کد خبر 999528
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۹
دستاورد حریری از سفر امارات چه بود؟

سعدحریری نخست وزیر لبنان که دیروز وارد امارات شد، هیچ دستاور قابل توجهی از این سفر نداشت.

به گزارش مشرق به نقل از روزنامه الاخبار همه انتظارات بالا در خصوص دیدار هیئتی به ریاست سعد حریری نخست وزیر لبنان با امارات و شرکت در کنفرانس سرمایه گذاری لبنانی-اماراتی؛ این حقیقت را پنهان نمی‌کند که این حمایت مختصر هرچقدر هم باشد٬ در واقعیت به اصلاح وضعیت مالی کشور لبنان کمکی نمی‌کند. با همه این وجود حریری دیروز همه تلاش خود را کرد تا نشان دهد که دیدارهای او به‌ویژه دیدار دوجانبه با ولیعهد ابوظبی که اعضای هیئت لبنان به مدت ۴۵ دقیقه در این جلسه حضور نداشتند و نیز مشارکت در کنفرانس سرمایه گذاری لبنانی-اماراتی واقعا موفقیت‌آمیز بوده است.

اما با وجود همه تلاش‌هایی که حریری به منظور بزرگنمایی توجهات امارات به لبنان انجام داد٬ تنها دستاورد وی از این سفر٬ اجازه دولت امارات به شهروندان خود در خصوص سفر به بیروت بود.

بیشتر بخوانید:

از طرف دیگر نخست‌وزیر لبنان٬ در امارات تلاش کرد تا اقتصاد را از سیاست و نیز حزب‌الله در دولت را از حزب‌الله در سیاست جدا کند.

وی از جانب خود به عنوان نخست‌وزیر اظهار کرد که هرگونه دخالت لبنان در اتفاقات اطراف و نیز هرگونه مداخله و یا مشارکت این کشور در هر اقدامی ضد کشورهای حوزه خلیج‌فارس را رد می‌کند.

علاوه بر این سعد حریری انگشت اتهام خود را به سوی حزب الله گرفته و ادعا کرد که حزب‌الله بخشی از نظام منطقه‌ای است و نه یکی از احزاب دولت لبنان.

وی در همین راستا اظهار کرد که دولت لبنان تصمیم گرفته تا در امور داخلی کشورهای عربی دخالت نکند٬ اما متاسفانه این تصمیم نه توسط دولت بلکه توسط یکی از احزاب سیاسی دولت نقض می‌شود.

المرکزیه نوشت: لغوممنوعیت سفر شهروندان اماراتی به لبنان و تشکر حریری از دولت امارات!

وزارت خارجه و همکاری بین‌المللی امارات طی صدور بیانیه ای اعلام کرد که شهروندان امارات از فردا اجازه دارند تا به لبنان کشور دوست و برادرمان سفر کنند.

طبق گزارش‌ خبرگزاری رسمی امارات٬ خالد بالهول معاون وزارت‌خارجه و همکاری بین‌المللی امارات اشاره کرد که این تصمیم پس از پیگیری های این وزارتخانه درباره امنیت گذرگاه ها و تضمین‌های دولت لبنان و نیز تقویت روابط برادرانه دولت امارات با لبنان اتخاذ شده است.

سعد حریری نخست‌وزیر لبنان در این خصوص اظهار کرد: خدا را شکر٬ از محمدبن‌زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی تشکر می‌کنیم.

طبق اطلاعات پیش بینی می‌شود که فردا بیانیه مثبت دیگری دراین خصوص از سوی امارات برای لبنان صادر شود.

النشره گزارش داد: دیدار هیئتی از حماس با حزب‌الله

احمد عبدالهادی نماینده حماس در لبنان ٬ جهاد طه معاون مسئول سیاسی حماس در لبنان٬ ایمن شناعه مسئول روابط با لبنان و عبدالمجید عوض مسئول روابط سیاسی و رسانه ای این جنبش با حسن حب‌الله مسئول روابط فلسطینی در حزب‌الله در حضور شیخ عطا الله حمود معاون وی دیدار کردند . در این دیدار دوطرف درباره آخرین تحولات مسئله فلسطین و اوضاع آوارگان فلسطینی در لبنان به‌ویژه پیامدهای اقدامات وزارت کار این کشور در خصوص کارگران فلسطینی صحبت کردند.

عبدالهادی در این دیدار با اشاره به جدی و خطرناک بودن مرحله‌ای که مسئله فلسطین در سایه پروٰژه معامله قرن در آن قرار دارد، تاکید کرد که وحدت ملت فلسطین و مقاومت شجاعانه آنها تضمین اصلی مقابله با این مرحله است.

عبدالهادی همچنین بر ضرورت آغاز انجام اقدامات عملی در خصوص تعدیل قانون کار و رفتار با فلسطینیان به عنوان آوارگان و نه خارجی‌ها و نیز زمینه‌سازی برای احقاق کلیه حقوق انسانی و اجتماعی آوارگان فلسطینی در لبنان تاکید کرد.

در همین راستا حسن حب‌الله نیز به نوبه خود تصریح کرد که حزب‌الله در کنار ملت فلسطین و مقاومت شجاعانه آنها ایستاده و از خواسته‌های آوارگان فلسطینی در لبنان حمایت می‌کند. وی همچنین تاکید کرد که زندگی شرافتمندانه و باعزت از خلال برخورداری از همه حقوق انسانی و اجتماعی حق مردم فلسطین است. وی خاطرنشان کرد که حزب‌الله توجه زیادی به این موضوع دارد و برای تحقق نتایج عملی آن تلاش می‌کند.

در این دیدار دوطرف بر اصرار خود در زمینه پایداری ارتباط و هماهنگی و همکاری در سایه پروژه مقاومت در برابر دشمن صهیونیستی و حامیان آن تاکید کردند.

باسیل: بحران اقتصادی کشور خطرناک تر از دشمن خارجی است

جبران باسیل رئیس جریان آزاد ملی لبنان طی دیداری با افسران بازنشسته ارتش لبنان در باترون که تعداد آنها به ۲۰۰ نفر می‌رسید اظهار کرد که مدیون شما و دستاوردهای شما در راه لبنان و نیز مدیون دوستان شهید شما هستیم.

وی همچنین در این جلسه خاطرنشان کرد که دیدار جریان آزاد ملی و ارتش لبنان کاملا طبیعی است؛ این جریان به شما نیاز دارد و شما نیز به آن نیاز دارید.

باسیل اشاره کرد که ما مسئولان دولت هستیم و به خوبی از مشکلات پیش‌رو آگاهی داریم. وزیر خارجه لبنان در همین راستا ادامه داد که بحران اقتصادی کشور در حال حاضر یک دشمن داخلی برای ماست که از دشمن خارجی نیز خطرناک تر بوده و نیز نوعی توطئه به شمار می رود.

رئیس جریان آزادملی لبنان ابراز تاسف کرد که دولت هنوز اقدامی برای مقابله با این بحران انجام نداده است. باسیل تصریح کرد که لبنان فقیر نیست؛ بلکه دارای ثروت‌های انسانی و طبیعی زیادی است و بهبود اقتصاد کشور قطعا اتفاق می‌افتد٬ اما باید از همین‌جا شروع کنیم.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس