اخبار ویژه روزنامه ها

متهم پرونده نظرسازان به نفع آمریکا می‌گوید باید سراغ برجام منطقه‌ای هم رفت و اشکال برجام این بود که فاقد این موضوع بود

سرویس سیاست مشرق - روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

***********

کیهان

زیباکلام: سخنرانی روحانی در سازمان ملل برای به دست آوردن دل کیهان بود (!)

عضو ستاد تبلیغاتی روحانی می‌گوید هر ساعت از ریاست جمهوری روحانی به ضرر اصلاح‌طلبان خواهد بود.

افراطیون در گذشته با تعابیری نظیر رحم اجاره‌ای و کاتالیزور، از دولت روحانی یاد کرده‌اند اما اکنون صادق زیباکلام در گفت‌وگو با نامه‌نیوز و در پاسخ به این سؤال که از «سفر روحانی به نیویورک چه ارزیابی دارید؟»، می‌گوید این سفر هیچ دستاوردی نداشت و هیچ تغییر و تحولی به وجود نیامد و روزنه‌ای باز نشد. آقای روحانی حرف‌های همیشگی زد و گفت «آمریکا، عربستان و اروپا مقصر وضعیت فعلی هستند.»

او در پاسخ این سوال که «چرا برخی منتقدان از سخنرانی آقای روحانی در سازمان ملل تقدیر کردند؟»، گفت: مثلا کیهان باید راضی باشد چون آقای روحانی آنجا برای انبساط خاطر مخالفان دولتش در داخل کشور صحبت کرد. حرف‌هایی زد که به مذاق مخالفانش خوش آید و مراقب بود چیزی نگوید که خاطر آنها را مکدر کند.

زیباکلام در پاسخ به این سوال هم که «پس به نظر شما اگر آقای روحانی به نیویورک نمی‌رفت بهتر بود؟» گفت: آقای روحانی آب پاکی را روی دست اروپایی‌ها و سایر میانجی‌ها بین ایران و آمریکا ریخت و این سفر هیچ سود، ثمر و فایده‌ای نداشت.

او تصریح کرد: خلاصه حرف آقای روحانی این بود که آمریکایی‌ها باید گامی را بردارند و گشایشی را در حوزه کاهش تحریم‌ها به نمایش بگذارند. اما فرض کنیم که آمریکایی‌ها این گام را برداشتند، از کجا معلوم آقای روحانی نگوید این گام کافی نیست و شوخی است. اینستکس وقتی مطرح شد دولت آقای روحانی گفت «این صدقه است و مگر می‌خواهند به گدا پول بدهند». حالا امروز با مخالفتی که آمریکا انجام داد،‌ باید پیشنهاد فرانسه برای 15 میلیارد دلار را نیز منتفی دانست. در مجموع آقای روحانی نه فتح بابی برای مذاکره کرد و نه چراغ نیمه سبزی به آمریکا و اروپا نشان داد.

«دو سال پایانی دولت آقای روحانی را چه‌طور می‌بینید؟» زیباکلام در پاسخ این سوال مدعی شد هر روزی که می‌گذرد ناکارآمدی‌های اقتصادی دولت، سرعت ریزش محبوبیت اصلاح‌طلبان و شمار پشیمان‌ها،‌ سرخوردگان و ناراضیان از رای‌دهی به روحانی بیشتر می‌شود. در واقع روحانی دارد شانس روی کارآمدن مجلس و رئیس‌جمهور اصولگرا را بیشتر و بیشتر می‌کند.

بعید می‌دانم که آقای روحانی نداند هر روز و ساعتی که می‌گذرد ریاست جمهوری‌اش بیشتر و بیشتر به نفع مخالفانش تمام می‌شود و برای آنها محبوبیت می‌آورد. شاید آقای روحانی به دوره بعد از ریاست جمهوری خود می‌اندیشد و این روزها به دنبال کسب رضایت مخالفان جدی‌اش است نه 24 میلیون رای‌دهنده به خود.
 

به جای فرار به جلو حساب وعده‌های برجامی را صاف کنید

متهم پرونده نظرسازان به نفع آمریکا می‌گوید باید سراغ برجام منطقه‌ای هم رفت و اشکال برجام این بود که فاقد این موضوع بود(!)

عباس عبدی که سابقه ملاقات با جاسوس آمریکایی در پاریس و عذرخواهی از وی را هم در کارنامه خود دارد، در روزنامه اعتماد نوشت: هنگامی که برجام مورد توافق طرف‌های ذی‌ربط قرار گرفت، به نوعی پایداری مقدماتی در منطقه برقرار شد ولی به علت دیگر تنش‌های منطقه‌ای به‌ویژه در یمن و سوریه؛ ناپایداری گذشته دوباره و در مسیر جدید بازتولید شد و تداوم یافت.

در واقع یکی از نقاط ضعف برجام که خود را نشان داد این بود که فقط مساله هسته‌ای را محور خود می‌دانست و سایر مسائل را مغفول گذاشته بود. طرفین برجام گمان می‌کردند که مراحل بعدی برجام در ترتیبات منطقه‌ای خواهد بود و مساله هسته‌ای گام اول است ولی مرحله بعدی هیچ‌گاه در دستور کار قرار نگرفت.

او می‌افزاید: برخی گمان دارند که برای رسیدن به پایداری جدید یکی از راه‌های زیر باید پیموده شود.

الف- ایران تسلیم خواست ترامپ شود.
ب- ترامپ یا ایالات متحده عقب‌نشینی کنند و به برجام بازگردند.

به نظر می‌رسد که هیچ‌کدام از این دو راه به موازنه قدرت و پایداری سیاسی در منطقه منجر نخواهد شد.

پیشنهاد سه تن از سیاست‌مداران و مقامات پیشین آمریکا می‌تواند راهگشا باشد. توصیه به عربستان برای تمام کردن جنگ یمن و آتش‌افروزی، توقف تنش‌ها، پذیرش طرح اروپا و...

کاهش تحریم‌ها و همزمان گفت‌وگو برای بازگشت کامل به برجام و نیز انجام گفت‌وگوهای 5+1 برای برخی توافقات متوازن درباره برجام از جمله پیشنهاد آقای روحانی در سازمان ملل که شامل انجام تغییراتی در تعهدات طرفین در خصوص غروب هسته‌ای و حذف کامل تحریم‌ها می‌شود. ولی مهم‌تر از اینها، توسعه توافقات به مسائل منطقه‌ای است. بدون توافقات منطقه‌ای بعید است که برجام یا قوی‌تر از آن بتواند دوام پیدا کند؛ حتی اگر ایالات متحده به آن بازگردد. آنچه مسلم است، ادامه وضعیت کنونی غیرممکن است. ایران نه می‌تواند و نه می‌باید که به این وضعیت تن دهد. عربستان نیز باید خود را از اوهام محمد بن‌سلمان رهایی بخشد و در یک موقعیت قابل‌قبول و متناسب با قدرتش خود را تعریف کند، نه اینکه بخواهد با حمایت دیگران در منطقه سروری کند! به این رفتار سروری نمی‌گویند، بلکه نام دیگری دارد.

ادبیات در زرورق‌ پیچیده شده عباس عبدی نهایتاً به همان جایی که آمریکا و اروپا با فشار و فریب دنبال آن بوده و نتوانسته‌اند عمل کنند؛ وادارکردن ایران به تغییر در برجام، محتمل دیکته مطالبات جدید در قبال برنامه هسته‌ای ایران، و ضمناً خلع قدرت نظامی و منطقه‌ای ایران با مشتی وعده قابل نقض جدید که باید در برجام و در قالب لغو تحریم‌ها عملی می‌شد.

با این اوصاف، آیا امثال عباس عبدی جز میرزابنویسی دیکته‌های امثال ترامپ و پمپئو، کار دیگری انجام می‌دهند؟

عبدی توضیح نمی‌دهد چرا باید مطالبات هسته‌ای جدید آمریکا را در برجام گنجاند در حالی که آمریکا و اروپا برجام را مطلقاً نقض می‌کنند؟ و اگر عهدنشناسی می‌کنند، تضمین تعهد جدید آنها چیست؟ در واقع امثال عبدی درباره دفاعیاتی که در گذشته از امکان مذاکره و توافق عادلانه با آمریکا کرده‌اند، باید پاسخگو باشند اما با طرح دعاوی و مسائل جدید، به زعم خود می‌کوشند راه در رو برای خویش باز کنند.
 

مجری فاکس‌نیوز: ترامپ مذاکره می‌کند اما امتیاز نمی‌دهد

مجری مشهور تلویزیون فاکس‌نیوز آمریکا که روز سه‌شنبه با آقای روحانی مصاحبه داشت، می‌گوید ترامپ نمی‌خواهد به منظور نشان‌دادن حسن نیت خود به ایران امتیاز بدهد.

«کریس والس» گفت: او خیلی خوب صحبت کرد و در حاشیه مصاحبه و در پاسخ این سؤال از یکی از همراهان هیئت ایرانی که «آیا ترامپ که مرتب از گفت‌وگو با تهران سخن می‌گوید، آماده است با کاهش فشارها گامی برای حسن‌نیت بردارد گفت: نه، انجام نخواهد داد. او امتیاز نمی‌دهد.»
 

همشهری: چرا برخی مقامات بدعهدی و خیانت فرانسه را توجیه می‌کنند؟!

برخی افراط‌ها در غش کردن به سمت فرانسوی‌ها صدای روزنامه همشهری را هم درآورد.

این روزنامه می‌نویسد: محمدرضا نجفی‌منش، عضو هیأت‌رئیسه اتاق بازرگانی ایران و فرانسه با اشاره به گفته‌های وزیر صنعت مبنی بر اینکه رنو و پژو دیگر جایگاهی در ایران ندارند، گفت: به‌نظر من نباید این اندازه تند با آنها برخورد کرد. شرایطی که آمریکا به‌وجود آورد باعث شد رنو و پژو به ترک ایران مجبور شوند.

 درحالی‌که برخی فکر می‌کردند خوشی زیر دل آنها زده اما همین الان این شرکت‌ها با چمدان پر از دلار پشت در ایستاده‌اند و به محض اینکه شرایط برای حضور آنها فراهم شود به ایران خواهند آمد. پس نباید خروج آنها را به‌حساب بدعهدی گذاشت.

همشهری با طرح این پرسش که «دفاع از فرانسه به چه بهایی؟» نوشت:  برخی مقامات مسئول چنان بدعهدی فرانسوی‌ها را برعکس جلوه می‌دهند و مظلوم‌نمایی می‌کنند که گویا آنها در تلاش برای ارائه خدمات رایگان به ایران هستند. از قدیم گفته‌اند هیچ گربه‌ای برای رضای خدا موش نمی‌گیرد. تجربه تلخ دوبار بدعهدی رنو و پژوی فرانسه، که سال‌ها تحت‌تأثیر لابی‌های سیاسی بازار انحصاری خودروی ایران را از دست دیگر رقبای ذی‌صلاح ربوده بودند، هنوز از خاطره‌ها نرفته است، اما هر دوبار وقتی ایران با تحریم‌های ظالمانه آمریکا روبه‌رو شد آنها حاضر نشدند حتی یک‌دقیقه به منافع بزرگی که از بازار ایران به‌دست آورده‌اند فکر کنند. افرادی که با علوم مالی آشنا هستند، می‌دانند در اختیار گرفتن بازار انحصاری ایران، این دو شرکت به‌ویژه پژو را که با کاهش فروش در اروپا مواجه شده بود، نجات داد. آنها در 2دهه گذشته از طریق نفوذهای سیاسی نوعی انحصار خارجی در بازار انحصاری خودروسازی ایران ایجاد کردند و با کسب سودهای هنگفت بخشی از مشکلات مالی خود را رفع کردند، در مقابل هر وقت دلشان خواست آمدند و هرگاه خواستند بی‌عذر رفتند. با این بدعهدی فرانسوی‌ها، می‌توان گفت که حرف رضا رحمانی، وزیر صنعت در مورد اینکه بازار خودروسازی ایران دیگر جای فرانسوی‌ها نیست کاملا به‌جا بود زیرا این 2شرکت در یک فضای رقابتی، بازار ایران را به‌دست نیاورده بودند؛ چنان‌که همین حالا دست‌کم 30 تا 40درصد از بازار خودروی ایران همچنان دراختیار خودروهای فرانسوی است. بنابراین اگر قرار باشد که دوباره رنو و پژو به ایران بازگردند، دست‌کم این اتفاق باید در یک فضای رقابتی با شرکای دیگر خارجی رخ دهد، نه از طریق ایجاد انحصار.
 

نشنال اینترست: محاسبات آمریکا کمانه کرد ایران به جای تسلیم، مهاجم‌تر شد

یک نشریه آمریکایی معتقد است تصور کاخ سفید اشتباه بود که فشار بر ایران موجب تسلیم شدن ایران می‌شود.

نشنال اینترست، با تاکید بر این که راهبرد  ایران برای مقابله با آمریکا بسیار کارآمد و موثر بوده است، نوشت: ایران مقاوم در برابر تحریم‌های آمریکا، به دونالد ترامپ نشان داده که قصد ندارد هیچ‌کدام از درخواست‌های آمریکا را بپذیرد، مگر آنکه تحریم‌هایش لغو شوند.

این نشریه می‌افزاید: این تصور کاخ سفید اشتباه بود که تحت فشار قرار دادن ایران باعث می‌شود تهران در برابر خواسته‌های آمریکا مبنی بر دستیابی به توافقی سختگیرانه‌تر و جامع‌تر کوتاه بیاید.

با وجود فشارهای شدید آمریکا، ایران تاب آورده است. علاوه بر آن در به هم ریختن اعصاب ترامپ هم موفق بوده است. ایران پهپاد آمریکا را ساقط کرد و به تلافی توقیف نفتکش ایرانی به اتهام نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا نفتکشی را که با پرچم انگلیس حرکت می‌کرد، توقیف کرد و مقامات جبل‌الطارق، نفتکش ایرانی آدریان دریای1 را با وجود مخالفت آمریکا آزاد کردند.

در این سه ماه ایران توانست فعالیت‌های هسته‌ای‌اش را به اهرم‌های فشار تبدیل کند. از ماه مه ایران اعلام کرد که روند کاهش پایبندی به تعهداتش در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را آغاز می‌کند و البته تصریح کرد اگر اروپاییان  به قول خود عمل و برای رهایی از تحریم‌های آمریکا به ایران کمک کنند، خیلی سریع پایبندی به تعهداتش را از سر خواهد گرفت.

ایران تلاش آمریکا رابرای ایجاد یک ائتلاف دریایی خنثی کرد زیرا تنها استرالیا، بحرین و انگلیس به این ماموریت تحت رهبری آمریکا پیوستند. به عبارت دیگر آمریکا و متحدانش برای مقابله با جمهوری اسلامی همچنان با مشکلات عظیمی دست به گریبان‌اند.
 

قرار نبود اصلاح ساختار بودجه به حذف یارانه‌ها محدود شود

آیا موضوع اصلاح ساختار بودجه، به حذف یارانه بگیران محدود شده است؟

روزنامه جوان ضمن طرح این پرسش می‌نویسد: طرح اصلاح ساختاری بودجه در چهارمحور «درآمدزایی پایدار»، «هزینه‌کرد کارا»، «ثبات‌سازی اقتصاد کلان و توسعه پایدار» و «تقویت نهادی بودجه» تعریف شد و در پی آن نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در توئیتی در ۲۰ خرداد از صاحبنظران خواست تا نظرات تکمیلی خود را در این خصوص ارائه کنند. از تاریخ مذکور بیش از سه ماه گذشته است، اما آنچه شاهدش بودیم تنها حذف ۲۰۰ هزار خانوار از یارانه‌بگیران و انتشار اوراق بهادار بوده‌است.

این در حالی است که قرار بود بر اساس برآوردی که در سال ۹۷ انجام شد، درباره حدود ۹۳۶ هزار میلیارد یارانه پنهان و ۴۵ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی در کشور تجدیدنظر شود و در حوزه حامل‌های انرژی نیز تصمیمات جدی‌تری اخذ شود.

اگر چه حذف یارانه‌بگیران بر اساس اطلاعات و داده‌های واقعی کاری درست است، اما این اقدام کافی نبوده و نمی‌توان آن را به عنوان اصلاح ساختار اقتصاد و بودجه به شمار آورد، بلکه بر اساس طرح خود برنامه و بودجه این کار جزئی بسیار کوچک از یک برنامه بزرگ است.

کم‌کاری‌های سازمان برنامه و بودجه در حوزه تحقق اصلاح ساختاری مدنظر مقام معظم رهبری یا تصمیمات سران سه قوه مبنی بر فرامین مقابله با گرانی به شکل قهری، بیشتر بیانگر آن است که هنوز هم تصمیم‌سازان به دنبال برنامه‌هایی آسان و سهل هستند و نگاه کوتاه‌مدت به اقتصاد دارند و برنامه‌ها بیشتر برای گذران زمان چند ماه است در حالی که تأکید رهبری بر وجود فرصت بسیار در دوسال اخیر برای فعالیت‌های ماندگار است.

باید قبول کرد که «هزینه‌کرد کارا» به خصوص در بخش‌های اقتصادی دولت از ملزومات جدی گذر از کسری بودجه کشور است و اطلاع‌رسانی در این‌باره و نشان دادن آن به مردم که در مشکلات تنها نیستند و دولت نیز در حال رژیم لاغری در تخصیص بودجه است، وضعیت را به مراتب قابل تحمل‌تر و البته اوضاع اقتصادی را با چشم‌انداز بهتری ترسیم می‌کند.

طبق اظهارات متعدد دولت برای مدیریت صحیح شرایط موجود قرار بوده که ۶۲ هزار میلیارد تومان از هزینه‌ها کم کند و تا ۷۵ هزار میلیارد تومان دیگر را از محل منابع جدید مانند صندوق توسعه ملی تأمین کند، اما کاهش ۶۲ هزار میلیارد تومانی هزینه‌ها بدون شک نمی‌تواند تنها از محل کاهش یارانه‌های مردم صورت بگیرد، بنابراین ارائه برنامه قابل فهم برای عموم مردم از سوی سازمان برنامه و بودجه و وزارت امور اقتصاد و دارایی درباره نحوه کاهش ۶۲ هزار میلیارد تومانی هزینه‌ها بسیار حائز اهمیت است و نباید اسیر جریان انتخابات حزبی و جناحی شود. ضمن آنکه تأمین ۷۵ هزار میلیارد تومان از محل منابع جدید هم کاری بسیار سخت است و نباید آسان‌ترین کار را انتخاب کرد.
بدانیم که با گفتن یک جمله: «امسال کسری بودجه نداریم» نه فقط دغدغه‌ها کم نمی‌شود، بلکه اوضاع اقتصاد هم به سامان نمی‌شود.

ایران

ناگفته‌های علی هاشمی از مذاکرات «مک فارلین»
 

خبر اول اینکه،علی هاشمی، عضو تیم مذاکره کننده با مک فارلین در گفت‌وگویی با سایت «انتخاب» درباره این مذاکرات گفت: «اگر هیأت مک فارلین می‌توانست با آقای هاشمی ملاقات کند، ماجرا خیلی متفاوت می‌شد.» به گزارش انتخاب، هاشمی با بیان اینکه «امام درمورد مذاکرات مک فارلین گفته بودند باید مشت‌تان بسته باشد و آنها نبینند که شما می‌خواهید چه کنید» درباره  این مذاکرات مخفی که مجله لبنانی الشراع در آبان 1365 نخستین بار آن را افشا کرد و نشان می‌داد که امریکایی‌ها در ازای  پادرمیانی ایران برای آزادی گروگان‌های امریکایی در لبنان حاضر به فروش سلاح به ایران بوده‌اند، توضیح داد. او با بیان اینکه دیپلماسی مخفی در دنیا حد و مرزی ندارد و در قانون اساسی مصوب  سال ۶۸ امور این‌چنینی به طور کلی به شورای عالی امنیت ملی سپرده شده است، گفت: «به نظر من احتیاج هر دو طرف باعث شروع مذاکرات شد. آنها یکسری نیازهایی داشتند و در مقابل، ما هم همین‌طور. این نیازها در نقطه‌ای به نام مذاکرات مک فارلین همدیگر را قطع کردند.» او با یادآوری اینکه زمانی که مک فارلین و هیأت همراهش به ایران آمدند، هیچ‌کدام از مقام‌های ارشد ایرانی با آنها ملاقات نکرد، بلکه چند افسر اطلاعاتی به اضافه آقای روحانی و آقای دکتر هادی البته همه هم با نام مستعار با آنها ملاقات کردند، افزود: «آنها به دنبال این بودند که این مذاکرات به دیپلماسی آشکار منجر شود؛ چون نمی‌توان دیپلماسی نهان را تا ابد ادامه داد، باید یک جایی به دیپلماسی آشکار تبدیل شود؛ اما طرف ایرانی نمی‌خواست این اتفاق بیفتد. به هر حال آن زمان شورای عالی امنیت وجود نداشت و سران سه قوه با مشورت حضرت امام در این زمینه تصمیم‌گیری می‌کردند؛ یعنی حضرت امام نقش شورای امنیت ملی را به سران قوا سپرده بود و آنها تصمیم می‌گرفتند. قاعدتاً آن زمان هم به این نتیجه رسیده بودند که کسی از شخصیت‌ها با هیأت مک فارلین ملاقات نکند و ملاقات تنها در حد واحدهای عملیاتی و اطلاعاتی باشد.» او در پاسخ به این سؤال که آیا بعد از افشای مک فارلین، مذاکرات به یکباره قطع شد، پاسخ داد: «خیر تا دو ماه بعد از آن هم ادامه داشت، منتها وارد کانال‌های رسمی شد، چون امریکا دیگر حاضر به پذیرش ریسک مذاکرات پنهان نبود».
 

 حمایت مشروط عمان از «ابتکار صلح هرمز»

 

دست آخر اینکه، «یوسف بن علوی بن عبدالله» وزیر امور خارجه عمان در مصاحبه اختصاصی با پایگاه تحلیلی «المانیتور»، تصریح کرد که کشورش موضوع حمایت از طرح حسن روحانی رئیس‌ جمهوری ایران موسوم به «ابتکار صلح هرمز» را مورد بررسی قرار می‌دهد. به گزارش فارس، وزیر خارجه عمان تصریح کرد در صورتی که «ابتکار صلح هرمز» بر پایه ثبات باشد، کشورش قطعاً از آن حمایت خواهد کرد. او در این گفت وگو تأکید کرد که کشورش در حل بحران کنونی در منطقه خلیج‌ فارس به عنوان یک تسهیل کننده و نه یک میانجیگر ایفای نقش می‌کند.

خراسان

همکاری جدید قوه قضاییه و دولت درباره زمین خواری

با درخواست یکی از مسئولان مهم اقتصادی در دولت و موافقت قوه قضاییه که به مسئولان قضایی در سراسر کشور نیز ابلاغ شده، قرار است با توجه به مصوبه سال 1385 مجلس وقت  درباره مرجع حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها، توجه کافی به تشخیص سازمان های جهاد کشاورزی در این باره صورت بگیرد و در خصوص عملکرد  این نهاد در اقدام به موقع و قاطعانه در برابر زمین خواران، حمایت کافی در چارچوب قوانین و ابلاغیه ها اجرایی شود.

دولت به دنبال کارنامه کنوانسیون استکهلم

با توجه به پیوستن کشورمان به کنوانسیون استکهلم با هدف محافظت از سلامت انسان ها و محیط زیست در برابر سموم  پایدار مانند آفت کش و برخی مواد شیمیایی خطرناک در سال 1385، یک مقام مسئول از تعدادی دستگاه های اجرایی فعال در این حوزه خواسته است اطلاعات مربوط به اقدامات انجام شده از جمله کارگاه ها، نمونه برداری از آب و خاک و مانند آن را که طی چهار سال منتهی به ۱۳۹۸ انجام شده، برای گردآوری و اعلام، تهیه و ارسال کنند.

آرمان

دستگیری کلاهبردار میلیاردی گمرک بوشهر

رئیس پلیس آگاهی استان بوشهر از شناسایی و دستگیری فردی که با ۱۶میلیارد ریال کلاهبرداری متواری شده بود، خبر داد. سرهنگ جوشن سهرابی اظهار داشت: پس از شکایت یک شرکت واردکننده لاستیک خودرو با موضوع کلاهبرداری و فروش مال غیر، این موضوع به‌صورت ویژه در دستور کارآگاهان پلیس آگاهی قرار گرفت. وی تصریح کرد: فرد کلاهبردار که به‌عنوان ترخیص‌کار دریکی از گمرکات استان فعالیت می‌کرد، پس از انجام مراحل ترخیص دو دستگاه کانتینر لاستیک خودرو، قبل از تحویل به شرکت مذکور اقدام به فروش لاستیک‌ها در بازار کرده و متواری شده بود. این مقام انتظامی افزود: درنهایت کارآگاهان و ماموران پلیس آگاهی متهم را که چند روز متواری بود، به‌صورت غافلگیرانه در مخفیگاهش دستگیر کردند. رئیس پلیس آگاهی بوشهر خاطرنشان کرد: متهم در بازجویی‌های فنی پلیس و ارائه مدارک و شواهد مستدل به سه فقره کلاهبرداری به ارزش ۱۶میلیارد ریال اعتراف کرد.

توضیح درباره فیلم مقیمی

یک مقام امنیتی با اشاره به انتشار فیلم رابطه احمدعلی مقیمی نماینده پیشین بهشهر گفته مصطفی میرشفیعی که به اتهام جاسوسی به اعدام محکوم و قبل از اجرای حکم به‌صورت غیرقانونی از کشور گریخته است با هدایت سرویس‌های اطلاعاتی دشمن و با اجیرکردن افراد مرتبط در داخل کشور با پوشش‌های مختلف با برخی افراد دارای سوابق مدیریتی ارتباط پیدا کرده و پس از تهیه فیلم از روابط شخصی آنها طی تماسی از خارج از کشور درخواست اطلاعات محرمانه و پول نقد می‌کند که با مقاومت آقای احمدعلی مقیمی مبادرت به انتشار مستندات در فضای عمومی کرده است. رویداد24 نوشت؛ این مقام امنیتی همچنین گفته قربانیان با خانمی که مامور این ارتباط شده است، به‌صورت شرعی و قانونی عقد موقت داشته لیکن از اهداف شوم دشمن اطلاعی نداشته و مبتلا گردیده‌اند.

صدور گذرنامه موقت برای زائرین

فرمانده قرارگاه اربعین حسینی با اشاره به ماموریت و مسئولیت نیروی انتظامی برای تامین امنیت زوار اربعین حسینی و کنترل ترددها، گفت: نیروی انتظامی با همه توان و ظرفیت برای خدمات‌دهی به زوار اربعین آماده است. سردار محسن فتحی‌زاده اظهار داشت: برآوردها نشانگر افزایش تقاضای سفر اربعین است و از ابتدای محرم تاکنون میزان تقاضا برای سفر به عتبات در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد چندبرابری داشته است. وی افزود: به منظور تسهیل در خدمات‌دهی به زوار اربعین، با هماهنگی مراجع ذی‌ربط امسال طرح صدور گذرنامه زیارتی موقت را اجرایی و عملیاتی می‌کنیم.

آمار عجیب از سهمیه‌ها

بشیر خالقی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس با انتقاد از قانون سهمیه اعضای هیات علمی گفت: براساس اطلاعات رسیده در سال گذشته حدود ۷۰‌درصد از دانشجویان دندانپزشکی با سهمیه در دانشگاه‌ها پذیرفته شده‌اند که این موضوع نشان‌دهنده ضایع‌شدن حق دانشجویان مستعد دیگر است. افزایش ظرفیت دانشگاه‌های علوم پزشکی کمکی به رفع این معضل نمی‌کند، با افزایش دادن ظرفیت‌ها باز هم شاهد جذب بیشتر فرزندان اعضای هیات علمی خواهیم بود.

جنجال دوباره ساسی مانکن

ساسان حیدری‌یافته، ملقب به ساسی مانکن، با خبری جنجالی حاشیه‌ساز شد. این خواننده طبق ادعای برخی از منابع فرزندی دارد که تمایلی به داشتن وی ندارد و می‌خواهد او را از خودش دور کند. طبق ادعای باشگاه خبرنگاران جوان، ماجرا از این قرار است که ساسان حیدری‌یافته، برای اقامت در آمریکا با خانمی به اسم سایه ازدواج می‌کند. سایه باردار می‌شود و این در حالی است که هنوز مشکل اقامت ساسی مانکن حل نشده است. پس از اینکه اقامت آمریکا برای آقای خواننده فراهم می‌شود، او همسر و فرزندش را که مایل به نگهداری آن نبوده رها می‌کند. حالا فرزند خواننده لس‌آنجلسی با نام «برسام» یکی از سوژه‌ها در فضای مجازی شده است.

دستگیری عامل تیراندازی در یزد

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی یزد گفت: ماموران پلیس آگاهی این استان با اقدام‌های اطلاعاتی و به‌کارگیری شگردهای خاص پلیسی، فردی را که در هفته گذشته در خیابان مهدی یزد اقدام به تیراندازی کرده بود، دستگیر کردند. سرهنگ محمدرضا مزیدی با اعلام این خبر افزود: این متهم که پس از تیراندازی از استان یزد متواری شده بود، در پی عملیات اطلاعاتی در یکی از استان‌های جنوب‌شرقی کشور دستگیر شد. وی با اجتناب از ارائه توضیحات بیشتر در خصوص این موضوع تصریح کرد: انگیزه این متهم از تیراندازی در یزد از سوی پلیس در دست بررسی است.

خوانندگی همسر آقای بازیگر

همسر امیرحسین صدیق بازیگر سینما و تلویزیون طی چند روز گذشته پستی را به مناسبت سالروز تولدش در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد. باشگاه خبرنگاران نوشت؛ ویدئوی بارگذاری‌شده در این پست حاوی آوازخوانی این خانم بوده که در کپشن آن به صراحت به نام همسرش اشاره کرده است. اینکه این پست با چه هدفی منتشر شده جای بحث دارد اما آنچه از انتقادها برمی‌آید، همسر این سلبریتی، از شهرت وی برای تبلیغ آوازخوانی خودش استفاده کرده است. نکته قابل تامل دیگر اینجاست که این خانم مجوز خواندن را از کجا و تحت چه شرایطی کسب کرده است؟

هزینه جابه‌جایی مردگان تهرانی

یکی از بزرگترین قراردادهای هزینه‌ای شهرداری تهران به میزان ۱۵‌میلیارد تومان، مربوط به انتقال اموات است. مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س) در این خصوص می‌گوید: سالانه حدود ۶۰‌هزار متوفای شهر تهران وارد سایت بهشت زهرا می‌شوند که از آنها حدود ۲۰‌هزار تن تطهیر و به شهرستان‌ها حمل می‌شود. طبق مصوبه شورای اسلامی شهر، تعرفه آمبولانس در هر کیلومتر ۱۵۰۰تومان است که این رقم در پنج‌سال گذشته تغییری نکرده است. به گفته وی بهشت زهرا ریالی از خودش نمی‌دهد، بلکه هزینه را از خانواده‌ها اخذ و سپس به حساب پیمانکاران واریز می‌کند.

قالیباف لیست جدا نمی‌دهد

غلامرضا مصباحی‌مقدم سخنگوی جامعه روحانیت مبارز گفت: تمام هدف ما این است که مجموعه تشکل‌های جریان انقلابی با یکدیگر در ائتلاف حضور پیدا کنند و در تهران به‌طور ویژه به لیست واحد برسند. لیست اصولگرایان باید ترکیبی از نیروهای باتجربه و جوان باشد، زیرا ما وارد گام دوم انقلاب شده‌ایم. علاوه بر این، حضور خانم‌ها باید در مجلس پررنگ‌تر شود. آقای قالیباف به‌دلیل اینکه عضو شورای وحدت راهبردی اصولگرایان است به‌صورت جدا از این شورا، لیستی ارائه نمی‌کند؛ البته امید است که جبهه پایداری هم به شورای ائتلاف بپیوندد.

زنگ خطر سالمندی جمعیت

معاون وزیر بهداشت گفت: بیشترین سهم سالمندی در کشور مربوط به استان گیلان و کمترین سهم سالمندی در استان سیستان‌وبلوچستان است. حدود 4/2‌درصد تعداد مردان سالمند از زنان سالمند کمتر است. ایران در ۲۰سال آینده به سالمندترین کشور منطقه تبدیل خواهد شد. ۹۴‌درصد سالمندان بیمه پایه دارند و ۳۱‌درصد آنها تحت پوشش بیمه تکمیلی هستند. بیشترین علل مرگ‌ومیر در سالمندان، بیماری قلبی عروقی، دیابت، بیماری کلیوی و سرطان است. امید به زندگی در کشور از ۵۰ به ۷۰سال رسیده است.

شکایت دانشگاه شهید بهشتی از دانشجوی قلابی

مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت گفت: هویت این دانشجو کاملا جعلی بوده و هیچ‌گونه ارتباط ارگانی با دانشگاه تحت‌عنوان دانشجو نداشته است. در حال حاضر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از فردی که با هویت قلابی به‌عنوان دانشجو وارد شده بود به قوه قضائیه شکایت کرده است. ارتباط دانشجوی قلابی با برخی موسسات کنکوری و شبه‌مافیای کنکور که متاسفانه از افراد چهره دروغین و کاذب می‌سازند، کاملا تایید شده است.

استفاده از حساب اجاره‌ای، جرم است

مدیرکل حقوقی سازمان امور مالیاتی گفت: اگر واگذاری حساب بانکی یا کارت بازرگانی افراد به دیگران، منجر به تسهیل در وقوع جرم شود، صاحب حساب یا کارت بازرگانی به‌عنوان معاونت در جرم، تحت پیگرد قانونی و مجازات قرار خواهد گرفت.

ان‌شاءا... ۲۰ نوه خواهم داشت!

سردار غلامرضا جلالی، رئیس پدافند غیرعامل کشور در برنامه دست‌خط گفت: الحمدا... تا الان ۹نوه دارم؛ ان‌شاءا... تا ۲۰نوه می‌خواهیم پیش برویم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 3
  • IR ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
    3 0
    تو اسنادی که فکر کنم مال ویکی لیکس بود و سایت انتخاب منتشر کرده بود از قول مذاکره کنندگان آمریکایی آمده بود که این آقای علی هاشمی اطلاعات محرمانه عملیاتها را طی مذاکرات لو میداده و طرف آمریکایی گفته این فرد جوانتر از اونی بوده که بدونه داره زیادی حرف میزنه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس