اخبار ویژه روزنامه ها

قهقهه و خنده‌های یکطرفه روحانی در دیدار نخست‌وزیر انگلیس، یادآور خنده‌های او در ملاقات با جک استراو وزیر خارجه وقت انگلیس مقارن با اولین توافق فسخ شده توسط سه دولت اروپایی در سال ۸۲ است.

سرویس سیاست مشرق - روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

***********

کیهان

از آمریکا عصبانی باشید نه از منتقدانی که امروز را پیش‌بینی می‌کردند

روزنامه جمهوری اسلامی از روزنامه‌های حامی برجام در گذشته، به نیت خوانی تحسین منتقدان دولت درباره سخنرانی روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل پرداخت.

این روزنامه می‌نویسد: برجام برای کشور ما یک دستاورد بزرگ برآمده از مذاکرات پراهمیت با قدرت‌های بزرگ جهان است و حفاظت از آن وظیفه دولت و بخش دیپلماسی خارجی است.

منظور از موفق بودن دیپلماسی خارجی در حفاظت از برجام این نیست که به هر قیمتی برجام حفظ شود، بلکه منظور اینست که با حفظ اصول و کرامت کشور و تأمین حقوق ملت، بتوانیم برجام را حفظ کنیم. اگر بخواهیم مشخصاً درباره بعضی مصادیق اصول و کرامت و حقوق کشور و ملت سخن بگوییم، برخورداری از اقتدار دفاعی کشور و کوتاه نیامدن در موضوع موشک‌ها، که از موارد مورد اعتراض غربی‌هاست، باید مورد تأکید ما باشد و در این زمینه به هیچ وجه عقب‌نشینی نکنیم.

این روزنامه می‌افزاید: اینکه مخالفان دولت این روزها در شیپور تمجید از سفر رئیس‌جمهور به سازمان ملل می‌دمند، نشانه تغییر نظر آنها نسبت به دولت و رئیس‌جمهور نیست. آنها از اینکه احساس می‌کنند برجام به ایستگاه آخر رسیده و سفر رئیس‌جمهور به سازمان ملل و تلاش دست‌اندرکاران سیاست خارجی کشور برای حفاظت از برجام به نتیجه نرسیده، خوشحالند. این خوشحالی که وجه مشترک مخالفان داخلی برجام با دشمنان خارجی است، نشانه روشنی از عدم موفقیت سیاست خارجی در حفاظت از برجام است.

دولت، شخص رئیس‌جمهور و دست‌اندرکاران سیاست خارجی کشورمان برای جلوگیری از نابودی برجام باید تلاش بیشتری به عمل آورند. راه‌های نرفته‌ای در بخش سیاست خارجی وجود دارد که می‌توان با پیمودن آنها همراه با حفاظت از عزت و کرامت و اصول و آرمان‌ها، از برجام نیز حفاظت کرد.

تحلیل عجیب و غریب روزنامه مذکور با همین جمله تمام می‌شود، بدون این که بگوید کدام راه نرفته برای نجات برجام مانده است؟! آیا هنوز گردانندگان این روزنامه باور نکرده‌اند آمریکا شیطان بزرگ است و ذات کار شیطان، فریب و بدعهدی است؟!

ثانیاً مگر آقای روحانی تصریح نکرده بود اروپایی‌ها آقا اجازه هستند و آمریکا کدخداست و بستن با کدخدا راحت‌تر است. وقتی آمریکا رسماً از برجام خارج شده و زیر تعهداتش زده و اروپا هم ۱۶ ماه است گربه‌رقصانی می‌کند، برجام را با کدام طرف‌ها و برای چه باید حفظ کرد؟ دادن امتیازهای یکطرفه؟

اصلاً اگر برجام دستاورد بزرگی است، چرا به این سرانجام پرخسارت و عبرت‌آموز منتهی شد؟ چگونه توافق فاقد ضمانتی بود که براحتی توانستند بعد از گرفتن همه امتیازات، آن را زیر پا بگذارند؟ به تعبیر رهبری «دشمن خرشان از پل گذشت؛ به ریش شما می‌خندند، این قدر اینها وقیح‌اند.»

اگر قرار نیست برجام را به هر قیمت حفظ کنیم، چرا باید آن را به هر قیمت حفظ کنیم؟! نویسنده روزنامه مذکور چرا به جای آن که از آمریکا عصبانی باشد، از منتقدانی که سخنان رئیس‌جمهور علیه راهزنی آمریکا را مورد تحسین قرار داده‌اند، عصبانی شده است؟ خدای ناکرده آمریکایی هستند یا این که از پیش‌بینی درست منتقدان درباره عاقبت برجام ناراحت هستند؟

عقده‌گشایی ارگان حزب اشرافی علیه روشنگری‌های آل‌احمد

سردبیر روزنامه اجاره‌ای و ‌اشرافی «سازندگی»، ضمن عقده‌گشایی علیه جلال آل‌احمد او را هیجان‌زده، عوام‌فریب و فاقد سواد علمی و شلخته توصیف کرد!

محمد قوچانی در ارگان حزب کارگزاران نوشت: «جلال آل‌احمد» همچنان شمایل روشنفکری ایران است: هیجان‌زده، عوام‌گرا، خطابه‌خوان، همه‌چیزدان، کلبی‌مسلک و چپ‌زده! که این همه را از مقتدایان فرهنگی‌اش به‌خصوص ژان پل سارتر به ارث برده است...

جلال هیجان‌زده بود. هیجان‌زدگی و شتابزدگی برای روشنگری حتی در نثر شکسته جلال به‌چشم می‌خورد و این- به تعبیری شلختگی ادبی- در پروپاگاندای روشنفکری ایرانی به فضیلت بدل شده است.

اما هیجان‌زدگی زبان جلال ریشه در هیجان‌زدگی ذهن او داشت. او به‌عنوان مقتدای روشنفکری ایرانی در هیچ دانش اجتماعی یا انسانی یا طبیعی صاحب کرسی نبود. نه در تاریخ، نه در ادبیات، نه در فلسفه، نه در جامعه‌شناسی، نه در اقتصاد، نه در سیاست، نه در حقوق، نه در طب، نه در فیزیک، نه در شیمی، نه در هنر و نه در حوزه، نه در دانشگاه.

گرچه آثاری مانند «غربزدگی» و «در خدمت و خیانت روشنفکران» را در کتابخانه‌ها در رده آثار علوم اجتماعی رده‌بندی می‌کنند اما نگاهی دوباره و اثر نقد علمی به این آثار نشان می‌دهد که هیچ‌کدام از این دو کتابچه دارای اسلوب علمی نیست.

جلال اما خود عوام‌فریب بود و در شهیدسازی چیره‌دست بود و بلکه معلم اول بود. او بود که شیخ فضل‌الله نوری را از دشمن مشروطه به قهرمان مشروطه بدل ساخت. و جلال چپ‌زده هم بود. جلال آل‌احمد در واقع حلقه وصل روشنفکری چپ و روحانیت انقلابی ایران است که بسیاری از مفاهیم سوسیالیستی را حلال می‌کرد و این مفاهیم را از جناح چپ الحادی به جناح چپ اسلامی می‌رساند.»

البته علت گستاخی عضو حزب ‌اشرافی و غربزده کارگزاران علیه یک روشنفکر توبه‌کرده معترض به خیانت‌های روشنفکری غربزده روشن است. آل‌احمد منتقدی بیرون از جریان روشنفکری نیست که بتوان او را به سنگ تحجر و بی‌خبری از روشنگری طرد کرد. و چون از درون این جریان بیرون آمده، مستندای روشن و قوی درباره خیانت‌هایشان به ملت ایران در سده اخیر و در بحبوحه نهضت‌ها و انقلاب‌های ملت ایران دارد؛ چه غرب‌گراها و چه شرق‌گراهای روشنفکر.

 بنابراین لازم نبوده او جامعه‌شناس و فیلسوف و اقتصاددان و حقوقدان باشد یا پزشکی و شیمی ‌و فیزیک خوانده باشد (چنانکه قوچانی مدعی است و طلب می‌کند). او مشاهداتش در بطن این جریان و خیانت‌های آن را با قلمی ‌قدرتمند و کم‌نظیر روایت می‌کند؛ ضمن اینکه قطعاً صدها برابر سردبیر ارگان حزب کارگزاران و سایر اعضای مرکزیت این حزب، سواد و دانش و مطالعه داشته است. (و عجیب‌تر اینکه سردبیر کم‌مایه سازندگی، در طول این سال‌ها درباره انواعی از مسائل تخصصی و علمی که فاقد کمترین دانش درباره آنهاست، اظهارنظر کرده و حکم! داده است).

آل‌احمد شهادت می‌دهد که مدعیان روشنفکری و نقل و اعتراض، وقتی با قیام امام خمینی‌(ره) و ملت ایران در ۱۵ خرداد مواجه شدند، دست‌های خود را بر بی‌تفاوتی در خون مردم مظلوم ایران شستند و جانب طاغوت را گرفتند؛ و این اعتراض آل‌احمد، از نگاه همه سرسپردگان به آمریکا و غرب که با شالوده‌شکنی انقلاب اسلامی مسئله دارند، جرم بزرگی است! همچنان‌که عضو کارگزاران، با ادبیاتی شبیه ادبیات روشنفکران انگلوفیل، علیه شیخ شهید نهضت عدالت‌خواهی و مشروطیت که حاضر نشد زیر بیرق روس، انگلیس و عثمانی برود و جان خود را نجات دهد، عقده‌گشایی می‌کند، و این در حالی است که شیخ فضل‌الله نوری بنیانگذار نهضت بود، پیش از آنکه روشنفکر نمایان، مردم را بفریبند و بر سر سفره سفارت انگلیس (حامی همیشگی استبداد در ایران) بکشانند.

همان کلاهبرداری اروپا و همان خنده تلخ روحانی

قهقهه و خنده‌های یکطرفه روحانی در دیدار نخست‌وزیر انگلیس، یادآور خنده‌های او در ملاقات با جک استراو وزیر خارجه وقت انگلیس مقارن با اولین توافق فسخ شده توسط سه دولت اروپایی در سال ۸۲ است.

مشرق با اشاره به تصاویر منتشره از ملاقات روحانی با بوریس جانسون نوشت: این تصاویر باید تداعی کننده خنده روحانی مقابل جک استراو در نشست سعدآباد در سال ۱۳۸۲ بود.

آنچه جالب توجه است، تکرار همه موضوعاتی است که در ابتدای دهه هشتاد شمسی برای تیم هسته‌ای روحانی و یارانش اتفاق افتاد، بدعهدی و دروغگویی تروئیکای اروپایی در موضوع پرونده هسته‌ای ایران.

در مهر ماه ۸۲ توافق سعدآباد بین ایران و تروئیکای اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) منعقد شد.

روحانی در کتاب «امنیت ملی و دیپلماسی هسته‌ای» (خاطرات توافق سعدآباد) آورده است: «ذهنیت عده‌ای از مسئولین این بود که... مذاکره با اروپا بی‌نتیجه است... و آمریکا همواره به دنبال تحریم ایران... است و موضوع هسته‌ای بهانه‌ای است که آن را رها نخواهد کرد... اما ذهنیت من این بود که با صبر و حوصله و تدبیر... با اروپا می‌توانیم به نوعی به توافق برسیم».(۱۶۲-۱۶۱)

پس از این خوش‌بینی، روحانی در بخشی از کتاب «امنیت ملی و دیپلماسی هسته‌ای» به نامه مهمی اشاره می‌کند که خطاب به «محمد البرادعی» نوشته شده و به بدعهدی طرف اروپایی اذعان شده است: «متأسفانه، در مقابل اگر نگوییم هیچ، ایران مابه‌ازای بسیار اندکی دریافت کرد و بارها اقدامات اعتمادساز خود را افزایش داد و تنها در عوض آن، با قول‌های انجام نشده و درخواست‌های بیشتر روبه‌رو شد».(۵۸۹-۵۸۸)

وی در بخش دیگری از کتاب خاطرات خود با اشاره به نامه ایران به آژانس (۱۰ مرداد ۸۴) آورده است: «پس از گذشت بیش از سه ماه مذاکره بعد از موافقتنامه پاریس، آشکار شد که سه کشور اروپایی / اتحادیه اروپا خواهان تطویل مذاکرات و احتمالاً عدم دستیابی به نتیجه مطلوب هستند و بنابراین نمی‌خواهند در برابر حق غیرقابل انکار ایران برای از سرگیری فعالیت غنی‌سازی تسلیم شوند و انگیزه یا توانایی ارائه طرح خود درباره تضمین‌های عینی ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران و نیز تضمین‌های محکم درباره همکاری‌های اقتصادی، فناوری و هسته‌ای و تعهدات محکم درباره مسائل امنیتی را نیز ندارند».(۵۸۹)

روحانی در بخش دیگری از کتاب «امنیت ملی و دیپلماسی هسته‌ای» (مرداد ۸۴) به بسته پیشنهادی سه کشور اروپایی به ایران نیز اشاره می‌کند: «این پیشنهاد به نحو حق به جانبی، حقوق و مجوزهایی را برای سه کشور اروپایی فرض می‌کند که به وضوح فراتر از حقوق بین‌الملل است و حتی با آن در تعارض قرار می‌گیرد و تکالیفی برای ایران فرض می‌کند که هیچ جایگاهی در حقوق و رویه‌ها ندارند. این پیشنهاد دربردارنده مجموعه‌ای از تقاضاهای یک‌جانبه و خودخواهانه و فراقانونی از ایران است که گستره آن از انکار حق حاکمیت تا واگذار کردن حقوق غیرقابل انکار خودش را دربر می‌گیرد... بسته پیشنهادی مذکور در زمینه تقاضاها از ایران بسیار طولانی، اما در مورد پیشنهادهای ارائه شده به ایران به طور مضحکی کوتاه و نارسا می‌باشد. فقدان هرگونه تلاش برای ایجاد ظاهری متوازن، این پیشنهاد را به دستور استعماری کاپیتولاسیون شبیه می‌سازد.»(۶۰۴-۶۰۳)

نکته قابل توجه اینجاست که روند مذکور در توافق سعدآباد، عیناً در برجام و در رفتارهای سه کشور اروپایی تکرار شده است و روحانی همچنان در حال لبخند زدن با مقامات اروپایی به خصوص نخست‌وزیر انگلیس است.

فارین پالیسی: نباید با ایران جنگید آمریکا پیام حمله به آرامکو را گرفت

تحلیلگر مجله فارین پالیسی معتقد است حمله به تأسیسات نفتی آرامکو، راهبرد سیاسی- نظامی دیرینه آمریکا در خلیج فارس را وارونه و سرنگون کرده است.

کان هالیتان می‌نویسد آمریکا و متحدانش قادر نیستند بر منطقه خاورمیانه مسلط شوند هر چند که از توان نظامی گسترده برخوردارند.

مهم نیست که حمله آرامکو، کار چه کسی بود. هر که این کار را کرد، قواعد بازی را تغییر داد، آن‌هم نه تنها در خاورمیانه. جک رادی کارشناس تاریخ نظامی می‌گوید: «اکنون زمانی است که حمله بر دفاع پیشی می‌گیرد و زمانی است که طرف قوی باید از طرف ضعیف بترسد.»

البته این نخستین بار نیست که در تاریخ چنین سرنوشتی رقم می‌خورد: قدرت آتش و برتری ارتش فرانسه در ویتنام در جنگل‌های جنوب شرق آسیا به کار نیامد و آمریکا که بسیار نیرومندتر از شورشیان افغانستان و عراق بود، هر دو جنگ را باخت.

حملات چهاردهم سپتامبر به تأسیسات نفتی سعودی، تنها موجب توقف نیمی از تولید عربستان نشد، بلکه همچنین ستون‌های سیاست خارجی واشنگتن در منطقه را لرزاند و شکنندگی عرضه انرژی جهانی را نشان داد. دوران دکترین کارتر در سلطه نظامی بر خلیج فارس، به پایان آمده است.

حتی دولت ترامپ و سعودی‌ها، از متهم کردن مستقیم ایران، عقب کشیده‌اند و به جای آن می‌گویند که ایرانی‌ها مسئول این حمله هستند. حوثی‌ها، قبایلی عقب‌مانده نیستند، آنها در این چند سال، توانایی‌های نظامی و فن‌آوری خود را به‌طور چشمگیری بالا برده‌اند.

آمریکا و سعودی‌ها، از قدرت آتش بالایی برخوردارند اما پیامدش چه؟ اگر ۱۸ پهپاد و ۷ موشک کروز، توانستند این همه خسارت به بار آورده و بهای جهانی نفت را ۲۰ درصد افزایش دهند، صدتای آنها چه می‌کنند.

به گزارش «عصر خبر»، در ادامه این تحلیل آمده است: امارات عربی متحده، عقب‌نشینی از یمن را آغاز کرده و از ماه جولای در حال گفت‌وگو با حوثی‌هاست. ارتش سعودی هم فراتر از کنترل اوضاع داخلی عربستان و نیز بحرین، کارآیی ندارد. شاهزاده‌های ریاض، آنقدر از سایه خودشان هم می‌ترسند که اجازه شکل‌گیری یک ارتش کلاسیک را نمی‌دهند، مبادا که کودتا کند.

آمریکا هم به این نتیجه رسیده که هر چند می‌تواند بمباران‌هایی را علیه ایران انجام دهد اما این کارش نه بی‌پاسخ می‌ماند و نه بدون هزینه. ما امکان دفاع از همه پایگاه‌ها و همه کشتی‌های خود را نداریم و اگر جنگی در بگیرد، آمریکایی‌ها با تابوت به خانه برمی‌گردند، آن‌هم در میانه کارزار انتخاباتی.

آیا ارتش آمریکا، این پیام را به اتاق بیضی کاخ سفید رسانده است؟ وقتی ترامپ، لحن تهدیدآمیزش علیه ایران را آرام می‌کند، یعنی که این پیام را گرفته است. کاخ سفید، به روشنی، انجام یک واکنش نظامی در برابر ایران در آینده نزدیک را منتفی دانسته است.

پس اوضاع به بن‌بست می‌رسد. آمریکا مسلماً، پس از ۷۰ سال که به خاورمیانه چنگ انداخته، از این منطقه بیرون نمی‌رود. هنوز هم ما روزانه یک میلیون بشکه نفت از عربستان وارد می‌کنیم. اما نکته اینجاست که صفحه شطرنج، شبیه شش ماه پیش نیست.

سامانه گنبد آهنین اسرائیل، توان رویارویی با کروزها و پهپادها را ندارد.

همانطور که پرابیر پورکایاستا سردبیر نیوکلیک می‌گوید: «این یک موازنه راهبردی تازه است و هر چه زودتر آمریکایی‌ها و شرکایش در ناتو، آن را بپذیرند، زودتر به صلح در منطقه خواهیم رسید.»

ایران

ورود پلیس اینترپل به پرونده روح‌اللّه زم و مرجان شیخ‌الاسلامی

   خبر اول اینکه،رئیس پلیس بین‌الملل ناجا از صدور اعلان قرمز برای روح‌اللّه زم و مرجان شیخ‌الاسلامی خبر داد.

به گزارش فارس، سردار هادی شیرزاد رئیس پلیس بین‌الملل ناجا در نشست خبری به آمار و عملکرد پلیس اینترپل در شش ماهه ۹۸ پرداخت و گفت: در این مدت بیش از ۲۹۱ درصد استرداد مجرمان نسبت به سال گذشته افزایش یافته که ۶۸ درصد مربوط به پرونده‌های اقتصادی است و مابقی مربوط به پرونده‌هایی همچون قتل، آدم‌ربایی و... است.

وی افزود: شمار استرداد مجرمان خارج از کشور ۵۰ نفر است. وی از درخواست صدور اعلان قرمز برای مرجان شیخ‌الاسلامی و مجید سعادت، متهمان فراری پرونده‌های پتروشیمی و بانک ملت، خبر داد و گفت: همچنین برای شهردار صدرا نیز اعلان قرمز صادر شده و در حال انجام عملیات برای استرداد وی هستیم.

سردار شیرزاد درخصوص روح‌الله زم ادمین کانال آمدنیوز اعلام کرد: فعالیت پلیس اینترپل در فضای مجازی در حال انجام است؛ اقدامات ادمین‌های کانال‌های معاند برخلاف مقررات است و در حال بررسی مراحل قضایی و انتظامی هستیم تا برای وی اعلان قرمز صادر شود.

وی از صدور اعلان قرمز برای سرکردگان گروهک منافقین خبر داد و گفت: استرداد این افراد در دستور اولیه پلیس ایران است چرا که اقدام به فعالیت تروریستی و تشویق فعالیت‌های خرابکارانه می‌کنند.

طرح ممنوعیت ضبط و پخش اعترافات درمجلس

  خبر دیگر اینکه،طرح «ممنوعیت ضبط و پخش اعترافات اشخاص از صدا و سیما و دیگر رسانه‌ها» تقدیم مجلس شد.

به گزارش «ایران»، محمود صادقی نماینده تهران در مجلس در صفحه شخصی خود این خبر را اعلام و متن طرح را نیز منتشر کرده است. بر اساس این طرح، «ضبط اعترافات و پخش آن از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و دیگر رسانه‌های گروهی، در هر مرحله از مراحل تعقیب و تحقیقات مقدماتی ممنوع است و مرتکب اعم از تهیه‌کننده و پخش کننده، علاوه بر الزام به اعاده حیثیت از متهم، به حبس از ۶ ماه تا سه سال محکوم خواهد شد.

در صورتی که عمل ضبط یا پخش توسط یا به دستور مقامات یا مأموران وابسته به نهادها و دستگاه‌های حکومتی انجام شده باشد، مقام یا مأمور مذکور علاوه بر مجازات فوق به انفصال از خدمت و محرومیت از یک تا پنج سال از مشاغل حکومتی محکوم خواهد شد.»

شکایت مجری سیما از رئیس مجلس

  شنیدیم که،مجری برنامه تلویزیونی «سلام صبح بخیر» از رئیس مجلس به خاطر استفاده از آنچه کلمات توهین‌آمیز خطاب به مجریان این برنامه خوانده، به هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان شکایت کرد.

به گزارش فارس، در بخشی از متن شکایت محسن جندقی  آمده است: «آقای علی اردشیر لاریجانی در تاریخ ۲ مهر ۱۳۹۸ در صحن علنی و در جایگاه ریاست مجلس به برنامه «سلام صبح بخیر» شبکه ۳ سیما اشاره کرد و مجریان و مجری صدا و سیما را هزل‌گو، هجوگو، کم‌اطلاع و «هر و کر» کن خطاب کرد.»

ناخرسندی اسرائیل از احترام سران جهان به روحانی

  دست آخر اینکه، روزنامه صهیونیستی هاآرتص به نقل از منابع امنیتی تل‌آویو نوشت: اسرائیل از احترامی که قدرت‌های بزرگ در مجمع عمومی سازمان ملل برای ایران قائل شدند و همچنین قدرت نظامی به رخ کشیده این کشور در مقطع اخیر ناخرسندند.

به گزارش فارس، در بخشی از گزارش این روزنامه آمده است: حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک مثل شاهان مورد احترام قرار گرفت و رؤسای کشورهای بزرگی که به توافق هسته‌ای با تهران متعهد مانده‌اند، با خوشحالی با او عکس گرفتند.

تحلیلگر مسائل نظامی هاآرتص با  بیان اینکه به رغم تلاش‌های زیاد دیدار میان روحانی و ترامپ انجام نشد، افزود: به نظر می‌رسد ایرانی‌ها عجله‌ای در این امر ندارند. آنها قبل از انتقال به مرحله علنی تماس با امریکا خواسته‌های زیادی از این کشور دارند. آنها در وهله نخست می‌خواهند تحریم‌های کمرشکن علیه این کشور لغو شود.

این تحلیلگر نظامی به نقل از منابع امنیتی تل‌آویو تأکید کرد، تهدیدهای ایران درباره اینکه هرگونه اقدام نظامی امریکا علیه این کشور می‌تواند منطقه را به آتش بکشد، موجب حرف شنوی ترامپ شده است و از سوی دیگر ترامپ انتخابات امریکا را پیش رو دارد و ورود وی به هر جنگ تازه‌ای در خاورمیانه شانس او را برای رسیدن به دور دوم ریاست جمهوری کاهش می‌دهد.

خراسان

 پشیمانی دولت از لغو فوری تصمیم کابینه احمدی نژاد

در حالی که هیئت دولت در ابلاغیه تیرماه امسال خود به همه اعضای اقتصادی کابینه، اعلام کرد یکی از مصوبات مهم دولت وقت درباره تسهیل اعطای تسهیلات بانکی مصوب اسفند سال ۱۳۸۶ لغو می شود، پس از ارائه گزارشی به یک مسئول ارشد اجرایی درباره مشکلات اجرایی مصوبه جدید، طی روزهای اخیر به وزیران و معاونان رئیس جمهور اعلام شده که مصوبه قبلی تا شش ماه (دی ماه امسال) معتبر بوده و سپس لغو می شود.  

خبر بد یارانه ای مسئولان برای زیلوبافان

اگرچه طبق مصوبه مربوط به آیین نامه اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه امسال، تاکید شده بود که یکی از مصارف اصلی درآمدهای مربوط به هدفمند کردن یارانه ها، پوشش بیمه اقشار خاص همچون شاغلان صنایع دستی از قبیل قالی بافان و زیلوبافان است، اما طبق تصمیم جدیدی که در روزهای گذشته به پیشنهاد معاونت حقوقی رئیس جمهور به وزارت اقتصاد ابلاغ شده، دیگر زیلوبافان شامل تسهیلات مذکور نمی شوند.

آرمان

گروگان‌گیری بزرگ در استان فارس

رئیس کل دادگستری استان فارس از آزادی و سلامت ۱۰گروگان در حادثه گروگان‌گیری در استهبان خبر داد و گفت: از ابتدای وقوع حادثه گروگان‌گیری توسط یکی از اشرار منطقه، تاکیدات لازم بر حفظ سلامت گروگانان حادثه در دستور کار قرار گرفت که این امر با تمهیدات و تدابیر مشترک قضائی، انتظامی و مسئولان امنیتی استان محقق شد.

حجت الاسلام و المسلمین سیدکاظم موسوی بیان کرد: در ساعات اولیه این حادثه پنج نفر از گروگانان و در مرحله بعد پنج نفر دیگر از آنان آزاد و به آغوش خانواده‌های خود برگشتند. وی تصریح کرد: در ابتدای وقوع این حادثه دو نفر از گروگانان با اقدام گروگان گیر از ناحیه پا زخمی شدند که بلافاصله تمهیدات درمانی اتخاذ شد. موسوی در پایان گفت: در این خصوص پرونده قضائی تشکیل شده است که در راستای احقاق حقوق شکات با حساسیت ویژه دنبال می‌شود.

رمانی درباره ظریف و عراقچی

کتاب «جهان هولوگرافیک جنایت» نوشته‌ فرید حسینیان‌تهرانی توسط نشر نیماژ منتشر شد؛ این رمان شخصیت‌هایی با عناوین دکتر ظریف و عراقچی دارد. رمان «جهان هولوگرافیک جنایت» سومین رمان فرید حسینیان‌تهرانی که پنجمین کتابش در حوزه‌ ادبیات داستانی محسوب می‌شود، به بازار نشر و کتابفروشی‌ها عرضه شد.

رمان پیشین حسینیان، «من آلیس نیستم ولی اینجا خیلی عجیبه» نام داشت که مورد استقبال منتقدان قرار گرفته بود. در تقدیم‌نامه‌ این کتاب آمده است: به‌یاد پرویز لطیفی، برای داریوش مهرجویی، به قربانیان مای‌لی، نوگون‌ری، کاتین، نانجینگ، گولاگ، کامبوج، تیانانمن، اردوگاه مرگ بوخن‌والد، اردوگاه ۲۲، مدرسه‌ای در شین‌آباد، پستوی یک کله‌پزی، ورودی خانه‌ یک کارخانه‌دار، سالن خانه یک زوج معمولی و...

مدیر کنتورسازی خلع ید می‌شود؟

رئیس کل دادگستری استان قزوین با اشاره به وضعیت شرکت کنتورسازی ادامه داد: کنتورسازی یکی از کارخانه‌های منحصربه‌فرد کشور است، اما مدیرعامل این شرکت در زندان به‌سر می‌برد و از داخل زندان هر شب یک نفر را به‌عنوان سرپرست تعیین می‌کند که همین امر هم در ایجاد مشکل برای شرکت موثر است.

حجت‌الاسلام قدرتی عنوان کرد: استانداری قزوین برای رفع مشکلات شرکت کنتورسازی در حال پیگیری است تا مدیر قبلی را خلع ید کرده و امیدواریم با تعیین هیات سرپرستی مشکل این شرکت را مرتفع کنیم. قدرتی تصریح کرد: پرونده ورشکستگی این شرکت در حال بررسی است که ما معتقدیم این کارخانه قادر به ادامه فعالیت بوده و حتی کارگران اخراجی برگشت به کار داشته باشند البته این اقدامات زمان‌بر است.

بازداشت کلاهبردار صندوق قرض‌الحسنه

زنی که به بهانه پرداخت وام قرض‌الحسنه اقدام به کلاهبرداری سه‌میلیارد ریالی از همکارانش کرده بود، دستگیر شد. روز بیست‌وششم تیرماه سال جاری خانمی با مراجعه به کلانتری تجریش اظهار کرد که زنی به‌نام «مهناز» با راه‌اندازی صندوق اعطای وام محلی با وعده پرداخت وام قرض‌الحسنه پس از پنج‌ماه سپرده‌گذاری، از همکاران خود مبالغ زیادی دریافت کرده و برای جلب اعتماد آنها نیز به تعدادی چند فقره وام واگذار کرده، اما بعد از مدتی با جمع‌آوری سپرده‌های مالباختگان به محل کارش مراجعه نکرده و متواری شده است. ماموران با استفاده از شگردهای پلیسی در نهایت پس از گذشت چند روز مهناز را در نیاوران شناسایی و در یک عملیات غافلگیرانه دستگیر کردند.

دستفروشان ایرانی در کردستان عراق

عضو اتاق بازرگانی تهران گفت: پدیده‌ای که در چند ماه اخیر روند به شدت صعودی داشته حضور دستفروشان ایرانی در عراق بوده است. معمولا این افراد ماشین خود را که محل خواب و اقامت آنها نیز محسوب می‌شود کاپوتاژ کرده و با سفر به نقاط مختلف عراق به خصوص مناطق توریستی اقلیم کردستان، شروع به فروش اجناس مختلف می‌کنند.

علی شریعتی افزود: در اقلیم کردستان بیشتر مردم استان‌های غربی به خصوص کردهای آذربایجان غربی حضور دارند اما در سلیمانیه اهالی کردستان و کرمانشاه حضور پررنگ‌تری دارند. در قسمت جنوب عراق یا عرب نشین نیز ساکنان استان لرستان و خوزستان بیشتر هستند. وی ادامه داد: پدیده‌ای که در چند ماه اخیر روند به شدت صعودی داشته حضور دستفروشان ایرانی در عراق بوده است.

کشف تیم فروش طلسم و دعانویسی

رئیس پلیس فتا بندرعباس از کشف پرونده کلاهبرداری و شناسایی فردی جوان و همدستان وی به‌دلیل دست‌آویزسازی فروش طلسمات و دعانویسی در شبکه‌های اجتماعی مجازی خبرداد. سرهنگ علی‌اصغر افتخاری در این خصوص اظهار کرد: با مراجعه خانمی از شهرستان بندرعباس و طرح شکایتی با موضوع کلاهبرداری اینترنتی، پرونده اولیه تشکیل و برای پیگیری در اختیار کارشناسان پلیس فتا استان قرار گرفت. این مقام انتظامی اظهار کرد: شاکیه به علت مشکلات زناشویی با مشاهده تبلیغات کذب و دغلکارانه در صفحه‌ای از اینستاگرام، اقدام به پرداخت هزینه برای خرید انگشتر نگین‌دار با رکاب طلا و به ظاهر طلسم موکل‌دار می‌کند.

رصد پدیده نادر نجومی

تلسکوپ ناسا پدیده نادری را رصد کرده که در آن یک سیاه‌چاله یک ستاره را می‌بلعد! «تس»(TESS) نام تلسکوپ ناسا است که سیارات فراخورشیدی را رصد می‌کند و به‌تازگی یک سیاه‌چاله غول‌پیکر را رصد کرده است که یک ستاره را می‌بلعد.

این پدیده بسیار نادر ۳۷۵‌میلیون سال نوری با زمین فاصله دارد و در صورت فلکی «ماهی پرنده» رخ داده است. در این پدیده ستاره‌ای به اندازه خورشید از نزدیکی یک سیاه‌چاله عبور می‌کند و بلعیده می‌شود؛ تلسکوپ TESS در طی یک دوره ۴۱روزه شاهد بالاآمدن پیوسته و دائمی نور از نزدیکی این سیاه‌چاله و همزمان فروپاشی این ستاره در صفحه‌ای بود که به دور این سیاه‌چاله می‌چرخد.

تصاویر ریگان و هاشمی روی جلد تایم

حسین علایی سردار سال‌های دفاع مقدس در کتاب «تاریخ تحلیلی جنگ ایران و عراق» به ماجرای مک‌فارلین اشاره کرده. او در این کتاب اشاره داشته لورفتن ماجرای مک‌فارلین سبب تشدید فشار دولت دونالد ریگان به ایران و افزایش فروش سلاح آنها به دولت صدام حسین شد.

به نوشته وی آن زمان این تصویر جنجالی روی جلد مجله تایمز و در صدر اخبار جهان قرار گرفت. پس از آن اما کارشکنی آمریکایی‌ها بیش از قبل شد. اگرچه با همه آن فشارها، رزمندگان ایرانی با همه تحریم‌ها بیش از دوسال توانستند پیروزمندانه از خاک میهن‌مان دفاع کنند و با عملیات‌های پیروزمندانه‌ای چون کربلای ۵ توانستند مناطق اشغال‌شده خاک کشورمان در شلمچه را آزاد و جاده بصره را به محاصره دربیاورد.

سرقت‌ میلیاردی از خانه نماینده مجلس

سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان با تایید سرقت مبالغی پول از خانه یکی از نمایندگان مجلس گفت: سرقت از خانه یکی از نمایندگان استان آذربایجان‌غربی بوده است. محمدجواد جمالی اظهارداشت: سرقتی از خانه یکی از نمایندگان استان آذربایجان‌غربی شده است که طبق اعلام این نماینده به پلیس ۴۰۰‌میلیون تومان پول نقد و مقداری دلار به سرقت رفته است که مبلغ آن به تومان، دو تا سه‌میلیارد تومان در مجموع است. وی در واکنش به برخی اظهارنظرها مبنی بر وجود این حجم زیاد از پول در خانه این نماینده گفت: دو تا سه‌میلیارد تومان پول در حد فروش یک آپارتمان ۱۵۰متری در منطقه دو یا سه تهران است.

خودسوزی در خیابان ولیعصر

ظهر دیروز فردی در خیابان ولیعصر(عج)تهران در مقابل کلانتری اقدام به خودسوزی کرد. به گزارش فارس، بر پایه این گزارش؛ شاهدان گفتند این فرد قبل از خودسوزی اعلام کرد که قادر به بازپرداخت وام بانکی خود نبوده و به همین علت بانک، وثیقه وام را که یک ملک بوده به مزایده گذاشته است. فرد مزبور پس از خودسوزی به بیمارستان منتقل شده است؛ همچنین موتور یکی از عابران نیز در اثر این حادثه در آتش سوخت.

بازداشت ۴کارمند شهرداری رودهن

رئیس حوزه قضائی بخش رودهن از بازداشت چهار کارمند شهرداری رودهن به اتهام دریافت رشوه خبرداد. حجت‌الاسلام تقیان در این‌باره، اظهار کرد: چهارنفر از کارمندان شهرداری که با دریافت رشوه اجازه ساخت‌وسازهای غیرمجاز را می‌دادند با دستور قضائی بازداشت و روانه زندان شدند. وی گفت: پرونده در جریان تکمیل تحقیقات است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  8 0
  این پولی که از نماینده محترم دزدیدن ارزشی نداشته.باهاش نمیشده حتی یک آپارتمان تو کاخ سعدآباد یا منهتن نیویورک بخری!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • GB ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  5 1
  اقای جمالی بله این پول که چیزی نیست ولی قانون درموردنگهداری ارزهای خارجی چه میگه
 • IR ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  8 0
  روزینامه جمهوری اسلامی دچار توهم مضاعف شده..صنعتی یا سنتی؟؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس