برای این مردم مظلوم و شهیدپرور بی فایده که هیچ ،پر ضرر هم هست.
 • روشن IR ۱۹:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  3 0
  اگر زندگی قارون و شریح قاضی و شیخ حسینعلی منتظری رو بخوانیم متوجه ریزش های هر دوره تا پایان جهان خواهیم شد. خداوند سبحان عاقبت ما را ختم بخیر بفرماید!
 • IR ۱۹:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  4 0
  اول همسر ان و خانواده این جریان برانداز و واداده در میادین حضور یابند آن هم بدون حفاظ .گرچه سیب زمینی صفتان که .... ندارد.
 • IR ۲۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  4 1
  يُرِيدُونَ لِيُطْفِؤُا نُورَ اللَّهِ بِأَفْواهِهِمْ وَ اللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَ لَوْ كَرِهَ الْكافِرُونَ «8» آنان تصميم دارند كه نور خدا را با دهان‌ها (و سخنان و افتراها) ى خود خاموش كنند، در حالى كه خداوند كامل كننده نور خويش است، هرچند كافران ناخشنود باشند. هُوَ الَّذِي أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدى‌ وَ دِينِ الْحَقِّ لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ وَ لَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ «9» او كسى است كه پيامبرش را همراه با هدايت و دين حق (به سوى مردم) فرستاد تا آن را بر همه اديان غالب سازد، گرچه مشركان آن را خوش نداشته باشند.
 • IR ۲۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  1 0
  روحانی و اصلاح طلبان اساتید حاشیه سازی و گل آلودکردن آب برای ماهی گیری (کسب رای و به قدرت رسیدن) و انحراف افکار عمومی از کارنامه توخالی ضعیف ترین دولت بعد از انقلاب.
 • IR ۲۲:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  1 1
  اگر در فتنه 88 تمامی این فتنه گران حرامی اعدام میشدند دیگه نقشه نمیکشیدن برای نابودی کشور و ملت
 • بهشتى محلاتى FR ۲۲:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  1 1
  روحاني نفوذي انگلستان خبيث هست و بعد از پايان رياست جمهوري اگر به جرم خيانت به منافع ايران دستگير و محاكمه نشه، به انگلستان "بر خواهد" گشت !
 • FR ۲۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
  1 1
  امور مملكت را به كفار بسپاريد نتيجه بهتر از اين نميشه
 • IR ۰۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۱
  1 0
  دنیاپرستان هرگز درعمرشون مبنائی غیر قدرتو ثروت ندارن .مثل افتاب پرست روز بروز ممکنست رنگ عوض کنن. فقط یفکرمنافع شخصی ویاحزبین وهدفی جز دنیا وبدست اوردن قدرت وثروت ندارن. یه روز خدا .یه روز اسلام یه روز ولنگاری درحجاب .یه روز طرفداری از حجاب. خلاصه هرحرف وکاری که منتهی بحفظ قدرتو شهرتو ثروت.. رضایت خدا نه
 • ک.م IR ۰۶:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۱
  2 1
  ترامپ از روحانی ( شخص ریس جمهور ) بدتر و روحانی از ترامپ بدتر . ترامپ دشمن آشکار و روحانی دشمن پنهان ، خدا لعنت کند یزیدیان زمان را الهی آمین .
 • کمال IR ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۱
  1 2
  هر کسی که حرف حق بزند قابل تحسین است هرچند در گذشته نظر دیگری داشته است
  • IR ۱۷:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۱
   0 0
   اللهم عجل لولیک الفرج۵
 • IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
  0 0
  زنان آزادی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! وای چه افتخاری کسب کردند این زنان 0: موفق شدن به مقام تشویق کنی مردان برسن اگه به همین منوال پیش برن روزی میرسه که به افتخار!!!!!!!!!! توپ جمع کنی مردان هم برسن. البته با کمکهای شبانه روزی پرزیدنت حراف
 • IR ۱۶:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
  0 0
  تا انتخابات جیغ های سبز وجیغ های بنفش برای اغوای مردم ... ایا مردم بصیرت لازم را پیدا خواهند کرد برای انتخاب اصلح؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس