iraq.jpg

آمریکایی‌ها که از عملکرد نخست وزیر عراق عصبانی هستند از ماه‌های قبل برنامه‌ریزی گسترده‌ای را برای سقوط دولت عادل عبد المهدی تدارک دیدند، اما تاکنون ناکام مانده‌اند.

سرویس جهان مشرق - در روزهای گذشته شماری از شهروندان عراقی در شهر بغداد و چند شهر دیگر به خیابان ها آمدند و علیه دولت تظاهرات برگزار کردند و در برخی مناطق اعتراض ها به درگیری با نیروهای پلیس تبدیل شد.

اگرچه اعتراض برخی از شهروندان عراقی از روز سه شنبه نهم مهرماه علیه دولت پر رنگ تر و تیتر یک رسانه‌ها شد اما مقدمه برگزاری تجمعات روزهای اخیر از حدود ۴ ماه قبل و همزمان با تحصن در مقابل وزارت کار ترتیب داده شده بود.

از اوایل تابستان امسال تعدادی از فارغ التحصیلان عراقی به صورت مستمر در اعتراض به بیکاری و نبود شغل در برابر وزارت کار این کشور تجمع کردند اما تغییر نکردن وضعیت، خشم آنان را به دنبال داشت و در برخی موارد با نیروهای پلیس درگیر شدند.

سوم مهرماه زمانی که نیروهای امنیتی برای متفرق کردن معترضان در منطقه «العلاوی» بغداد از گاز اشک آور استفاده کردند و با زنان معترض نیز برخورد خوبی نداشتند، فضا برای سوء استفاده مخالفان داخلی و خارجی دولت عراق که آماده فرصت‌طلبی بودند، فراهم شد.

مخالفان که از زمان نخست وزیری «عادل عبدالمهدی» ضربات مهلکی را متحمل شده بودند در همان گام نخست، فضای مجازی را برای مدیریت افکار عمومی و تحریک احساسات مردمی انتخاب و با بازنشر تصاویر برخورد نیروهای امنیتی با معترضان تلاش کردند تنور اعتراضات را داغ نگه دارند.

در حالی که خشم شهروندان عراقی از حمله ماموران امنیتی به زنان فروکش نکرده بود و تحرکات وسیع ضد دولتی در فضای مجازی ادامه داشت، خبر برکناری عبدالوهاب الساعدی یکی از فرماندهان ارشد نظامی منتشر و تحولات عراق وارد مرحله جدیدی شد.

عبدالوهاب الساعدی یکی از فرماندهان مشهور عراقی به شمار می آید که در جریان مبارزه علیه گروه تروریستی داعش و پاکسازی مناطق اشغالی مشارکت داشت و برکناری وی توسط نخست وزیر، نارضایتی و اعتراض هوادارانش را به دنبال داشت.

مخالفان دولت عراق که برای شعله‌ور کردن اعتراضات به شدت در تلاش بودند بر روی خبر برکناری «الساعدی» نیز موج سواری کردند و در فضای مجازی با هشتکی تحت عنوان «کلنا عبد الوهاب الساعدی» یعنی همه ما عبدالوهاب الساعدی هستیم بر روی تشدید نارضایتی‌ها تمرکز کردند.

مخالفان با تبلیغات گسترده در فضای مجازی بر روی برخی مشکلات اقتصادی از جمله بیکاری، فساد و خدمات عمومی ضعیف مانور زیادی دادند و برای حضور خیابانی شهروندان عراقی فراخوان زدند تا یک بار دیگر شانس خود را برای بر هم زدن آرامش این کشور آزمایش کنند.

به گزارش مشرق، روز سه شنبه، نهم مهرماه صدها تن از شهروندان عراقی در برخی از شهرها از جمله بغداد به خیابان آمدند و نخستین تظاهرات ضد دولتی را برگزار و به وضعیت اقتصادی موجود اعتراض کردند و خواستار بهبود شرایط شدند.

اگرچه بخش قابل توجهی از جمعیت معترض حاضر در خیابان‌ها به وضعیت اقتصادی و خدمات ضعیف دولتی اعتراض داشتند و خواسته به حق آنان از سوی دولت و سایر احزاب توجه و پشتیبانی صورت گرفت، اما براساس اعلام منابع میدانی گروهی دیگر از تظاهرات کنندگان به صورت سازمان یافته وارد تجمعات شدند.

به گفته منابع میدانی، افرادی که به صورت سازمان یافته در تجمعات حضور داشتند در کمترین زمان ممکن محور اعتراضات را از مطالبات اقتصادی به مسائل سیاسی از جمله سرنگونی نظام و دولت عراق تغییر دادند و کار را به درگیری با نیروهای امنیتی کشاندند و برخی مراکز دولتی را هم آتش زدند که البته همین مسئله ماهیت آنان را برای افکار عمومی آشکار تر کرد که از سوی چه افراد و دولت های خارجی حمایت می شوند.

چهره اصلی کسانی که تظاهرات مسالمت آمیز شهروندان عراقی را به خشونت تبدیل کردند زمانی بیشتر مشخص و روشن شد که  افرادی از جمله «رغد صدام»، دختر دیکتاتور سابق عراق و  «ستیفن نبیل، غیث التمیمی، عمار الکبیسی، انور الحمدانی، احمد البشیر و ...» و رسانه های مرتجع مانند «العربیه، الحره، الشرقیه و ...» از آنان پشتیبانی کردند.

حمایت «رغد صدام»، دختر دیکتاتور سابق عراق از اغتشاشگران

یک منبع میدانی در گفت وگو با مشرق به تحرکات ائتلاف غربی - عربی - صهیونیستی در ماه های گذشته برای متشنج کردن دوباره عراق اشاره کرد و افزود: آمریکایی ها، صهیونیست ها، سعودی ها و برخی کشورهای اروپایی از جمله انگلیس به شدت از عملکرد دولت عراق خشمگین هستند و در روزهای اخیر نیز به صورت ویژه از گروه های برانداز از جمله بعثی‌ها حمایت کردند.

این منبع میدانی با بیان این که ائتلاف به دنبال یک فرصت مناسب برای ضربه زدن به دولت عراق بود، گفت: آمریکایی ها و متحدانش از ماه های گذشته برای کشاندن مردم به خیابان ها برنامه ریزی کرده بودند و در روزهای گذشته نیز فضای مجازی را به محلی برای بسیج تظاهر کنندگان تبدیل کردند.

وی تصریح کرد: آمریکایی ها در ماه های گذشته فشار زیادی را بر روی دولت عراق وارد کردند تا همکاری اقتصادی با ایران را به حداقل ممکن برساند تا تهران در راستای فشار حداکثری بیش از پیش منزوی شود اما عادل عبدالمهدی زیر بار نرفت و این موضوع عصبانیت واشنگتن را به دنبال داشت.

این منبع میدانی افزود: رفت و آمدهای گسترده دولتمردان عراقی به روسیه و همچنین سفر عادل عبدالمهدی به چین که منجر به انعقاد قراردادهای مهمی با پکن شد نیز آمریکایی ها را مصمم تر کرد تا از دولت عراق انتقام بگیرند.

وی با بیان این که کاخ سفید از تصمیم دولت عراق برای آشکار کردن نقش صهیونیست ها در حمله به مقرهای نظامی بسیج مردمی عصبانی است، گفت: افتتاح گذرگاه مرزی القائم - البوکمال نیز تیر خلاص به آمریکایی ها بود چرا که این موضوع به معنای برقراری خط زمینی تهران - مدیترانه است که می تواند اقتصاد جهان را تحت تاثیر قرار دهد.

این منبع میدانی به ترس آمریکایی ها - سعودی ها - صهیونیست ها و انگلیسی ها از برگزاری مراسم اربعین حسینی با مشارکت میلیون ها تن اشاره کرد و افزود:  ارتجاع غربی - عبری - عربی با مزدوران تحت فرمان خود از جمله بعثی ها به دنبال ایجاد اختلال در برگزاری این مراسم هستند اما مانند سال های گذشته باز هم ناکام خواهند بود.

برای مشاهده اندازه اصلی روی نقشه کلیک کنید

وی با بیان این که با بیان این که عادل عبدالمهدی مشکلات اقتصادی را از زمان حمله آمریکا، سقوط رژیم صدام حسین و برخی ناکارآمدی دولت های گذشته به ارث برده است، خاطر نشان کرد: برخی از احزاب نیز با کارشکنی مشکلات را برای نخست وزیر عراق چند برابر کرده اند و در حال حاضر نیز درصدد هستند از وضعیت به وجود آمده سوء استفاده کنند و از دولت امتیازهای بیشتری بگیرند.

به گزارش مشرق، در حال حاضر بخشی قابل توجهی از مردم عراق به وضعیت اقتصادی، بیکاری و ضعف در ارائه خدمات عمومی معترض هستند و این موضوع را نمی توان انکار کرد اما در عین حال ته‌مانده‌های ارتجاع غربی - عبری و عربی که با تصاویر صدام نیز به خیابان ها می‌آیند و به دنبال سوء استفاده از وضعیت به وجود آمده هستند، در تلاش اند بر موج اعتراضات سوار شوند و تظاهرات را به سمت و سوی مسائل سیاسی و براندازی دولت عراق سوق دهند و شواهد هم کاملا بیانگر حمایت دولت های خارجی آز آنان است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 43
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 42
 • ناشناس آذری IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
  45 24
  قطع کردن اینترنت و شبکه تلفن همراه در عراق مشخصاً ناشی از ارائه ی طریق برادران ایرانی بود ولی مطمئناً بصورت مقطعی مؤثر است.
 • احمدخواجوند IR ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
  چرا ما کاسه داغ تر از آشیم مارا چه سننه
  • IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
   عربستان وآمریکا و کویت و امارات چرا سننه؟ چرا آنها حق دارند عراق را به آشوب بکشند؟
  • IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
   عقلت در همین حده و انتظاری نمیشه داشت... هروقت فهمیدی آمریکا و غرب چه غلطی در خاورمیانه میکنند، آن وقت میتوانی علت حضور ایران و کمک او را به عراق بدانی...
  • سیدعلی IR ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
   11 2
   جاده و اسب مهیاست بیا تا برویم ...
 • IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
  ایول مردم عراق نوبت ایران هم میرسه
  • IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
   98 41
   ما چشم فتنه را کور کردیم. چشم شما هم کور
  • IR ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
   34 17
   خدا کنه باز فریب بیبیسی را نخورید برین چهار تا تاکسی و پراید و موتور بینوایان را اتش بزنید اینبار برید بالا شهر هر چی پورشه و بی ام دبلیو و خونه 1000 متری و باستی هیلز بود را خراب کنید
 • IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
  50 22
  حق دارن، روزی 4 میلیون نفت میفروشن مسئولینشون میزارن جیبشون
  • IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
   7 23
   و آن وقت با این حجم خرابی و ویرانی عراق آیا این پول کفاف می دهد؟
 • IR ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
  37 56
  این نشان دهنده اینست که ایرانی اشوب گر وفتنه گراست
  • IR ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
   31 11
   همه ایرانی ها نه فتنه گران عده مشخصی هستند و به یاری خدا به خواری و ذلت بیشتر می افتند.
  • IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
   31 8
   آمریکا اسرائیل آل سعود خائن موج سواران معروف
  • IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
   2 3
   حرف مفت نزن ، اگه ایرانی فتنه گر هست تو هم که سواد نداری یکی از فتنه گرا هستی
 • IR ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
  44 22
  کاملا مشخصه برای خراب کردن مراسم راه پیمایی اربعین برنامه ریزی شده .هرچند فساد تو لایه های حکومتی عراق چند سال صدای مردم عراق رو درآورده .حالا دشمن تو این زمان نهایت استفاده رو کرده
 • IR ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
  52 16
  ماموری که حقوق و مزایاش رو از مالیات همین مردم میگیره و اونوقت طی 4 روز 56 نفر هموطن خودش رو به ضرب گلوله از پا درمیاره حقیقتا موجود عجیبی است!!
  • IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
   24 23
   ازون عجیبتر کسیه که خبرای اونجا رو داره تحریف میکنه و سعی میکنه عینه ایران بگه اینا منافقن اونا فتنه گرن. بابا داری اشتباه میزنی. ما کاره ای نیستیم. خیالتون راحت ازین ملت بخاری بلند نمیشه. با این تحلیلا اخرتتو خراب نکن
  • IR ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
   17 25
   مردمی که کوکتل مولوتوف و یا تفنگ به دست گرفته و به مامور پلیسی که فرزند و هموطن خودشان است حمله می کنند و ساختمانهای اداری که از مالیات خودشان ساخته شده را آتش می زنند حقیقتا موجودات عجیب تری هستند
  • IR ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
   16 11
   دو هفته قبل مصر همین اتفاق افتاد کور بودی؟ یه سال قبل تو یه ساعت 68 فلسطینی را جلوی پای دختر اربابت موقع انتقال سفارت ذیح کردند کر بودی؟ 5 ساله یمن را با خاک و خون یکی کردند مرده بودی؟ حالا بلبل شدی؟ در ضمن مامور پول میگیره امنیت برقرار کنه یعنی اگه کسی خواست به اسم اعتراض اموال عمومی و خصوصی را اتش بزنه درجا باید از بین ببرتش
  • IR ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
   22 3
   اقای 10:02 : این حکمی که دادی شامل اعتراضات فرانسه هم میشه ؟
  • IR ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
   17 8
   متاسفانه در اعتراضات فرانسه مردم اسلحه و کوکتل مولووف ندارند. بایکوت خبری هستند و کسی هم تظاهرات مسالمت آمیز آنها دفاع نمی کند.
 • SY ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
  16 13
  تحلیل منطقی و نزدیک تر به واقعیت ان شا الله مردم عراق از این فتنه و آشوب سربلند بیرون می آیند و ارتجاع عربی عبری و استکبار جهانی به کیفر اعمال خود می رسد اما و اما یادمان باشد مطالبات مردم نیاز واقعی است که باید برآورده شود که خود وظیفه دینی و ملی دست اندرکاران است از یک سو و برای اینکه سوژه ای در دست دشمنان قرار نگیرد و از آن سوء استفاده نشود. با تشکر
 • IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
  1 3
  تهی پای رفتن به کفش تنگ ......................................................
 • IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
  12 7
  نظرات را که خواندم دیدم ارودوگاه آلبانی از اردوگاهاشرف احمقانه تر عمل میکنه ولی مسولین آماده باشند اینها دست از کینه توزیهاشون بر نمی دارن
 • IR ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
  25 18
  تشابه فتنه. ۹۶ایران.
 • IR ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
  15 12
  جهان سوم یعنی همین. در امریکا رای واقعی مردم انتخاب ترامپ وحشی نبود اما با محاسبه ارای چی چی ترامپ شد رییس جمهور فقط چند روز یک انتخابات ارام بدون اتش زدن و .... بعدش هم اروم گرفتن. اما امان از جهان سوم
 • IR ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
  1 6
  یک تظاهرات ارام به خاطر چهارسال تحمل ترامپ.
 • IR ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
  17 13
  مشرق خدا قوت، یه چیز مهم متوجه شدم این که به شدت سایت شما از جانب کفار و ضد انقلاب رصد می شه!!! از نظر نویس ها کاملا مشخص است!!
  • IR ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
   1 12
   خداقوت.خسته نباشی‌.اشتباه فکر کردی‌‌.!!!اونایی که فکر میکنی در رصد مشرق.من بعنوان یک کاربر خیلی از سایت راضی هستم.
 • IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
  26 18
  مشرق سایتت شده محل جولان ارازل منافق و سیاهی لشکر عررستانی و بوزینه های اسرائیلی حواست هست یا داری شناسایی شون می کنی
 • IR ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
  2 11
  دستت از پیکرت جدا شده چون عمو حرمله با سه شعبه زد تو را از گلو
 • تهرانی IR ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
  13 12
  مرجعییت و سیاسیون میگن مردمیه شما میگین عبری عربیه
 • IR ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
  13 3
  یادت رفت داماد صدام و خواهر زن ابوبکر البغدادی را نام ببری تو که میبندی بقول وزیر تبلیغات هیتلر آنچنان گنده ببند که در مخیله هیچ کس نگنجد
 • IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
  18 17
  هیچ آدمی دوست نداره یه سرباز خارجی یا وابسته به خارجی ها رو توی کشورش ببینه چه قانونی چه غیرقانونی چه دوست چه دشمن ندیدید وقتی حشدالشعبی وارد مناطق سیل زده شده بود برای کمک اما مردم چه حس بدی پیدا کرده بودند
 • سید رضا IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
  12 15
  توطئه غربی ، عبری ، عربی ؛ برای درهم شکستن عظمت راهپیمایی اربعین !!
 • IR ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
  15 18
  کاربر ۲۸/./۱۱.نادان تشریف داری که فرق. خدمت.و کمک به هم نوع.با استثمار واشغال.وتجاوز نمی دانی.. اما مردم عراق خوب تشخیص دادن و خودرا از صفوف فتنه گران جدا کردنند
 • IR ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
  3 11
  در فتنه صهیونیستی داخل کدام سردار آن را محکوم کرد و در عراق هم همینطور فتنه مثل کودتا از داخل نظامه
 • IR ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
  7 9
  این ژانگولر بازی ها مانع از سلاخی سعودی و صهیون نمی شه - پوشکارو پاتون کنید که لحظه موعود نزدیکه
 • IR ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
  15 6
  آخه به ما چه؟ کشور خودشونه حق اعتراص کنن. ایران باید از عراق بیاد بیرون چون میخواد مردم اونا رو هم مثل جوان های معترض ایرانی بکشه
 • IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
  3 8
  احتمال داره عربستان داره انتقام حمله به چاه های نفتش را می گیره یا علاقه عراق برای خرید اس 400 و عصبانیت امریکا
 • IR ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
  3 6
  سوز آه و ناله ات دلم خراباتم چرا ممه جان آدا کجا؟
  • IR ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
   0 0
   آی ننه من گشنمه
 • IR ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
  0 0
  جالبه که همانند دوران صدام ، مناطق شیعه نشین همچنان معترض هستن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس