ترامپ

یک پایگاه خبری آمریکایی در گزارشی نوشت که پس از حملات اخیر به تاسیسات نفتی آرامکوی سعودی، رئیس‌جمهور آمریکا تلاش‌ها برای تشکیل ناتوی عربی را تشدید کرده است.

به گزارش مشرق، در حالی دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در تلاش برای متحد کردن جامعه بین‌المللی علیه ایران به اتهام حملات چند روز پیش به تاسیسات نفتی سعودی است، از سوی دیگر تلاش دیگری را برای ایجاد ائتلاف نظامی میان کشورهای خاورمیانه‌ای به پیش می‌برد.

بیشتر بخوانید:

چرایی تمایل ریاض برای گفتگو با ایران

تکیه مبتکر ناتوی عربی بر کرسی ریاست اروپا

طی چند هفته گذشته، وزارت خارجه و دفاع آمریکا تعدادی از کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله عربستان سعودی، امارات متحده عربی و قطر را گرد هم آورده است. اگر چه مصر سال پیش از این ائتلاف خارج شده بود.

«میک مالروی» مقام ارشد پنتاگون در امور سیاسی خاورمیانه  هفته پیش میزبان کشورهای اتحاد راهبردی خاورمیانه در واشنگتن بود. این نشست با هدف سازماندهی عناصر امنیتی این ائتلاف بوده و از تمامی دولت‌های آن خواستار همکای گسترده اقتصادی، امنیتی و سیاسی شده است.

یک مقام سابق آمریکایی گفت پس از آنکه «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا از هرگونه اقدام علیه ایران پس از حملات به تاسیسات نفتی آرامکو و همچنین سرنگونی پهپاد آمریکایی، خودداری کرد کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از وابستگی به پنتاگون برای حمایت از خود نگران شدند.

«آدام ارلی» سفیر سابق آمریکا در بحرین گفت: «هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس بتوانند به عنوان یک سازمان امنیتی منسجم عمل کنند.»

وی اضافه کرد: «بی‌تحرکی ترامپ در برابر حملات ایران، ضربه سختی به اعتماد کشورهای عربی به آمریکا به عنوان یک نیروی حمایتی وارد کرده است.»

ارلی دیدار اخیر نمایندگان سه کشور عربی با مقام پنتاگون را نشستی در سطح پایین توصیف کرده و گفت که دولت آمریکا ممکن است امید داشته باشد که دفاع موشکی بالستیک و نیروهای دریایی وسایبری در منطقه را ارتقا بخشد. اما ترامپ از متحدان اروپایی و عرب خواسته تا به اقدامات تحریک آمیز ایران که با واکنشی مواجه نشده پاسخ دهند.

المانیتور اخیرا گزارش داده بود که کشورهای اروپایی برای حفظ امنیت عبور و مرور در منطقه خلیج فارس اغلب تمایل دارند تا تحت ائتلاف کشورهای اروپایی قرار داشته باشند و تمایلی به حضور در ساختار امنیتی دریایی بین‌المللی که مورد حمایت آمریکا است ندارند.

حتی امارات که حملات به تاسیسات نفتی ابقیق سعودی را تهدیدی برای اقتصاد جهانی توصیف کرده،‌ حملات چند ماه پیش به نفتکش‌های اماراتی را اقدام یک کشور ناشناس توصیف کرده است اگر چه آمریکا به طور مستقیم ایران را مسئول این حملات معرفی کرده است.

در میان کشورهای حاشیه خلیج فارس تنها بحرین که میزبان ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا است، به طرح ائتلاف دریایی آمریکا پیوسته است.

اما آمریکا طی دو دهه گذشته تلاش کرده تا ناتوی عربی را تشکیل دهد. این موضوع توسط ژنرال «آنتونی زینی» رئیس فرماندهی مرکزی آمریکا مطرح شده بود. وی که ارتباط نزدیکی با «جیم متیس» وزیر دفاع سابق آمریکا داشته، دولت ترامپ را سال گذشته ترک کرد.

از سوی دیگر پس از حملات ابقیق، مقامات وزارت کشور سعودی به واشنگتن سفر کرده تا در برنامه بازبینی سالیانه مشارکت کنند.

همچنین «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا پنجشنبه گذشته گفت که پنتاگون قصد دارد به اعزام ۲۰۰ نیروی پشتیبانی و یک سامانه دفاع موشکی پاتریوت و ۴ رادار سنتینل به عربستان سعودی بپردازد.

اما کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با مشکل بسیار بزرگی مواجه هستند و آن کمبود نیروی انسانی برای ائتلاف مورد نظر آمریکا است.

«حسین ابیش» از کارشناسان یکی از اندیشکده‌های عربی می‌گوید: «مسئله نبود توانایی نیست بلکه موضوع نبود نیروی انسانی کافی است.»

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس