کد خبر 984046
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۰
5 سیاست جدید بخش مسکن/توسعه نظام تامین مالی و گسترش ابزارهای بازار سرمایه+جدول

افت معاملات و تا حدودی قیمت مسکن در این روزها نوید این را می دهد که رکودی سنگین بر بازار حاکم خواهد شد حال سوال این است که باید بابت این رکود که کاهش قیمت ها را به همراه خواهد داشت خوشحال بود؟

به گزارش مشرق، روند نزولی قدرت خرید متقاضیان مسکن به دلیل رشد بیش از 100 درصدی قیمت ها ماه‌هاست که ادامه دارد و سرانجام این کاهش قدرت خرید خود را با افت معاملات بیش از 70 درصدی و کاهش 10 تا 20 درصدی قیمت مسکن نشان داده است. حال باید دید که آیا از این افت قیمت ها که توام با رکود سنگین بر بخش مسکن خواهد بود باید خوشحال شد؟

بنابراین گزارش، کارشناسان مسکن بر این باور هستند که رکود بخش مسکن به زیان اقتصاد کشور است چرا که این بخش با 300 شغل به صورت مستقیم در ارتباط است و بیش از 1300 شغل غیر مستقیم با رونق بخش مسکن به حرکت در می آید.

بیشتر بخوانید:

کاهش قدرت خرید و ناتوانی متقاضیان مسکن با نبود تسهیلات مناسب برای بالا رفتن توان خرید عجین شده تا بسیاری از واحد مسکونی نوساز و کهنه‌ساز بدون متقاضی خرید باقی بمانند. افت معاملات مسکن این روزها به گونه ای بر بازار مسکن حاکم شده که باعث نرمش فروشندگان شده و آنها قصد دارند از قیمت های پیشنهادی خود عقب نشینی کنند.

*از افت قیمت مسکن در ازای رکود نباید خوشحال شد

حسام عقبایی نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک، در پاسخ به این سوال که آیا از کسادی بازار مسکن باید خوشحال شد که باعث افت قیمت می‌شود، گفت: بازار مسکن در رکود فرو رفته است و این رکود باعث کاهش قیمت خواهد شد.

عقبایی در پاسخ به این سوال که آیا این کسادی بازار مسکن را می توان با رکود سال‌های 92 تا 96 که بسیار عمیق بود مقایسه کرد، اظهار داشت: آمارها نشان می‌دهد که حجم معاملات مسکن 78 درصد کاهش داشته است و چند سال گذشته شاید چنین افت معاملاتی نداشتیم.

*ادامه افت قیمت مسکن در صورت رخ ندادن شرایط ویژه

وی در پاسخ به این سئوال که پیش بینی از آینده بازار مسکن چگونه خواهد بود گفت: افت قیمت‌ مسکن اگر شرایط ویژه‌ای برای حامل‌های انرژی و بازار ارز رخ ندهد ادامه خواهد یافت.

عقبایی با اشاره به اینکه رشد قیمت مسکن باعث شد تا قدرت خرید مسکن کاهش قابل ملاحظه‌ای پیدا کند، اظهار داشت: نباید با این عنوان که بازار مسکن با ورود به رکود افت قیمت را تجربه خواهد کرد خوشحال شد چرا که بخش مسکن با 1300 شغل وابسته است. 

*رکود سالهای 92 تا 96 باعث رشد 120 درصدی قیمت مسکن شد

حسن محتشم عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان در پاسخ به این سوال که روند نزولی قیمت مسکن آغاز شده حال این روند ادامه دار خواهد بود یا خیر؟ گفت: با توجه به سابقه معاملات مسکن از ابتدای انقلاب تاکنون همواره نوسانات قیمت به صورت سینوسی بوده است؛ قیمت مسکن از سال گذشته تاکنون 120 درصد رشد داشت که این رشد قیمت به دلیل رکود حاکم بر بازار مسکن از سال 92 تا 96 بود.

وی افزود: این رشد قیمت باعث شد قدرت خرید متقاضیان کاهش یابد و نبود سیاست‌های حمایتی از سوی دولت و نبود تسهیلات فاصله قدرت خرید مسکن را بیش از پیش افزایش داد حال به نظر می رسد نبود یک برنامه ریزی مشخص در ساخت و ساز که بدون نیاز سنجی لازم صورت گرفته باعث خواهد شد تا بخش مسکن دوباره در رکود فرو برود.

محتشم ادامه داد: توزیع نامناسب ساخت و ساز بدون نیاز سنجی باعث شده تا در حال حاضر در تهران بیش از 300 تا 400 هزار واحد مسکونی خالی از سکنه داشته باشیم در حالیکه متقاضیان واقعی مسکن توان خرید ندارند پس به نظر می رسد اگر چه این روزها شاهد افت قیمت و تعداد معاملات هستیم اما عقب ماندن عرضه مسکن از تقاضا خطرناک خواهد بود.

*افت قیمت مسکن طبیعی است

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان با اشاره به اینکه دولت باید فکری برای این واحدهای مسکونی خالی از سکنه که سرمایه عظیم کشور را در خود محبوس کرده اند، داشته باشد خاطر نشان کرد: این افت معاملات مسکن که توام با کاهش قیمت خواهد بود به نظر می رسد طبیعی باشد چرا که همواره سابقه نشان داده که قیمت ها وقتی به شدت افزایش یافت سپس درصد اندکی افت می کند.

*قیمت مسکن در ماههای آتی به ثبات می رسد

مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه رشد افسارگسیخته قیمت مسکن باعث شده تا بازار مسکن دچار یک کسادی شود گفت: از وضعیت بازار مسکن اینگونه پیداست که قیمت ها در ماههای آینده کاهش و به ثبات برسد بنابراین متقاضیان واقعی مسکن نباید تنها در زمان گرانی مسکن به فکر خرید بیافتند.

وی ادامه داد: متأسفانه وقتی قیمت مسکن بالا می‌رود همه خوشحال می‌شوند و تلاش می‌کنند از قافله گرانی مسکن عقب نمانند، در حالی که باید گفت نباید در زمان گران شدن کالایی مثل مسکن متقاضیان برای خرید هجوم بیاورند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اضافه کرد: طبیعی است که وقتی قیمت‌ها بالا برود و قدرت خرید کاهش یابد، افت معاملات موجب کسادی بازار مسکن شود.

وی تاکید کرد: با خروج افرادی که برای سودآوری و سرمایه‌گذاری اقدام به خرید مسکن کرده بودند، قیمت مسکن کاهش می‌یابد و به ثبات می‌رسد.

*قیمت مسکن ظرفیت افزایش بیشتر ندارد

افشین پروین‌پور کارشناس اقتصاد مسکن در پاسخ به این سئوال که آیا قیمت مسکن روند نزولی خود را آغاز کرده یا اینکه بعد از یک افت قیمت مجددا ثابت خواهد شد گفت: قیمت مسکن به حالت اشباع رسیده و بخش مسکن و بازار مسکن ظرفیت افزایش قیمت را ندارد.

وی ادامه داد: چون اتفاق خاصی در اقتصاد رخ نداده و تحرکی ایجاد نشده که درآمدها افزایش پیدا کند توان متقاضیان مسکن هم افزایش نمی یابد و این دلایل باعث شده تا متقاضیان واقعی مسکن که عمدتاً هم خانه اولی هستند، در خرید مسکن ناتوان شوند.

* نرمش فروشندگان به نفع خریداران

پروین پور در پاسخ به این سئوال که اینطور که از شواهد مشخص است، نباید فعلا منتظر بالا رفتن توانمندی متقاضیان مسکن باشیم ادامه داد: بالا بودن قیمت مسکن باعث شده تا متقاضیان مسکن از بازار خارج شوند، چون قیمت مسکن بیش از حد توان افزایش یافته است و آرام آرام با این شرایط فروشنده‌ها به سمت نرمش در برابر قیمت‌های پیشنهادی رفته‌اند.

کارشناس اقتصاد مسکن ادامه داد: فروشنده‌های مسکن در همین روزها 10 تا 20 درصد قیمت خود را کاهش داده و از قیمت پیشنهادی خود کوتاه آمده‌اند و پیش‌بینی می‌شود قیمت ها نزولی شود، هر چند تا واقعی شدن قیمت مسکن فاصله زیادی داریم چرا که قیمت مسکن بسیار اوج گرفته است.

به نظر می رسد در ماههای آتی شاهد اتفاقات عجیبی در بازار مسکن باشیم و احتمال این وجود دارد که رکودی که از سالهای 92 تا 96 بر بازار مسکن حاکم شد این بار هم به وقوع بپیوندد.حال با توجه به اینکه سابقه نشان داده عمر رونق بخش مسکن حدود شش ماه تا نهایت یک سال است و سپس بخش مسکن در رکود سه ساله فرو می رود.

اکثر سازندگان مسکن نیز بر این باور هستند که بخش مسکن وقتی وارد رکود می شود ضرر و زیان زیادی بر اقتصاد کشور وارد می کند بنابراین اگر افت قیمتها با عرضه مناسب و بالا رفتن قدرت خرید همراه باشد بسیار بهتر از کاهش قیمتها با ورود بخش مسکن به رکود است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • رضا IR ۲۱:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  2 2
  نوید رکود ؟؟؟ کشور با رکود پیشرفت نمیکنه با رونق پیشرفت حاصل میشه چه مسکن باشه چه هر بخش دیگر اقتصاد
 • مهدی IR ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۴
  1 0
  سالیان دراز است که افزایش قیمت خودرو و مسکن مدیریت شده توسط رانت خوران سیستمی است. چند ماه قبل از اقدام این مافیا در افزایش قیمت. به رانت خواران اطلاع داده میشود. و شروع به خرید مسکن و ثبت نامه خود رو میکنند. اگر آمار ثبت نام خودرو و بازار مسکن را چند ماه قبل از گرانی داشته باشید.متوجه میشوید که اینها سازمان یافته است .درصد کمی از ثبت نامی ها و خریداران بصورت طبیعی وجد دارد. حال ببینید.چه مافیای غیر ایرانی در بازار سیاه ارز...خودرو....مسکن.....ووو وجود دارد.
 • سید IR ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۴
  0 0
  تازمانی که مسکن بعنوان کالا در دست دلالان و ثروتمندان باشد. همین آش و همين کاسه اس.
 • علی IR ۱۸:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۴
  0 0
  آیا فقط مسکن افزایش ۱۰۰ درصدی داشته حالا باید ارزون بشه ؟ پفک هزار تومنی شده چهار هزار ، یه شکلات ساده صد تومنی شده پونصد ، یعنی پانصد درصد ، چراغ راهنمای ماشین اولش دو و پونصد بود بعد شد هفت تومن من دیروز خریدم بیست و پنج هزار تومن ، حساب کنی مسکن از همه چیز کمتر گرون شده
 • IN ۱۸:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۴
  0 0
  کاهش قیمت مسکن فقط برای عده ای مثل دلالان و واسطه ها و کسانی که مسکن را برای حفظ سرمایه خریده واحتکار کرده اند نگران کننده است....ولی واقعیت این است ۹۰درصد مردم ازاین کاهش بهره میبرند مسکن باید مانند سایر کشورها ازکالای سرمایه ای خارج گردد..رشد ۱۸۰تا۳۰۰درصدی قیمت مسکن درهیج کجا وتحت هرعنوانی پسندیده نیست...
 • عقلانیت IR ۱۹:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۴
  0 0
  نیاز به فکر دولت نیست، قیمت ها باید 100درصد کاهش پیداکند تا رونق خرید وفروش ایجاد گردد.سازندگان وفروشندگان باید متوجه بشند که اگر چه اقتصاد وامور به حال خود رها شده است، ولی دلیل نمی شه که غیر عقلایی قیمت ها را افزایش دهند. باید کنشگران اقتصادی جامعه بیاموزند که با کاهش قیمت وافزایش فروش سود خود را تامین وتضمین کنند نه با افزایش قیمت.
 • IR ۰۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
  1 0
  تجربه رادست کم نگیریم باجناق من دکترای حسابداری داره و۸۲ سال سن داره چند هفته قبل درمنزلشان بودیم میگفت محال وخلاف عقل است قیمت مسکن درایران پایین بیاید واگر براثر رکود عده ای قلیل به دلیل پول لازمی ملک خود رازیر قیمت دهند این یک قاعده نیست واستثناست لذا بعداز رکود مسکن به ناچار رونق داریم ودر رونق است که مجددا جهش قیمت را حتما خواهیم داشت

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس