مهدی محمدی نمایه

نشاندن ایران پای میز مذاکرات یک توافق جدید به جای برجام که برنامه های دفاعی و منطقه ای ایران را در بر بگیرد و سقف های زمانی تعهدات برجامی ایران را بردارد.

به گزارش مشرق،  مهدی محمدی تحلیلگر مسائل سیاسی طی یادداشتی در کانال تلگرامی خود نوشت: اطلاعات موجود نشان می دهد هدف فرانسه از مذاکراتی که ایران را در آن درگیر کرده، یافتن راهی برای پای بندی غرب به برجام نیست. هدف 3 چیز است:

اول- جلوگیری از برداشته شدن گام سوم کاهش تعهدات از سوی ایران که باید روز 15 شهریور انجام شود و اگر مقدور بود، به عقب بازگرداندن دو گام پیشین.

دوم- نشاندن ایران پای میز مذاکرات یک توافق جدید به جای برجام که برنامه های دفاعی و منطقه ای ایران را در بر بگیرد و سقف های زمانی تعهدات برجامی ایران را بردارد.

سوم- نشاندن ایران پای میز مذاکره مستقیم، سطح بالا و فراهسته ای با امریکا.

نقش سوم در واقع مهم ترین کاری است که اکنون فرانسه در حال انجام آن است. از حدود یک سال قبل که اروپایی ها یک تلاش ظاهرا مستقل برای حفظ برجام را آغاز کردند هم هدف همین بود که نهایتا همه چیز به مذاکره مستقیم ایران و امریکا گره بخورد. اکنون اروپا به نقش واقعی خود، یعنی دلالی مذاکره ایران و امریکا بازگشته است.
دولت ایران باید به دقت 4 نکته را در مواجهه با این صحنه در نظر بگیرد:


1-یک خط اعتباری 15 میلیارد یورویی که تازه قرار است از طریق اینستکس صرفا برای معاملات غیرتحریمی هزینه شود، به هیچ وجه جایگزین تعهدات برجامی اروپا نیست.


2- هیچ توافقی با اروپا، نمی تواند مانع پاسخ مستقل ایران به راهبرد فشار حداکثری امریکا شود. داستان ایران و امریکا در منطقه، سوای چیزی است که در مذاکرات با اروپا می گذرد و ایران باید این نکته را اروپا تفهیم کند که مذاکره با آن، به معنای توقف کمپین تحمیل هزینه ایران به امریکا نیست.


3-آغاز هر نوع مذاکرات فراهسته ای به معنای رساندن امریکا به همان چیزی است که می خواهد. این مذاکرات برداشتن تحریم ها را موکول به توافقی چنان جامع می کند که دست پیدا کردن به آن عملا محال است.


4-ترامپ مذاکره با ایران را برای سیاست داخلی خود می خواهد نه برای حل مشکل تحریم ها. پس از آنکه ترامپ عکس دلخواهش را گرفت اساسا دلیلی برای برداشتن تحریم ها نخواهد داشت. برای گرفتن امتیاز باید نیاز طرف مقابل را گروگان گرفت نه اینکه پیشاپیش آن را برآورده کرد. ما به تعبیر آقای ظریف، به جای هتل های وین و ژنو، زیر کولر منزلمان هم که خوابیده باشیم، و به جای فروشگاه های نیویورک، از مغازه سر کوچه مان هم که خرید کرده باشیم، این مقدار را از منطق معامله فهمیده ایم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  4 34
  بهترین سلاح در دست ایران است سلاحی که هیچ کشوری نمی تواند داشته باشد سلاحی که خیلی مخرب وویرانگر است این سلاح را ایرانیان از اجداد خود به ارث برده اند محال است کسی بتواند آن را تصاحب کند یا بدزد وفقط به چند کشور خاص داده شده کشورهایی که دارای یک برنامه زمان بندی شده دارند همه ایرانیان می دانند که این سلاح چیست؟؟؟؟؟؟
 • IR ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  4 24
  فکر کردین دولت خودش اینها رو نمیدونه ؟! عاشق عقلش میپره دیگه ! عشاق کدخدا هم از از این قاعده مستثنی نیستند ! فقط ایکاش منافع شخصی خودشون رو در این عشق یک طرفه به باد میدادند ،نه منافع هشتاد میلیون ایرانی رو.......
 • IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  10 26
  مذاکره در مورد مسایل دفاعی و موشکی هرگز! فقط محور باید مسایل هسته ای باشد. مرگ بر آمریکا و انگلیس
  • IR ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
   8 33
   باامریکاهیچ مذاکره ای نباید داشته باشیم.چه هسته ای و چه غیرهسته ای.
 • IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  10 33
  همه ی اینها را 80میلیون مردم ایران که تاوان همه چی را دارن میدهند میدونن! خدا کنه مسؤلین هم بدانند و تن به ذلت ندهند! مذاکره با امریکا چیزی غیراز ذلت برای ما به ارمغان نخواهد آورد!
 • IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  9 37
  هرمذاکره ای با امریکا بشود قطعا دولت بعدی مردودش میکنه و امتیازات جدید و دلخواه میخواد! چون دیگه سوراخ دعا را پیدا میکنن! حالا که دیگه مردم کارد به استخوانشون رسیده بهتره باین باج دهی خاتمه دهیم! بقول معروف مرگ یکبار و شیون هم یکبار پاینده باد ایران
 • FR ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۲
  3 30
  احسنت ! دقیق مثل همیشه...
 • IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  3 0
  مشرق چطوری یک جیره خوار و نوکرامریکا میتونه وارد بشه و به نظرات بیش از 30 منفی بدهد؟؟؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس