هفتاد و چهارمین نشست سران مجمع عمومی سازمان ملل متحد آغاز شد

دبیرکل سازمان ملل طی سخنرانی در آغاز نشست سران مجمع عمومی، با نگران‌کننده دانستن احتمال بروز درگیری نظامی در خلیج فارس، گفت جهان تاب تبعات درگیری در منطقه را ندارد.

به گزارش مشرق، هفتاد و چهارمین نشست سران مجمع عمومی سازمان ملل دقایقی پیش در مقر این سازمان در نیویورک آغاز شد.

ببینید:

عکس/ هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل به عنوان سخنران آغازکننده این نشست، گفت: «پیشرفت جدیدی در راهکار سیاسی برای بحران سوریه و در راستای قطعنامه ۲۲۵۴ حاصل شده است. همانطور که روز گذشته اعلام کردم، با تمام طرف‌ها به توافق رسیدیم تا کمیته فراگیر، متعادل و معتبر برای [بازنویسی] قانون اساسی سوریه تشکیل شود».

گوترش در ادامه افزود: «فرستاده ویژه من اخیرا بعد از نهایی کردن آخرین جزئیات با دولت و معارضان سوریه، از این کشور بازگشت. سازمان ملل امیدوار است که این کمیته طی هفته‌های آینده در ژنو تشکیل شود».

وی با اشاره به گسترش تروریسم و آغاز رقابت تسلیحاتی جدید در جهان، گفت:‌ «تداوم اقدامات یکجانبه، اجرای راهکار دو دولتی بین اسرائیل و فلسطین را تهدید می‌کند».

دبیر کل سازمان ملل ضمن هشدار درباره اینکه با تهدید درگیری مسلحانه در منطقه خلیج فارس مواجه هستند، تصریح کرد: «جهان تاب تبعات این درگیری را ندارد. حمله اخیر به تأسیسات نفتی عربستان سعودی کاملا غیرقابل قبول بود».

گوترش با بیان اینکه یک سوء محاسبه کوچک، می‌تواند به تقابلی بزرگ منجر در منطقه منجر شود، ادامه داد: «باید هرآنچه در توان داریم، برای پیشبرد عقلانیت و خویشتنداری به کار گیریم. من به آینده‌ای امید دارم که کشورهای این منطقه بتوانند با احترام متقابل و به دور از مداخله در امور یکدیگر، با هم زندگی کنند».

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که بتوانند پیشرفت به دست آمده در زمینه منع گسترش تسلیحات اتمی، که نماد آن را توافق هسته‌ای ایران (برجام) دانست، حفظ کنند.

دبیرکل سازمان ملل با اشاره به لغو معاهده منع موشک‌های میان‌برد (INF) بین آمریکا و روسیه، اظهار داشت: «توافق جدید "استارت"‌را باید گسترش داد. ما باید با یکدیگر همکاری کنیم تا تهدید روزافزون موشک‌های بالستیک را برطرف کرده و از بازنگری موفق معاهده منع گسترش تسلیحات اتمی مطمئن شویم».

گوترش درباره بحران کره شمالی نیز توضیح داد: «وضعیت شبه جزیره کره هنوز هم نامعلوم است. من به طور کامل از تلاش‌ها برای برنامه‌ریزی دیدار بعدی بین رئیس‌جمهور آمریکا و رهبر جمهوری دموکراتیک خلق کره حمایت می‌کنم».

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس