کد خبر 986674
تاریخ انتشار: ۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۴:۴۵
ظریف نمایه

این پیشنهاد جدید یعنی مبلغ ۱۵ میلیارد دلار در حسابی با مدیریت و اختیار طرف اروپایی گرو می‌ماند و ایران باید در ازای این حرکت نمایشی، صنعت موشکی و قدرت منطقه‌ای خود را متوقف کند!

به گزارش مشرق، وزیر امور خارجه در اظهارنظری تأمل‌برانگیز گفته است که پیشنهادات رئیس‌جمهور فرانسه درباره کاهش تنش‌ها درباره توافق هسته‌ای ایران در مسیر صحیحی به پیش می‌رود. این در حالی است که ماکرون در روزهای اخیر مذاکره درباره توان موشکی و منطقه‌ای ایران و دائمی‌کردن محدودیت‌های برجامی و توقف کاهش تعهدات برجامی را به‌عنوان بسته پیشنهادی خود مطرح کرده بود.

بیشتر بخوانید:

اختلاف ماکرون و ترامپ درباره ایران

روایت ماکرون از هدف فرانسه و آمریکا درباره ایران

تظاهرات جدید در فرانسه، اینبار علیه «جی 7»

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه در مصاحبه با خبرگزاری فرانس‌پرس گفت: اگر ایران به این باور برسد که اروپا می‌تواند اجرای تعهدات خود در توافق هسته‌ای را آغاز کند، تهران نیز کاهش تعهدات برجامی خود را متوقف می‌کند.


ظریف تصریح کرد: زمانی که اروپایی‌ها تعهدات خود را آغاز کنند، ایران نیز آماده است تا تمام گام‌هایی را که اتخاذ کرده بازگرداند. وی افزود: پیشنهادات «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه درباره کاهش تنش‌ها درباره توافق هسته‌ای ایران در مسیر صحیحی به پیش می‌رود اما کار بیشتری باید انجام شود.


هدف مشترک  فرانسه و آمریکا


«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه، روز شنبه پس از دیدار با «دونالد ترامپ» همتای آمریکایی خود در حاشیه نشست گروه ۷، در اظهارنظری گستاخانه گفت که وی و رئیس‌جمهور آمریکا درخصوص هدفی مشترک در قبال ایران مبنی بر دست نیافتن تهران به سلاح اتمی ‌توافق دارند.


ماکرون همچنین گفت که دیگر هدف مشترک آمریکا و فرانسه در قبال ایران حفظ ثبات در منطقه است.


بسته توهین آمیز فرانسوی!


آقای ظریف در اظهارنظری تأمل‌برانگیز گفته است که پیشنهادات رئیس‌جمهور فرانسه درباره کاهش تنش‌ها درباره توافق هسته‌ای ایران در مسیر صحیحی به پیش می‌رود.


این در حالی است که پایگاه خبری المانیتور در گزارشی به تشریح بسته پیشنهادی فرانسه پرداخته است.


به گزارش فارس، المانیتور در همین رابطه مدعی شد: ماکرون در جریان گفت‌وگو با روحانی، پیشنهاد راه‌اندازی یک خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری به‌عنوان روشی برای جبران کاهش فروش نفت ایران را مطرح کرده است.


در ادامه گزارش آمده است: ماکرون گفت در ازای این اقدامات انتظار می‌رود ایران کاملاًً به توافق هسته‌ای پایبند باشد و وارد مذاکرات جدیدی شود که برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای این کشور را شامل می‌شود.


گفتنی است در روزهای گذشته، روزنامه ایران- ارگان دولت- در گزارشی با عنوان «بسته پیشنهادی فرانسه» نوشته بود:«بعد از ناکام ماندن طرح «فریز در برابر فریز» که در خلال گفت‌وگوهای اخیر مقام‌های ایرانی و فرانسوی مطرح شد، این‌بار پاریس گزینه دیگری را (مذاکره با ایران) روی میز گذاشته است؛ ایده کمک مالی فرانسه به تهران مشروط به فراهم شدن مقدمات گفت‌وگو پیرامون سه موضوع چالش‌برانگیز نخستین درخواست پاریس از ایران گفت‌وگو پیرامون بندی از برجام موسوم به «بند غروب» است که محدوده زمانی ۱۰ ساله توافق هسته‌ای را مورد اشاره قرار می‌دهد.افزون بر این، پاریس از تهران می‌خواهد در ازای کمک اقتصادی، به درخواست گفت‌وگو درباره فعالیت‌های موشکی‌اش و مسائل مورد بحث در منطقه خاورمیانه پاسخ مثبت دهد.  پاریس همچنین خواستار آن شده که تهران در صورت پذیرفتن این پیشنهاد در زمینه اجرای برجام خویشتنداری کرده و شرایط تعهدات برجامی‌اش را به نقطه آغاز بازگرداند».


با این وضعیت باید گفت بسته فرانسه توهین‌آمیز و دل بستن به آن، به دور از درایت است.


مسیرصحیح!


آقای ظریف در اظهارنظری عجیب گفته است که پیشنهادات رئیس‌جمهور فرانسه درباره کاهش تنش‌ها درباره توافق هسته‌ای ایران در مسیر صحیحی به پیش می‌رود.


حال سؤال اینجاست که مطرح کردن موضوع توان موشکی و منطقه‌ای ایران از سوی فرانسه، مسیر صحیح است؟!


به گزارش مشرق، پاریس در پیشنهادی توهین‌آمیز و فریبکارانه مدعی شده است که فرانسه ۵ میلیارد دلار و باقی اعضای برجام ۱۰ میلیارد دلار نقدینگی اینستکس را تأمین خواهند کرد و ایران باید در ازای این وعده نسیه، برنامه موشکی و قدرت منطقه‌ای خود را متوقف کرده و محدودیت‌های صنعت هسته‌ای خود را نیز دائمی ‌کند!


این پیشنهاد از آن جهت توهین‌آمیز و فریبکارانه است که طرف اروپایی در برجام متعهد شده بود که ضمن خرید نفت از ایران و پرداخت پول آن، تبادلات بانکی را نیز برقرار کرده و همچنین کالاهای تحریمی ‌را با ایران مبادله کند؛ اما اعضای اروپایی برجام طبق سازوکار اینستکس، به هیچ عنوان از ایران نفت نمی‌خرند و تبادلات بانکی را نیز برقرار نمی‌کنند؛ بلکه صرفاً از طریق این کانال، در ازای خرید نفت ایران توسط کشورهای غیراروپایی، به جای پرداخت پول، در اقدامی توهین آمیز صرفاً غذا و دارو(اقلام غیرتحریمی آمریکا) را در اختیار ایران قرار می‌دهند!


این پیشنهاد جدید یعنی مبلغ ۱۵ میلیارد دلار در حسابی با مدیریت و اختیار طرف اروپایی گرو می‌ماند و ایران باید در ازای این حرکت نمایشی، صنعت موشکی و قدرت منطقه‌ای خود را متوقف کند!


مذاکره جدید با چه توجیهی؟!


ظریف در روزهای گذشته گفته بود که ما برجام را غیرقابل مذاکره مجدد می‌دانیم. متأسفانه این اظهارنظر در حالی مطرح شده بود که مقامات ارشد دولت در عمل، سرگرم مذاکره دوباره بر سر برجام و واگذاری تعهدات جدید در ازای وعده تعلیق تحریم‌ها هستند.
متأسفانه دولتمردان در ماه‌های اخیر پیشنهاد تأمل‌برانگیز دائمی‌کردن بند موسوم به غروب و دائمی‌کردن برخی نظارت‌ها و محدودیت‌های هسته‌ای ایران را مطرح کرده‌اند.


این در حالی است که مذاکره دوباره، امضا و به‌رسمیت شناختن ابطال برجام از سوی طرف ایرانی است.


دولت و وزارت خارجه، یک‌بار باید تکلیف خود را با برجام معلوم کنند. اگر باطل شده می‌دانند، بگویند و اجرای تعهدات ایران را هم متوقف کنند. اگر هم معتبر می‌دانند،حق ندارند دوباره درباره افزایش تعهدات ایران و کاهش تعهدات غرب مذاکره کنند. نمی‌شود برجام را برای داخل، تبدیل به متن مقدس کرد اما در خارج، زیر پای دشمن گذاشت و لگد مال شدنش را محترم شمرد!


بازی در پازل وقت‌کشی  اروپا- آمریکا


اکنون فرانسه به همراه انگلیس، آلمان و آمریکا در جایگاه بدهکارهای برجام قرار دارند.


در حال حاضر بیش از ۴ سال از امضای برجام و همچنین حدود ۱۵ ماه از خروج رسمی‌آمریکا و خروج عملی اروپا از برجام سپری شده است.


ایران به استناد ۱۵ گزارش آژانس انرژی اتمی، تمامی تعهدات خود را انجام داده است. اما در سوی مقابل آمریکا و اروپا به هیچ عنوان به تعهدات خود عمل نکرده‌اند. چندی پیش ظریف اعلام کرد که طرف اروپایی فقط حدود ۱ درصد تعهدات خود را انجام داده است. این یعنی ۹۹ درصد تعهدات اروپا بر زمین مانده است.


اکنون کمتر از دو هفته به گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران باقی‌ مانده است. طرف اروپایی همصدا با آمریکا در پی آن است تا روند کاهش تعهدات برجامی ایران را متوقف کند.


همان‌طور که مقامات اروپایی صراحتا اعلام کرده‌اند، هدف اصلی، توقف کاهش تعهدات برجامی ایران در کنار دائمی‌کردن محدودیت‌های هسته‌ای ایران و هموارکردن مسیر برجام‌های موشکی و منطقه‌ای است.


در این میان، لغو تحریم‌ها و گشایش اقتصادی برای مردم ایران هیچ جایگاهی برای طرف غربی ندارد. لذا دولتمردان باید ضمن پرهیز از بازی در پازل وقت‌کشی اروپا- آمریکا، مسیر خسارت بار «حفظ برجام به هر قیمت» را متوقف کرده و با تکیه بر توان عظیم داخلی و اهتمام به اجرای اقتصاد مقاومتی، نقشه‌های شوم دشمن را ناکام بگذارند.

منبع: کیهان

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 36
 • در انتظار بررسی: 8
 • غیر قابل انتشار: 16
 • IR ۰۷:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  من نمیدانم این غربیها چه کاره دنیا هستند که برای دیگران تعیین تکلیف میکنند و خودشان را مستثنی....دیگر دوران زورگویی و قرون وسطایی به اتمام رسیده و عده ای هنوز خودشان را به خواب زده اند...
  • بدران IR ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
   2 35
   سلام
  • IR ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
   4 0
   انها کاره ای نیستند ترسوهای وطنی از دروغ بزرگ آنها می ترسند مثل یه بچه که از لولو می ترسد
 • IR ۰۷:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  جون به جونشون کنی عاشق غرب و کدخداشون هستن. فقط منتظر یه چراغ سبزن که باز برن و هرچی که مونده رو دودستی تقدیم کنن.
 • IR ۰۷:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  به ظریف چه مدالی دادند که اینقدر وطن پرست شده است و از هیچ کاری برای آنها خودداری نمیکند؟ اول مشخص کند توی تیم ماست یا اونها ، مثل نماینده مجلس نشه که چند هزار خودرو خریده بود بعد می گفت باید گران شود
  • ايراني غيور IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
   احسنت .اما متاسفانه هرچقدر هم بگي چون خودشان شيفته غرب وپرورش يافته اينچنيني هستند تاثيري ندارد صم بگم عمي فهم لايعقلون
 • محسن121 IR ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  ما نخواهیم تسلیم آمریکا و سگانش بشویم باید چه کنیم آقای ظریف؟
  • ايراني غيور IR ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
   27 82
   كو گوش شنوا .اينها مسخ شده اند وسخن حق تاثيري در انها ندارد....
 • IR ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  36 55
  مسئولین ما باید در تمامی سخنرانی ها و مصاحبه ها به عهد شکنی امریکا و اروپا اشاره کنند و از امریکا و اروپا بخواهند از بد عهدی و بد قولی دست بکشند و به دنیا بگویند به امریکا و اروپا اعتماد نکنند. چون انها به تعهدات خود پایبند نیستند
 • IR ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  احسنت به نگارنده ی این متن.
 • جاسم IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  31 86
  آقای ظریف و دولت درحال برگشت به عقب و امضا مججد برجام است
 • عباس IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  75 36
  خفه ظریف خودش میدونه چی میگه
 • IR ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  4 39
  لطفا پيش داوري نفرماييد دوستان عزيزي كه جبهه گرفتيد،اگ برجام نبود تمام دنيا يكپارچه عليه ماست،اما الان امريكا،اين يعني شكست براي امريكا،لطفا همراهي كنيد از امريكا واروپا نترسيد،ما ايراني هستيم وميدانيم تصميم چه بگيريم در لحظه خودش،فقط متحد باشيم دراين لحظات خاص،ممنونم
 • صادق IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  ظریف اصلا در حدی نیست که بخواد در مورد صنعت موشکی ایران نظر بده.
 • IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  11 77
  متاسفانه همانطور که حضرات خودشان افاضه فرمودند برجام تا ابد ایرانیان را زمینگیر خواهد کرد
 • IR ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  12 40
  این اروپا کارشان فقط وقت کشی درجهت منافع آمریکاست .
 • محمد جواد ظریف IR ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  2 0
  ههههه - کدخداست دیگر، نمیشه بحرفش نکرد
 • IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  9 9
  صنعت موشکی که خون 400 حاجی شهید منا نتونه انتقام بگیره ، بهتره تعطیل باشه
  • IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
   12 53
   عقده ای احمق ،اخر با استدال امثال تو مگر می شود کشورداری کرد .
  • IR ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
   8 57
   توی منافق خوب می دونی همین صنعت جلوی حمله امریکا رو گرفته حتی عربستان و اسراییل و ترکیه
  • IR ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
   4 50
   منافق و عقده ای شماها هستید که کشور و انقلاب رو به این روز انداختید
 • IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  6 44
  برجامیون خودشان هم میدانند که برجام منافع حزبی و قبیله ای شان را تضمین نمود وگرنه برجام غیر از خسارت محض هیچ نتیجه ای برای ایران نداشت خسارت بارترین نقطه برجام مکانیسم ماشه برای ایران میباشد وایران مجبور است تا ابد در سیاه چاله برجام باقی بماند
 • علی IR ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  12 64
  ایشالله که به دوره این وطن فروشا نرسه و رئیس جمهور جدید بیاد بزنه تمامه برجامو کنسل کنه ما که تحریم هستیم حداقل آنقدر خفت نکشیم
  • بهمن IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
   1 1
   ظریف اگه ادم حسابی نبود که امریکا تحریمش نمیکرد
 • IR ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  10 74
  آقای ظریف مواظب سرت باش که کلاه گشادی برایت تهیه کرده اند
 • عبدالعلی IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  1 9
  بنظرمیرسد با اقدامات کشورهای اروپایی درعدم تعهدبرجامی خودوتهقیرنمودن ایران برای چندومین بار دولت مردان ایران هنوز دل به انها خوش کرده اند...کارهایی که انحام میدهندباشعار ریس جمهوری وریس امورخارجه همخوانی ندارد..هنوزدل خوش وعده های انها هستند ..خیلی خنده داره..
 • سید IR ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  1 17
  اگر روزی اروپا هم ما را تحریم کند، چی؟حداقل 15میلیون دلار مان هم مسدود میشود. خواسته اروپایی ها هم همان خواسته آمریکاست ولی به شکل دیگر. اصلا" عهد شکنی اول از سوی آنها بود، چرا ایران باید دست از اقداماتش بردارد؟!
 • سید IR ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  0 0
  اصلاح میکنم 15میلیارد دیارمان.
 • FR ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  2 118
  باز اروپا وغرب چه نقشه ای دارندگوش به این پیشنهاد ندید میخواهند با پول وسوسه کنن ما که نیازی نداریم ،دله دزدی واختلاس داخل حل کنید ایران کشور نیست ،یه دنیای بزرگیه ،دولت مردان ما ملت را دریابند اندکی جلوی گرانی را بگیرند، تحریم آمریکا کار به جایی نمیبرد،اگر ما تابع پیامبر اکرم هستیم پس با توکل بر خدا پیروز میدان ایران است ایران است ایران،
 • IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  0 94
  آقای ظریف وهمراهانش زحمت فراوانی کشیدند دست همهشون درد نکنه واقعا به جهان ثابت کردند ایران همیشه سر بلند است آلان هم برایان هوک داره حمایت مکنه ،فقط آمریکا راهی انتخاب کرد که روی برگشت نداردو جهان هم فهمید آمریکا قابل اعتماد نیست
  • IR ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
   0 0
   جهان اگه فهمیده چرا تحریمها رو قبول داره . بابا تو دنیا تا زور نداشته باشی سوارت هستند باید بلافاصله گفتگوها قطع بشه
 • IR ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  2 8
  اگر ایران قرار بود پیشنهاد دائمی کردن برجام و برجام موشکی و منطقه ای رو قبول کنه می رفت با خود ترامپ مذاکره می کرد
 • IR ۱۶:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  1 1
  می خوان همه چی رو از ما بگیرند و هیچ چی نمی دن فقط گام سوم و اقتصاد داخلی و تولید ملی
 • DE ۲۱:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  0 0
  کلاه برداری امریکا بس نبود حالا فرانسه هم به کلاه بردارها اضافه شد!
 • جاسم IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴
  0 0
  دولت جمهوری اسلامی باید به جای اینکه با غرب به توافق برسه بشینه با ظریف مذاکره کنه ، مهره های بازی رو درست نچینی اوضاع از همین بدتر هم امکانش است ،
 • اتن IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  0 1
  مذاکره نکنید تا همگی دور هم منقرض بشیم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس