آذری

شاید وزیر جوان و تیم حامی و رشددهنده‌ی او، با سلطه دو سه دهه‌ای بر حوزه فناوری ارتباطات، انتظار به چالش کشیده شدن سلطه خود بر حوزه فناوری‌های نوین را نداشتند.

سرویس سیاست مشرق- محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، از روز اولی که در دولت دوازدهم، جایگزین استاد و حامی قدیمی خود، محمود واعظی، در راس این وزارتخانه مهم شد، خبرساز بود.

از همان زمان، گزارش‌ها و گمانه‌های بسیاری در این مورد مطرح شد، که «وزیر جوان»، تنها برای سکانداری یک وزارتخانه نیامده است، بلکه تیمی که از چند سال قبل، او را حمایت کرد و رشد داد، برنامه‌هایی فراتر از وزارت برای او دارد. یک چهره‌ی جوان، تکنوکرات، با تظاهرات و جلوه‌گری‌های توامان مذهبی و مدرن. کسی که هم با شلوار جین و تی شرت به دیدن دختر نوجوان تکواندوکار می‌رود، هم چفیه به گردن در راهپیمایی اربعین عکس می‌اندازد؛ هم به واسطه سابقه «امنیتی»، مورد تایید محسوب می‌گردد و هم با تلاش یک تیم «تبلیغاتی» قوی، به عنوان «قهرمان آزادی اینترنت» نمایانده می‌شود؛ هم چشم امید اطلاح‌طلبان رادیکالی چون تاجزاده به اوست، هم از طریق برخی واسطه‌های ظاهرا «حزب اللهی» با فعالان توییتری جلسه می‌گذارد، در عین حال، به تناوب تاکید می کند که قصد شرکت در هیچ انتخاباتی را ندارد...

اما تازه‌ترین موج‌آفرینی وزیر «موج ساز»، در اواخر شهریور به صورت رسمی کلید خورد.  در ۲۶ شهریور، آذری جهرمی، با یک توئیت، با هشتگ «پایان وس»، به نوعی اعلام جنگ با کلیت «سرویس‌های ارزش افزوده» داد. او مدعی شد که برای دفاع از «حق الناس» هیچ «خط قرمزی» ندارد.

این توئیت در میان اهل فن، بازتاب بسیاری داشت و تیم تبلیغاتی آقای وزیر هم به خوبی در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها، پای کار این «کمپین» حق الناسی آقای وزیر آمدند.

البته، غیرت و تعصب یک مسوول ارشد در سطح وزیر برای «حق‌الناس»، بسیار اتفاق مبارکی است و همگان باید از هر اقدامی از سوی مسوولان، که هدف آن جلوگیری از تضییع حقوق مردم است، حمایت کنند. لیکن انتشار یک ویدیوکلیپ در روزهای اخیر با عنوان «سلطان ارزش افزوده کیست؟»، مسایلی را مطرح کرد که تا حدی بحث میزان صداقت وزیر جوان را در کمپین فوق‌الذکر با سوال مواجه کرد. مهم‌ترین مسایل مطرح‌شده در کلیپ مزبور به شرح زیر بودند:

*شرکت مهندسی فن آفرین حصین قشم، یکی از شرکت‌های نزدیک به وزارت ارتباطات، شرکتی فعال در حوزه سرویس‌های ارزش افزوده است.

*سجاد بُنابی، رییس توسعه سرمایه‌گذاری حصین قشم، دستیار وزیر در امور جوانان و با حکم او، عضو هیات مدیره «شرکت ارتباطات زیرساخت» است

*حصین سال ۸۳ تاسیس شد و ۱۵ شرکت زیرمجموعه دارد. یکی از آن‌ها به نام «سپینو» اختصاصا در حوزه ارزش افزوده کار می کند.

* سال ۹۶ یکی از مدیران حصین، مدیر کل اداره ارزش افزوده همراه اول می شود.  

*مایکت، دیگر زیرمجموعه حصین هم در حوزه ارزش افزوده فعالیت می کند.

*در روزهای اخیر، با راه افتادن هشتگ «پایان وس» از سوی جهرمی، نام «اداره کل ارزش افزوده» همراه اول، به «اداره کسب و کارهای دیجیتال» تغییر نام داد.

در این‌جا توضیح برخی ملاحظات ضروری می نماید. در وهله نخست باید روشن شود که آیا «سرویس‌های ارزش افزوده» که چندین سال است در سرتاسر دنیا رونق گرفته و یکی از داد و ستدهای رایج در کسب و کارهای دیجیتال است، از اساس با احکام شرعی در تضاد است و بالکل تضییع حقوق مصرف‌کنندگان این سرویس‌ها محسوب می شود، یا این که بخشی از این کسب و کار می تواند مورد سوء استفاده قرار گیرد؟

به نظر نمی رسد که اصل ماجرا، که ارایه برخی نرم‌افزارها، برنامه‌های رایانه‌ای و عضویت در برخی خبرنامه‌ها و برنامه‌های سرگرمی در ازای مبلغی مشخص روی قبوض مشترکان است، مشکل شرعی یا اخلاقی داشته باشد، چرا که مثل هر سرویس دیگری، بر اساس یک توافق فیمابین، سرویس‌گیرنده متعهد می‌شود در ازای دریافت برخی خدمات، مبلغی مشخص پرداخت کند. اما این که در این میان، برخی اپراتورها یا سرویس‌دهنده‌ها، دست به سوء استفاده از عدم‌آگاهی کاربران بزنند، یا کم‌فروشی کنند، یا گران‌فروشی کنند و یا برای خدمات ناخواسته، پول دریافت کنند، این قطعا مستوجب رسیدگی و برخورد قانونی است، ولی آیا باید کل چنین کسب و کاری را زیر سوال برد و حذف کرد؟

بیشتر بخوانید:

از گزارش اجرای سند ۲۰۳۰ به بیگانگان تا «پاسخ» دادن به حساب وزارت خارجه اسرائیل/ خط قرمز وزیر جوان برای پروپاگاندا کجاست؟ + عکس و سند

سلطه‌ی مدیریت «مشارکتی» بر وزارت ارتباطات/ وقتی معاون «آذری جهرمی» اعتقادی به نظارت ندارد +تصاویر

شکی نیست که کسب و کارهایی که در بستر فناوری‌های مدرن ارتباطی صورت می‌گیرند، مثل هر کسب و کار دیگری که گردش مالی بسیار بالا و گستره کاربری میلیون‌ها نفری دارد، می تواند مورد استفاده سودجویان و شیادان هم قرار بگیرد و حقوق بخشی از مصرف‌کنندگان تضییع شود، لیکن این مبحث، خاص این نوع کسب و کارها نیست. مگر در صنایع خودروسازی، یا در بخش خدمات اینترنتی، یا در بخش پزشکی، یا حتی بخش‌های کلان‌تری چون نفت و مواد معدنی و پتروشیمی این نوع سوء استفاده‌ها (در ابعادی بسیار وسیع‌تر) از حقوق ملت صورت نمی گیرد؟ مگر بخش بزرگی از پرونده‌های فسادی که در دوره ریاست حجت‌الاسلام رئیسی در قوه قضاییه در حال بررسی است، مربوط به همین تضییع گسترده حقوق ملت در این حوزه‌ها نیست؟ مگر برای مثال، پرونده «کرسنت» (ارزان فروشی گاز کشور به یک شرکت بدسابقه اماراتی برای سالیان متمادی) که بنا بر برآوردهای مختلف، تا ۵۰ میلیارد دلار ضرر و عدم‌النفع برای ملت ایران در پی داشته، مصداق این سوء استفاده یا تضییع حقوق نیست؟

آیا در پرونده فساد در واردات دارو، که پای کسانی در حد مسؤولان بلندمرتبه در سیستم بهداشت و درمان کشور در میان است، حقوق ملت تضییع نشد؟ آیا رسیدگی و ریشه‌کنی این فساد به معنای برچیدن کل شبکه واردات دارو تحت تحریم‌های ضدانسانی آمریکا علیه ایران است؟ آیا برای رسیدگی به پرونده‌های فساد و سوء‌استفاده در این حوزه‌ها، باید کل صنایع و کسب و کارهای فوق‌الذکر را تعطیل کرد؟

سوال مهم‌تر این است که اگر از دید آذری جهرمی و تیم او، «سرویس‌های ارزش افزوده» مطلقا غیرشرعی و خلاف حقوق مصرف‌کنندگان است، چرا وابستگان ایشان در این حوزه فعالیت می‌کنند؟ اگر با لحاظ شرایطی این سرویس‌ها می توانند فعالیت کنند، پس این کمپین «پایان وس» از کدام مبنا می‌آید؟

در حوزه ارزش افزوده هم، حرف منطقی، شرعی و اخلاقی و قانونی این است که با سوء استفاده‌کنندگان و کلاهبرداران، هر کسی و هر گروهی هستند، پرونده قضایی تشکیل شود و اتهامات مورد رسیدگی قرار گیرد و در صورت اثبات، با آن‌ها برخورد شود، اما این که مقامی از یک سو درباره توسعه «کسب و کارهای دیجیتال» بارها داد سخن بدهد و آن را جزو دستاوردهای خود اعلام کند، اما از سوی دیگر، به واسطه وجود گزارش‌هایی از سوء‌استفاده یا انحراف در بخشی از همین کسب و کارها (که از قضاء تحت کنترل کامل مقام مربوط و تیم او نیست و احتمالا یکی از دلایل این کمپین جناب وزیر هم به همین مساله بازمی گردد)، پرچم «پایان» بر دست بگیرد، بیشتر مصداق نمایش، تسویه حساب و البته پیگیری اهداف سیاسی است.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات، باید به این سوال به صورت جدی پاسخ دهد که چگونه در نقش شوالیه‌ی مبارزه با «سرویس‌های ارزش افزوده» فرو رفته، در حالی که مسوول کسب و کارهای ارزش افزوده در یکی از شرکت‌های نزدیک به وزارتخانه متبوع ایشان، با حکم جناب وزیر هم دستیار ایشان است و هم عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت؟ (جالب این‌جاست که سجاد بنابی در توئیتی، مطرح‌کنندگان این واقعیت را دروغگو خوانده است)

آیا آذری جهرمی خود را در مظان این اتهام سنگین نمی‌بیند که ماجرای «حقوق ملت» از زبان وزیر و تیم ایشان، صرفا جنگی زرگری برای به سلطه در آوردن کل این کسب و کار نوین با گردش مالی بسیار بالاست؟

به نظر می‌رسد تبلیغات پر سر و صدای این روزهای وزیر ارتباطات و تیم عملیات رسانه‌ای همراهش، فراتر از پوشش‌های عوام فریبانه‌ای چون «حق الناس» است و پای منافع شرکت‌ها و نزدیکان یک شبکه قدیمی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در میان است.

این شبکه قدرتمند با بیش از دو دهه تسلط بر این حوزه که حالا دست خود را از کسب و کارهای مبتنی بر فناوری‌های نوین و درآمدهای آن خالی‌ می‌بیند و عرصه را به رقبای قوی‌تر واگذار کرده است، راه چاره را در انهدام مطلق یک «زیست بوم» فناورانه یافته است تا پس از رساندن رقبا به نقطه پایان، دوستان وارد میدان «ارزش افزوده» شوند؛ میدانی که قطعا برای وزیر جوان جذابیت‌های اقتصادی - سیاسی  فراوانی دارد.

کمپین تبلیغاتی وزیر ارتباطات همزمان در طیفی از کانال‌های ورزشی (حتی کانال‌های هواداری قرمز و آبی) تا کانال‌های خبری و حتی برخی کانال‌های زرد فعالیت می‌کنند.
خوب است آذری جهرمی توضیح دهد هزینه بازنشر وسیع چنین تصویرسازی از "نبرد تو با سلاطین..." را چه کسی تأمین کرده است؟


آیا همانند سفر ۱۰۷ میلیون تومانی با هواپیمای اختصاصی، این هزینه‌ها را هم اسپانسرهای او می‌دهند؟

کمپین‌های تبلیغاتی وزیر ارتباطات این روزها در شبکه‌های اجتماعی به شدت در حال فعالیت هستند تا از او، چهره یک اسطوره تنها در مقابله با فساد نشان دهند. این در حالیست که موشکافی خاستگاه آذری جهرمی و پدران معنوی او در حوزه ارتباطات و اطلاعات، همراه با رفتارشناسی وی، نتایجی قابل تأمل از یک طراحی بزرگتر به دست می‌دهد که در آینده به آن‌ها خواهیم پرداخت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 26
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 12
 • حمید هستم GB ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
  50 19
  موارد مهمی بود واقعا وزیر باید در این مورد پاسخ دهد
  • IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
   28 6
   اگر میخواست پاسخ بده که رقیب را منهدم نمیکرد عزیزم
  • IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
   15 5
   هدف اینها دقیقا جنگی زرگری برای به سلطه در آوردن کل این کسب و کار نوین با گردش مالی بسیار بالاست . فقط منافع
  • IR ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
   15 2
   پاسخ؟؟؟؟ لیبرالها به عنوان مفسدان بالذات فقط دنبال فریب افکار عمومی و عملیات رسانه ای هستند تا کار روی خاک
  • IR ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
   11 8
   هر روز یه چیزی میگین بعد معلوم میشه کلا دروغه . این هزینه سفر هم از اون موارد بود که مربوط به یک تیم و سفر به چند شهر بود . هنوز موندم چرا هیچ کدومتون درد مردم ندارین فقط سیاست بازی . چقدر میدن بهتون
  • IR ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
   2 2
   درد مردم رو فقط دولت اشرافی بنفش و لیست پرحاشیه امید که رأی مردم رو گرفته اند دارند و بس
  • IR ۲۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۷
   0 0
   مسئول شنود نبایست می شد وزیر... والسلام افتاد
 • IR ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
  27 12
  دمت گرم مشرق بابت نگاه دقیقت
 • امنه IR ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
  25 16
  آفرین بر مشرق گزارش مستدل و قوی بود
 • IR ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
  11 9
  ج خبیث موذی
 • حسین IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
  25 22
  شما ها بیمارین
  • IR ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
   15 7
   همه لال شوند که شماها راحت کشور را غارت کنید
  • IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
   9 4
   دکترجان اول به دوستانت برس اونا واجبترن
  • IR ۲۱:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
   3 0
   تو لال شوی بهتر است داداچ!!
 • IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
  10 7
  مشکل ایران مدیران منافق هست
 • IR ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
  10 8
  به منظور تجليل از سجاد بنابي نفر اول آزمون سراسري گروه آزمايشي علوم رياضي و فني، مراسم باشكوهي در مسجدالنبي تهران برگزار شد. به گزارش خبرنگار ايسنا در اين مراسم كه دكتر ظفرقندي ، شكوري‌راد نماينده مردم تهران در مجلس و تني چند از مسوولين عالي رتبه كشور حضور داشتند، دكتر رضا امراللهي رييس دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي طي سخناني، موفقيتهاي بچه‌هاي مسجد را در عرصه‌هاي علمي بسيار با ارزش توصيف كرد و افزود : افتخار بچه‌هاي مسجد سراسر كشور اين است كه سجاد بنابي از بين 475 هزار و 585 نفر واجد شرايط براي انتخاب رشته از ميان شركت كنندگان در آزمون سراسري، رتبه اول را كسب مي‌كند. وي تصريح كرد: بنابي با كسب رتبه اول در آزمون سراسري، دل همه كساني را كه براي بچه‌هاي مسجد مي‌تپد و در مكتب اميرالمومنين (ع) رشد كرده‌اند شاد كرده است. در پايان مراسم به رسم يادبود هدايايي از طرف آيت‌الله العظمي اردبيلي ، رييس هيات امناي مسجدالنبي، رييس دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي و بسيجيان به سجاد بنابي اهداء شد. گفتني است سجاد بنابي نفر اول آزمون سراسري سال 79 گروه آزمايشي علوم رياضي و فني، متولد تهران و داراي ديپلم رياضي فيزيك (معدل 19/17) است كه در رشته مهندسي برق به دانشگاه راه يافته است/ هشتم مهر 1379
  • IR ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
   0 1
   یعنی اینکه آدمها عوض میشوند ! اینقدر برات درک ناپذیر است !؟ بهترین دعا=ادم عاقبت به خیر بشه.خیلی ها خوب شروع میکنند وبعد...........
 • IR ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
  4 4
  چطور اون موقع که تعرفه خطوط موبایل رو بالا برد فکر حق الناس نبود؟
 • حمیدرضا IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
  7 4
  باسلام عرض ادب و احترام آفرین عجب تحلیل و کار فنی عالی گزارش شد *** این گزارش از یک جنس دیگه بود سرباز گمنام رسانه خدا قوت *** التماس دعا *
 • IR ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
  24 2
  اگر راست میگید و آخرتتون رو بدنیاتون نفروخته‌اید، بگید سهام همراه اول و رایتل و ایرانسل متعلق به چه ارگانهاییه؟
  • حمیدرضا IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
   1 7
   با عرض ادب جناب صرف این گزارش از عملکرد فرد در قالب مدیریت بوده است نام بردن از سهامدار و سهامداران محل بحث نیست . اما نام بردن و میزان مالکیت سهامدار نیز را شما بفرمایید . خدا راشکر دیروز دادگاهی در مورد عملکرد تامین قطعات خودرو انجام شد تا روشن کند دیگر غصاب و فساد گر امنیت ندارد . دادگاهی که در آن از سوی بازپرس محترم گفته شد *** امیدی به کسی بیرون از دادگاه نداشته باش *** ممنون از نظرتان *
  • IR ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
   1 0
   مال فقیر فقراست.
 • IR ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
  9 6
  وقتی مشرق نفع مردم کار میکنه . افرین . لعنت بر سرمایه داری و لیبرالیسم
 • سینا IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
  5 3
  انشالله اون افراد و بخش هایی از نظام که سر وزیر شدن جهرمی شنیدیم پشتش ایستادن و گفتند ایشون حزب اللهی است ، این اتفاق ها را یادشون بمونه . بدونن که ایشون پرچم مبارزه با فسادش برای زدن رقباست و تو خالی است . دغدغه این چیزها را ندارد . انشالله یادشون بمونه و 1400 ریست نشن دوباره بیان بگن ایشون حزب اللهی است و...
 • IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
  137 2
  مشرق به جای این جنگ زَِرگری به جناب جهرمی بفرمائید بسته های یکساله دیتای فعلی را اشتراکی کنند. مُردیم از خرید بسته برای ردیاب خودرو، مودم همراه، تلفن همراه و ...
 • IR ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
  2 3
  چندان کارنامه قابل ارائه ای برای منافع ملت نداشته اند .. غلو نکنید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس