دهکده خاک بر سر - فائضه غفارحدادی - کراپ‌شده

کتاب «دهکده خاک بر سر» روزنوشت‌های فائضه غفار حدادی از زندگی یکساله در لوزان سوئیس برای دومین بار تجدیدچاپ و روانه بازار کتاب شد.

به گزارش مشرق، کتاب «دهکده خاک بر سر» روزنوشت‌های فائضه غفار حدادی از زندگی یکساله در لوزان سوئیس برای دومین بار تجدیدچاپ و روانه بازار کتاب شد.

«دهکده خاک بر سر» عنوانی است جذاب تا خواننده را دعوت کند، روایت یکسال زندگی در لوزان سوئیس را بخواند. در این اثر با روزنوشت‌های یک بانوی مسلمان از زندگی یک ساله در لوزان سوئیس مواجهیم که در آن به لایه‌های زیرین زندگی در یک شهر اروپایی می‌رود و خواننده را در موقعیت زندگی در آنجا قرار داده است. نویسنده خواننده‌اش را در جریان مشاهدات خود قرار می‌دهد. از ریز قیمت‌ها تا خطوط اتوبوس‌رانی و شبکه حمل و نقل ریلی تا نحوه یافتن مهدکودک و ثبت‌نام مدرسه و یافتن پزشک زنان! به عبارتی باید گفت که «دهکده خاک بر سر» دستنامه زندگی در لوزان سوئیس است.

این کتاب روزنوشت‌های فائضه غفار حدادی از زندگی در لوزان سوئیس که به تعبیر خودش «دوره ریاضت» است. دوره‌ای که او با یک فرزند ۴ ساله و جنینی در شکم راهی کشوری غریب می‌شود که زبان آن را هم نمی‌داند. به همین خاطر او در توصیف کتاب خود نوشته «روایت‌هایی از یک سال زندگی در لوزان از زبان یک بی‌زبان.»

لحن طنز مهم‌ترین نکته‌ای است که در روایت «دهکده خاک بر سر» توجه برانگیز است. نویسنده با رویکردی طنز به موضوعات ورود می‌کند و حتی وقتی مشغول روایت یک اتفاق جدی است که حتی گاهی نفس را در سینه خواننده حبس می‌کند و خودش نیز اشک می‌ریزد، اما دست از طنازی برنمی‌دارد و تلاش می‌کند که این فضا را حفظ کند.

نویسنده تلاش کرده همان چیزی را که در لحظه برایش اتفاق افتاده، روایت کند و اطلاعات بعدی و تحلیل‌های پسین را به روایت روزنوشت خود از زندگی در لوزان اضافه نکند. برای مثال اگر چیزی را نمی‌دانسته بی‌پرده بیان و حسی که در آن لحظه داشته را بی‌رودربایستی برای خواننده‌اش آشکارا مطرح کرده است. از این حیث خواننده در سراسر متن احساس نمی‌کند که با راوی حرف‌هایی دارد که برای او بیان نکرده و یا به عبارتی از او مخفی کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس