لیزر

سیستم های دفاع لیزری سرعت بالایی داشته و در حقیقت پرتابه آنها با سرعت نور حرکت می کنند. تا زمانی که انرژی وجود داشته باشد، شلیک ادامه دارد و در عین حال شلیک هر پرتوی لیزر نیز بسیار ارزان است.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، استفاده از سیستم هایی انرژی مستقیم همانند لیزر در سامانه های تسلیحاتی، از سالها پیش در فکر طراحان و سازندگان سامانه های تسلیحاتی وجود داشته و خصوصا استفاده از نمونه های این تسلیحات در فیلم های علمی تخیلی به شدت رواج دارد که این موضوع بخصوص در سری سینمایی جنگ ستارگان نمود زیادی داشت اما سلاح های لیزری یا انرژی مستقیم فقط در حد پرده سینما یا رمان های تخیلی نماند و بعد از دهه ها تلاش مستمر و پیگیری، کم کم در حال وارد شدن به میدان رزم واقعی هستند.

بیشتر بخوانید:

دستیابی ایران به سلاح توپ‌ لیزری

جمهوری اسلامی چهارمین کشور جهان با توانایی تولید مستقل پدافند موشکی برد بلند+عکس

جنگ لیزری آمریکا و چین به کشور مشهور جیبوتی رسید/ این بار اژدها چشم عقاب را کور کرد +عکس

در حالی که معدود کشورهای جهان توانسته اند در این حوزه به موفقیت های ملموسی برسند حالا خبر رسیده که جمهوری اسلامی ایران نیز در مسئله طراحی و ساخت سلاح های لیزری وارد کارزار جدی شده و در حال حاضر نیز سیستمی را به صورت فعال در اختیار دارد. در این زمینه امیر شاهرخ شهرام معاون وزیر دفاع و رئیس شرکت صنایع الکترونیک (صاایران) طی روزهای گذشته در این باره اظهار داشته "علاوه بر اینکه هم اکنون از لیزر برای آماده سازی سامانه‌های توپخانه‌ای و روانه سازی توپ و رادار استفاده می کنیم تا سامانه بتواند هدف را با دقت بالا ردگیری کرده و مورد اصابت قرار دهد، در موضوع کُشندگی نیز دستاوردهای خوبی داشتیم که همه آنها تولید داخل هستند. پرنده های رادارگریز را از لایه های کامپوزیتی می‌سازند تا هم رادار گریز باشد، هم سبک باشد و هم به تداوم پرازی آن در هوا کمک کند. این بدنه کامپوزیتی در برابر لیزرهای پرتوان آسیب‌پذیر است و ما با استفاده از این لیزرها که در اختیار داریم می توانیم آنها را منهدم کنیم. هم اکنون از این سامانه های لیزری در مناطق حساس و حیاتی کشور نیز استفاده می‌شود و امروز لبه تکنولوژی دنیا در حوزه لیزری در دستان متخصصان نیروهای مسلح ما قرار دارد."

با این اوصاف برای آشنایی بهتر با این مبحث بهتر است کمی به تاریخچه سلاح های لیزری بپردازیم.

تلاشی طولانی برای داشتن سلاح نامرئی

به زبانی ساده لیزر ابزاری است که نور را به صورت پرتوهای موازی بسیار باریکی که طول موج مشخصی دارند، ساطع می‌کنند. این دستگاه از ماده‌ای جمع کننده یا فعال کنده نور تشکیل شده که درون محفظه تشدید نور قرار دارد. این ماده پرتو نور را که به وسیله یک منبع انرزی بیرونی (از نوع الکتریسیته یا نور) به وجود آمده، تقویت می‌کند. از همان ابتدای کشف این خواص در اوایل دهه ۱۹۵۰ دانشمندان به خواص گوناگون این فناوری جدید پی بردند و از آن تاریخ به بعد بخش های مختلف از علوم و صنایع تحت تاثیر این فناوری قرار گرفت.

 در بخش های نظامی نیز با پی بردن به قدرت بالای لیزر برنامه هایی از اواخر دهه ۱۹۶۰ میلادی برای استفاده از این تکنولوژی مطرح شد.   در ابتدا نیروی هوایی آمریکا به دنبال استفاده از لیزر به عنوان یک سامانه پدافند هوایی بود، نیروی زمینی و دریایی آمریکا نیز در ادامه دهه ۱۹۷۰، آزمایشاتی را به منظور طراحی و ساخت سلاح های پدافند لیزری انجام دادند که عمدتا در مرحله نمونه های آزمایشی باقی ماند. اما در دهه ۱۹۸۰ میلادی و با روی کار آمدن رونالد ریگان و بحث استراتژی "جنگ ستارگان" استفاده از سلاح های لیزری در دو نقش تدافعی و هم تهاجمی گسترده تر شده و با جدیت بسیار بیشتری از سوی آمریکا دنبال شد. البته به دلیل موانع موجود در آن پروژه و البته پایان جنگ سرد پروژه های آن طرح نیز عمدتا در مرحله آزمایشی و پیش نمونه باقی ماندند.

به طور مثال یکی از آن طرح ها که از آن زمان مطرح شده و در سالهای بعد از جنگ در قالب برنامه سپر دفاع موشکی آمریکا مطرح شده و نهایتا به دلیل مسائل مالی و نبود توان واقعی عملیاتی لغو شد، پروژه "لیزر هوابرد ضد موشک بالستیک" بود که بر پایه نصب یک توپ لیزری بر روی دماغه یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ برای ساقط کردن موشکهای بالستیک در مرحله شتاب گیری اولیه آنها بود.

این طرح سرنوشت بسیار جالبی پیدا کرد. پروژه YAL-۱ که تبلیغات فراوانی برای آن توسط آمریکا انجام شده بود پس از سالها تحقیق و صرف میلیاردها دلار در زمان صدارت رابرت گیتس وزیر دفاع اسبق آمریکا کنسل شد. بخشی از صحبتهای وزیر دفاع سابق آمریکا در مورد این سامانه جالب است:

لیزر هوابرد در حال پرواز

پایان پروژه YAL-۱ در بیابان های آریزونا

وی می گوید: "من و سایر پرسنل وزارت دفاع معتقدیم که این برنامه هرگز عملیاتی نشده و نخواهد شد. در حقیقت برای هدف قرار دادن یک موشک بالستیک در مرحله شتاب گیری اولیه آن از فاصله ای امن به لیزری ۲۰ الی ۳۰ برابر نیرومندتر از آنچه که در حال حاضر در این هواپیما نصب شده است نیاز است. پس در حال حاضر این لیزر هوابرد در صورتی که قصد مقابله با ایران را داشته باشد بایستی در درون مرزهای این کشور به عملیات پرداخته و موشکهای بالستیک را در مرحله اولیه پرواز ساقط کند. برای این کار ما به ۱۰ الی ۲۰ فروند از این هواپیماها نیاز داریم که بهای هر کدام نزدیک به یک و نیم ملیارد دلار است و هزینه تعمیر و نگهداری سالانه هر کدام از آنها نیز ۱۰۰ میلیون دلار است. من نیز فکر نمی کنم که کسی معتقد باشد که این ایده عملی باشد"

در نهایت و پس از این گونه مخالفت ها، هواپیمای مورد نظر در سال ۲۰۱۲ میلادی به گورستان هواپیماهای آمریکایی در ایالت آریزونای آمریکا منتقل شد.

در شوروی سابق نیز برنامه هایی در خصوص بهره گیری از اشعه لیزر برای مقاصد پدافندی به صورت زمین و هواپایه وجود داشت که به شکل عملیاتی در نیامده و آنچنان از وضعیت فعلی آنها خبری در دسترس نیست. اما در بخش زمینی و پدافند کوتاه برد، اتحاد شوروی مسیری موفق تر را پیش رفت.

سامانه دفاع لیزری متحرک ۱K۱۷ Szhatie ساخت شوروی سابق

در دهه ۱۹۸۰ میلادی این کشور به جهت مقابله با موشک های کروز آمریکایی، سرمایه گذاری بسیار سنگینی در بحث سیستم های دفاع هوایی کوتاه برد لیزری برای دفاع از پایگاه های هوایی خود کرد و بنا به برخی از برآوردهای اطلاعاتی در اواخر دهه ۱۹۸۰ به شکل محدودی این سیستم ها نیز در سازمان رزم ارتش شوروی وارد شده بودند. در هر صورت و پس فروپاشی شوروی سابق، این طرح ها به ظاهر متوقف شده اند.

چالش ها و مشکلات رو به روی سیستم های لیزری

اولین و یکی از بزرگترین دشمنان سامانه های لیزری، شرایط بد جوی است. هرگونه مه غلیظ، شرجی، پوشش ابری، طوفان شن و یا دود مصنوعی به راحتی می تواند توان این پرتوی لیزری پرتاب شده را کاهش داده یا آن را منحرف و یا حتی به طور کامل در شرایط مطلوب از بین ببرد. به عنوان مثال چند سال پیش و همزمان با ارسال یک سیستم دفاع لیزری کوتاه برد برای نیروی دریایی آمریکا به منطقه خلیج فارس، رسانه ها در گزارشی به مشکلات سیستم های لیزری پرداخت.

حال شاید برای برخی از خوانندگان ما این سوال پیش بیاید که برای ایران وضعیت به چه گونه است؟ در این میان به این مسائل باید توجه کرد؛ اولا از مشخصات و مختصات سیستم لیزر ایرانی اطلاعی در دسترس نیست ولی با توجه به صحبت های امیر شهرام می توان این طور حدس زد که با یک سیستم دفاعی کوتاه برد طرف هستیم. مشخصا در زمین، شرایط هوایی به نسبت مناطق دریایی بسیار آرام تر بوده و در طول روزهای یک سال مدت زمان بیشتری از هوای بدون طوفان برخوردار است.

مسئله بسیار مهم بعدی این که در یک سناریو مربوط به یک توپ لیزری زمین پایه، میزان انرژی در دسترس بسیار بیشتر از یک ناوشکن یا رزم ناو مستقر در روی آب است.

برای فهم بهتر به این مثال توجه کنید: فرض کنیم سیستم لیزری مورد نظر ایران در اطراف پایگاه هوایی یا تاسیسات اتمی در نزدیکی اصفهان نصب شده است. مشخصا تامین انرژی برای یک لیزر چند مگاواتی با قدرت تخریب بسیار بالا کاملا در دسترس پدافند هوایی قرار دارد.

مزایای داشتن یک دفاع لیزری چیست؟

موشک های کروز، موشک های ضد رادار و بمب های هدایت شونده دورایستا از جمله مهم ترین تهدیدات بر علیه ایران در صورت بروز هر گونه درگیری نظامی ایران با آمریکا یا رژیم صهیونیستی محسوب می شوند. این کشورها از روش ارسال تعداد بالایی از موشک های کروز به سمت هدف در موج اول حمله بهره می برند تا خصوصا سیستم های دفاع هوایی و راداری را نابود کرده و راه را برای تهاجم نظامی باز کنند.

سیستم های دفاع لیزری سرعت بالایی داشته و در حقیقت پرتابه آنها با سرعت نور حرکت می کنند، تا زمانی که انرژی وجود داشته باشد، شلیک ادامه دارد و در عین حال شلیک هر پرتوی لیزر نیز بسیار ارزان بوده و برخی از منابع صنعتی و علمی هزینه شلیک هر پرتوی لیزری را در حد چند سنت اعلام کردند. امروزه نیز آمریکا، چین، روسیه و آلمان (و حالا ایران) هم به دنبال همین لیزرهای متحرک یا ثابت کوتاه برد برای دفاع هوایی کوتاه برد برای دفاع از تاسیسات حساس رفته اند و به نظر به موفقیت هایی نیز در این زمینه رسیده اند. به نظر الان می توان با نوعی اعتماد گفت که سلاح های لیزری حداقل در بحث دفاع هوایی کوتاه برد به یک حقیقت عملیاتی رسیده اند.

یک سامانه دفاع لیزری در حال آزمایش برای نیروی هوایی آمریکا

سیستم دفاع هوایی کوتاه برد لیزری جدید ساخت روسیه

این مسئله این روزها به یک حقیقت عملیاتی نیز رسیده است و به نظر در چند جای جهان نیز مورد استفاده قرار گرفته است. چینی ها در جیبوتی برای آمریکایی ها با سلاح های لیزری مشکل ساز شدند و گزارش های زیادی از ارسال اشعه لیزر به طرف چشم خلبانان آمریکایی در این کشور ارسال شده است. آمریکایی ها اعتقاد دارند که چینی ها مسئول این مسئله هستند.

چینی ها حداقل تاکنون، ۴ مدل سلاح لیزری مخصوص پیاده نظام توسعه داده و یک مدل سیستم ضد پهپاد لیزری کوتاه برد نیز ساخته اند. BBQ-۹۰۵،  WJG-۲۰۰۲، PY۱۳۱A و PY۱۳۲A از جمله معروفترین نوع از این سلاح ها هستند. بخشی از این سلاح ها در اختیار ارتش چین و برخی دیگر از آن در اختیار نیروهای پلیس این کشور قرار گرفته است تا از آن در عملیات های ضد اغتشاش استفاده کنند. البته این کشور حداقل یک مورد سامانه دفاع لیزری زمین پایه و یک سیستم دریاپایه دفاع لیزری را نیز در دست توسعه دارد.

اسلحه لیزری WJG-۲۰۰۲

ترکیه نیز به نظر وارد ماجرای سیستم های دفاع کوتاه برد لیزری شده و برخی حتی اعتقاد دارند که سیستم های دفاع کوتاه برد لیزری ساخت این کشور برای اولین بار در درگیری های لیبی شرکت کرده و یک پهپاد ساخت چین که به نیروهای وفادار به امارات تحویل داده شده بوده است را نیز سرنگون کرده است. شرکت ترکیه ای Aselsan در تابستان سال ۲۰۱۸ میلادی اعلام کرده که با موفقیت یک سیستم دفاع کوتاه برد لیزری را برای مقابله با پهپادها، دفاع از پایگاه های نظامی و نابودی بسته های انفجاری توسعه داده و آزمایش کرده است.

سیستم دفاع لیزری توسعه یافته توسط Aselsan  ترکیه

شرکت راین متال آلمان نیز در حال حاضر تلاش های بسیار گسترده ای را در بحث توسعه سیستم های دفاع کوتاه برد لیزری برای ارتش این کشور در دست اقدام دارد و خصوصا نیروی دریایی آلمان و ناوچه های کلاس Braunschweig از جمله گزینه های اصلی برای دریافت سلاح لیزری هستند. ژرمن ها هنوز جزییات خاصی از این سیستم لیزری را منتشر نکردند.

سیستم دفاع لیزری در حال توسعه توسط راین متال آلمان

 مشخصا از آمریکا گرفته تا چین و روسیه و البته جمهوری اسلامی ایران مسیر طولانی برای رسیدن به سطوح بالاتر سلاح های لیزری مثل بحث توپ های سنگین لیزری برای درگیری با اهداف در فواصل بالاتر دارند اما به نظر می رسد در این بخش هم ایران با سکوت و چراغی خاموش توانسته تا خود را به جمع معدود کشورهایی با توان تکنولوژی بالا در این بخش برساند که می تواند مکمل بسیار قوی و مهمی برای سامانه های پدافندی موجود در کشورمان باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 80
 • در انتظار بررسی: 33
 • غیر قابل انتشار: 26
 • IR ۰۰:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  عجب....لیزر خوبه؟؟؟؟وقتی کشتی با لیزر امریکایی اومد که سردار فدوی گفت رقص نور که.......الان شد استراتژیکککک؟؟؟؟؟این دو بینی تا کی..پاتریوت عربستان و مسخره می کنیم بعد تو مقاله هاتون سامانه ۱۵ خرداد و با پاتریوت مقایسه می کنید......خیلی جالبه
  • حمید IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
   خطاب به 00:09، خدا شفات بده، آمریکا ادعا کرده بود بود که توان هدف قرار دادن پهپادهای ایران با لیزر را داره ، در حالی که در عمل نمی توانست کاری از پیش ببرد، مسئله ای که سردار فدوی گفت در این زمینه بود، نه اینکه اهمیت دفاع لیزری را زیر سوال ببره، در مورد عربستان هم همه می دانند که نیروهای نظامی عربستان توانایی استفاده درست از تسلیحات پیشرفته نظامی را ندارند از جمله سامانه پاتریوت ، عدم رهگیری و انهدام پهپادهای یمنی توسط سامانه های پاتریوت عربستان گواه این مدعاست ، در ضمن گفته شد که سامانه باور 373 بهتر از پاتریوت عمل می کند، فهمیدن این مسائل هوش خیلی بالایی هم نمی خواست ، چطور خودتو به نفهمی می زنی؟!!!!!!!
  • محراب IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
   53 44
   برو بیمیر
  • رامین IR ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
   75 52
   جناب 00:09، چیزی که خیلی جالبه ، بلاهت استثنایی جنابعالی است که از فهم مسائل ساده هم عاجزی.
  • IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
   15 22
   گرامی شما با کی داری بجث میکنی ؟ بی خیال آن چیز که عیان است چه حاجت به بیان است. فعلا دور دور شعاره ، هر چقدر هم رویایی و تو خالی هم باشه مهم نیست.
  • عل IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
   5 31
   تمام این سلاح ها در مقابل موشک تنگستن که در هر ثانیه از زمان شلیک تا رسیدن به هدف قدرتش هشت برابر میشه مثل برخورد مگس به یک هواپیماست.
  • IR ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
   31 30
   تا کور شود هر آن کس نتواند دید.
 • COWBOY FR ۰۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  كم كم بايد واژه " عيرانستان " رو ملموس كنيم ، اين واژه بايد به عنوان اولين سرمشق كودكان دبستاني مورد استفاده قرار بگيره ، به جاي مطلب زدن يه تِي بگيريد دستتون و آب و جارو كنيد كه ما داريم مياييم .
  • IR ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
   84 30
   تو یا احمق آلبانیایی نشین آلزایمری یا نوآموز فارسی خوان صهیون کثیف هستی: اول برو فارسی رو خوب خوب یادبگیر بعدش نصیحت می کنم دو تا کلاس شنا برو یاد بگیر چون بزودی مجبوری توی مدیترانه شنا کنی! اگر هم آلزایمر داری که کبریت بی خطر هستی...
  • IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
   42 30
   به همین خیال باش. واقعا ترجمه تحت اللفظی اسمت برازندته: پسر گاو!!!
  • خداپرست IR ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
   26 35
   از نامت برکیاد که «گوساله» هستی برو هند زندگی کن. اونجا یه عده‌ای می‌پرستنت. البته یه عده‌ جانور مثل خودت در عربستان و لیبرتی هم هستن که می‌تونی بری با همنوعان خودت در اونجا‌ها هم زندگی کنی.
  • امير IR ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
   23 26
   خودت رو معرفي مي كردي تا بشناسيمت! اگه ميخاي بياي همين الان پاشو بيا منظرتيم. قايم نشو خودتو نشون بده ! امثال تو خوب ميدونن كي مرد ميدانه و كي بايد دنبال سوراخ موش باشه
  • IR ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
   21 43
   چه خبر از تیرانا ؟ میگن بهتون گشنگی میدن ؟
  • IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
   18 25
   باز یونجت تموم شد
  • IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
   35 28
   اینها پانترک وحشی تورچیه پرستند نه البانیایی نشینها
  • IR ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
   16 9
   آلبانی! به کجا رسیدی! پیر و کهنه و نفرت آور...
  • IR ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
   12 27
   امان از اين فيلتر شكن ها
 • IR ۰۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  32 8
  در هوای ابری و آلوده چندان کارساز نیست
 • IR ۰۰:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  40 28
  بسیار عالی دستمریزاد
 • FR ۰۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  39 41
  چقدر افتخار آفرین ....درود بر شما
 • جواد IR ۰۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  آمریکا تا سال 2022 ناوشکن های زاموالت و ناو های هواپیما برش به سالاح های لیزری با قدرت 1 مگاوات مجهز میکنه همچنین جنگنده های اف 35 اف 22 و بمب افکن بی2 مجهز به پدافند لیزری خواند شد در ضمن سیستم لیزری متحرک با قدرت 500 کیلووات برای دفاع از پایگاه ها در حال طراحی نهایی هستن، توپ الکترو مغناطیس با برد 300 کیلومتر و سرعت 10 ماخ تا 3 سال آینده بر روی ناوهای آمریکا مستقر میشه که با احتساب ی ناوشکن یا ناو هواپیما بر با داشتن پدافند sm3، لیزری، موشک های کروز فوق رادار گریز LRASM، همچنین قدرت ویرانگر توپ مغناطیسی و ده ها عملکرد نوین دیگر که مقابله و نابودی تنها به یک آرزو مبدل میکنه برای دشمنانش
  • حمزه IR ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
   24 39
   سرعت ده مااااخ؟!!ما داریم درباره سرعت نور صحبت میکنیم!حالا مشخص میشه هرچه در توان داری در کلمات به زبان اوردی.
  • IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
   8 30
   پشو دیگه صیح شده
  • سید رضا - پاسخ جوات آمریکایی ! IR ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
   21 43
   جوات جون ! آمریکا ؛ هیچ غلطی نتوانسته ، نمی تواند و نخواهد توانست بکند ! و صد البته نوچه های ذلیلش ! افتاد ؟؟!!!
  • احسان IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
   11 3
   هرموقع ساخت اونوقت بیا بگو
 • IR ۰۱:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  16 14
  چقدر خوابمون مباد
 • مغزمتفکر IR ۰۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  18 62
  آواکس آواکس اوجب واجبات است
  • مغز متفکر اصلی NL ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
   5 5
   که چی؟
  • IR ۱۰:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
   5 3
   تو هنوز زنده ای :))
 • ۰۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  61 43
  به قول یکی از رفقا : تا وقتی پشتمون گرم باشه به دعای نایب برحق حضرت مهدی (رجوع شود به دعاهای تکان دهنده مقام معظم رهبری در ساعت پایانی روز آخر ماه مبارک رمضان امسال 1398 که در پایان مراسم سالگرد رحلت امام بیان کردن در حضور زائران حرم امام) و آمین حضرت مهدی که گوشهای بی توفیقمون نمیشنوه و برکت خون شهیدان زینبی راه اباعبدالله الحسین و حماسه مردمی اربعین حسینی در جاده بهشتی نجف-کربلا.. دیگه باکی نداریم از هیچ دشمنی و هیچ سلاحی
 • IR ۰۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  10 20
  از خواب بیدار شین صبح شده
 • IR ۰۱:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  44 32
  ابتدا باید درود بفرستیم به تمام دانشمندان و دست اندرکاران صنایع نظامی وطنم که در پرتو تلاش بی وقفه این عزیزان است که مردم با خاطری آسوده بابت امنیت کشور گذران زندگی میکنند ، نزدیک به پنجاه سال قبل معلم ما میگفت که مخترع و بنوعی مکتشف لیزر فردی بنام مهندس *جوان* دانشمند ایرانی بوده است . حتما دانشمندان ما به این مقدار توان اکتفا ننموده و سعی در ارتقا برد و توان خواهند نمود و شاید یکی از مولفه های انرژی مورد نیاز، نیروی هسته ای باشد ، اما آیا این سلاح جز سلاح های مخفی مورد نظر یکی از فرماندهان که چندی قبل عنوان داشتند هست . یا مهمتر از این در آستین داریم که در زمان نیاز ظاهر خواهند شد ، مانند شایعه بشقاب پرنده و امثالهم ، امیدواریم در دیگر عرصه ها مانند دیگر صنایع کوچک وبزرگ و دیجیتال شاهد اوج پیشرفت و زدودن وابستگی ها و ایجاد زیر بناهای اساسی و استراتژیک بدست جوانان آگاه و دانشمند کشورمان باشیم و به این معنا ضمن بهره وری زمینه برای اشتغال جمع کثیری از جوانان کشور که در پی خود همه گونه خیر و برکت نصیب همه خواهد شد ، دست بدعا برمیداریم ، آقا امام صاحب الزمان و مکان ،بحق صاحب این ایام امام حسین (ع) الشهید در حق مردم عنایت بیشتر داشته و دعا بفرمایند . تا عاقبت بخیر باشیم ،آرزومند و امیدواریم هموطنانی که در هر جای دنیا تشریف دارند هر گونه کمک فکری و معنوی میتوانند در حق وطن خود انجام دهند دریغ نورزند و اگر احساس تعلق و دِینی بمردم و میهن خود دارند ، فعالانه و در صورت نیاز با طمأنینگی و ایمنی عمل نمایند ، که لذتی از آن بالاتر نیست که آدمی خدمتی در حق کشور خود انجام دهد که بسیاری از عمل او سودمند و بهره مند شوند . و دعای خیر آنها همیشگی خواهد بود . چه در دنیا و چه در آخرت که نصیب خود و پدر و مادرش میشود . با آرزوی توفیق
 • کوروش IR ۰۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  50 30
  نتانیاهو تب و لرز می گیره با این اخبار
  • IR ۱۶:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
   14 7
   سلام ببخشید جناب کوروش، اشتباهی منفی زدم. درود بر شما. درود بر ایران عزیز. درود بر دلاور مردان غیور مدافع وطن. درود بر مشرق عزیز
 • IR ۰۱:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  38 32
  ترکیه خخخخخخخخ
  • IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
   9 5
   من هم مثل شما از ترکیه و سیاستاش خوشم نمیاد ولی در زمینه سلاح چون شرکت های خصوصی دارن سلاح میسازن پیشرفت خیلی خوبی داشتند و فروش خوبی هم دارن در سطح دنیا
  • IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
   5 4
   خخخخخخ برای چی؟ حالا خوبه عکسش هم گذاشته. تازه ترکیه یه توپ لیزریه دیگه هم ساخته که از لحاظ شکل و اندازه کپی شده از مال امریکایی هاس و روی ناوشکن نصب میشه میتونی بری عکسش رو تو اینترنت ببینی
 • رحمت عیدی IR ۰۱:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  29 44
  طبق آیات قران و روایات ائمه و پیامبر اکرم ما(جمهوری اسلامی ایران)هم به بالاترین درجه علم حتی در ثریا میرسیم هم به لحاظ نظامی آنقدر قوی و مقتدر میشویم که هیچ دشمن خارجی نمیتواند ما را نابود کند بشرط آگاهی و بصیرت مردم عزیز که بهترین مردم دنیا هم هستیم به فرموده پیامبر اعظم،و احسنت به همه برو بچه های نیرو های مسلح خاصه بچه های صاایران و پدافند دمتون گرم و راهتون تا قیامت حسینی،قبل از اینکه نوکران رسانه ای صهیون زر زدن رو شروع کنند بگم که بازم داره بوی سوختگی میاد پماد و آب سرد لازم شدین،منهدم کردن ماهواره فوق سری و جاسوسی سی آی ای یک نمونش بود که پدافند سپاه انجام داد بترسید و بلرزید و بمیرید از اقتدار روز افزون انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران عزیز پیام دلگرمی و امنیتش هم باشه برای دوستان و متحدان و مظلومان عالم
  • IR ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
   58 5
   دقیقا کدوم ایه قرآن؟
  • احمد IR ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
   15 27
   خطاب به 9:30، حدیث معروفی از پیامبر اسلام (ص) روایت شده که اگر علم در ثریا باشد، گروهی از مردم پارس به آن دست خواهند یافت. البته در قران در مورد علم و دانش آیات متعددی داریم ، ولی اسمی از ایران یا کشور دیگری در زمینه دستیابی به دانش به صورت مستقیم نیامده است.
  • IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
   4 4
   دقیقا...... آیه 54 سوره مائده، آیه 3 سوره جمعه،آیه 38 سوره محمد حالا دقیقا برو با تفسیر بخونشون
 • IR ۰۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  17 17
  سال بعد از دوباره بودجه نظامیا رو کاهش میدن این طرحم کنسل میشه
 • DE ۰۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  24 7
  سجده شکر خدا یادت نرود
 • هم وطن FR ۰۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  12 6
  یعنی ایران سلاح لیزری ندارد
 • IR ۰۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  16 18
  ادعا زیاده باید عکس و فیلم عملیاتی شدنش منتشر بشه
 • IR ۰۲:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  24 8
  باعث افتخارید
 • ۰۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  7 6
  کوتاه برد .یعنی چند پا یاچندهزارپائی ویاچند کیلومتری.وایا بانارنجکهای دودزا میشود خنساش کرد
 • IR ۰۲:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  44 12
  تا کور شود هرآنکه نتواند دید چه دشمن خارجی چه نفوذیها و وطن فروشای داخلی
 • IR ۰۴:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  20 11
  احسنت مرحبا
 • بابک TR ۰۴:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  16 18
  پنجاه سال پیش یه جوک خوندم دوتا دیوانه در زندان چطور فرار کنیم. و یالای. سقف یه پمجره بود. اولی گفت خوب تو چراغ قوه را شب روشن میکنی من اشعه را میگیرم. میرم. بالا. دومی. گفت. اگه. وسط خاموش کردم. میفتی. حالا هودتان. فکر کنید
 • IR ۰۴:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  15 5
  تو 25 سال گذشته تقریبا 120 سال فیلم سازی آمریکا را دیدم به جرات می گم اکثر اتفاقاتی که در دنیا افتاده سال های قبل در فیلم های هالیوودی به نمایش درآمده درواقع یکی از بهترین راه های پیش بینی آینده همین بررسی و تحلیل فیلم های هالیوودیه و کشور هوشیار حتما کارشناسانی دارد که این فیلم ها را رصد می کنند سال ها پیش استاروارز را دیدم و گفتم قطعا سلاح های لیزری خواهند آمد و لیزر نقش پررنگی در آینده خواهد داشت اولین فیلم ترمیناتور را هم دیدم گفتم این اتفاق خواهد افتاد ربات هایی که هوش مصنوعی فرایی دارند و حتی به انسان دستور خواهند داد روسیه در حال ارسال رباتی با هوش مصنوعی به فضاست مسائل سیاسی و ... هم از قبل در فیلم های هالیوودی قابل مشاهدس که بخوام بگم کتاب می شه مسائلی مثل زامبی شدن (پخش بیماری) هم احتمال بالایی برای وقوع دارند تا اشراری مثل آنگلوصهیون ها هستند هیچ چیزی را قطعی رد نکنید .
 • IR ۰۶:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  30 12
  تا دیروزکه این تکنولوژی رو نداشتیم، یک چیز بدرد نخور و هزینه بر و بدون کارایی بود... حالا که ما بهش دست پیدا کردیم، مؤثر و کم هزینه و نامبر وانه... خدایا کدوم حرف مشرق رو باور کنیم؟؟
  • احمد IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
   23 10
   تا برادران محبوب روسی و چینی داریم غمی نداریم
 • IR ۰۷:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  8 7
  داداش اونا ی عکسی نشون دادن ما هم مثه همیشه ادعا داریم ولی چیزی نشون نمیدن
 • IR ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  29 6
  این همون اختراعی بود که میلیتاریست های ایران مسخرش میکردند میگفتند با مه و دود کاربردی نداره.
  • FR ۱۶:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
   1 5
   «میلیتاریست» رو از کجا یاد گرفتی ناقلا
 • IR ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  15 8
  کار بسیار ارزشمند وقابل ستودن است درود خدا برنیروهای مسلح کشورمان که به دستور خدا عمل کردند و خود را به تجهیزات روز دنیا مجهز نمودند تا دشمنان خدا وخود را مرعوب نمایند
 • IR ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  18 14
  معنى واعدوا لهم مااستطعتم من قوه ومن رباط الخيل
 • IR ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  7 24
  با تدبیر و امید تفاوت را ها لمس میکنید؟
 • سید رضا IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  32 24
  الحمد لله بسوزن منافقین و صیهونیست ها هر روز یک خبر خوش دفاعی . خدا را شکر پایان دولت اسراییل غاصب نزدیکه دیری نیست که حماس و جهاد اسلامی و حزب الله و حشد الشعبی و حیدریون و فاطمیون و زینبیون و انصارالله به فرماندهی ایران وارد سرزمین های اشغالی شده و فلسطین ازاد میشود کمتر از 25 سال دیگه خود صهیون ها هم میدانند ایران و رهبری حکیم و فرزانه اش در ادعای خود صادق اند نصر من الله و فتح القریب✌
  • محمد IR ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
   18 20
   شما ها کی درست میشید خدا میدونه مردم رو خسته کردین با این شعارهای زشتتون
 • IR ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  12 5
  خبرهای حاکی ازنبوغ وتلاش درراه توانمندی ایران هرایرانی را خوشحال میکند.
 • شاپور IR ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  12 2
  من بسیارخوشحالم که ایران دربحث سلاح های تدافعی پیشرفت های بینظیری داشته ولی ازطرفی متعجب هستم چطوردرصنعت خودروسازی پیشرفتی نداشتیم چراپیشرفت خودرو سازی ما باید بشه پژو روا؟؟؟؟؟نخواستن بهترین جواب هست اینکه مسئولین مانخواسته اند.......؟؟؟ اصولا نیازهای خودرویی جامعه...جان مردم براشون مهم نیست؟؟؟بقول خودشون پراید اندازه جنگ ۸ساله کشته داده هنوز هم تولید همون پراید ادامه داره تولیدپرایدکجا.... تولیدسلاح لیزری کجا....
 • مسعود صفایانی IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  11 3
  آفرین بر دستان پر توان شما امیدوارم روزی راببینم که ایران به یک ابر قدرت جهانی تبدیل شده به امید آن روز
 • مصطفی IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  0 6
  با ظهور تکنولوژی یک نکته خیلی باحالی که اتفاق می افتد این است که جنگ جهانی سوم در سکوت کامل اجرا می شود. مگه اینکه کسی بره روی مین ضد نفر یا کسی نارنجکی پرت کنه که شاید برای اون هم کاری کنند. :)))) فکر کن انقدر همه جا ساکت باشه با بلند گو صدای خمپاره بخش کنند سرباز ها حس جنگ بگیرند.:))))
 • ناشناس IR ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  8 4
  سلاح‌های لیزری معمولاً اندازه بزرگی دارند که قابلیت جابجایی آن‌ها را بسیار کاهش می‌دهد***سلاح‌های لیزری موجود میزان زیادی از انرژی را به صورت گرما تلف می‌کنند و به همین جهت به تجهیزات خنک‌کننده بزرگی نیاز دارند تا از داغ شدن آن‌ها جلوگیری کند.***اشعه لیزر وقتی در هوا حرکت می‌کند توسط باران، برف، گردوخاک، دود و مه جذب شده یا پخش می‌شود***نور فقط در خط مستقیم حرکت می‌کند در نتیجه نمی‌توان از اشعه لیزر در خط سیر کمانی و به شیوه آتش غیرمستقیم توپخانه‌ای استفاده کرد.
 • یوسف IR ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  6 5
  سلاحهای انفرادی لیزری ساخت ایران باید به تعداد زیاد ساخته شود همچنین در روی ناوچه ها با اینکه در زمین واطراف نیروگاه ها بیشتر میشود دفاع کرد ولی باید نیروی تهاجمی هم در راستای نیروی دفاعی مجهز شود ونیروی ارتش وسپاه جذب وآموزش داده شوند بصورت خیلی زیاد یعنی ارتشی با صد میلیون نیرو داشته باشد چه در زمان جنگ ایران وصدام یک میلیون نیرو آموزش دیدندبه دستور امام، حال باید با این همه تحریم وجنگ همه جانبه عجانب صد میلیون آموزش داده شوند
  • IR ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
   4 1
   داداش جمعیت ایران هنوز 85 میلیون نشده!!!
 • هادی IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  10 3
  همچین تییتر زدی گفتم جنگ ستارگان شروع شد
 • NL ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  12 10
  واستادید ببینید آمریکا چی میسازه که کپی کنید ؟! یکم نوآوری داشته باشید . ی سلاح جدید که مشابه نداشته باشه .
 • IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  6 2
  امیدوارم این یکی رو رو آجر سوار نکنن
 • علی IR ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  1 4
  ببینیم و تعریف کنیم، به عمل کار برآید نه یه حرف
 • GB ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  7 8
  آفرین. بومی سازی س-۵۰۰، موشک قاره پیما، هوش مصنوعی و نیروی فضایی از اوجب واجبات است.
 • دبیر IR ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  1 2
  از ایتدای خلقت انسان،سیر تکلمل سلاح،برای دفاع از خود ،،شروع شد،، سنگ تیز ،گرز،شمشیر،تیر وکملن،،منجنیق،،خندق،،توپ،تفنگ،هواپیما موشک،،اتم،،لیزرو،،،،،،،،،،،ادامه،،،چه سلاحی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ووحشت نابودی خود وتنها کره خاکی....ٔ...ٔ.
 • IR ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  0 3
  آیا امکان داره ، نزدیک به ده سال قبل با استفاده از همین تکنولوژی امکان پخش برخی از شبکه های معاند سد میشد ، یا چیز دیگری بوده ، همان زمان صحبت از ماهواره ها بود ....
 • IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
  5 68
  فراموش نکنیم که علم واقعی از آن اعمه طاهرین و نایب برحقشون مقام عظمای و لایت هست وما غیر ازاین چیزی را به رسمیت نمی شناسیم. یاسیدعلی ادرکنی
  • احسان IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
   1 0
   به نظر من در کنار تقویت بنیه دفاعی باید جوانان متدین و مذهبی روی اعتقادات و قدرت ایمان نسل جدید کار کنند ،وقتی که گلوبال هاوک رو زدن خیلی ها باور نمیکردن،آمریکای خبیث با ترسوندن سعی میکنه امتیاز بگیره در صورتی که خودباوری و ایمان واطاعت از ولایت داشته باشیم میتونیم کمر فتنه رو بشکنیم. البته ما جوانان بیشتر باید به نفوذی ها هواسمون باشه،کسایی که ایادی آمریکا هستند و از پشت خنجر میزنن
 • سریال IR ۰۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
  5 7
  با دست خالی انواع مختلف موشک رو ساختن طوری که یوزی رابین مجبور به اعتراف کرد، وهمچنین بدون کمک قدرت های جهان بتونی سامانه دفاع ضد هوایی بسازی که گلوبال هاک رو بزنه،،،، این اختراع ها دست گرمی بود. تازه کجا شو دیدی
 • رهگذر CA ۰۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
  0 5
  جناب نویسنده، در این جمله : پرتابه آنها با سرعت نور حرکت می کنند. اون کلمه "پرتابه" یعنی چی دقیقا؟ همون "پرتاب" هست؟ !!!!!!!!!
 • IR ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۸
  6 2
  ایران چهارمین کشور؟؟؟همینجا از 6/5کشور نام بردین از جمله ترکیه ؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس