نصر الشِمَّری سخنگوی نجباء

معاون دبیرکل جنبش مقاومت اسلامی «نجباء» عراق با تشریح نحوه پاسخ مقاومت به حملات علیه حشد شعبی تأکید کرد: مقاومت امروز پیشرفته‌ترین سلاح‌ها و هزاران موشک در اختیار دارد.

سرویس جهان مشرق - مدتی است که شاهد انفجارهای مشکوک در مواضع و انبار مهمات حشد شعبی عراق هستیم؛ انفجارهایی که گفته می شود رژیم صهیونیستی عامل اصلی آن است. این در حالی است که ایالات متحده آمریکا نیز از سوی گروه های مقاومت عراق به دست داشتن در انفجارهای مذکور متهم شده است. یکی از آخرین انفجارهای مشکوک در عراق نیز در شهر بلد اتفاق افتاد. 

در همین ارتباط، دولت عراق اعلام کرده است که از تمام توان خود برای مقابله با هرگونه تجاوز از سوی طرف های خارجی به مواضع حشد شعبی مقابله خواهد کرد. «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان، «عادل عبدالمهدی»، نخست وزیر و «برهم صالح» رئیس جمهور عراق در یک نشست مشترک سه جانبه بر لزوم اتخاذ گام های ضروری جهت حفاظت و حراست از تمامیت ارضی بغداد در برابر تهدیدات خارجی تأکید کردند.

بیشتر بخوانید:

سخنگوی نُجَبا: سفارت آمریکا در بغداد باید مانند لانه جاسوسی به موزه تبدیل شود

نجباء: ۱۱ پایگاه آمریکا در عراق را زیر نظر داریم

از سوی دیگر، «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق اخیرا اقدام به لغو توافقنامه‌های پرواز پهپادها و جنگنده‌های خارجی بر فراز آسمان عراق بدون مجوز دولت بغداد، کرده است تا بدین ترتیب فعالیت های ائتلاف آمریکایی در عراق با محدودیت مواجه شده و مواضع حشد شعبی از گزند حملات احتمالی در آینده مصون بمانند. علاوه بر آنچه که گفته شد، ایالات متحده آمریکا همزمان با کارشکنی های خود علیه بغداد در عرصه میدانی، در عرصه سیاسی نیز تحریم هایی را علیه شماری از شخصیت های عراقی و شخصیت های مقاومت عراق اعمال کرده است.

در همین ارتباط، گفتگویی با «نصر الشمری» معاون و سخنگوی «شیخ اکرم الکعبی» دبیرکل جنبش مقاومت اسلامی «نجباء» عراق ترتیب داده شد که مشروح آن از نظر می گذرد؛

*طی هفته‌های اخیر شاهد وقوع «انفجارهای زنجیره‌ای» در مواضع و انبار مهمات «حشد شعبی» بوده‌ایم. به عنوان نمونه، یکی از انفجارها در انبار مهمات نیروهای مقاومت مردمی در شهر «آمرلی» صلاح‌الدین و دیگری نیز چندی پیش در نزدیکی پایگاه هوایی «بلد» اتفاق افتاد. بسیاری از گروه‌های عراقی انگشت اتهام را به سمت آمریکا نشانه رفته‌اند. علت اصلی وقوع این انفجارها از دیدگاه شما چیست؟

تعرض به مراکز حشد شعبی و هدف قرار دادن فرماندهان بسیج مردمی از سوی نیروهای آمریکایی امر جدیدی نیست و در گذشته نیز اینگونه حملات در جریان عملیات‌های نظامی جاری در عراق صورت گرفته است. همینطور تجاوزاتی علیه نیروهای ارتش و پلیس عراق صورت گرفته است.

گو اینکه دولت عراق در این باره سکوت کرد و سانسور رسانه‌ای مشکوکی صورت گرفت که شاید علت آن، فشارهای آمریکا بر همه دولت‌های عراق باشد. دلیل حملات یادشده این است که آمریکا حشد شعبی و مقاومت اسلامی را عنصر اصلی به شکست کشاندن پروژه داعش می‌داند؛ پروژه‌ای که آمریکا به‌دنبال طولانی کردن آن و ایجاد تغییر در نقشه منطقه بود تا امنیت اسرائیل را تضمین و نفوذ و هیمنه آمریکا را محقق کند.

همچنین آمریکایی‌ها حشد شعبی و مقاومت را هم‌پیمان ایران می‌دانند. البته ما خود را هم‌پیمان نمی‌بینیم، بلکه فراتر از آن معتقدیم که مسلمانان یک امت هستند و هرجا که باشند مسأله‌ای واحد دارند.

*«عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق اخیرا توافقنامه‌های پرواز پهپادها و جنگنده‌های خارجی بر فراز آسمان عراق بدون مجوز دولت بغداد را لغو کرده است. فرماندهان «حشد شعبی» نیز تأکید کردند که در صورت پرواز پهپادهای ناشناس بر فراز آسمان عراق، با آن برخورد می‌کنند. موضع شما دراین خصوص چیست؟

این فرمان از نظر ما شجاعانه و بی‌سابقه است. ما با تمام قدرت از این دستور نخست‌وزیر حمایت می‌کنیم زیرا اجرای آن ضامن امنیت کشور، ملت و نیروهای مسلح است.

البته معتقدیم که خوی استکباری و غرور آمریکایی‌ها به آنان اجازه پایبندی به این دستور را نمی‌دهد. کما اینکه همینطور شد و پس از صدور این دستور، باز هم چندین حمله هوایی علیه نیروهای حشد شعبی صورت گرفت.

*طی روزهای اخیر حرف و حدیث‌های فراوانی پیرامون ورود رژیم صهیونیستی به عرصه مبارزه با گروه‌های مقاومت عراق و دست داشتن آن در عملیات‌های خرابکارانه در این کشور، مطرح شده است. درصورت اثبات این مداخله مستقیم صهیونیست‌ها در آینده، «حشد شعبی» چه گزینه‌ یا گزینه‌هایی را برای مقابله با تل‌آویو در نظر خواهد داشت؟

با وجود اینکه کارشناسان نظامی به مسأله اعتراف رژیم صهیونیستی به بمباران مراکز حشد شعبی از زاویه‌ای دیگر نگاه می‌کنند، ولی به‌نظر ما این امر حاکی از جابجایی نقش رژیم صهیونیستی و ایالات‌متحده است.

آمریکا در مورد منافع و حضور خود در عراق احساس خطر می‌کند، زیرا سلاح مقاومت به‌راحتی می‌تواند به منافع آمریکا در عراق حمله کند. به همین دلیل این بمباران به رژیم صهیونیستی نسبت داده شد زیرا گمان می‌کنند که سلاح مقاومت از آنان دور است.

ولی به دو شیوه می‌توان به این حمله‌ها پاسخ داد؛ اول: ما رژیم صهیونیستی و ایالات‌متحده را یکی می‌دانیم و اگر نیروهای آمریکا در عراق حضور نداشتند، صهیونیست‌ها نمی‌توانستند به‌راحتی به آسمان عراق برسند. بنابراین آمریکا باید مسئولیت این تجاوز را به عهده بگیرد. پس پاسخ این بمباران، فقط علیه آمریکا خواهد بود.

دوم: ما معتقدیم که رژیم صهیونیستی قدرت مقاومت و توانایی عراق را به‌خوبی تشخیص نمی‌دهد؛ حال آنکه مقاومت و کشور عراق می‌توانند سلاح بازدارنده را ـ حتی اگر در حال حاضر نداشته باشند ـ به‌دست آورند.

*شما در سال ۲۰۰۸ در لیست تحریمی ایالات متحده آمریکا قرار گرفتید. اما این اقدامِ واشنگتن، پایانِ گام‌های خصمانه آن علیه «نجباء» نبود تا اینکه چند ماه پیش وزارت خزانه داری آمریکا تحریم‌هایی را علیه جنبش نجباء اعمال کرد. ماهیت تحریم‌های اعمالی از سوی واشنگتن علیه نجباء چیست و آیا این تحریم‌ها می‌تواند تأثیری بر روند فعالیت‌های این جنبش داشته باشد؟

ما لیست تحریم را لیست شرافت، افتخار و لیست حق علیه باطل و استکبار جهانی می‌دانیم. ما هیچ‌گاه دوست آمریکا نبودیم که امروز دشمن آن شویم. ما همیشه در جبهه مقابله با استکبار جهانی ـ به شکل عام ـ و آمریکا و رژیم صهیونیستی ـ به شکل خاص ـ بوده‌ایم. حتی اگر مواضع و جایگاه‌ها برای همه مشتبه شود، ما همیشه در جایگاه و موضع مقابله با استکبار خواهیم بود.

اما در خصوص تأثیر تحریم بر ما، باید بگوییم اصلا تأثیری وجود ندارد، زیرا هیچ‌یک از اعضای نُجَباء و سران آن سرمایه‌ای در هیچ بانکی ندارند و هیچ‌کدام از آن‌ها به فکر تفریح در سواحل آمریکا نیستند! سرمایه مجاهدان، ایمان و توکل بر خدا و سیاحت آنان، جهاد در راه خداست. ما بدون شک در همین موضع خواهیم ماند، حتی اگر این تحریم‌ها بارها تکرار شود.

*دیدگاه شما درخصوص فرمان ۱۰ ماده‌ای که توسط «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق صادر شده است، چیست؟ دیدگاه‌های متفاوتی درخصوص این فرمان ۱۰ ماده‌ای وجود دارد؛ برخی آن را تقویت «حشد شعبی» می‌دانند و برخی دیگر آن را به نوعی انحلال این گروه مقاومتی تلقی می‌کنند. دیدگاه شما چیست؟

دستور ۱۰ ماده‌ای نخست‌وزیر، یک فرمان برای منظم کردن امور است و به ادغام، انحلال، یا کم کردن نقش حشد شعبی کاری ندارد و اغلب بندهای آن در گذشته توسط الحشد الشعبی اجرا شده است.

ما معتقدیم که مقاومت، سلاح یا قدرت نیست. اگرچه این امور ضروری است، اما مقاومت در حقیقت ایمانی است در سینه مجاهدان و تا زمانی که این ایمان باقی است، مقاومت نیز باقی می‌ماند. همین عقیده بود که حشد شعبی را شکل داد و با وجود امکانات کم، سبب تحقق پیروزی‌های بزرگ شد؛ چه برسد به حالا که قدرت و امکانات مقاومت و حشد شعبی چندبرابر شده است.

*یکی از مسائل محل مناقشه‌ای که همچنان درخصوص عراق در محافل سیاسی و رسانه‌ای مطرح می‌شود، مسأله تداوم حضور نظامی آمریکا در عراق و وجود پایگاه‌های آمریکایی در این کشور است. گروه‌های مقاومت ازجمله نجباء نیز همواره نسبت به این مسأله معترض بوده‌اند. چه گزینه‌هایی را برای خروج نهایی آمریکایی‌ها از عراق در دستور کار دارید؟

موضع ما در مورد غیرقانونی بودن حضور نیروهای آمریکا در عراق تغییر نکرده است، زیرا وجود هر نوع نیروی خارجی در سرزمین عراق در اختیار دولت نیست بلکه در اختیار پارلمان است. اما کسانی که می‌گویند این حضور مستشاری یا آموزشی است، همانند کسی هستند که چشمان خود را بر خورشید بسته تا وجود آن را انکار کند.

مستشار و مربی به پایگاه‌های بزرگ با هزاران نیروی مسلح به انواع اسلحه، هواپیما و زره‌پوش در داخل خاک عراق چه نیازی دارد؟! آنان حضوری دقیقا نظامی و اشغالگرانه در خاک عراق دارند. طرح اخراج نیروهای آمریکا از عراق در پارلمان ارائه شد، ولی متأسفانه رئیس مجلس از بررسی این طرح جلوگیری کرد. البته بعد از فتوای آیت‌الله‌العظمی حائری (دام‌ظله) این طرح با قدرت به پارلمان برمی‌گردد و در غیر این صورت راهی در برابر مقاومت جز اجرای حکم شرعی به وسیله همه امکانات موجود و راه نظامی از جمله آن است، باقی نخواهد ماند.

*ارزیابی شما از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از گروه‌های مقاومت در نقاط مختلف منطقه و به ویژه در عراق چیست؟ اساسا نقش پیروزی انقلاب اسلامی در شکل‌گیری گروه‌های مقاومت در سراسر منطقه طی قریب به ۴ دهه گذشته را چگونه می‌بینید؟

آشکارا بگویم که اگر جمهوری اسلامی نبود، مقاومت اسلامی در عراق، لبنان یا فلسطین وجود نداشت و اگر هم وجود می‌داشت بسیار ضعیف می‌بود. قبل از جمهوری اسلامی، مقاومت چیزی جز سنگ و تفنگ در اختیار نداشت؛ ولی با پشتیبانی جمهوری اسلامی، مقاومت امروز پیشرفته‌ترین سلاح‌ها و هزاران موشک در اختیار دارد که با آن رژیم صهیونیستی را در لبنان و فلسطین به ذلت کشاند و اشغالگران آمریکایی را در عراق شکست داد و آنان را بیرون انداخت.

لذا پس از آن دلیلی برای بازگشت، غیر از بهانه داعش نداشتند و اکنون در نقاط دورافتاده مستقر شده‌اند و جرأت ندارند در مناطق مرکزی و جنوبی عراق آفتابی شوند.

*درخصوص تحولات منطقه نیز امروز شاهد آن هستیم که برخی حکام منطقه ازجمله سعودی، امارات، بحرین و ... به تبعیت از سیاست‌های توسعه‌طلبانه آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها، درحال پیاده‌سازی سناریوهای مد نظر آن‌ها در منطقه هستند. عامل یا عوامل این تبعیت و وابستگی را چه می‌دانید و آیا تداوم این مسیر توسط حکام عرب می‌تواند به اهداف بیگانگان در منطقه ازجمله عراق جامه عمل بپوشاند؟

دلیل اصلی برای اثبات ضعف این رژیم‌ها ـ که شبیه گله گوسفند هستند و چوپان آمریکایی آنان را به هرسو بخواهد می‌برد ـ این است که از ملت‌های خود جدا هستند، به آنان ظلم می‌کنند و شکم‌های سرانشان از اموال حرام پر شده است.

فراموش نکنیم که این حکومت‌های ضعیف توسط استکبار جهانی به‌ویژه دولت انگلیس به‌وجود آمدند و در حال حاضر آمریکا وارث این جایگاه شده است.

به‌خدا قسم انسان آزاده برایش راحت‌تر است که در صحرا زندگی کند و خاک بخورد، تا اینکه شاه باشد و ترامپ همانطور که با حکام عربستان و امثال آنان رفتار می‌کند، با او رفتار کند. اما در خصوص اهداف این رژیم‌ها باید بگویم که کمتر از آن هستند که اصلا هدفی داشته باشند. آن‌ها مجری اهداف و پروژه‌های آمریکا و پرداخت‌کنندگان هزینه‌های حماقت آمریکا در منطقه هستند.

آنان امروز عاجزتر از آنند که بتوانند هدفی را در منطقه محقق کنند و تمام هدفشان طولانی‌تر کردن عمر حکومت‌های خود می‌باشد؛ پس از آنکه نشانه‌های زوالشان برای هر عاقلی آشکار شده است.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • حامد IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۱
  12 4
  مث ژاپن نقره داختون میکنن
 • حامد IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۱
  8 2
  میزنیم میزنیم و میتونیم میتونیم به درد نمیخوره خب بزنید !!