چرا رژیم صهیونیستی آمادگی مقابله با حزب‌الله را ندارد؟

رژیم صهیونیستی از ۱۳ سال گذشته تاکنون و پس از جنگ ۲۰۰۶ با لبنان، ادعاهای زیادی درباره به راه انداختن یک جنگ حتمی ضد حزب الله مطرح کرده که با وجود داشتن توانایی در این زمینه، تاکنون این اتفاق رخ نداده است.

به گزارش مشرق به نقل از پایگاه خبری العهد از سیزده سال پیش، فرماندهی ارتش رژیم صهیونیستی وعده یک جنگ قطعی ضد حزب الله را داده است.

بیشتر بخوانید:

نواقص بیشمار گنبد آهنین رژیم صهیونیستی

چکیده:

- رژیم صهیونیستی پس از جنگ 2006 همچنان درباره به راه انداختن  یک جنگ حتمی ضد حزب الله صحبت می‌کند.

- صهیونیست‌ها با وجود داشتن توانایی لازم برای چنین جنگی، از وقوع آن جلوگیری می‌کنند.

- پیامدهای جنگ 2006 برای رژیم صهیونیستی سبب بازدارندگی آنها در برابر حزب الله شده است.

- حزب الله پس از جنگ 2006 پیشرفت‌های قابل توجهی در زمینه توانایی‌های نظامی خود داشته است.

- صهیونیست ها در حال حاضر آمادگی مقابله با توانایی های حزب الله و دفاع از جبهه داخلی خود در صورت وقوع این جنگ احتمالی را ندارند.

در حال حاضر سال های زیادی از آن وعده می گذرد و ارتش دشمن در این مدت همچنان تقویت آمادگی های خود در زمین و دریا و هوا را ادامه می دهد، اما رژیم صهیونیستی با این وجود که توانایی های نظامی خود را از زمان جنگ 2006 تاکنون دو برابر کرده، هنوز هم به وعده جنگ خود ضد حزب الله عمل نکرده است.

خودداری رژیم صهیونیستی از راه اندازی این جنگ ضد حزب الله در طول این سال ها، نشان دهنده عدم آمادگی آن برای اجرای موفقیت آمیز این ماموریت است.

اما آنچه باید روشن شود این است که چگونه یک قدرت بزرگ که از حمایت ابرقدرت های جهان و ایالات متحده از نظر اقتصادی و سیاسی و نظامی و تکنولوژی و نیز حمایت سیاسی و دیپلماسی آنها برخوردار است؛ آمادگی چنین جنگی با حزب الله را ندارد.

علت خودداری صهیونیست ها از جنگ با حزب الله

از نظر تاریخی، مفهوم آمادگی دشمن، بر بهره مندی از توانایی های تهاجمی مناسب به منظور دستیابی به یک قاطعیت نظامی بود. اما درحال حاضر این مفهوم به بهره مندی از توانایی های رهگیری و دفاعی در جبهه داخلی تبدیل شده است. دلیل این امر، توانایی هجومی طرف مقابل است که به مثابه یک تهدید استراتژیک برای آن به شمار می رود. این مفهوم به دنبال نتایج جنگ 2006 به وجود آمد که نهادهای سیاسی و نظامی را شوکه کرد.

در مقابل لازم است که یادآوری کنیم رژیم صهیونیستی همچنان توانایی های لازم برای راه اندازی جنگ های ویرانگر ضد لبنان را دارد و در این زمینه نیازی به استدلال نیست.

در اینجا می خواهیم به این موضوع بپردازیم که چرا رژیم صهیونیستی با داشتن این توانایی ها، هنوز آمادگی مقابله با حزب الله را ندارد.

واقعیت این است که عدم آمادگی صهیونیست ها برای این جنگ، عدم توانایی قاطع نظامی آنها در برابر حزب الله و از بین بردن توانایی های آن است. همچنین علت دیگر این امر، عدم توانایی رژیم صهیونیستی در حمایت از جبهه داخلی خود در برابر حملات حزب الله است.فرماندهی ارتش دشمن به دنبال نتایج و پیامدهای جنگ 2006 به این واقعیت رسید.

همه هدف رژیم صهیونیستی همواره تلاش برای رسیدن به یک آمادگی مناسب است که ارتش آن را قادر می کند تا اهداف استراتژیک خود را تحقق بخشد. اما آنچه که تاکنون بارها مشخص شده این است که رژیم صهیونیستی هنوز به این آمادگی نرسیده است.

این بدان معنا است که تصمیم گیرندگان سیاسی و امنیتی در تل آویو کاملاً متقاعد شده اند که با وجود قابلیت های عظیم در همه زمینه ها، آنها آمادگی لازم برای رهگیری موشک های حزب الله را نداشته و نیز به توانایی ارتش خود در جلوگیری از مورد هدف قرار گرفتن عمق مواضعشان توسط حزب الله اعتماد ندارند.

روشن است که این ناتوانی رژیم صهیونیستی در تحقق خواسته های خود، از نظر فرماندهی و نیز افکار عمومی صهیونیست ها، نتیجه شگفتی های حزب الله در تاسیس و توسعه آمادگی های دفاعی و هجومی خود است.

نکته مهم این است که حزب الله توانست با قدرت نمایی و بدون گرفتاری در درگیری های نظامی گسترده، پیام های آمادگی خود را به صهیونیست ها برساند.

بنابراین می توان گفت که رژیم صهیونیستی 2019 آمادگی مقابله با حزب الله 2006 را دارد و نه حزب الله 2019.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس