کد خبر 988676
تاریخ انتشار: ۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۳
فاز سوم پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس به بهره‌برداری رسید

پالایشگاه ستاره خلیج فارس قادر خواهد بود که روزانه ۱۲ میلیون لیتر نفت گاز، ۳ میلیون لیتر گاز مایع و ۲ میلییون لیتیر سوخت جت تولید کند.

به گزارش مشرق، بهره برداری کامل از فازهای 1 ، 2 و 3 پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس یکی از اقداماتی بود که در سال‌های اخیر توانست بخش مهمی از نیاز کشور را در بخش‌های اساسی نظیر بنزین تامین کند.

با راه اندازی فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس، افزون بر جهش قابل توجه در تولید بنزین، نفت گاز و گاز مایع (ال پی جی)، کمبود خوراک مجتمع های پتروشیمی هم از این پالایشگاه تامین خواهد شد.

ببینید

عکس/ بهره برداری از فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس

این پالایشگاه که با تلاش جهادی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء ساخته شد، امکان تولید ۴۵ میلیو ن لیتر بنزین یورو ۵ را داشته و ظرفیت تولید بنزین کشور را از ۵۷ میلیون لیتر در سال ۱۳۹۲ به ۱۰۲ میلیون لیتر خواهد رساند.

«سعید محمد» فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) - بهمن ۹۷- گفت: «در نتیجه بهره برداری از فاز ۳ پالایشگاه ستاره خلیج فارس، واردات بنزین ایران متوقف می‌شود و حتی می‌توانیم به طور اندک بخشی را نیز صادر کنیم…در سه فاز گذشته ۶۷ درصد مهندسی، ۷۰ درصد کالا و ۱۰۰ درصد اجرا توسط ایرانی‌ها انجام شد اما در فاز ۴ صد در صد این بخش‌ها توسط بخش داخلی انجام می‌شود».

این پالایشگاه درحال حاضر ۳۰ درصد بنزین مورد نیاز کشور را تامین می نماید. پالایشگاه ستاره خلیج فارس قادر خواهد بود که روزانه ۱۲ میلیون لیتر نفت گاز، ۳ میلیون لیتر گاز مایع و ۲ میلییون لیتیر سوخت جت تولید کند.

از دیگر اثرات مثبت ساخت این پالایشگاه می‌توان به این مسئله اشاره کرد که می‌توان بخشی از بنزین تولیدی آن را نیز صادر کرد و بفروش رساند. این اتفاق نیز اخیرا رخ داد و برای نخستین بار در صنعت نفت ایران بنزین باکیفیت ایرانی از بورس انرژی صادر شد.

ماه گذشته 10 هزار تن بنزین در بورس به فروش گذاشته شد که 3 هزار تن آن از این محموله به‌مقصد بازارهای صادراتی معامله شد. در واقع این پالایشگاه علاوه بر اینکه کشور را از واردات بی‌نیاز کرد، امکان صادرات و ارزآوری را نیز برای کشور فراهم نمود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس