ترکیه با جمعیت و خودرو برابرِ ایران روزانه ۱۵ میلیون لتیر بنزین می‌سوزاند، ایران ۱۰۰ میلیون لیتر

مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت گفت: در همین کشورهای همسایه مثل ترکیه با همین تعداد خودرو و جمعیتی مشابه ما تقریباً روزی ۱۵ میلیون لیتر بنزین مصرف می‌شود، اما این رقم در کشور ما نزدیک به ۱۰۰ میلیون لیتر است.

به گزارش مشرق، محسن دلاویز شدت مصرف انرژی را در کشور 3 برابر متوسط جهانی و 5 برابر کشورهای پیشرفته و صنعتی جهان دانست و افزود: بهینه سازی مصرف سوخت کار یک شرکت و یا یک وزارتخانه نیست و آحاد مردم ایران باید در آن حضور داشته باشند.

بیشتر بخوانید

۴سال لجبازی با کارت سوخت و هدررفت روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین

وی با بیان این که مردم ایران مردمی با فرهنگ و با تمدنی کهن هستند، گفت:​ قطعاً با فرهنگ سازی و آگاهی بخشیدن به مردم ما می‌توانیم شدت مصرف انرژی در کشور را کاهش دهیم.

مدیر عامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت با بیان این که در بخش حمل و نقل یک و نیم تا دو برابر متوسط جهانی سوخت مصرف می‌کنیم، افزود: در چند سال گذشته با اقدامات مؤثر وزارت نفت ظرفیت تولید بنزین کشور 30 میلیون لیتر در روز افزایش یافته است، اما از آن طرف مصرف نیز رشد غیر منطقی پیدا کرده که باید مسابقه مصرف و تولید یک جا متوقف شود.

دلاویز گفت: در همین کشورهای همسایه مثل ترکیه با همین تعداد خودرو و جمعیتی مشابه ما تقریباً روزی 15 میلیون لیتر بنزین مصرف می‌شود، اما این رقم در کشور ما نزدیک به 100 میلیون لیتر است.

وی با بیان این که وقتی از بهینه سازی مصرف سوخت صحبت می‌کنیم بحث افزایش قیمت سوخت نیست، افزود: هدف، منطقی کردن مصرف است و این که باید مصرف سوخت در کشور سامان داده شود.

مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، اصلاح مصرف سوخت را از منظر عدالت اجتماعی نیز مهم عنوان کرد و گفت: طبق آمارها 3 دهک ثروتمند جامعه 50 درصد یارانه بخش انرژی را مصرف می‌کنند بنابراین باید با سیاست‌های منطقی از بخش‌های کم برخوردار حمایت و این نظام یارانه‌ای سوخت را اصلاح کنیم.

دلاویز با بیان این که هم اکنون بودجه عمومی کشور 400 هزار میلیارد تومان، اما یارانه انرژی 600 هزار میلیارد تومان است، افزود: این نحوه توزیع یارانه قطعاً ما را به سمت توسعه نخواهد برد.

وی در تشریح بیشتر میزان مصرف انرژی در کشور گفت: تقریباً در نهایت سالانه معادل یک میلیارد و 300 میلیون بشکه نفت، انرژی در کشور مصرف می‌شود که از این میزان 396 میلیون بشکه نفت در بحث خانگی، 319 میلیون بشکه نفت در حمل و نقل، 330 میلیون بشکه نفت در صنعت و چیزی حدود 79 میلیون بشکه نفت خام در خدمات تجاری مصرف می‌شود و می توان تا 500 میلیون بشکه صرفه جویی کرد.

مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت با بیان این که فقط در بخش خانگی و تجاری انرژی مصرفی معادل 475 میلیون بشکه نفت خام است، افزود: این میزان 35 درصد میزان نهایی مصرف انرژی در کشور است بنابراین ظرفیت بسیار زیادی در این بخش وجود دارد که بتوان در مصرف انرژی صرفه جویی کرد.

دلاویز با بیان این که مردم در این زمینه می‌توانند با رعایت استانداردهای بسیار کوچک صرفه جویی‌های بزرگی را رقم بزنند، گفت: وفور نعمت هرگز مجوزی برای مصرف بی رویه نیست و ما باید فرهنگ سازی در زمینه مصرف بهینه را از گروه‌های پایه در دبستان‌ها و مهدکودک‌ها آغاز کنیم و رسانه ملی به دلیل ظرفیت بسیار بالایی که دارد می‌تواند در این زمینه در کنار ما و یار ما باشد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • محمد IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۱
  16 18
  ترکیه نسبت به برخی کشورهای اروپایی خودروسازی پیشرفته ای داردباایران قابل مقایسه نیست
 • IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۱
  6 13
  سهمیه بندی کنید اما گران نکنید تا مصرف پایین بیاید در ترکیه هم درآمدها بیشتر از ایران است هم بیکتر کمتر از ایران دارد هم مجبور است چون وارد کننده نفت است
 • IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۱
  4 2
  یک علت این تفاوت در بهره گیری خوب از فضای مجازی و اینترنت درخدمات دولتی و بانکی هست!
 • IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۱
  13 0
  خودروهاشون استاندارده با این لگن های تولیدیتون انتظار بیشتری دارید
 • IR ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۱
  2 0
  با این خودرو های که تولید می کنند همین است دیگه تازه پول گزافی هم روش گذاشتن یا به قول معرف آشغالند
 • IR ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۱
  3 0
  اولا فرهنگ ترکیه با ایران قابل مقایسه نیست ..درثانی ماشین های ترکیه از برند های خوب خودروسازی هست ..ماشین های با کیفیت تری دارند
 • ناشناس CZ ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۱
  8 1
  چرا دروغ منتشر می کنید ترکیه خودروهاش گازوییل سوز است نه بنزین سوز
 • IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۱
  0 1
  البته بهتره مصرف گازوئیل دو کشور را هم مقایسه کنید. بخشی از بنزین ما به ترکیه قاچاق میشه اون را هم باید در نظر بگیرید.اگر ده میلیون لیتر به ترکیه قاچاق بشه مصرف اونها 25 میلیون و مصرف ما 90 میلیون قیمت بنزین هم بیش از 10 برابره
 • IR ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۱
  7 0
  ایران خودرو و سایپا رو تعطیل کنید مصرف روزانه 40 میلیون لیتر میاد پایین
 • GB ۱۸:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۱
  7 0
  چون ترکیه شغل و کارخانه و صادرات و ... داره و ما همه مسافر کشیم .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس