نفت نمایه

یک پایگاه خبری بین‌المللی در حوزه نفت ضمن گزارشی تصریح کرد ایران در هنر پنهان کردن نفتکش‌هایش از تحریم‌های آمریکا استاد شده است.

به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت:

اویل پرایس نوشت: ایران روش‌های مختلفی برای انتقال مخفیانه محموله‌های نفتی‌اش دارد، به طوری که بسیاری از مراکز رهگیری محموله‌ها تلاش می‌کنند به اطلاعات موثقی در این زمینه دست یابند اما تهران در این زمینه استاد شده است.

بیشتر بخوانید:

فیلم/ افزایش قدرت ایران در برابر تحریم‌ها با «تصفیر نفت»

فایننشال‌پست: ایران توانسته تحریم‌های نفتی آمریکا را دور بزند


«دوین گوگگان» مدیر جهانی اطلاعات نفتی موسسه «گن اسکیپ» گفت: ایران بهتر از آنچه دیگران انتظار داشته‌اند، نفت خود را به دیگران می‌فروشد.


سرویس ردیابی نفتکش‌ها موسوم به «تانکر ترکرز» نیز اعلام کرد ایران بیش از سطح انتظار دیگران، خوب عمل می‌کند به طوری که بیش از ۸۰۰ هزار بشکه در روز نفت خام و محصولات میعانی صادر کرده که از این رقم، مقصد بیش از ۴۰۰ هزار بشکه در روز، ناشناخته است.


به گفته «سمیر مدنی» یکی از موسسان سرویس ردیابی نفتکش‌ها، این بشکه‌های نفتی در نهایت از طریق انتقال کشتی به کشتی، سر از کشتی دیگری درمی‌آورند و به احتمال زیاد، کشتی‌های چینی دریافت‌کننده این محموله‌ها هستند.


منابع رازدار در صنعت ردگیری محموله‌های نفتی نیز اعلام کردند مشکل اینجاست که نفتکش‌های ایرانی به محض ترک بنادر، چراغ خاموش حرکت می‌کنند تا در راه رسیدن به بندر مقصد، از ردگیری مصون مانند.


«فلوریان تالر» مدیر اولین تحلیلگر نفتی دیجیتال جهان تحت عنوان «اویل ایکس» نیز گفت برای ردگیری موقعیت یک نفتکش با دستگاه گیرنده و فرستنده خاموش، به سیستم‌های بسیار پیشرفته‌ای نیاز است.


این سیستم در دسترس همگان نیست و مسئله پیچیده‌تر آنکه، نفتکش‌های مختلف از روش‌های مختلف رهگیری محموله‌ها استفاده می‌کنند.


به علاوه، انتقال محموله‌ها از کشتی به کشتی به روش دور زدن تحریم‌ها برای ایران تبدیل شده و ردگیری محموله‌های نفتی از ایران به مقاصدشان را دشوارتر کرده است.


محاسبات شرکت تحلیل داده‌های گن اسکیپ حاکی است که از سه ماهه نخست سال ۲۰۱۸، تولید نفت ایران تنها به میزان تقریبی ۱۵ درصد کاهش یافته است.


تحلیلگران این شرکت همچنین یادآور شدند با تولید حدود سه میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه نفت در روز در ایران، صادرات این کشور احتمالا به یک میلیون بشکه در روز می‌رسد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس