نقشه‌هایی برای تجزیه ایران/ معمار تجزیه ایران مُرد و عملی شدن نقشه‌اش را ندید

برای تجزیه ایران نقشه زیاد کشیده‌اند! اولی را انگلیسی‌ها و روسیه تزاری کشیدند و تا حد اشغال نظامی ایران اجرایش هم کردند. بعدی را آمریکایی‌ها کشیدند و سومی را آمریکایی‌ها و یک صهیونیست. این آخری چند دهه است روی میز مانده!

به گزارش مشرق، در دوره قاجار بخش‌های بزرگی از ایران جدا شد؛ هر چه آقا محمدخان متحد کرده بود شاهان بعدی به‌تدریج واگذار کردند تا بالاخره نقشه ایران به شکل امروزی‌اش در آمد. قاجاریان با عهدنامه گلستان، ترکمانچای، ارزروم، آخال و... حدود ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار کیلومترمربع از خاک ایران را از دست دادند؛ ازجمله اراضی ۱۰ کشور مستقل فعلی در آسیای میانه و حوزه قفقاز به همراه افغانستان و بخش‌های بزرگی از بلوچستان و کردستان. درواقع قاجاریان از ابتدا تا انتهای حکومتشان مساحت ایران را به یک‌سوم رساندند. با معیارهای امروزی این کاهش مساحت به تجزیه تعبیر می‌شود اما با معیارهای آن روزگار خیر؛ کسی نقشه‌ای برای کل ایران نکشیده بود و با هر عهدنامه درواقع گوشه‌ای از ایران جدا می‌شد. در دوره پهلوی‌ها نیز چنین روندی ادامه داشت اما با شدت کمتر؛ از همه معروف‌تر جدایی بحرین. اما داستان نقشه‌های تجزیه ایران چیست؟

بیشتر بخوانید:

توطئه آمریکایی «مرزهای خونی» عامل حادثه تروریستی زاهدان/ ایران می‌تواند بلوچستان را به عامل یکپارچه‌سازی منطقه تبدیل کند +عکس و فیلم

تجزیه و تحریک اقوام ایرانی در دستور کار رسانه‌های جمهوری آذربایجان

تعیین مناطق نفوذ و اشغال ایران

قرارداد سن‌پترزبورگ که در ایران به قرارداد ۱۹۰۷ معروف شد در سال ۱۲۸۶ شمسی (۱۹۰۷ میلادی) میان بریتانیا و روسیه تزاری بسته شد. ابرقدرت‌های آن روزگار با اجازه خودشان نشستند پای میز مذاکره و به پیشنهاد بریتانیا، ایران را به ۲ منطقه نفوذ مجزا برای خودشان تقسیم کردند. با این کار می‌خواستند امتیازاتی به یکدیگر بدهند و اختلافات خودشان را حل کنند برای پیشبرد اتحادشان در برابر امپراتوری آلمان.

طی این قرارداد شمال ایران شد منطقه نفوذ روسیه تزاری و جنوب شد منطقه نفوذ بریتانیا. یک منطقه بی‌طرف هم در میان ایران باقی‌مانده بود؛ منطقه‌ای حائل تا نیروهای دو طرف باهم برخورد و درگیری نداشته باشند. چنین قراردادی برای ایران آن روزگار که قدرت نظامی منسجمی نداشت، می‌توانست به معنای تجزیه کامل باشد. آن سال‌ها در ایران مجلس مشروطه‌خواهی برقرار بود و مجلس به این قرارداد اعتراض کرد. البته ابرقدرت‌ها کار خودشان را می‌کردند.

در جنگ جهانی اول نیز بر اساس همین قرارداد و دقیقاً طبق همان نقشه! به ایران حمله کردند و خاک ایران اشغال شد. خوشبختانه ایران به دلایل متعددی ازجمله پیوستگی تاریخی اقوام ایرانی و البته وجود روحیه ملی برای مقاومت در برابر بیگانگان تجزیه نشد و قرارداد ۱۹۰۷ نیز پس از انقلاب روسیه ملغی شد و رفت پی کارش!


ایران ۷ تکه‌ای!

نقشه دوم را «جیمز فرانسیس بیرنز» وزیر خارجه آمریکا در سال ۱۳۲۴ شمسی کشید. آن سال آذربایجان ایران به سرکردگی «جعفر پیشه‌وری» با حمایت شوروی کمونیستی از ایران اعلام استقلال کرده و حکومت تشکیل داده بود. در آن سال‌ها هنوز جنگ سرد آغاز نشده بود و وزارت خارجه آمریکا هم تلقی می‌کرد که یارگیری شوروی در خاورمیانه و موضوع ایران نباید محل اختلاف و منازعه آمریکا با شوروی شود. بر همین اساس بیرنز طرحی ارائه داد برای تجزیه ایران به ۷ کشور. مثل باقی نقشه‌های تجزیه دوران جدید نیز این نقشه بر جدایی قومیت‌ها از ایران مبتنی بود.

طرح بیرنز هم اجرا نشد؛ چرا که کمی بعد سیاست خارجه آمریکا به دلیل آغاز جنگ سرد تغییر کرد و آمریکایی‌ها به پهلوی دوم کمک کردند تا حکومت پیشه‌وری و همچنین حکومت «قاضی محمد» در مناطق کردنشین با نام جمهوری مهاباد را سرکوب کند.

جدایی قومیت‌ها

طرح «خاورمیانه بزرگ» که بعدها از سوی دولت جرج دبلیو بوش به‌صراحت «خاورمیانه جدید» نامیده شد طرحی بر اساس نظریات «برنارد لوئیس»، صهیونیست انگلیسی و استاد مطالعات خاور نزدیک دانشگاه پرینستون آمریکاست. لوئیس این طرح را اولین بار در ۱۹۷۹ مطرح کرد و بعدها آن را بسط داد. چکیده طرح وی چنین است: کشورهای اسلامی تهدیدی برای جهان غرب هستند و باید این کشورها تجزیه شوند تا یک‌بار برای همیشه قدرت اسلام خنثی شود، وگرنه اسلام، غرب را نابود خواهد کرد.

لوئیس را نظریه‌پرداز حمله آمریکا به عراق و ادعاهای جنگ آمریکا با تروریسم می‌دانند. علاوه بر آن وی را در دنیای غرب اثرگذارترین مورخ جهان پس از جنگ جهانی دوم و البته خطرناک‌ترین طراح نقشه‌های تجزیه در دنیا دانسته‌اند! همه این افتخارات برای کسی است که مدافع قاطع رژیم صهیونیستی و مخالف قاطع فلسطینیان و جهان اسلام و اسلام است. طرح برنارد لوئیس برای تجزیه کشورهای خاورمیانه و خاور نزدیک، نقشه‌ای معروف دارد که گاه‌ و بیگاه توسط برخی گروه‌ها و البته برخی محافل سیاسی مطرح شود. طبق این نقشه کشورهای خاورمیانه به تکه‌های کوچک‌تر تجزیه می‌شوند؛ ایران به ۶ تکه. در واقع بخش‌هایی از ایران به کشورهای همسایه می‌پیوندد و اقوام بلوچ و عرب و ترک و کرد از ایران جدا می‌شوند.

بر اساس طرح کلی لوئیس، نقشه‌های دیگری برای تجزیه ایران توسط افراد مختلف ارائه‌ شده است. پنتاگون هم یک نقشه دارد با ایرانی ۵ تکه.

طرح لوئیس بخش عمده سیاست خارجی تهاجمی آمریکا در خاورمیانه را توضیح می‌دهد و در واقع برای پیشبرد این طرح طی دهه‌های اخیر تلاش‌های جدی از سوی آمریکا و متحدانش صورت گرفته ولی تابه‌حال بی‌نتیجه مانده است؛ یک عامل مهم شکست این طرح، مقاومت منطقه‌ای و سیاست خارجی مؤثر ایران. 

لوئیس بااینکه ۱۰۲ سال عمر کرد ولی به آرزویش نرسید و سال ۲۰۱۸ میلادی مُرد. در دوران معاصر خیلی‌ها برای تجزیه ایران در ذهنشان یا حتی روی کاغذ نقشه‌ها کشیدند، ولی آنان رفتند و ایران ماند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 33
 • در انتظار بررسی: 19
 • غیر قابل انتشار: 35
 • IR ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  ایران سرزمین فرزندان سام و یافث است و آرامیان و عربها در کنار ترکان زندگی میکنند و کسی نمیتواند بر این اتحاد رخنه کند
  • IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
   انشالله بزودی قسمتهای جدا شده از امپراطوری ایران به مام میهن بر خواهند گشت قسمتهایی مثل افغانستان .نیمی از ترکیه .ارمنستان .آذربایجان.تاجیگستان . عراقو بحرین
  • IR ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
   پرت و پلا نگو بی سواد.ایران سرزمین اریاییهاست و هیج دخلی به سامی ها و خرافات های تورات نداره.اسمش روشه ایران
  • IR ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
   38 79
   اینا رو تو گونار تی وی یادتون دادن یا تو العربیه
 • IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  ان شا الله همه در کنار هم جدا از قومیت و رنگ و مذهب پاسدار یکپارچگی کشور هستیم و خواهیم بود
 • بن سلمان IR ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  دیگه کارتون تمومه
  • IR ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
   کارمون. ما شاید غرق بشیم. ولی همرو غرق میکنیم.
  • سعیده IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
   هوای آلبانی چطوره راستی؟!!!!
  • IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
   آن که کارش تمومه تویی وهابی کثیف عربستان به زودی تجزیه و برای همیشه محو خواهد شد
  • DE ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
   80 94
   منظورش فیلم کارتونی هست که تموم شد.
  • BE ۲۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
   7 0
   برو شیرتو بده گاو
 • IR ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  78 82
  بااین همه تبعیض که دولت ها انجام میدن خیلی خطرناک شده
 • IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  جمهوری اسلامی تنها نظامیه که سی ساله کامیون کامیون خاک میفروشه! خیلی از روستا ها هم با نقشه خالی از سکنه شده! جایی که خاکشو بردارن یا خالی از سکنه بشه دیگه تقریبا جزء ایران نیست!
 • حمزه IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  چو ایران نباشد تن من مباد.
 • IR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  60 83
  این ارزو رو به گور میبرن
 • IR ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  چو ایران نباشد تن من مباد.................جانم فدایت ایران
 • IR ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  مردم ایران سر هر چی اختلاف داشته باشند سر خاک و ناموسشون اختلاف ندارند. کافیه یکی نگاه چپ بکنه تا اجدادشو بیارن جلو چشماشون .البته اینها قدمتشون به 200 سال نمیرسه که جد داشته باشن
 • دخترایران IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  ایران سال‌های اخیر بزرگترشده، وخدابامااست.
 • سیدمحمدمصطفوی IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  80 11
  ایران میمونه چون جوونای با عقیده پارسی و اسلامی با غیریت و باقدرت پای این کشور موندن. ( جان می دهیم اماااااا خاک نمی دهیم ) این رو دشمن خوب آموخته ؛ فعلا برگشتیم به دوران کوروش که سرزمین های تحت امر ایران زیاد شدن.
 • IR ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  باید شبکه ماهواره ای راه اندازی کنیم و ایالت های آمریکا رو به جدایی تشویق کنیم سیاه پوست ها سرخ پوست ها اقلیت ها از کشور های دیگه باید روی تک تک اینها توسط اندیشکده ها زوم بشه باید آهن رو با آهن برید
 • مجتبی IR ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  48 85
  مرگ بر جدایی طلب های بی شرف! پاینده ایران ایرانی
 • IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  38 85
  معلومه کسانی که این نقشه هارو کشیدن هیچ اطلاعی از ایران ندارند و فقط توهم زدن. تبریز روی گذاشتن روی کردستان خخخخخخ
 • IR ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  13 81
  زرشک
 • محمد IR ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  20 88
  محمد خان قاجار به دست آورد... پادشاهان بعدی قاجار از دست دادند... اگه محمد خان قاجار نبود که اصلا ایران امروزی هم نبود.حتی مشهد هم جزو ایران نبود.. در ضمن بلوچستان زمان رضا پالان از دست رفت...
  • IR ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
   96 9
   اتفاقا بخش عمده ای از مشکلات کشور از همان محمد قاجار وحشی شروع شد... کشتن بیهوده هزاران تفلیس و خراب کردن شهرهای قفقاز از دلایل از بین رفتن همبستگی مردم قفقاز با ایران در زمان جنگ های روس بود. محمد قاجار فقط توانش کشتن مردم بی پناه بود، حتی اگر خیانت یاران نبود از لطفعلی زند هم شکست می خورد. نام وحشی ها را در تاریخ به بزرگی یاد نکنید
 • IR ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  ما امت واحده اسلامی هستیم از مردم مسلمان که قلوبشان به هم نزدیکند ازملیتهای مختلف افغانستان وپاکستان وتا سوریه ولبنان وشمال افریقا ونیجریه مرزهای جغرافیایی فقط خطوط نقشه هایند
 • IR ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  20 94
  اگر قاجار ها این ممالک محصور رو نمیدادن ایران هم به سرنوشت عثمانی دچار میشد حتی کوچکتر از ترکیه میشد ضمنا دوران قاجار اوج قدرت غربی ها و روسیه تزار بود
 • DE ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  31 71
  رسانه ها ی خارجی فارسی زبان هیچوقت واژه تجزیه طلب را بکار نمیبرند و برای فریب مردم از واژه " فعال مدنی " استفاده میکنند . یارو هم تروریست عضو پژاک یا کومله و حزب دمکراته و هم تجزیه طلب ضد ایرانی ، اونوقت بی بی سی و من و تو و صدای امریکا و غیره بهش میگن فعال مدنی . اون ربع پهلوی حروم لقمه و فرقه رجوی هم میگن فعال مدنی . این نشان میده که رئیس همه اینها یکی است که مثل هم حرف میزنند .
 • IR ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  42 94
  اینجا کشور امام زمان است
 • IR ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  آمریکا انشالله با استقلال کشور کالیفرنیا کم کم تجزیه کامل خواهد شد همانگونه که انگلیس در حال تجزیه شدن است چاه نکن بهر کسی اول خودت دوم کسی.... بعد از انقلاب اسلامی ایران مرز های خاکی دیگر جای ندارد و امروز مرزهای اعتقادی هیچ مرزی را معتبر نمی داند
 • IR ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  49 93
  انگلیس در حال تجزیه شدن است
 • IR ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  55 71
  فعلا که ترتیب شمارو تو عراق و سوریه و لبنان یمن و..............................دادیم بن چلغوز نوبت حکومت کثیف عر عرستان هم می رسه .
 • طبر IR ۱۸:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  43 3
  جیره خوران سعودی کثیف مقیم البانی بزودی خدمت شما هم میرسیم انشا الله بعد از پاکسازی پیاده نظام دشمن در داخل در عملیات فرا مرزی حضورا خدمت میرسیم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس