کد خبر 995646
تاریخ انتشار: ۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۵
سه استان با بارش‌هایی بیش از یک متر/ کم‌بارش‌ترین استان‌های ایران کدامند؟

در سال آبی ۹۷ - ۹۸ در مجموع ۳۴۲.۱ میلیمتر بارش در کشور ثبت شد که این مقدار یک رکورد بی‌نظیر در میزان بارش‌های سالانه کشورمان است.

به گزارش مشرق، در حالی که سال آبی ۹۶ - ۹۷ یکی از کم‌بارش‌ترین سالهای نیم قرن اخیر بود، سال آبی ۹۷ - ۹۸ که دو روز پیش به پایان رسید، پربارش‌ترین سال آبی نیم قرن اخیر لقب گرفت.

ببینید:

عکس/ هنگام باران چتر رایگان بگیرید

در سال آبی ۹۷ - ۹۸ در مجموع ۳۴۲.۱ میلیمتر بارش در کشور ثبت شد که این مقدار یک رکورد بی‌نظیر در میزان بارش‌های سالانه کشورمان است چرا که در نیم قرن اخیر (که آمار بارش‌ها در کشور ثبت و ضبط شده است) هیچ‌گاه میزان بارش‌های سالانه ایران به این رقم نرسیده بود.

متوسط بارش‌های سالانه ایران حدود ۲۵۰ میلیمتر است که در سال‌هایی با بارش نرمال انتظار این میزان بارش را در کشور داریم اما سال آبی گذشته با ثبت ۳۴۲.۱ میلیمتر یک سال ترسال محسوب می شود و توالی یکی از خشک‌ترین سالهای نیم قرن اخیر (سال آبی ۹۶-۹۷) با پرآب ترین سال نیم قرن اخیر، نشان از افزایش تغییرات اقلیمی و تنوع بارشی در کشور دارد.

سال آبی ۹۷ - ۹۸ با ثبت ۳۴۲.۱ میلیمتر در مقایسه با سال آبی ۹۶ - ۹۷ شاهد رشد ۱۰۰ درصدی میزان بارش‌های کشور بودیم، همچنین میزان بارش‌های سال آبی گذشته نسبت به متوسط درازمدت (آمار ۵۰ ساله) رشدی ۳۸ درصدی داشت.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس