کد خبر 988707
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۶
نوبخت نمایه

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان این که بودجه ریزی سال ۱۳۹۹ در چارچوب طرح اصلاح ساختاری بودجه در حال انجام است گفت: بودجه ریزی ما از دستگاه محور، به سمت برنامه محور طراحی شده است.

به گزارش مشرق،  محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در بودجه سال ۹۹ اهتمام وافری داریم تا اختیارات بیشتری به استان‌ها تفویض شود.

نوبخت در حاشیه هفتمین جلسه ستاد بودجه ۹۹ افزود: بر پایه تفویض اختیار به استان‌ها مقرر شد که برنامه هر استان را در یک ترکیب سه وجهی با حضور دستگاه، سازمان مدیریت و استان بتوانیم توافق کنیم.

ببینید:

فیلم/ کنترل تورم از زبان رئیس سازمان برنامه و بودجه

وی گفت: مبحث بعدی جلسه امروز ایجاد عوامل انگیزشی برای کسب درآمد در استان‌ها بود که در این شیوه برنامه ریزی کردیم هر استان موارد تخصیصش از درآمدهای همان استان انجام شود، بنابر این اگر استانی تلاش کافی برای درآمد نداشته باشد، بداند ما تخصیصی نخواهیم داد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: گرچه تخصیص ما براساس حوزه عملکرد و بودجه ریزی بر مبنای کارکرد و عملکرد است، اما مشروط بر این است که دستگاه بتواند از استان منابع لازم را از طریق مالیات در آن استان تأمین کند.

نوبخت گفت: بر این اساس انگیزه بیشتری به استان‌ها می‌دهیم تا درآمدی که برای آن استان تعیین می‌کنیم تأمین شود اگر دستگاه بداند چه تلاش کند و چه تلاش نکند در پایان ما از خزانه منابع لازم را تخصیص می‌دهیم، هیچ انگیزه‌ای برای جذب درآمد ندارد، اما اگر بداند که این منابع را تأمین نکند امکان پرداخت مالی نداریم تلاش بیشتری خواهد کرد.

وی افزود: بر اساس این روشی که تعیین کردیم بودجه هر استان یا بیشتر یا کمتر از منابع مالیاتی آن استان است چه بیشتر، چه کمتر هر مقدار که بخواهد هزینه کند ابتدا از مالیات هزینه می‌کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: برخی از دستگاه‌ها یا استان‌ها در مجموع مقدار مالیات شان زیاد نیست و ما باید از اعتبارات ملی به آن‌ها کمک کنیم البته همه پرداخت‌ها به صورت استانی انجام نمی‌شود و برخی پرداخت‌های استان‌ها از منابع مالی صورت می‌گیرد به طور مثال برای آموزش و پرورش و نیروهای مسلح منابع مالی لازم از منابع ملی تأمین می‌شود.

نوبخت افزود: بنابراین تعداد محدودی از استان‌ها می‌توانند بودجه خود را از منابع مالیاتی تأمین کنند.

وی گفت: بودجه ریزی سال ۱۳۹۹ در چارچوب طرح اصلاح ساختاری بودجه در حال انجام است هر چند این طرح به طور کامل در شورای عالی هماهنگی اقتصادی به تصویب نرسیده، ولی کلیات آن مصوب شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: در این شیوه، بودجه ریزی ما از دستگاه محور، به سمت برنامه محور طراحی شده که بر این اساس دستگاه‌ها به سیاست گذار و مجری تقسیم شدند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: بودجه ۹۹ را به گونه‌ای طراحی و برنامه ریزی می‌کنیم که استان‌ها و مناطق کمتربرخوردار بتوانند از اعتبارات متناسبی بهره ببرند تا عدالت و توازن در بین استان‌ها روزبه روز بیشتر شود.

محمدباقر نوبخت در هفتمین جلسه ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور گفت: استان‌هایی که درآمدهای قابل توجهی دارند، باید به استان‌های کمتر برخوردار کمک کنند.

در این جلسه،  حسین غلامرضانژاد کهریزکی معاون امور استان‌ها و مناطق سازمان برنامه و بودجه کشور، گزارشی از نظام درآمد هزینه استان‌ها ارایه کرد و گفت: ۷۰ درصد درآمدهای استانی یعنی در حدود ۱۳۰ هزار میلیارد تومان مربوط به درآمدهای مالیاتی است و ضرورت دارد در تخصیص اعتبارات استانی و از طریق مکانیزم تشویق و رقابت، استقرار نظام درآمد هزینه را کاربردی کنیم.

در این جلسه درباره تببین وضعیت اعتبارات استانی در بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور، تعدادی از شرکت کنندگان دیدگاه‌های خود را ارایه کردند و ادامه بحث در مورد سند اجرای بودجه و ساختار ستاد تهیه و تدوین بودجه مذکور به جلسه آتی موکول شد.

هفتمین جلسه ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور به ریاست رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور و با حضور معاونان و مدیران و روسای سازمان‌های وابسته و نیز جمعی از روسای سازمان‌های مدیریت و برنامه ریزی استان‌ها در این سازمان برگزار شد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس