کد خبر 989938
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۴
محمد ایمانی

تاکید بر اهمیت بستن با کدخدای آمریکایی از سال 92، موجب شرطی سازی بی دلیل و ضد عقلانی بخشی از افکار عمومی شد و بنابراین، خروج آمریکا موجب تلاطم های اقتصادی در اواخر سال 96 و اوایل سال 97 شد.

به گزارش مشرق، محمد ایمانی تحلیلگر مسائل سیاسی و فعال رسانه‌ای در کانال شخصی خود در تلگرام نوشت:

خسارت های سیاسی و امنیتی مذاکره دوباره با اروپا طی 16 ماه اخیر را فعلا کنار بگذارید. این روند، کشور را با خسارت اقتصادی قابل توجهی رو به رو می کند.

آمریکا اردیبهشت 97 از برجام خارج شد. اما آثار روانی احتمال این خروج، از آذر و دی ماه 96 بر بخشی از بازار ما سایه انداخته بود. علت، بیش از آن که واقعی باشد، روانی و ذهنی بود.

تاکید بر اهمیت بستن با کدخدای آمریکایی از سال 92، موجب شرطی سازی بی دلیل و  ضد عقلانی بخشی از افکار عمومی شد و بنابراین، خروج آمریکا موجب تلاطم های اقتصادی در اواخر سال 96 و اوایل سال 97 شد.

نکته مهم اینجاست: پس از یک سال و نیم، بازار و مردم و دولتمردان کمابیش با شرایط جدید کنار آمده و توانسته اند شوک روانی مد نظر آمریکا را که باید به بی ثباتی ویرانگر می انجامید، از سر بگذرانند. اکنون می توان گفت ورق به نفع جبهه خودی برگشته است.

اما متاسفانه درست در همین بزنگاه، رفتار دولت و  وزارت خارجه، موجب امید بستن  بی مبنابه اروپایی می شود که دست ما را در پوست گردو گذاشت و با ایستادن کنار آمریکا، به ملت ما خیانت کرد.

نا امید شدن از دولت های کینه توز غربی، سمّ ناشی از شرطی شدن و امید بستن به دشمن را،از پیکره افکار عمومی و حتی مدیریت اجرایی و فعالان اقتصادی خارج کرده و آنها را برای ایستادن روی پای خود مهیا نموده است.

در این شرایط، دولت چند ماه است بدون هیچ مستندی، عملا در حال احیای همان روند خطرناک شرطی سازی و امید بستن به غرب است. این یعنی دو بار هزینه برای یک اشتباه!

طبیعتا وقتی این روند به خاطر خباثت دشمن به بن بست می خورد، همان شوک اقتصادی منفی را که از سر گذرانده ایم، دوباره احیا می کند. چرا باید چنین پاس گلی را به دشمن ناامید داد؟!

رهبر انقلاب تیر ماه ۱۳۹۷ در دیدار هیئت دولت، نسبت به این شرطی سازی دوباره تذکر دادند: "حالا هم «بسته‌ی اروپایی»؛ مردم را درباره‌ بسته‌ اروپایی شرطی نکنید. البتّه اروپایی‌ها مجبورند، ناچارند، چشمشان چهارتا! بایستی بگویند چگونه خواهند توانست از منافع ما دفاع کنند -که اسمش همان بسته است- امّا این را جزو موضوعات اصلی کشور قرار ندهید؛ بسته‌ اروپایی بیاید، نیاید. ما کارهایی در کشور داریم، مقدوراتی در کشور داریم، این مقدورات بایستی تحقّق پیدا کند؛ دنبال این مقدورات بروید؛ گره نزنید بهبود اقتصاد کشور را به چیزی که از اختیار ما خارج است... اقتصاد کشور را به بسته‌ اروپایی موکول نکنید. ".

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس