کد خبر 997548
تاریخ انتشار: ۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۶
موکب علی بن موسی الرضا در ورزشگاه آزادی

دبیر ستاد اربعین کشور از آغاز فعالیت ۲۶۰۰ موکب ایرانی از ۱۵ مهرماه خبرداد و گفت: امسال تردد وسایل نقلیه شخصی از ۱۵ تا سی‌ام مهرماه در تمامی مرزها ممنوع است.

به گزارش مشرق، احمد محمدی‌فر دبیر ستاد مرکزی اربعین کشور اظهار داشت: امسال در مجموع ۲۶۰۰ موکب ایرانی در داخل و خاک عراق برپا خواهد شد که از ۱۵ مهرماه به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز خواهند کرد البته تعدادی از این موکب‌ها هم‌اکنون نیز فعالیت خود را آغاز کردند.

بیشتر بخوانید:

اطعام روزانه ۳ میلیون زائر اربعین

 وی افزود: در این موکب‌ها ظرفیت اسکان یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر پیش‌بینی شده است و روزانه برای ۳ میلیون نفر نیز غذا طبخ خواهد شد.

افزایش ۶۰ درصدی ظرفیت موکب‌های ایرانی

محمدی‌فر با اشاره به اینکه امسال ۶۰ درصد ظرفیت موکب‌های اسکان و تغذیه ایرانی افزایش یافته است، تصریح کرد: معمولاً روز اربعین موکب‌های عراقی، فعالیت خود را به اتمام می‌رساند لذا پیش‌بینی شده است که موکب‌های ایرانی سه روز پس از اربعین نیز فعالیت خود را ادامه دهند تا بتوانند پذیرای زائران در مسیر برگشت باشند.

دبیر ستاد مرکزی اربعین کشور با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته در مسیر برگشت زائران متاسفانه با افزایش نرخ وسایل نقلیه مواجه می‌شدیم گفت: امسال برای حل این موضوع دو راهکار تعبیه شده است، در گام نخست با طرف‌های عراقی، مذاکرات انجام شده است تا حمل‌ونقل عراق به صورت کنترل شده و تحت نظارت، بتواند به زائران خدمت‌رسانی کند و در گام دوم نیز تعدادی اتوبوس پیش‌بینی شده است تا به زائران در مسیر برگشت از شهرهای زیارتی کربلا و نجف خدمت‌رسانی کنند.

ممنوعیت تردد خودروهای شخصی در پایانه‌های مرزی

وی با اشاره به موضوع کاپوتاژ خودروهای شخصی در اربعین امسال تصریح کرد: به دلیل فراهم نبودن بسترهای مناسب جهت حضور خودروهای شخصی در جاده‌ها و همچنین امکانات پارکینگی در کشور عراق و با توجه به تراکم جمعیت بالا در این ایام، امسال تردد وسایل نقلیه شخصی از ۱۵ تا سی‌ام مهرماه در تمامی مرزها ممنوع شده است و برای تعدادی از اتوبوس‌ها، امکان عبور از مرز را فراهم کردیم.

فراهم سازی امکانات پارکینگی در مرزها

محمدی‌فر گفت: در داخل کشور و در حوالی مرزها امکانات پارکینگی فراهم شده است تا زائرین که علاقه‌مند باشند بتوانند با خودروهای شخصی خود تا نقاط مرزی سفر کنند، سپس ماشین خود را پارک نمایند و ادامه مسیر خود را با وسایل عمومی طی کنند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha