کد خبر 995030
تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۷
انتخابات اسرائیل

همزمان با آغاز رایزنی‌های رئیس رژیم صهیونیستی برای تشکیل دولت جدید رژیم، آویگدور لیبرمن گفته است نه به ائتلاف نتانیاهو خواهد پیوست و نه به ائتلاف گانتس.

به گزارش مشرق، در سایه حالتی از رکود پس از انتخابات اخیر کنست(پارلمان)، رووین رویلین رئیس رژیم صهیونیستی رایزنی‌هایش را با احزاب پیروز در انتخابات اخیر پیش از آنکه تصمیم خود را درباره تعیین نخست وزیر بگیرد، آغاز کرده است. ریولین از امروز پذیرای احزاب مختلف صهیونیستی در مقر اقامتی خود است تا توصیه‌های آنها را بشنود. رئیس تشریفاتی رژیم صهیونیستی تا حد زیادی ماموریت انتخاب سیاستمداری را دارد که از بهترین فرصت برای تشکیل  ائتلاف باثبات برخوردار باشد.

بیشتر بخوانید:

حمایت رسمی اعراب از نخست‌وزیری «گانتز»

وقتی همه به نتانیاهو پشت می‌کنند

 معمولا این مسئله اقدام ظاهری بوده، ولی این بار ریوولین نقش اصلی را پس از انتخاباتی ایفا می‌کند که نتایج آرای احزاب مهم یعنی حزب لیکود و حزب آبی سفید تقریبا نزدیک به هم است، در انتخابات هفته گذشته، حزب آبی و سفید به ریاست بنی گانتس، ۳۳ کرسی در کنست(پارلمان) کسب کرد که ۱۲۰ کرسی دارد، در حالی که حزب لیکود به ریاست بنیامین نتانیاهو به ۳۱ کرسی دست یافته است.

نه نتانیاهو و نه گانتس هیچ کدام نمی‌توانند ائتلاف اکثریت را با همپیمانان کوچک و سنتی خود تشکیل دهند، و به نظر می‌رسد راه حل میانه در تشکیل دولت وحدت میان دو نفر باشد، هر چند هر یک از آنها بر نخست‌وزیری پافشاری می‌کنند.

این در حالی است که ایمن عوده رئیس فهرست مشترک عربی در مناطق اشغالی حمایت خود را از بنی گانتس برای تصدی نخست وزیری رژیم صهیونیستی اعلام کرده است. عوده به روین ریولین رئیس رژیم صهیونیستی گفته است که اولویت فهرست مشترک، کنار زدن بنیامین نتانیاهو از نخست وزیری است و به همین سبب از گانتس حمایت می‌کند.

عوده با رئیس رژیم اسرائیل دیدار کرده است که رایزنی‌های خود را با احزاب سیاسی صهیونیستی از امروز یکشنبه آغاز کرده است تا نظر وتوصیه‌های آنها را درباره فردی که باید مامور تشکیل  دولت جدید اسرائیل شود، بشنود.

فهرست مشترک عربی شامل چهار حزب عربی در انتخابات اخیر رژیم صهیونیستی، ۱۳ کرسی از مجموع ۱۲۰ کرسی کنست را کسب کرده و به سومین قدرت در انتخابات اخیر تبدیل شده است.

تنها یکی از چهار حزب فهرست مشترک عربی که سه کرسی کسب کرده، با حمایت از نامزدی گانتس مخالفت کرده است.

در صورتی که گانتس حمایت تمام احزاب فهرست مشترک  عربی را کسب کند، تعداد کرسی‌هایی که از آن برخوردار خواهد شد، کمتر از ۶۱ کرسی خواهد بود که برای تشکیل اکثریت در کنست و تشکیل  دولت آتی لازم است.

پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که گانتس با تشکیل ائتلاف به ۵۷ کرسی دست خواهد یافت، در صورتی که سهم نتانیاهو، ۵۵ کرسی خواهد بود.

رئیس رژیم صهیونیستی امروز یکشنبه خواستار تشکیل آنچه دولت باثبات خوانده متشکل از حزب لیکود به ریاست نتانیاهو و حزب آبی سفید به ریاست بنی گانتس شده است،‌گانتس در انتخابات اخیر رژیم صهیونیستی با ائتلاف آبی سفید(کاحول لاوان) بر حزب لیکود به ریاست بنیامین نتانیاهو پیروز شده  بود.

این در حالی است که «اریه درعی» رئیس حزب مذهبی شاس از پیوستن رسمی این حزب به هر ائتلافی خبر داده است که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم تشکیل بدهد.

بر اساس پایگاه عبری والاه،‌ رئیس حزب شاس گفته است خبرهای زیادی شنیده‌ام مبنی بر اینکه حزب شاس، بنیامین نتانیاهو را رها خواهد کرد و به سمت احزاب چپگرای اسرائیلی خواهد رفت، این خبرها صحت ندارد و من امروز و بدون کمترین تردیدی اعلام می‌کنم که حزب شاس در کنار نتانیاهو و حزب لیکود خواهد بود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس