تصاویری از محافظ شخصی کشته شده پادشاه عربستان

نحوه کشته شدن محافظ پادشاه عربستان و روایت سعودی ها در این خصوص به ابهامات موجود در زمینه این پرونده افزوده است. سخنگوی پلیس مکه اعلام کرده است که عبدالعزیز الفغم به ضرب گلوله دوست خود کشته شد.

سرویس جهان مشرق - انتشار خبر کشته شدن عبدالعزیز الفغم محافظ شخصی پادشاه سعودی طی ساعات قبل سرخط اخبار جهان قرار گرفته به طوریکه از چند ساعت قبل تاکنون هزاران بار این خبر در توئیتر بازنشر شده و یا در خصوص آن صحبت شده است.

نحوه کشته شدن محافظ پادشاه عربستان و روایت سعودی ها در این خصوص به ابهامات موجود در زمینه این پرونده افزوده است. سخنگوی پلیس مکه اعلام کرده است که عبدالعزیز الفغم محافظ شخصی پادشاه عربستان به ضرب گلوله دوست خود کشته شد. الفغم وابسته به گارد پادشاهی بوده و این حادثه در جریان دیدار وی با دوستش به نام ترکی بن عبدالعزیز السبتی در استان جده صورت گرفت.

تصاویری از محافظ شخصی کشته شده پادشاه عربستان

وی تاکید کرد: زمانی که این دو با یکدیگر دیدار می کردند یکی دیگر از دوستانشان به نام ممدوح بن مشعل آل علی وارد شد و با آنها صحبت کرد. صحبتهای بین آنها بالا گرفت و ممدوح از خانه خارج شده و با سلاح خود به داخل خانه بازگشت. ممدوح به سمت الفغم شلیک کرد که به دنبال آن برادر صاحب خانه و کارگر وی نیز مجروح شدند. در زمان حضور نیروهای امنیتی، مجرم به سمت آنها شلیک کرده و حاضر به تسلیم نشد.

سخنگوی پلیس مکه تاکید کرد: در جریان این درگیری فرد مجرم به دست نیروهای امنیتی کشته شد. عبدالعزیز الفغم به بیمارستان منتقل شد اما به دلیل شدت جراحات وارده کشته شد. هم چنین در جریان درگیری مذکور ۵ تن از نیروهای امنیتی مجروح شدند.

این در حالی است که «محمد العتیبی» فعال عربستانی، به نقل از یکی از اقوام مقتول در توئیتر خبر داد که وی در جریان سوءقصد نافرجام به جان ملک سلمان در قصر پادشاهی، کشته شده است.

عبدالعزیز الفغم محافظ شخصی پادشاه سعودی

عبدالعزیز الفغم بعد از آنکه از دانشکده نظامی ملک خالد فارغ التحصیل شد وارد گارد پادشاه و گردان نیروهای ویژه این گارد شد.

عبدالعزیز به دلیل رفتارهای حرفه‌ای اش و همراهی در همه شرایط با پادشاه، میان کاربران فضای مجازی عربستان به سایه پادشاه معروف شده بود، افزون بر اینکه وی در سال جاری از سوی  world academy organization  جایزه بهترین بادیگارد را دریافت کرد.

عبدالعزیز به دلیل رفتارهای حرفه‌ای اش و همراهی در همه شرایط با پادشاه، میان کاربران فضای مجازی عربستان به سایه پادشاه معروف شده بود
تصاویری از محافظ شخصی کشته شده پادشاه عربستان

چند ساعت بعد از انتشار این خبر بود که افشاگر اسرار آل سعود ملقب به مجتهد در خصوص قتل عبدالعزیز الفغم یک پست منتشر کرد. وی در این پست نوشت: الفغم در زمان وقوع قتل نه با دوستش بلکه در کاخ پادشاهی بوده است. محمد بن سلمان ولیعهد عربستان الفغم را جزء نیروهای گارد قدیم دربار می دانست و معتقد بود وی سرسپرده آل سعود است اما به صورت ویژه به اخلاص شخصی او اعتماد نداشت.

مجتهد ادامه داد: بن سلمان بارها از تمایل خود برای دور کردن الفغم از دربار سخن گفته بود.

الفغم ابتدا محافظ شخصی ملک عبدالله پادشاه سابق این کشور بود که بعد از فوتش محافظ شخصی ملک سلمان شد. ملک سلمان در سال ۲۰۱۷ با ترفیع درجه الفغم، به وی درجه سرتیپی داد.

عبدالعزیز الفغم

کاربران شبکه توئیتر به صورت گسترده ای به اظهار نظر در خصوص این واقعه پرداخته اند. آنها بیشتر فرضیه ترور را مطرح می کنند و با ابهاماتی که در خصوص این پرونده وجود دارد فرضیه اختلافات شخصی و کشته شدن محافظ پادشاه سعودی بر اثر یک مجادله کلامی را رد می کنند.

روایت رسمی سعودی ها نتوانسته هیچ کدام از فعالان و تحلیل گران و کارشناسان را در داخل این کشور و حتی خارج آن قانع کند.

علی الاحمد روزنامه‌نگار سعودی در حساب کاربری‌اش در توئیتر گفته که مرگ «الفغم» می‌تواند بر اثر اصابت گلوله باشد. او نوشته محافظ شخصی ملک سلمان، چند روز پیش از سمتش عزل شده بود که این، مرگش را مشکوک می‌کند. الاحمد نوشته در حال تلاش برای دریافت جزئیات بیشتر در این باره است.

عبدالعزیز الفغم

روزنامه‌نگار سعودی افزود: الفغم چند روز پیش در حال قدم زدن به تنهایی در جده رویت شده که در واقع با شغل او تناسبی ندارد، زیرا معمولاً در کنار پادشاه است و شب‌ها هم بعد از خوابیدن ملک سلمان در قصر استراحت می‌کند.

یکی از کاربران به نام مریم آل ثانی در این خصوص و احتمال مطرح شدن فرضیه ترور می نویسد: خاشقچی بدون گناه و با خونسردی کامل کشته شد و تا الان هم قاتلان آن به مجازات نرسیده اند. اکنون نیز نوبت الفغم رسیده است. عربستان مملک اره ها است(در اشاره به تکه تکه کردن جسد خاشقچی با استفاده از اره).

یک کاربر دیگر نیز روایت رسمی سعودی ها را در این خصوص زیر سوال می برد و می نویسد: 3 سؤال در اینجا مطرح شده که باعث می شود روایت سعودی ها قابل قبول نباشد. چگونه قاتل، محل حضور مقتول را پیدا کرد؟ اگر قاتل قصد کشتن مقتول را داشت بهتر بود خارج از خانه منتظرش بماند و اگر قصد نداشت چرا مسلح بود؟ نیروهای امنیتی چگونه به این سرعت خود را به نزدیکی منزل مذکور رساندند؟

یحیی عسیر یک فعال رسانه ای نیز می نویسد: قصه منتشر شده در خصوص کشته شدن الفغم قانع کننده نیست. کشتن قاتل باعث می شود این پرونده سریعا بسته شود و این مسأله مشکوک است. چگونه است که به محض وقوع جرم نیروهای امنیتی در خارج منزل حاضر می شوند. کشته شدن الفغم در سالگرد کشته شدن خاشقچی قابل تأمل است و چه بسا قاتل هر دو یکی باشد.

وی افزود: دلیل کشتن الفغم چه بود؟ آیا از اوامر سرپیچی کرده بود یا اطلاعاتی را منتشر کرده بود؟

یک کابر دیگر نیز می نویسد: شاید عملیات ترور الفغم برای سرپوش گذاشتن بر عملیات یمنی ها و به اسارت گرفته شدن تعداد زیادی از نظامیان در یمن که بزرگترین ضربه به عربستان محسوب می شود صورت گرفته باشد.

یک کاربر دیگر نیز نوشته است: یک حلقه مفقوده در این بین وجود دارد و سناریو ارائه شده بسیار ضعیف است.

یک کاربر دیگر این این سؤال را مطرح کرده است: آیا درست است که عبدالعزیز الفغم یک ماه قبل از کار خود برکنار شده بود؟

یکی دیگر از کاربران نیز می نویسد: اره ها هم چنان فعال هستند و آنچه که پنهان است از آنچه که آشکار شده گسترده تر است.

یک کاربر دیگر نیز نوشته است: از بین بردن گنج اطلاعاتی و تحت الشعاع قرار دادن پیروزی های حوثی ها در نجران، به نظر می رسد کودتا و یا ترور سلمان به دست پسرش محمد نزدیک شده است.

یکی دیگر نیز نوشته است: این واقعه در زمانی روی می دهد که یمنی ها از به اسارت گرفتن تعداد زیادی از نظامیان سعودی طی ماه های گذشته خبر می دهند.

یک کاربر عرب نیز نوشته است: باید در خصوص قاتل کنونی و کسی که در پشت آن قرار دارد و انگیزه های قتل صحبت شود چرا که شباهتهایی در ابهامات این پرونده و پرونده قتل جمال خاشقچی وجود دارد.

یکی از کاربران نیز نوشت: مطمئنا کودتایی در داخل خاندان حاکم در جریان است.

یک کاربر دیگر نیز می نویسد: در عربستان بزرگ، احدی جرأت انتقاد از یک مسئول بلند پایه را ندارد پس چگونه یک نفر جرأت می کند محافظ پادشاه را به قتل برساند.

با توجه به آنچه از سوی کاربران عرب در توئیتر مطرح شده به نظر می رسد قاطبه فعالان رسانه ای، روایت رسمی عربستان در خصوص دلیل کشته شدن و یا ترور الفغم را غیر قابل قبول خوانده و معتقدند که وقوع این قتل در سالگرد ترور جمال خاشقچی منتقد نظام سعودی در ترکیه سؤال برانگیز است؛ این مسأله وقتی ابعاد دیگری به خود می گیرد که نیروهای یمنی روز گذشته از بزرگترین عملیات خود علیه ائتلاف متجاوز سعودی از زمان آغاز تجاوز به یمن تاکنون خبر دادند؛ عملیاتی که طی چند هفته صورت گرفته و طی آن هزاران تن از نظامیان سعودی و نظامیان وابسته به ائتلاف متجاوز به اسارت گرفته شده اند. به نظر می رسد یکی از دلایل وقوع این ترور تحت الشعاع قرار دادن این عملیات و گم شدن آن در میان سیل اخبار دیگر باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 43
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 15
 • هادی IR ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
  خیلی ساده هست چون جعبه سیاه خاندان سعود بوده از کار که برکنار میشه برا بر ملا نشدن اسرار سرش رو زیر آب کردن
  • IR ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
   17 23
   مگه بن سلمان کشنه نشد چند وقت پیش؟!
  • نام IR ۱۷:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
   89 48
   دهانت را ببند باید با بن سلمان درمورد خلع سلاح انصارالله مذاکره کنیم .
  • IR ۲۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
   5 5
   چرت نگو ، احتمالا بن شیطان با این هم مشکل داشته مثل خاشقچی خاسته سرش بکنه زیر آب که کرده . ولی این خون هم مثل خون خاشقچی تا مدت ها گریبان گیرش خاهد بود . برای همینه فعلا جرات نمی کنه پدرش رو بکشه چون بهانه ای برای جمع کردن دهان رسانه ها نداره ، یه روزنامه نگار کشته شد تا یکسال تمام رسانه ها موضع گرفتند اون پادشاه پیزوری بمیره دیگه ولش نمیدن بن شیطان رو
  • IR ۰۱:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
   10 7
   خطاب به مزدوری که اسمش نام هست میگم : فعلا اربابان آل سقوطت دارند توسط یمنی ها خلع سلاح که بماند خلع لباس میشن :))))))))))))))
 • IR ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
  95 73
  هر جا سخن از جنایت قتل و عام است نام بن سلمان میدرخشد.
  • IR ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
   69 21
   بادیگارد خائن بوده به صورت صحرایی اعدام شده
 • ناشناس IR ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
  90 94
  در یکی از سخنرانی های رهبری فرمودند که این پسر بخاطر قدرت پدرش را از سرراه برمیدارد.منتظر مرگ سلمان باشید
  • IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
   9 7
   سند ؟
  • IR ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
   6 5
   من نشنیدم رهبری همچین حرفی زده باشند.
  • مهدی IR ۲۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
   9 2
   والا منم نشنیدم. میخوای چاخان نسبت بدی به رهبری حداقل انقدر تابلو نباش. عمرا اگر رهبری همچین حرفی زده باشه.
  • محمد IR ۰۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
   4 4
   اونم تو سخنرانی؟؟ اخه یه چیز بگو بشه ماسمالی کرد!!
  • marshall IR ۰۱:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
   3 8
   این حرفو سردار سلیمانی عزیز فرمودند...
  • IR ۰۷:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
   4 9
   حاج قاسم بود نه رهبری
 • IR ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
  33 64
  بن سلمان تبش تنده نمیتونه تحمل کنه ملک سلمان بمیره بعد به تخت بنشینه در تدارک یک کودتاست این بشر
  • IR ۲۳:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
   4 5
   کاری ندارم ولی خدایش این بادیگارد از قیافش مشخصه ادم واقعا بادیگارد واقعی بوده و برای کارش کلی ارزش قائل بوده و با هدف بودن تو قیافش مشخصه ، نباید همچین شخصی کشته می شد ... بن شیطان این مریض روانی هر کس سد راهش بشه می کشه
 • محمد IR ۱۶:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
  29 72
  محمد بن سلمان تمام کسایی رو که بهش وفادار نیستن یا نسبت به وفاداری اونها شک داره رو قطعا اَره خواهد کرد
  • IR ۲۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
   3 5
   خدایش گناه داشت ، چه خوب یا بد یک فرد وظیفه شناس بوده و کارش رو بلد بوده ، همچین فرد شایسته ای حتی برای دولت های دیگه نباید این چنین بخاطر عقده بازی یک فرد مریض کشته می شد ، یاد مرگ روح الله داداشی افتادم
 • IR ۱۷:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
  10 19
  جوانی 34 ساله که جوانگرایی در عربستان او را به بالاترین مقام ممکن رساند
  • IR ۱۹:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
   30 5
   جک نگو جوانگرایی در کار نبوده دیکتاتوری مطلق اون رو به قدرت رسونده
  • FR ۲۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
   8 3
   تو مملکت خودمونم کم نداریم ازینا... یه چی بگو تف سر بالا نباشه
  • IR ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
   9 2
   در پاسخ ناشناس 19:35. اینها جک نیست عربستان و در کل کشورهای منطقه به دنبال جوانگرایی هستن و فکر می کنن راه توسعه سریع از جوانگرایی می گذرد
 • ایران IR ۱۸:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
  2 28
  انگار پنگوئنه هههههههههه
 • علی IR ۱۸:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
  10 85
  بهرحال به درک واصل شد .
 • IR ۱۹:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
  11 4
  با وجود این محافظ پسر سلمان نمیتونست پدرش رو بکشه. حالا منتظر کشته شدن سلمان باشید
 • مهدی IR ۱۹:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
  2 11
  طوریکه معلومه در قصر با دختری دوست بوده ودر حال نگاه کردن مورد غضب بن سلمان قرار میگیره حقش بوده
 • IR ۲۰:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
  3 3
  سیاست وپول وقدرت پدر ومادر ندارد
 • IR ۲۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
  1 6
  کار امریکاست
 • IR ۲۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
  0 5
  نکن امریک بکوید اایران دراین قتل دست داشهاست تحریم را کنید
 • مهسا IR ۲۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
  2 5
  به درک که مُرد، الساعة خداتمام دشمنان شیعه ودشمنان ایران رانیست ونابودبفرماید، إن شاء الله
 • محمدصادق IR ۲۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
  8 6
  این خبر بیشتر پوشش افتضاح شکست سنگین در عملیات #نصر_من_الله یمنه.. ارزشش رو داشت بن سلمان خبیث تسویه حساب را با پوشش خبری، یکجا عملی کنه.. «نصر من الله و فتح قریب»
 • ارش IR ۲۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
  8 1
  یکی از قویترین، و عالی ترین بادیگارد های دنیا بوده،و آموزش عالی، لابد چند نفر هم هیکل خودش به زور کشتن ، بن سلمان یا بن اره 7462 آدم شیطونیه، اون شاهزاده هایی ک مالیات نداده بودن، ن اختلاس ، مدتی زندانی کرد، تا حساب دست بقیه بیاد،،
 • ZOHA IR ۲۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
  0 3
  به جهنم واصل شد عرب سعودی کثیف.جهنم بهش خوش بگذره.این قتل هم کار محمدبن سلمانه.مثل قتل خاشقچی.....
 • IR ۲۳:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
  3 2
  فواره چون بلند شود سرنگون شود.ایشااله آل یهود (آل سعود)به آخرخط رسیده
 • IR ۲۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
  5 3
  نگفتن انصارالله یمن یا حزب الله لبنان یا حشد الشعبی عراق یا سپاه ایران با موشک و پهپاد حمله کردن و کشتنش طبق اتهامات همیشگی....!!!!!
 • IR ۰۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  1 2
  حیف نیس وقتمونو بخاطره یه مشت حیوون که رحم به خودشونم نمیکنند هدر بدیم.؟
 • IR ۰۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  3 4
  آل نحوس
 • سلا مت ابراهیم پور IR ۰۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  2 3
  خدا این سعودیها را به جان هم انداخته وامید است به زودی سلطنت انها را از خواهد برد ویک کشور دیگر به نیروهای مقاوت اصافه خواهد شد
 • سپاه پاسداران انقلاب اسلامی IR ۰۳:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  3 4
  نکنه اینم کار سپاه بوده؟!!!!!!!!!!! یا احتمالا موشک یا پهپاد بوده!!!!!!!!!! آل سعود در حال سقوط است الله اکبر خامنه ای رهبر
 • احمد از بروجرد IR ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  4 2
  مرگ بر آل کثیف سعود مرگ بر منافقین داخلی بعد خارجی
 • شیر زرد IR ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  4 3
  به امید سرنگونی حکومت فاسد آل سقوط بی حیثیت ولدزنا
 • سید رضا IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  3 2
  آل سقوط ؛در حال فروپاشی از درون ! حکومت ؛ با ظلم باقی نمی ماند !!
 • اصلاح طلب DE ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  7 0
  ما اگر با بن سلمان صلح نکنیم جنگ میشه.ما اگر از یمن دفاع کنیم جنگ میشه. ما اگر اسراییل را برسمیت نشناسیم جنگ میشه.ما اگر از حصر آزادشون نکنیم جنگ میشه .ما اگر تسلیم امریکا نشیم جنگ میشه ......خدا پس کی جنگ میشه یک موج بفرست سوار شیم بیچاره شدیم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس