تحولات سوریه - نقشه سوریه

نیروهای آمریکایی و انگلیسی که در حومه مرزهای جنوبی سوریه حضور دارند، تحرکات خود را چندین برابر کرده اند و اتاق عملیات به رهبری آنان فعالیت می کند.

سرویس جهان مشرق - این روزها حومه مرزهای جنوب سوریه به مکانی برای جولان نیروهای آمریکایی و انگلیسی تبدیل شده است و گزارش ها حاکیست، تروریست ها با کمک های ویژه تسلیحاتی و لجستیکی دولت آمریکا و انگلیس برای عملیات بزرگ آماده می شوند.

نیروهای آمریکایی و انگلیسی که در حومه مرزهای جنوبی سوریه حضور دارند، تحرکات خود را چندین برابر کرده اند و اتاق عملیات به رهبری آنان فعالیت می کند.

توضیح این نکته برای مخاطبان ضروریست، جبهه جنوب سوریه زمانی شعله ور شد که  عناصر تروریستی آتش بس را در شهر درعا شکستند و عملیات گسترده ای را برای اشغال محله راهبردی المنشیه آغاز کردند.

گروه های تروریستی که متشکل از گروه های سلفی حامی جبهه النصره بودند عملیات اشغال محله راهبردی المنشیه را « الموت ولا مذله» نام نهادند و در همان گام نخست با تمام قدرت وارد عمل شدند.

تروریست ها به لطف خودروهای انتحاری و متحمل شدن تلفات جانی فراوان توانستند بخش هایی از این محله را تصرف کنند اما با حملات معکوس نیروهای سوری و مقاومت ابتکار عمل از آنان در این محور گرفته شد.
 

تلفات ترویست ها

در نهایت تروریست ها با مقاومتی سرسختانه و پرهزینه توانستند حدود ۱۵ درصد از بخش جنوبی این محله را در اشغال خود نگه دارند.

اما در هفته های گذشته، اوضاع میدانی در محله المنشیه به صورت غم انگیزی رو به وخامت رفت و حدود ۷۰ درصد این محله با پیشروی تروریست ها سقوط کرد.

محله المنشیه یکی از مناطق نسبتا متراکم و راهبردی شهر درعا محسوب می شود و ساختمان های این محله نسبت به سایر محلات شهر به خصوص بخش های غربی شهر برتری دید دارد.

در صورت سقوط کامل این محله، مواضع مهم دفاعی ارتش سوریه در مناطق مهمی از جمله گردان ۱۳۲، گردان مهندسین و ضاحیه غربی در معرض خطر جدی قرار  می گیرد.

رصد نیروهای اطلاعات نشان می دهد تروریست ها همزمان با پیشروی در محله المنشیه، برای ورود به محله السجنه نیز در حال برنامه ریزی هستند.

واقعیت های میدانی نشان می دهد با برنامه ریزی های دولت آمریکا برای برهم زدن تحولات میدانی و توقف پیشروهای های ارتش سوریه در محورهای مختلف که بارزترین آنها حملات ارتش امریکا به پایگاه هوایی الشعیرات بود، تروریست ها در جبهه جنوب جان دوباره گرفته اند و در حالی که تا همین چند ماه قبل توان مقابله با گروه های تروریستی هم پیمان داعش را نداشتند حالا با کمک های نیروهای ائتلاف غرب موفق به مهار این جبهه شده اند.

 از سویی دیگر، تروریست ها با کمک های دولت آمریکا توانستند تجهیزات و نیروهای فراوانی را به حومه شهر درعا تزریق کنند تا برای مرحله دوم عملیات آماده شوند.

قابل ذکر است دولت اردن، رژیم سعودی، رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای مرتجع منطقه نیز با تمام توان در حال خدمت رسانی به نیروهای آمریکایی و انگلیسی در این محور هستند.

همزمان با تجمع نیروهای آمریکایی در حومه مرزهای جنوبی سوریه و حمله احتمالی تروریست ها، ارتش سوریه و متحدان فعالیت ها و رصدهای میدانی خود را چندین برابر کرده اند و برخلاف اخبار منتشر شده مبنی بر بی تحرکی آنان، اقدامات پیشگیرانه برای واکنش احتمالی در نظر گرفته شده است.

علاوه بر نیروهای جبهه مقاومت، مسکو نیز با درک شرایط میدانی جنوب سوریه به صورت علنی وارد عمل شده و از تحرکات حامیان تروریست ها غافل نشده است.

متحدان با اعزام نیروهای تازه نفس، ارسال تجهیزات و بمباران بی وقفه مواضع تروریست ها، تلاش می کنند حملات تروریست ها را کنترل کنند و وضعیت میدانی را در این منطقه سر و سامان بیشتری دهند.

به نظر می رسد در مقطع فعلی اولویت ارتش سوریه و متحدان در شهر درعا، زمین گیری تروریست ها و بازپس گیری مناطق اشغال شده است.


 اما شاید این سوال مطرح شود حامیان تروریست ها چه زمانی حملات خود را در محور جنوب آغاز می کنند؟

تروریست ها و حامیان آنان پارامترهای مختلفی از جمله سرنوشت نهایی محله المنشیه را برای شروع حملات در محور جنوب در نظر گرفته اند اما آنان به خوبی می دانند اگر در جنوب سوریه دست به انتحار بزنند مانند آنچه که در شمال استان حماه اتفاق افتاد غافلگیر و ضربات سختی را متحمل می شوند چرا که در صورت شروع حملات آنان، عملیات جبهه مقاومت در این محور تا پاکسازی کامل جبهه جنوب بدون هیچ تردیدی ادامه می یابد.

از سویی دیگر نباید اظهارات مقامات فرانسوی هم در این خصوص فراموش شود؛ مقامات کاخ الیزه اعلام کرده اند در زمانی که تهران مشغول برگزاری انتخابات است باید ضربه نهایی در جنوب سوریه وارد شود و اگر در اوج ایام انتخابات درگیری ها در این محور آغاز شد نباید تعجب کرد.

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 16
 • رضا IR ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۱/۳۱
  51 9
  ارماگدون
  • IR ۱۷:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۳۱
   9 47
   توهم توطئه
 • PL ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۳۱
  41 1
  باید جنگ روانی‌ راه انداخت و همینطور عملا نشان داد که نیروهای متجاوز به شدت تأدیب خواند شد. مخصوصاً نیروهای انگلیسی‌ که استاد اشغال و استعمار هستند، باید بهشون بگن که اگر به خاک سوریه تجاوز کنند قتل عام خواهند شد و اجسادشون در مکانی نامعلوم در خاک سوریه دفن خواهد شد.
 • عباس IR ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۱/۳۱
  54 2
  بار الها دشمنان اسلام را نیست و نابود بفرما . ارتش سوریه حزب الله لبنان و سپاه ایران را نصرت عطا بفرما . آمین یا رب العالمین.
 • IR ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۳۱
  35 4
  جنگ سوریه پایانی ندارد
 • US ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۱/۳۱
  18 70
  مشرق چقدر شماها خوبید بقیه چقدر بد هستند !
  • IR ۱۷:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۱/۳۱
   50 5
   اگه خوشحالت میکنه آمریکا غمخوار بشریته اما مگه حقیقت سیاه آمریکا تغییر میکنه
  • IR ۲۳:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۱/۳۱
   7 0
   خب حالا خودت هم فکر میکنی خوبی ولی مشرق بده دیگه !
 • ebrahim dave IR ۱۶:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۱/۳۱
  46 13
  اقای رائفی پور یه هفته پیش گفتن که اینها قراره تو بهبوهه انتخابات از جنوب و از مرزهای اردن حمله زمینی کنن و از طرف دیگه منافقین و کومله بشدت فعال شدن انگاری میخوان صفین دیگه ای رقم بزنن و دور و بر علی رو شلوغ کنن تا مالک رو برگردونن اما این احمق ها نمیدونن که گذشت زمانی که علی علیه السلام جز اندکی در رکاب یاری نداشت ما سرمونو هم برا سید علی میدیم
 • عماد 313 IR ۱۶:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۱/۳۱
  60 2
  هر کی کامنتو میخونه 5 صلوات نذر کنه برای رزمندگان جبهه مقاومت ان شا الله خدا شر این شیاطینو به خودشون برگردونه اللهم صل علی محمد و آل محمد وعجل فرجهم دعا کنید مردم
 • ایرج IR ۱۶:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۳۱
  48 8
  آیا خروج سفیانی نزدیک است ؟؟؟
  • IR ۱۷:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۱/۳۱
   3 0
   دقیقا همینه که میگی
 • روح الله IR ۱۷:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۳۱
  45 8
  خدا با جمهوری اسلامی است من حاضرم قسم بخورم .//// لعنت بر امریکای شغال و انگلیس انگل
 • روح الله IR ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۱/۳۱
  37 7
  پاینده باد مقاومت
 • محمد IR ۱۹:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۱/۳۱
  3 0
  یعنی این قدر احمق هستند که دراین جنگ مستقیما وارد شوند؟!!!!!!!!!!!
 • بهزاد IR ۲۳:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۱/۳۱
  5 1
  بوی خیانت , بوی جنگی بزرگتر از همه ی این جنگها و بوی خروج اون ملعون شامی به مشام میرسد ...
 • IR ۲۳:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۱/۳۱
  4 0
  لبیک یا زینب کبری (س)
 • ایرونی IR ۰۲:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۱
  9 0
  در یک دست برگه رأی و در دست دیگر سلاح خواهیم گرفت. و در هر دو جبهه به مبارزه با جهانخواران مستکبر خواهیم شتافت. فأِنَ حزب الله هم الفائزون
 • علیرضا IR ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۱
  6 1
  یعنی سفیانی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • احمد IR ۰۰:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۲
  4 3
  لعنت بر یزید زمان,, درود بر خامنه ای رهبر ,تا خون در رگ ماست خامنه ای رهبر ماست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده