image-20191002143850-1.jpeg

طیف اصلاح طلب در اقدامی مغایر با منافع ملی، مدعی هستند که این ایران است که باید به آل سعود امتیاز دهد و آن امتیاز هم چیزی نیست جز قطع حمایت از شیعیان در منطقه!

سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******

**صوفی:لیست دادن اصلاح طلبان،منوط به تایید صلاحیت ژنرال هاست!

«علی صوفی» وزیر تعاون دولت اصلاحات در مصاحبه با روزنامه آرمان گفت: اصلاح‌طلبان به مردم بگویند با توجه به عدم تایید صلاحیت‌ها، مجبور به معرفی کاندیداهای حداقلی شدیم و برای اینکه شرایط و اوضاع را تغییر دهیم و برای اصلاح قدرت وارد صحنه شویم، این افراد را وارد مجلس کردیم، اما انتخاب آنها تضمینی برای اتخاذ مشی اصلاح‌طلبی نبود و باعث شد که اوضاع مردم سخت‌تر شود. لذا اگر افراد اصلاح‌طلب شناسنامه‌داری که معرفی می‌کنیم تایید صلاحیت شوند، می‌تواند تضمین مطمئنی برای مردم در جهت تغییر وضعیت موجود باشد».

صوفی در ادامه گفت:«اگر اصلاح‌طلبان بخواهند برای انتخابات لیستی ارائه بدهند یکی از مهم‌ترین مسائل حائز اهمیت تایید صلاحیت ژنرال‌ها و کاندیداهای شاخص اصلاح‌طلبان است».

در سال ۹۴ شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان بدون توجه به اصل شایسته سالاری، صرفا براساس قواعد قبیله ای لیستی تحت عنوان لیست امید برای انتخابات مجلس آماده کرد. در همان مقطع برخی اصلاح طلبان درباره رانتی بودن لیست امید و دریافت وجه کلان از حاضرین در لیست افشاگری کرده اند، مسئله ای که هیچگاه از سوی بزرگان اصلاح طلب انکار نشد.

همچنین در آن مقطع فعالین اصلاح طلب تاکید کردند که لیست امید با زد و بند و در پستوها بسته شده و اصل شایسته سالاری در آن لحاظ نشده است. در نهایت افرادی که از این لیست به مجلس راه یافتند به هیچ عنوان کارنامه قابل دفاعی از خود ارائه ندادند.

علاوه بر این در انتخابات شوراهای شهر پنجم نیز لیست امید از سوی اصلاح طلبان ارائه شد. در این انتخابات دیگر خبری از نظارت استصوابی شورای نگهبان نبود، اما به اذعان اصلاح طلبان، شورای شهر پنجم در تهران و کلانشهرهایی که لیست امید به شورا یافته است، ضعیف ترین شورا در تاریخ تشکیل آن بوده است.

چندی پیش «عبدالله ناصری» مشاور رئیس دولت اصلاحات گفته بود، اگر اصلاح طلبان به صورت مشروط در انتخابات شرکت نکنند، «پفیوز سیاسی» هستند. همزمان با این اظهارنظر تأمل برانگیز، فعالین اصلاح طلب تاکید کردند که تحریم انتخابات و حضور مشروط هیچکدام به نتیجه نمی رسد و چه بسا نتیجه معکوس برای اصلاحات در پی دارد.

**قبل از مذاکره با آل سعود،باید در حمایت از شیعیان منطقه تجدیدنظر کنیم!

«علی بیگدلی» از فعالین اصلاح طلب در مصاحبه با روزنامه همدلی با اشاره به مسئله مذاکره ایران و عربستان گفت:«لازم است که ایران نیز در این مورد از انعطاف‌های لازم بهره گیرد؛ چرا که حجم مشکلات بین دو کشور بسیار زیاد است و به آرامش، انعطاف و دیپلماسی فعال از دو طرف نیاز دارد که این در مرحله اول مستلزم پایان یافتن مناقشات دو طرف در باره موضوع یمن است».

بیگدلی در ادامه با تاکید بر لزوم چشم‌پوشی ایران از برخی سیاست‌های فعلی منطقه‌ای، گفت: «لازم است که در یک دیپلماسی محرمانه با عربستان ضمن مطرح‌سازی نقاط قوت کشور در مواردی چون نفوذ در برخی کشورهای عربی و مواردی از این قبیل در یک اقدام موازی نسبت به شدت حمایت از شیعیان بحرین و عربستان و نیز دامنه حضور در سوریه، تجدید نظرهایی صورت گیرد...این مساله حتی می‌تواند به حفظ موقعیت موشکی ایران و پایان یافتن فشارهای کشورهای خارجی در این باره بینجامد. در نهایت این مساله موجب کاستن موج فشار از روی ایران و بازگشت آن به سوی آمریکا خواهد بود».

رژیم عربستان اکنون در وضعیت بسیار منفعلانه ای قرار دارد.مقامات آل سعود مدعی بودند که نهایتا ظرف یکی دو هفته تکلیف یمن را مشخص می کنند، اما اکنون که بیش از ۴ سال از حمله جنایتکارانه این رژیم به مردم مظلوم یمن سپری شده است، مقاومت هر چند وقت یکبار یک سیلی آبدار به گوش ال سعود می زند.

عربستان در باتلاق جنگ یمن گرفتار شده و همزمان در دربار پادشاهی نیز اختلافات بسیار عمیقی وجود دارد.

از سوی دیگر در چند سال اخیر و به سبب حضور محور مقاومت در منطقه به فرماندهی سرلشکر حاج قاسم سلیمانی، کمر تروریست های تکفیری-مورد حمایت آل سعود- شکسته شده و پیروزی های بزرگی نصیب مردم منطقه شده است.

با اینحال طیف اصلاح طلب در اقدامی مغایر با منافع ملی، مدعی هستند که این ایران است که باید به آل سعود امتیاز دهد و آن امتیاز هم چیزی نیست جز قطع حمایت از شیعیان در منطقه!

نکته تأمل برانگیز اینجاست که این روزنامه اصلاح طلب، کلیدنخوردن برجام موشکی را امتیاز آل سعود و غرب به ایران جا می زند!

** دلار ۴۲۰۰ تومانی،دلالان را فربه کرد

روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی با عنوان «خرج سفره ها پس از ۴۲۰۰» نوشت:«بسیاری از کارشناسان معتقدند که اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی بیش از اینکه به کاهش هزینه سفره‌های مردم کمک کند، پتانسیل افزایش رانت و فربه کردن دلالان را ایجاد کرده است. بنابراین باید سیاست‌های حمایتی به‌گونه‌ای انجام شود که با دقت بیشتری به هدف اصابت کند و رانت نصیب عده‌ای خاص نشود».

کارشناسان در ماههای اخیر بارها نسبت به نتایج تصمیم غلط دولت در اختصاص دلار ۴۲۰۰ تومانی و ایجاد رانت های گسترده اعلام نظر کرده اند.

این در حالی است که در سال گذشته اصلاح طلبان از این طرح اشتباه به شدت حمایت کرده و از جهانگیری با لباس سوپرمن در صفحات اول روزنامه های خود تجلیل کردند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 24
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 9
 • IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  29 1
  خاک بر سر افساد طلبان منافق و بی دین .
  • SE ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
   21 1
   هرچه بی سوادتر و ناآگاه تر، اصلاح طلب تر و تهوع آورتر! به سخنان امثال بیگدلی و مرعشی و حضرتی و تاج زاره دقت بفرمایید تا متوجه شوید!!!!!
 • IR ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  16 1
  خدایا جواب اصلاح طلبان رابده.
 • IR ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  16 0
  (قبل از مذاکره با آل سعود، باید در حمایت از شیعیان منطقه تجدیدنظر کنیم) این متن سرتاسر یاوه گویی را کدام احمقی گفته از احمقهای شیع ستیز و انگلیس دقیقا شبیه به یاوه گوییه و دشمن ستیزی های با اهلبیت و شیعیان در زمان امام علی ع همانند ابوموسی اشعری لعنت بر دشمنان شیعه
  • IR ۱۸:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
   3 1
   آقای بیگدلی ماست خورده جدی نگیرین حرفاشو
 • ID ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  17 0
  آرمان تا حالا چقدر اجرت از مزدوری عربستان جمع کردی ؟
 • IR ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  9 0
  خدا جواب افساد طلبان را بده.
 • US ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  10 0
  چرا این افرادی که این طوری آشکار با ارزش های سیستم و منافع ملی دشمنی دارند رو اجازه می دید در سیستم باقی بمونند اما جوان هایی که به دنبال خدمت به کشور هستند رو بازی نمی دید؟ رانت خواری و فساد و حق خوری تا کجا؟
 • SE ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  10 0
  احمقها! کی خواسته با السقوط مذاکره کنه که شما خر ورتان داشته؟!
 • SE ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  9 0
  ما مردم دیگر فریب اصحالات را نخواهیم خورد
 • IR ۱۶:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  6 0
  جیره خوار آل سعود. چه قدر برایت دادن.چ
 • الف س IR ۱۶:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  5 0
  همه تان (اصلاح طلبان)بهتره ساکت بشید .با این اراجیفی که می گید تا فکرمردم رو از گرانی ودزدی و.....معطوف به حرفای خود کنید .بیشترتون استاد اینکارید
 • IR ۱۷:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  3 0
  اسهال طلبهای متعفن و ویران طلبها مصداق این ضرب المثل هستند که خوب گویم خوب خندم خوب مرد هنرمندم اینها هروزاراجیف میگویند وخودشون هم تز گفته های خودشان خوششان می آید خودشان را خیلی قبول دراند در صورتی که ملت پشبزی هم برای حرفهایشان قائل نیستد
 • عبدالزهرا IR ۱۸:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  4 0
  حرام خواری شاخه دم ندارد که حمایت از شیعیان که دستور دین است حرام لقمه ها
 • IR ۱۸:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  4 0
  همه اصلاح طلبا یه مشت خائن هستن که زالوهایی که از ال سقوط میخورن هم ازایران
 • باران IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  1 0
  تو این پیام ها همه همدیگر میشناسند وبا ایما واشاره جواب هم میدن مثل اینکه ما غریبه هستیم هرچه میفرستیم منتشر نمیشه خدا مرگ بده به وهابیان
 • IR ۱۹:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  2 0
  این دوستان اگر اول جنگ گفته باشند که چرا ما باید انقلابمون را صادر کنیم تا اعراب از ترس پشت صدام جمع بشن و جنگی علیه ما بپا بسازند ، باز میگیم خب حرفشون از ابتدا همین هست ما چکار به خارج از مرزها داریم و بنشینیم آرد خودمون را الک کنیم و مواجه با صعوبات ناشی از دشمنی ها و تحریم دشمن نشویم و سرمون بندازیم پایین و تو لاک خودمون باشه ، اما شاید بهتر بدانند اینها بهانه هست ، اساس بر سر استقلال خواهی کشوری هست که شعار استقلال ، آزادی و جمهوری اسلامی مردمش سر داده اند و از رهبری حمایت نمودند تا با رهنمودهاش آنها را به آرمانشان برساند ، این آرمان نزد دیگر مردم منطقه بوده ، اما چیزی که نبوده رهبری ، آزاده که بتواند آنها را رهنمود نماید ، طبیعی است آنان وقتی می بینند کشوری که تا دیروز با حمایت آمریکا ژاندارم منطقه بوده ، امروز آن ملت خود را رها نموده و عزت دارد ، طبعا هواخواه پیدا میکنه ، خاصه مردمی که امامشان حضرت امام حسین (ع) باشد ، که همه چیز را روشن میسازد ، بقول شعار ایام انقلاب ، زیر بار ستم زندگی نمیکنیم حسین وبند دوم . این کار ما بندگان نیست ، این آوای حسین است که با انقلاب اسلامی پراکنده شده و گوش شنوا آنرا شنیده ، اگر معتقدی ، پس ایمان داری بخدا ، بقیش بسپار بخودش ، و عزت خود را با مال دنیا طاق نزنیم
 • نظر IR ۲۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  6 0
  عوضی و بی شعور ترین موجودات بی پر و مادر برخی از سرکردگان اصلاح طلب هستند
 • IR ۲۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  2 0
  علی صوفی از رشت خیلی خطرناکه
 • فرهنگی بازنشسته IR ۰۵:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۱
  2 0
  یکی به این صوفی تفهیم کند که شورای شهر که دست شورای نگهبان نبود وهرچه خواستید انتخاب کردید بیلان کار منتخبین خود را بگیرید جز تعویض نام خیابان و حذف نام شهدا در کارنامه چه چیزی دارند
 • IR ۰۷:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۱
  2 0
  امام علی ع میفرماید : دشمن ظالم و حامی مظلوم باشید .جمهوری اسلامی و مردم غیور ایران بنا به وظیفه دینی و انسانی و مفاد قانون اساسی با تمام توان از همه مظلومان و محرومان جهان خصوصا مسلمانان و بالاخص شیعیان عزیز حمایت میکند . ایران باید کانون وهابیت تفرقه افکن و صادر کننده تروریسم را با تدابیر و ابزار مختلف نرم و سخت که در اختیار دارد از بین ببرد .اصلاح طلبان نه تنها در برابر غرب وحشی عقب نشینی و نسخه تسلیم مینویسند بلکه در برابر اراذل و اوباش وهابی و داعشی هم برای ایران نسخه تسلیم تجویز میکنند .!
 • IR ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۱
  2 0
  البته حضور اصلاح طلبان در هر انتخابات قبل از تایید قانونی نظام منوط به تایید ژنرالها و سرهنگهای خود جبهه اصلاح طلبان است . قوانین سختگیرانه در بین ژنرالهای اصلاحات غالبا در بین خودشان هم ازار دهنده است .
 • IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۱
  3 0
  بیشتر اظهارات و موضع گیری های اصلاح طلبان و هر جریانی که در برابر انقلاب و ارمانهی امام خمینی ره قرار میگیرند به خاطر این موارد است : اولا: کم اطلاعی یا بی اعتنایی به اموزه های سیاسی - اجتماعی اسلام و تشیع . ثانیا : بی اطلاعی یا گریز از قانون اساسی ثالثا: باور و وادادگی به اموزه های فرهنگی - و سیاسی غرب . ثالثا: پیروی هوای نفس و دنیا زدگی و تبدیل شدن با طبقه اشرافی و جدا از مردم . این خطرات و افتها که ریشه در جهل و هوای نفس دارد اصلاح طلب و اصول گرا نمی شناسد . همه افراد و جناح ها ممکن است با این خطرات روبرو شده و دچار ریزش و جدایی از خط اصیل و با صلابت اسلام ناب محمدی ص شوند .
 • IR ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
  0 0
  علی خودمون بگیریددونالدروولش کنید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس