کد خبر 983860
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۹
مجرم

جوان 24 ساله ای که با اعتراف به قتلی دیگر پای چوبه دار، اجرای حکم قصاص نفس خود را حدود یک هفته به تاخیر انداخت، بالاخره سپیده دم نوزدهم مرداد در زندان مشهد به دار مجازات آویخته شد.

به گزارش مشرق، هشتم خرداد سال 95، نزاع خونینی در بولوار عمار یاسر مشهد رخ داد که طی آن مرد 33 ساله ای با ضربات مهلک چاقو به قتل رسید و عامل جنایت از صحنه حادثه گریخت.

دقایقی بعد با حضور قاضی سیدجواد حسینی (قاضی ویژه قتل عمد مشهد در زمان وقوع حادثه) تحقیقات گسترده ای برای شناسایی و دستگیری ضارب آغاز شد. بررسی های مقدماتی نشان می داد که جوان 21 ساله‌ای به نام فرهاد به دلیل خصومت های قبلی، دست به جنایت زده و از محل گریخته است. به همین دلیل و با دستور قاضی وقت شعبه 211 دادسرای عمومی و انقلاب مشهد، عملیات دستگیری متهم فراری در دستور کار پلیس قرار گرفت تا این که سه روز بعد یکی از کارآگاهان اداره جنایی با تماس تلفنی قاتل فراری روبه رو شد که خودش به افسر پرونده زنگ زده بود!

بیشتر بخوانید:

این متهم که نشانی محل حضورش در قله یک کوه را به کارآگاه سلطانیان (افسر وقت پرونده قتل) داده بود، دستگیر و پای میز عدالت ایستاد. «فرهاد» که به سوالات قاضی حسینی پاسخ می داد در تشریح ماجرا گفت:  من از شش سال قبل و زمانی که ۱۵سال بیشتر نداشتم، از «الف» وحشت داشتم. او چنان زهرچشمی از من گرفته بود که اکنون حتی از دیدن جسد او هم می ترسم! آن زمان من در کلاس دوم راهنمایی درس می خواندم که شبی «الف» و چند تن از دوستانش به دلیل اختلافی که با عموهایم داشتند، به منزل ما هجوم آوردند. نیمه های شب بود و من به او التماس می کردم که آینده خواهرانم را خراب نکند ولی گوش او بدهکار این حرف ها نبود. در طول این سال ها، مدام از من باج گیری می کرد. من قصاب بودم و او همیشه پول هایم را می گرفت و تنها مبلغ اندکی را به من باز می گرداند، اگرچه تحمل زورگویی های او برایم سخت بود ولی چاره ای جز گوش کردن به حرفش نداشتم. روزها به همین ترتیب سپری می شد تا این که چند روز قبل، با موتورسیکلت آپاچی سر کوچه ایستاده بودم که صدای «الف» را از طبقه دوم منزل «ب» شنیدم. منزل او پاتوق معتادان بود و من چند بار به او گفته بودم که کسی را به منزلش راه ندهد ولی او گوش نکرد. آن روز ظهر «الف» حال طبیعی نداشت و در حالی که چاقویی را در دست اش می فشرد، فریاد می کشید. او شیشه کشیده بود و در حال و هوای دیگری بود. وقتی داخل حیاط منزل «ب» چاقو را در دست اش دیدم، خیلی ترسیدم. چاقو را از داخل غلاف آن بیرون کشیدم که غلاف در دست «الف» ماند. او مرا گرفته بود که مجبور شدم چند ضربه به شکم‌اش بزنم تا مرا رها کند.

متهم در پاسخ به سوال قاضی حسینی که پرسید،  تو که از او می ترسیدی چرا فرار نکردی؟ نیز گفت: نتوانستم فرار کنم، از او کینه داشتم، اعصابم خرد شده بود. پس از آن هم چاقوی خون آلود را برداشتم و سوار بر موتورسیکلت فرار کردم ولی قصد کشتن اورا نداشتم. اگر من او را نمی زدم، او که آدم خطرناکی بود مرا با چاقو می زد!

متهم این پرونده جنایی درباره ماجرای خودکشی نیز گفت: وقتی فهمیدم که «الف» را کشته ام، ناراحت بودم تا این که غروب دوشنبه نامه ای نوشتم و به قصد خودکشی به قله یکی از کوه های اطراف مشهد رفتم تا خودم را از کوه پایین بیندازم! اما در آخرین لحظات به یکی از دوستانم زنگ زدم. او وقتی از قصد من آگاه شد، شماره تلفن پلیس آگاهی را به من داد و گفت، قبل از این کار با پلیس تماس بگیر. من هم با پلیس تماس گرفتم ، کارآگاه سلطانیان را ندیده بودم ولی وقتی با اوصحبت کردم، آرامش خاصی یافتم. او مرا دلداری داد، طوری که پدرم تاکنون با من صحبت نکرده بود. او گفت: با خودکشی آخرت خودت را هم خراب می کنی! تو باید محاکمه شوی و قانون درباره ات تصمیم بگیرد اما در عین حال نباید انسان امیدش را از دست بدهد. بعد از آن هم از طریق تلفن مرا به قاضی مرتبط کرد که او نیز با توصیه هایی سعی در منصرف کردن من از خودکشی داشت و تاکید کرد: انسان نباید به خاطر رهایی از گناهی که مرتکب شده، گناه بزرگ تری مرتکب شود. چرا که خودکشی از گناهان کبیره است. پس از آن تصمیم گرفتم خودم را تسلیم قانون کنم. به همین دلیل هم آدرس خودم را به افسر آگاهی دادم و آن ها مرا در حالی که از خودکشی منصرف شده بودم، به اداره جنایی منتقل کردند.گزارش خراسان حاکی است، در پی اعترافات صریح متهم به قتل احمد (مرد 33 ساله) وی صحنه جنایت را نیز بازسازی کرد و بدین ترتیب این پرونده جنایی در شعبه پنجم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی مورد رسیدگی قرار گرفت. قضات با تجربه این شعبه نیز پس از برگزاری چندین جلسه دادگاه، رای به قصاص نفس متهم دادند که رای صادر شده در شعبه 24 دیوان عالی کشور نیز تایید و برای اجرای حکم به دادسرای عمومی و انقلاب مشهد ارسال شد.

با فراهم شدن مقدمات اجرای حکم قصاص، متهم این پرونده جنایی حدود 10 روز قبل پای چوبه دار رفت تا «حکم مرگ» درباره وی اجرا شود اما زمانی که ماموران اجرا، طناب دار را به گردن وی آویختند او ناگهان فریاد زد دست نگه دارید! من یک قتل دیگر هم انجام داده ام!

قاضی زرگر(قاضی با تجربه اجرای احکام) با شنیدن این اظهارات، دستور توقف اجرای حکم را صادر کرد و این گونه طناب دار از گردن قاتل 24 ساله باز شد! او مقابل قاضی زرگر ایستاد و گفت: چندین ماه قبل از آن که دستم به خون «احمد» (مرد 33 ساله) آلوده شود، در یک پرونده دیگر جنایی نیز متهم به قتل بودم اما بعد از مدتی که در بازداشت به سر می بردم، اتهام قتل به اثبات نرسید و من از زندان آزاد شدم! ولی در آن نزاع مرگبار حضور داشتم و من در ماجرای «دعوا سگ» در منطقه جیم آباد مشهد، صاحب سگی را که به پلنگ معروف بود، کشتم!

با آن که قاضی اجرای احکام از قبل در جریان پرونده معروف به «دعوا سگ» قرار داشت و می دانست که متهم برای فرار از مجازات قصاص نفس، چنین ادعایی را پای چوبه دار مطرح می کند اما باز هم برای آن که با احتمال بسیار ضعیف خونی پایمال نشود، با هماهنگی قاضی عندلیب (معاون دادستان مرکز خراسان رضوی در اجرای احکام مشهد) اجرای حکم قصاص فرهاد را به تعویق انداخت تا اظهارات او دوباره مورد بررسی های دقیق قضایی قرار گیرد. بدین ترتیب فرهاد باز هم به شعبه 208 دادسرای عمومی وانقلاب مشهد اعزام شد تا قاضی علی اکبر احمدی نژاد (بازپرس ویژه قتل عمد) موضوع را مورد کنکاش های قضایی قرار دهد اما مقام قضایی پس از مطالعه دوباره اوراق پرونده معروف به «دعوا سگ» و شنیدن اظهارات فرهاد (محکوم به قصاص نفس) متوجه شد که او به خاطر حضورش در نزاع مرگبار منجر به قتل در این پرونده، به دروغ اعترافاتی می کند تا خود را برای مدتی از چنگ مرگ رها کند! در عین حال قاضی شعبه 208 دادسرای عمومی وانقلاب باز هم او را مورد بازجویی های تخصصی قرار داد و اعترافات جدید او را با محتویات پرونده و اعترافات دیگر متهمان به قتل سنجید که در نهایت مشخص شد محکوم به قصاص با آن که در نزاع شرکت داشته است اما قاتل نیست. این گونه بود که متهم 24 ساله این پرونده برای بار دوم در سپیده دم روز نوزدهم مرداد جاری پای چوبه دار رفت و به مجازات رسید.

منبع: روزنامه خراسان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 35
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 8
 • علوی IR ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  56 35
  چه راحت حکم اعدام میدن.
  • IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
   28 3
   شما تو دادگاه بودی دیدی که راحت بوده با یه جمله عوامانه عدالت اجتماعی رو که امنیت من و تو رو تامین میکنه زیر سوال نبر صراحت لازمه دستگاه قضاست نه تعارف با مجرم اگه دست من و تو بود فساد و اختلاس همه جا رو میگرفت
  • IR ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
   17 5
   راحت حکم اعدام نمی دادند که الان تو اینجا نبودی و خانواده ات در امنیت نبودند
 • IR ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  62 22
  اگر عدالت در جامعه ما بود و واقعیت همین بود که گفت حقش قصاص نبود
  • IR ۱۹:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
   3 1
   تو از رو چی فهمیدی حقش قصاص نبود ؟ همه حرف هاش درست بود؟ همینطور رو هوا حقش قصاص نبود.
 • IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  55 6
  تو مشهد چه خبره؟
  • IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
   8 2
   خبری نیست توی تهران از مشهد بدتره..
  • IR ۰۰:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۴
   1 0
   حالا تو از کجا میدونی اینی که نظر داده تهرانیه لنگ تهرانو گرفتی درضمن کل مملکت هم بد داره هم خوب
 • IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  17 26
  خوب دیوانه ها این بابا که داشت خودشو می کشت میزاشتین بکشه این همه هم بیت المال و وقت و سرمایه ملی حروم نمی شد
 • GB ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  19 6
  لابد از اجرای عدالت نا امید شده خودش اجراش کرده
 • IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  67 17
  الان عاملین فتنه 88 که در ان ده ها نفر انسان کشته شدند دارند راست راست می چرخند ، اونوقت این بنده خدا به خاطر دفاع از خود باید قصاص بشه !!! مگر قرآن نمی گه: الفتنه اشد من القتل اون مقتول همیشه مزاحم خانواده اونها می شده و کسی هم به دادشون نمی رسیده ، الان کی باید پاسخگوی جنایتهای مقتول باشه ؟؟؟؟
  • IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
   5 1
   امان از جهل مردم امان در تاریخ اینطور بوده معاویه ها و شمر و یزید ها همیشه چند صباحی راست راست چرخیده اند با همکاری مردم دنیا دوست زمانشان و علی ها و حسین ها در خون خود غوطه خورده اند
 • IR ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  56 9
  ای کاش فامیلیت نـــــجـــــفــی بود تا شاید تو رو هم می بخشیدند!!!!!!!!!!!
 • IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  31 10
  اونوقت نجفي با وساطتت از چوبه گريخت
  • IR ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
   4 0
   پارتي، پول عامل رهايي از اعدامه
 • IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  10 2
  از مسئولان مشرق خواهش می کنم این موضوع را پیگیری کنید، بعضی سایت های خبری چند سال گذشته اخبار جنایی و .... شون کاملا مربوط به مشهد بود و الان مدتی هست از مکانهایی از هند و پاکستان نام می برند، اسامی بکار رفته در این اخبار کاملا ایرانیه و مضامین به شدت غیر اخلاقی......این که این اخبار صحت داشته باشه و نام ها واقعی باشه یه بحثه و اینکه تاثیر این اخبار بر جامعه چیه بحث دیگه، به نظر من این اخبار کاملا هدفمند داره تولید میشه
 • IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  27 1
  چه راحت آدم ها کشته میشوند چه در نزاع چه در مجازات
 • IR ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  25 2
  شما مطمئن هستید حکم بر اساس اسلامه دفاع از نفس و ناموس کرده بدبخت بیچاره
 • IR ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  25 0
  خدا بیامرزش
 • IR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  13 2
  اگر مثل نجفی بود حتما با تلاش همه بخشیده می شد بدبخت ان فرد
 • NL ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  16 4
  هورااا اعدام، دست دست دست، چرا نیاوردینش در ملع عام اعدامش کنید، جیگرمون حال بیاد تو این دولت
 • NL ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  7 0
  طرف با کلت چند بار به بدن زنش توی حمام شلیک کرده، تمام شواهدش علنی شده، خودش میگه من قتل را انجام دادم، شاهد داره، کلت غیرقانونی داشته است، آزادش میکنند، ای کاش فامیل قاتل نجفی بود. ایشاالله بعد آزادیش دوباره این کار را با بستگان همکاران خودش انجام دهد توی حمام.
 • لیندا IR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  25 0
  این عدالت نیست ناموسش را به تاراج برده اند تلافی کرده ویک سگ بی آبرو را به درک واصل کرده چرا اعدام شود خدا رحمتش کند
 • محمد IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  8 1
  بنده خدا تماس گرفت ک از مرگ نجات پیداکنه کلاه سرش رفت
 • IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  12 2
  قانون مزخرف ...طرف یک لات کثیف بوده یکنفراونو کشت جامعه رو از سرش راحت کرد البته وظیفه ی پلیس و کلانتری بود اونو رام میکردن حالا قاتلش هم باید اعدام کنن؟؟؟
 • FI ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  8 1
  روحش قرین رحمت یکتا قرار بگیره, ولی از خدا میخوام که اگه حقی ازش پایمال شده, خدا خودش باعث و بانی و سهل انگاران پرونده اون مرحوم رو به سزای اعمالشون برسونه. بنده خدا فقط سعی کرده از جان و ناموس خودش دفاع کنه. عجب عدل بی عدالتی!
 • IR ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  4 0
  بحث امنیت ملی جای خودش اما عدالت اجتماعی هم این نیس که هرکی خواست به بقیه زور بگه و با آبروی ناموس دیگری بازی کنه
 • IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  4 0
  مشرق این پرونده رو پیگیری کن یعنی اومدن تو خونه اش تعرض صورت گرفته و برای کشتن متجاوز اعدام شده؟
 • IR ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  4 0
  مقتول به خواهرش تجاوز کرده بوده ؟! پی چرا اعدام شده ؟!!! خوب اون زمان نتوانسته دفاع کنه و بعدش این کار رو کرده . واقعا این دنیا جای عدالت نیست ...
 • حسیدر IR ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  3 0
  اگه مثل نجفی پول داشته باشی به راحتی میتوانی خانواده مقتول را بخری. اعدام فقط برای فقیر و فقر است.
 • IR ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  2 2
  خدا به فریاد برسه واقعا چه خبره تو این مملکت فقر و فساد و مواد مخدر داره بیداد میکنه هیچ کی هم هیچ کاری نمیکنه اینم نتیجه اش!
 • IR ۱۷:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  0 0
  نجفي با پول و اين بنده خدا بي پول و پارتي، نتيجه شد...
 • میلاد IR ۲۱:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
  1 0
  روحش شاد والا منم از زندگی سیر شدم یه جوون بیست چهار ساله اول زندگی اول راه چرا باید اینجوری بشه اینم شد مملکت اینم شو دنیا
 • فقط خدا IR ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۴
  1 0
  اگر مقتول اینجوری بود از اول باید میرفتن دادگاه ک قانون واسطه میشد ک بینشون حکم کنه نه سرخود بکشش و قاتل هم به کام مرگ برسه
  • عباس FR ۰۵:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
   0 0
   دلت خوشه ها

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس