کد خبر 462464
تاریخ انتشار: ۲۸ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۹

َگوردخمه، دخمه‌ای است که برای خاکسپاری و يا قرار دادن استخوان‌های مردگان درست می‌شده است.

به گزارش مشرق،گوردخمه سان روسم(سنگ رستم)واقع درمنطقه جلالوند این روزهابه لطف میراث فرهنگی و رهگذران به تابلوی تبلیغاتی و مکانی برای یادگاری نویسی و بنر تبلیغاتی انتخابات تبدیل شده است.این گوردخمه به دلیل قرارگرفتن برسر جاده اصلی کرمانشاه -جلالوندنزدیکی روستای چنارمرکز جلالوند و حاشیه رودخانه جزمان در معرض فرسایش و نابودی تدریجی قرارگرفته است.گوردخمه سنگ رستم یا به اصطلاح محلی سان روسم در 64 کیلومتری جنوب کرمانشاه درمنطقه جلالوند دَرون یک سنگ تقریبا" هرمی شکل به ارتفاع 5متر،اتاقکی کنده شده است.

هنوز زمان ساخت این گوردخمه به درستی مشخص نشده است.اما از آنجا که گوردخمه های غرب ایران بیشتر مربوط به زمان ماد و هخامنشی هستند می توان این اثر را نیزمربوط به این دوره دانست .البته برخی اعتقاد دارند سنگ رستم مربوط به زمان ساسانیان است.

به گفته اهالی بومی این منطقه، نبرد افسانه ای ایران و توران نیز اینجا روی داده و این تنگه مرز ایران و توران بوده . این دخمه که میان تنگه جلالوند قرار دارد جای نگهبان قلعه ذهاک بوده که خود قلعه در فاصله یک کیلومتری سان روسم است و برای عبور از تنگه تنها راه عبور از کنار این سان (سنگ) بوده. در شاهنامه بزرگ لکی تازه در دست چاپ بیشتر درباره این موضوع گفته شده . این سنگ در 30 خرداد 1357 به شماره ثبت 1622 به آثار ملی ایران افزوده شده .

{$sepehr_album_30505}

عکس: محسن کرامت

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس